یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲

فیلم ترور سلمان رشدی نویسنده کتاب آیات شیطانی در نیویورک

سلمان رشدی

سلمان رشدی نویسنده‌ هندی تبار که بعد از نوشتن کتاب آیات شیطانی مهرور‌الدم اعلام شده بود در نیویورک و در حالی که برای ادای یک سخنرانی آماده می‌شد، مورد حمله قرار گرفته است

خبرنگار آسوشیتدپرس که شاهد حمله به او بوده است می‌گوید یک نفر بعد از معرفی شلمان رشدی روی سکو پریده و او را با شما یا چاقو هدف قرار داده است سلمان رشدی در پی این ضربه به زمین افتاده، و روشن نیست که از این حمله دقیقا چه آسیبی دیده است. تصاویر انتقال او با هلیکوپتر به بیمارستان خبر از وخامت حال او دارد.

شاهدان عینی به آسوشیتدپرس گفتند زمانی که رشدی در حال معرفی شدن بود، مردی به سوی وی رفت و او با مشت یا چاقو مورد حمله قرار داد.

به گفته این شاهدان، رشدی پس از حمله به روی زمین افتاده و مهاجم دستگیر شده است.

پلیس: از ناحیه گردن چاقو خورده؛ وضعیت جسمی او «نامشخص» است

از شدت جراحت سلمان رشدی و حال جسمی او پس از این حمله هنوز گزارش چندانی منتشر نشده است. پلیس نیویورک اعلام کرده که سلمان رشدی از ناحیه گردن چاقو خورده و با آمبولانس هوایی به بیمارستان منتقل شده است. به گفته پلیس وضعیت جسمی سلمان رشدی پس از این حمله «نامشخص» است.

فرماندار نیویورک: سلمان رشدی زنده است

فرماندار نیویورک در کنفرانسی خبری گفت که سلمان رشدی هنوز زنده است.

وی گفت: برای ما دردناک است که بگوییم رشدی ساعاتی پیش در غرب نیویورک هدف حمله قرار گرفته است.

کتی هوچال گفت که آقای رشدی به سرعت با هلی‌کوپتر به بیمارستان منتقل شده است. وی همچنین اعلام کرد که یک افسر پلیس ایالت نیویورک موفق به نجات جان سلمان رشدی شده است.

خبرنگار آسوشتیدپرس: مهاجم ۱۰ تا ۱۵ بار به او مشت یا چاقو زد؛ این حمله حدود ۲۰ ثانیه طول کشید

بنا به اعلام پلیس فرد مظنون به حمله به سلمان رشدی بازداشت شده است. خبرنگار آسوشتیدپرس که شاهد حمله به سلمان رشدی بود گفته است که مرد مهاجم بر روی صحنه محل سخنرانی به سوی این نویسنده هجوم برد و ۱۰ تا ۱۵ بار به او مشت یا چاقو زد. شاهدان عینی گفته‌اند که این حمله حدود ۲۰ ثانیه طول کشید.

یک شاهد عینی دیگر به آسوشیتدپرس گفت که سلمان رشدی «بین شش تا هشت بار» با چاقو مورد حمله قرار گرفت.

فیلم ترور سلمان رشدی در نیویورک

چه کسی سلمان رشدی را ترور کرد؟ عکس ضارب سلمان رشدی

]i کسی سلمان رشدی را ترور کرد

مهدورالدم به چه معناست؟ مهدورالدم یعنی چه؟

مهدور از واژه هدر و به معنای باطل‌بودن است و مهدورالدم یعنی کسی که خونش باطل و هدر است که در برابر آن قصاص یا دیه‌ای نیست و محقون از واژه حقن است و محقون‌الدم یعنی کسی که باید از ریختن خون او جلوگیری شود یا به عبارت دیگر خون او به حق است و اصل نیز براین است که خون مسلمان محترم است.

قتل مهدورالدم

کشتن مهـدورالدم در مواردی بر شخص واجب شده است مانند قتل ساب‌النبی و در مواردی جایز و مباح مانند ارتکاب قتل در مقام دفاع مشروع . در این موارد بحث از مجازات و شرایط قصاص معنایی نخواهد داشت ؛ زیرا به دلیل عوامل موجهه مذکور ، وصف مجرمانه از قتل در مقام انجام دادن واجب شرعی یا قانونی یا قتل در مقام دفاع برداشته میشود(یعنی عنصر قانونی جرم زائل میشود)

سلمان رشدی کیست؟

سَلمان رُشدی، نویسنده تبعه انگلیس و هندی‌تبار که با نگارش کتاب «آیات شیطانی» مورد خشم و اعتراض مسلمانان قرار گرفت. وی در این رمان، شخصیت پیامبر خدا، صحابه و همسران وی را در قالب انسان‌های دیگر و با همان نام یا نام‌های مشابه، مورد اهانت قرار داد. دستمایه وی در این داستان‌پردازی‌ها، افسانه‌های جعلی مندرج در کتاب‌های حدیثی اهل سنت بود. حکم اعدام سلمان رشدی از سوی امام خمینی، در سال ۱۳۶۷ش صادر شد.

کتاب آیات شیطانی

سلمان رشدی عضو انجمن سلطنتی ادبیات انگلستان در سال۱۹۸۸ میلادی، پنجمین اثر خود به نام آیات شیطانی را به سفارش انتشارات صهیونیستی وایکینگ پنگوئن با دستمزد ۵۸۰۰۰۰ پوند، منتشر کرد. وی در این کتاب، مقدسات اسلامی و مسلمانان را با دست‌مایه افسانه غرانیق، در قالب یک داستان بلند و در ۹ فصل، به گونه‌ای اهانت آمیز و تمسخرآلود، به تصویر کشیده است که همین مسئله موجب اعتراضات گسترده مسلمانان جهان شد. در کتاب آیات شیطانی، به رسول خدا، یاران و همسران وی و نیز فرشته وحی، جبرائیل، به صراحت توهین شده است.

حکم اعدام سلمان رشدی

امام خمینی رهبر انقلاب اسلامی ایران و مرجع تقلیدشیعیان، پس از آشکار شدن مسئله کتاب آیات شیطانی و گسترش اعتراض مسلمانان، در ۲۵ بهمن سال ۱۳۶۷ش (۷ رجب سال ۱۴۰۹ق) حکم اعدام وی را صادر کرد. در این حکم آمده است که مؤلف کتاب آیات شیطانی و همچنین ناشرین آگاه از محتوای آن، محکوم به اعدام هستند. هر مسلمانی در هر نقطه‌ای آنان را یافت، آنها را اعدام کند تا دیگر کسی جرأت نکند به مقدسات مسلمین توهین کند. طبق این حکم، هر کسی در این راه کشته شود، شهید است.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 27, میانگین امتیاز: 4,04 از 5)
Loading...

۳ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. مسعود گفت:

  تا وقتی که با پلیس آمریکا هماهنگ نشده باشد، هیچکس نمیتواند به سلمان رشدی نزدیک شود و ۱۰ ضربه چاقو به او بزند در مقابل چشمان این همه پلیس اف بی آی. به نظرم از قبل هماهنگ شده بود و دولت و پلیس آمریکا دست ضارب را باز گذاشته بود که این ترور انجام شود.

  موافقم ۳
  مخالفم ۷
 2. مهر گفت:

  معلوم نیست دست چه کشوری در کار بوده چون در این زمان خاص این ترور صورت گرفته، آن هم در مقابل پلیس آمریکا یک مقدار عجبب است.

  موافقم ۱۰
  مخالفم ۷

ارسال دیدگاه شما

×