سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲

قبل از انتخاب رشته با پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی ایران آشنا شوید

پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی ایران

انتخاب رشته‌ای که منجر به داشتن شغل پردرآمد شود همیشه مورد توجه کاربران فضای مجازی بوده است. با اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری در روزهای گذشته و  آغاز فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱ شروع می شود و داوطلبان باید با نگاهی آینده‌نگر رشته‌ای مناسب انتخاب کنند.

پردرآمدترین شغل های ایران

پردرآمدترین رشته‌های تجربی در ایران

مشاوران تحصیلی درباره پردرآمدترین، پرطرفدارترین و ناشناخته‌ترین رشته‌های علوم تجربی توضیحاتی ارائه داند.

فرانک فاطمی : زیرشاخه‌های گروه تجربی قطعاً طرفداران بیشتری نسبت به رشته ریاضی دارد، اظهار کرد: معمولاً متقاضیان رشته تجربی بیشتر از سایر شاخه‌های نظری است و همین مسئله درصد قبولی در این رشته‌ها را نیز کاهش داده است.

وی افزود: معمولاً بیشتر داوطلبان علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی هستند، اما میزان قبولی در این رشته‌ها کم‌تر بوده و تنها رتبه‌های برتر انتخاب می‌شوند.

پردرآمدترین رشته های گروه تجربی

دندانپزشکیرشته های پزشکیداروسازی
فیزیوتراپیعلوم آزمایشگاهیپرستاری
کاردرمانیبینایی سنجیعلوم تغذیه

چگونه در رشته پزشکی پذیرفته شویم؟

این مشاور تحصیلی ادامه داد: به دلیل اینکه قبولی در رشته‌های پزشکی بسیار مشکل است، معمولاً داوطلبان باید روزانه ۱۲ ساعت مطالعه داشته باشند تا بتوانند در این رشته‌ها قبول شوند؛ بنابراین رشته‌های پزشکی طرفدار بسیاری دارد، اما همه توانایی تحصیل در این رشته را ندارند.

وی در رابطه با نحوه تحصیل در رشته پزشکی گفت: معمولاً پذیرفته‌شدگان رشته پزشکی، برای کسب مدرک پزشک عمومی، باید هفت سال تحصیل کنند و پس از آن اگر علاقه‌مند به مدرک تخصصی بودند، می‌توانند در یکی از شاخه‌های تخصصی پزشکی ادامه تحصیل دهند.

محبوب‌ترین رشته‌های پزشکی

وی اشاره کرد: در بین پرطرفدارترین رشته‌های زیرشاخه علوم تجربی، پزشکی رتبه نخست و دندان‌پزشکی رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

پرطرفدارترین رشته‌های پزشکی

پوریا پژوهان‌فر، یکی دیگر از مشاوران کنکور پیش‌تر درباره پرطرفدارترین رشته‌های پزشکی اظهار کرد: رشته‌های پرستاری، دندان‌پزشکی، داروسازی، علوم آزمایشگاهی، فیزیوتراپی، روان‌شناسی، آموزش ابتدایی، پرتوشناسی، مامایی و اتاق عمل رشته‌هایی هستند که طرفدار زیادی در کشور دارند.

پردرآمدترین رشته‌های پزشکی

پژوهان‌فر با اشاره به پردرآمدترین رشته‌های پزشکی تصریح کرد: همه می‌دانند که رشته تجربی خیلی پرکار شده است و رشته‌های دندان‌پزشکی و داروسازی درآمد و شرایط خوبی دارند.

وی ادامه داد: رشته پیراپزشکی و مقطع کارشناسی رشته‌هایی، چون فیزیوتراپی، کاردرمانی، بینایی‌سنجی، علوم تغذیه، علوم آزمایشگاهی و پرستاری، رشته‌هایی هستند که درآمد خوبی دارند.


پردرآمدترین رشته‌های شاخه ریاضی‌ و فنی در ایران

مشاوران تحصیلی درباره پردرآمدترین، پرطرفدارترین و ناشناخته‌ترین رشته‌های شاخه ریاضی و فنی توضیحاتی ارائه دادند.
فرانک فاطمی با بیان اینکه رشته‌های مهندسی در بین زیرشاخه‌های علوم ریاضی جزو پرطرفدارترین رشته‌ها محسوب می‌شود، اظهار کرد: در بین زیرشاخه‌های ریاضی معمولاً مهندسی مکانیک، برق، صنایع و متالوژی مواد از جایگاه مناسبی برخوردار است.

وی افزود: رشته‌های مهندسی معمولاً از نظر درآمد جایگاه مناسبی دارد؛ رشته مهندسی برق که از درآمد و آینده شغلی مناسبی برخوردار است.

پردرآمدترین رشته های گروه ریاضی و فنی

برقمکانیکعمرانکامپیوترصنایع

این مشاور تحصیلی ادامه داد: فارغ‌التحصیلان رشته مهندسی برق علاوه بر اینکه می‌توانند از طریق سیستم‌های دولتی وارد بازار کار شوند، خودشان نیز می‌توانند کارآفرینی کرده و مشغول به فعالیت شوند؛ بنابراین مهندسی برق از نظر بازار کار جایگاه خوبی دارد.

وی تاکید کرد: داوطلبان بهتر است در بین رشته‌هایی که جامعه کنونی به آن نیاز دارد، علاقه خود را دنبال کنند و بیشتر از اینکه رشته‌های پرطرفدار و پردرآمد را مدنظر قرار دهند، باید به علاقه خود توجه کنند.

فاطمی در همین رابطه افزود: هنگامی که دانش‌آموز به رشته مورد نظر خود علاقه‌مند باشد، نه تنها مقدار مطالعه روزانه‌اش بیشتر می‌شود بلکه در آینده نیز شغل متناسب با رشته خود را پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: علاقه در انتخاب رشته اهمیت بسیاری دارد و قطعاً نمی‌توان تنها براساس شرایط جامعه انتخاب رشته کرد، زیرا اگر علاقه وجود نداشته باشد در بهترین رشته نیز آینده شخص تضمین نخواهد شد.

پرطرفدارترین رشته شاخه ریاضی و فنی

مائده کمالی در رابطه انتخاب رشته هوشمندانه در زیرگروه ریاضی و فنی می‌گوید: از سال‌های گذشته دانش‌آموزان با توجه به توان علمی خود، شاخه ریاضی را برای تحصیل انتخاب می‌کردند؛ در بین رشته‌های دانشگاهی آن هم چهار رشته برق، مکانیک، عمران و کامپیوتر طرفداران بیشتری داشت، اما متأسفانه امروزه دانش‌آموزان بیشتر به اجبار خانواده و با این تصور که رشته‌های شاخه ریاضی نمی‌تواند پول‌ساز باشد رشته تجربی را انتخاب می‌کنند.

این مشاور تحصیلی ادامه می‌دهد: طی سال‌های گذشته متقاضیان با رتبه یک‌هزار و۲۰۰ می‌توانستند در رشته عمران دانشگاه صنعتی اصفهان قبول شوند، اما شرایط در سال‌های اخیر به گونه‌ای پیش رفته است که فرد با رتبه چهار هزار نیز می‌تواند در رشته‌های تیپ یک دانشگاه صنعتی پذیرش شود.

وی در رابطه با دانشگاه‌های مورد علاقه دانش‌آموزان، خاطرنشان می‌کند: عمده شرکت کنندگان گروه آزمایشی ریاضی تلاش کمتری برای قبولی در دانشگاه می‌کنند و دانش‌آموزان خاص نیز برای قبولی در دانشگاه‌های خاصی چون شریف و تهران تلاش می‌کنند.

پردرآمدترین رشته‌های شاخه ریاضی و فنی

این مشاور تحصیلی در رابطه با پردرآمدترین رشته‌های دانشگاهی در گروه آزمایشی ریاضی می‌گوید: رشته‌های برق، مکانیک، عمران، کامپیوتر و صنایع جزو پردرآمدترین‌های ریاضی است. شرکت‌کنندگان با کسب درصدهای بالا در کنکور می‌توانند رشته‌های دکترای پیوسته فیزیک یا بیوتکنولوژی را انتخاب کنند البته در ادامه متقاضیان این دو رشته باید آماده مصاحبه باشند زیرا ظرفیت پذیرش کمی دارد.

کمالی در رابطه با شرط موفقیت شرکت‌کنندگان کنکور سراسری خاطرنشان می‌کند: با شرایط موجود شرکت‌کنندگان علاوه بر علاقه باید ایده و خلاقیت داشته باشند تا در ادامه درآمد خوبی کسب کنند.

پراستخدام‌ترین رشته شاخه ریاضی و فنی

وی ادامه می‌دهد: رشته حسابداری یکی از پراستخدام‌ترین رشته‌ها در این گروه است؛ این رشته می‌تواند درآمد خوبی ایجاد کند، اما متقاضیان این رشته که فقط برای رسیدن به شغل‌های دولتی تلاش می‌کنند، نمی‌توانند به درآمد بالایی فکر کنند. رشته حسابداری تنها رشته‌ای است که فرد می‌تواند در دوران دانشجویی نیز از آن کسب درآمد کند.

این مشاور تحصیلی خاطرنشان می‌کند: رشته‌های عمران و کامپیوتر طرفدار بیشتری نسبت به سایرین دارد. رشته برق و مکانیک نیز طرفدار دارد، اما این رشته‌ها اشباع شده است.


پردرآمدترین رشته‌های علوم انسانی در ایران

مشاوران تحصیلی درباره پردرآمدترین، پرطرفدارترین و ناشناخته‌ترین رشته‌های علوم انسانی توضیحاتی ارائه داند.
فرانک فاطمی: در بین زیرشاخه‌های رشته علوم انسانی معمولاً رشته حقوق از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، اظهار کرد: معمولاً رشته‌های حقوق، روان‌شناسی و مشاوره جزو پرطرفدارترین رشته‌های علوم انسانی به‌شمار می‌رود.

وی افزود: سه رشته حقوق، روان‌شناسی و مشاوره از جایگاه خوبی برخوردار است و پس از آن‌ها حسابداری و اقتصاد نیز جزو دیگر رشته‌های محبوب شاخه علوم انسانی محسوب می‌شود.

پرطرفدارترین رشته علوم انسانی

این مشاور تحصیلی ادامه داد: رشته‌های گروه حقوق، روان‌‎شناسی و مشاوره علاوه بر اینکه جزو پرطرفدارترین رشته‌های علوم انسانی محسوب می‌شود، جزو پردرآمدترین رشته‌ها نیز هست.

وی اشاره کرد: رشته حقوق از جمله زیرشاخه‌های علوم انسانی است که در جامعه کنونی، نیاز به آن مشاهده شده و عملاً از جایگاه مناسبی برخوردار است.

فاطمی در رابطه با رشته روان‌شناسی گفت: روان‌شناسی نیز یکی دیگر از رشته‌های پرطرفدار علوم انسانی است که در حال حاضر، تمام گروه‌های سنی به آن نیاز دارند و حتی برخی از سالمندان نیز به مشاور روی می‌‎آورند؛ بنابراین مشاوره و روان‌شناسی از جایگاه اجتماعی بسیار مناسب شغلی برخوردار است.

نگاه ویژه به دانشگاه فرهنگیان

مائده کمالی در رابطه با داوطلبان شاخه علوم انسانی می‌گوید: شرکت کنندگان گروه آزمایش انسانی به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ گروه نخست از همان ابتدا با هدف تحصیل در دانشگاه فرهنگیان وارد رشته انسانی شده‌اند و دسته دوم متقاضیانی هستند که با هدف حضور در رشته‌هایی مثل روانشناسی، حقوق و مشاوره وارد این رشته شده‌اند.

وی در رابطه با علاقه شرکت کنندگان گروه آزمایشی علوم انسانی تصریح می‌کند: عمده شرکت کنندگان گروه آزمایشی علوم انسانی به پذیرفته شدن دانشگاه فرهنگیان فکر می‌کنند. رشته‌های انسانی مانند حقوق و روانشناسی رشته شناور است که پذیرش در این رشته‌ها سخت است.

این مشاور تحصیلی ادامه می‌دهد: دانشگاه فرهنگیان به دلیل داشتن استخدام تضمینی و پرداخت حقوق به پذیرفته شدگان از همان بدو ورود یکی از گزینه‌های پرطرفدار است. پذیرش در دانشگاه فرهنگیان باعث می‌شود تا متقاضی به کسب درآمد نزدیک‌تر شود، اما سطح درآمد وی افزایش زیادی ندارد.

وی تصریح می‌کند: افرادی که ادامه تحصیل در رشته‌هایی مثل روانشناسی و حقوق را انتخاب می‌کنند در صورتی که سطح علمی بالایی داشته باشند به کسب درآمد خوبی در آینده خواهند رسید، اما رسیدن به این درآمد بالا زمان‌بر خواهد بود. در صورتی که متقاضی این گروه آزمایشی هدفی بلند مدت را در سر می‌پروراند باید خود را برای ورود به رشته‌هایی مثل اقتصاد، حقوق بین‌الملل و جامعه‌شناسی آماده کند. این رشته‌ها زمینه مهاجرت خوبی دارد.


پردرآمدترین گرایش‌های شاخه زبان خارجی در ایران

پردرآمدترین گرایش‌های شاخه زبان خارجی در ایران

مشاوران تحصیلی درباره پردرآمدترین، پرطرفدارترین و ناشناخته‌ترین رشته‌های شاخه زبان‌های خارجی توضیحاتی ارائه دادند.
فرانک فاطمی با بیان اینکه در بین رشته‌های زیرشاخه زبان‌های خارجه رشته مترجمی از جایگاه خوبی برخوردار است، اظهار کرد: مترجمی جزو رشته‌های پرطرفدار و پردرآمد زیرشاخه‌های زبان خارجه به‌شمار می‌رود.

وی افزود: کسانی که در رشته مترجمی تحصیل می‌کنند، می‌توانند به عنوان تورلیدر با توریست‌های خارجی در ارتباط باشند و معمولاً اکثر دانش‌آموزان، رشته مترجمی را نسبت به سایر زیرشاخه‌های زبان خارجه ترجیح می‌دهند.

این مشاور تحصیلی ادامه داد: رشته مترجمی از بازار کار مناسبی برخوردار است و حتی می‌توان در خانه نیز با ترجمه مطالب گوناگون کسب درآمد کرد.

وی تاکید کرد: دانش‌آموزان بهتر است در بین رشته‌هایی که جامعه کنونی به آن نیاز دارد، علاقه خود را دنبال کنند و بیشتر از اینکه رشته‌های پرطرفدار و پردرآمد را مدنظر قرار دهند، به علاقه خود توجه داشته باشند.

فاطمی در همین رابطه افزود: هنگامی که دانش‌آموز به رشته مورد نظر خود علاقه‌مند باشد، نه تنها مقدار مطالعه روزانه‌اش بیشتر می‌شود بلکه در آینده نیز شغل متناسب با رشته خود را پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: علاقه در انتخاب رشته اهمیت بسیاری دارد و قطعاً نمی‌توان تنها براساس شرایط جامعه انتخاب رشته کرد زیرا اگر علاقه وجود نداشته‌باشد در بهترین رشته نیز آینده شخص تضمین نخواهد شد.

دسته‌بندی مشاغل شاخه زبان‌های خارجی

مائده کمالی در رابطه با مشاغل گروه آزمایشی زبان‌های خارجه می‌گوید: مشاغل گروه آزمایشی زبان به دو دسته ترجمه و آموزش تقسیم می‌شود، زبان‌های ایتالیایی، روسی، آلمانی، ارمنی، اسپانیایی، ترکی، ژاپنی و فرانسوی جزو رشته‌های این گروه آزمایشی است.

پرطرفدارترین رشته شاخه زبان‌های خارجه

وی با تاکید بر این که ارائه رشته‌های گروه آزمایشی زبان در دانشگاه‌ها با محدودیت مواجه است، گفت: پرطرفدارترین رشته در این گروه آزمایشی، مترجمی زبان آلمانی است درحالی‌که این رشته یکی از کم‌ظرفیت‌ترین‌ها است.

این مشاوره کنکور با اشاره به تسهیل مهاجرت به عنوان یکی از اهداف اصلی شرکت‌کنندگان در این گروه آزمایشی، گفت: شرکت‌کنندگان با هدف انتخاب مشاغلی در زمینه تدریس و مترجمی وارد این گروه آزمایشی می‌شوند. اکثر شرکت‌کنندگان گروه آزمایشی زبان، انتخاب رشته نمی‌کنند و با دید خودآزمایی وارد این گروه آزمایشی می‌شوند.

منبع : ایمنا

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 7, میانگین امتیاز: 4,71 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×