چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱

از بین بردن ورم بعد از عمل پلک بلفاروپلاستی

Blepharoplasty - بلفاروپلاستی

چشم‌ها همیشه یکی از جذاب‌ترین و زیباترین اعضای صورت هستند. با افزایش سن به مرور زمان پوست صورت و اطراف چشم چروک می‌شود و حالت افتاده‌ای پیدا می‌کند. این افتادگی در ناحیه اطراف چشم، خود را بیشتر نشان می‌دهد. به دلیل افزایش سن و سایر عوامل خارجی چربی بیش از حد در پشت پلک جمع می‌شود و علاوه بر اینکه بر ظاهر فرد تاثیر می‌گذارد، وسعت دید فرد را هم کاهش می‌دهد.
در ادامه با راه درمان و هزینه‌های درمانی این عارضه بیشتر آشنا خواهید شد.

عمل بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی نوعی جراحی پلک است که با هدف جوانسازی صورت و از بین بردن عیوب چشم‌ها انجام می‌شود. زمانی که پلک‌ بالا و پلک پایین دچار عارضه‌هایی چون افتادگی، پف‌آلودگی و ناهمواری شوند با کمک بلفاروپلاستی این عوارض بهبود پیدا می‌کنند.
در بیشتر مواقع به دلیل افزایش سن بافت چربی در نواحی اطراف چشم(پلک‌ها) تجمع پیدا می‌کند. پزشک با بلفاروپلاستی پشت پلک را باز می‌کند و چربی‌های اضافی آن را خارج می‌کند. با این کار علاوه‌بر اینکه چربی‌های اضافی از بین می‌روند، چین و چروک اطراف چشم هم باز می‌شود و فرد چهره شاداب‌تر و جوان‌تری پیدا می‌کند.

جراحی بلفاروپلاستی زمانی انجام می‌شود که پلک بالا در اثر تجمع چربی پف می‌کند و از ناحیه استاندارد خود خارج می‌شود، با کشیده شدن به سمت پایین وسعت دید فرد را کاهش می‌دهد.
به طور کلی بلفاروپلاستی می‌تواند به دلایلی که در ادامه عنوان می‌کنیم انجام شود:

 • افتادگی پلک پایین به قدری باشد که قسمت سفیدی چشم نمایان شود.
 • در قسمت پلک پایین پوست اضافه و چین و چروک زیادی قرار داشته باشد.
 • پوست شل و آویزان که ظاهر طبیعی و زیبای چشم را از بین می‌برد.
 • تجمع چربی در پلک بالا و پایین و وجود کیسه‌های آب می‌تواند منجر به بلفاروپلاستی شود.

مزایای عمل بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یکی از راه‌های جوانسازی پوست صورت است. به همین دلیل در کنار عوارض کمی که دارد می‌تواند مزایای بسیاری داشته باشد:

 • با انجام بلفاروپلاستی جوانی، شادابی و زیبایی به چهره فرد بازگردانده می‌شود.
 • وسعت دید که به دلیل افتادگی پلک کاهش پیدا کرده بود، بهبود پیدا خواهد کرد.
 • احساس سنگینی در ناحیه پلک صورت از بین می‌رود.
 • ظاهر چشم‌ها از نظر زیبایی تغییر بسیاری می‌کند.

هزینه عمل بلفاروپلاستی

با توجه به مقاله‌ی هزینه عمل بلفاروپلاستی در کلینیک صدف: هزینه عمل بلفاروپلاستی تحت تأثیر عوامل مختلفی است. به همین علت معمولاً هزینه عمل افتادگی پلک در جلسه مشاوره و توسط پزشک مشخص می‌شود. این عوامل عبارتند از:

مهارت پزشک

اولین عامل تعیین‌کننده هزینه عمل بلفاروپلاستی مهارت پزشک است. بلفاروپلاستی یک عمل زیبایی حساس است که ممکن است عوارض خطرناکی به همراه داشته باشد. متخصص جراحی با مهارت خود می‌تواند از بروز این عوارض جلوگیری کند. بنابراین هرچه پزشک باتجربه‌تر باشد، کیفیت عمل بالاتر خواهد بود و این امر روی هزینه تأثیر می‌گذارد.

انتخاب کلینیک

کلینیک‌ پوست و مو معتبر و دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت انتخاب خوبی برای انجام بلفاروپلاستی هستند. توجه به امکانات و تجهیزات کلینیک در رسیدن به نتیجه مطلوب مؤثر است. از این رو دومین عامل تعیین‌کننده هزینه عمل افتادگی پلک انتخاب کلینیک است.

نوع و پیچیدگی جراحی

میزان افتادگی پلک در هر شخص با دیگری متفاوت است. بعضی از مراجعه‌کنندگان از افتادگی پلک بیشتری رنج می‌برند و قاعدتاً زمان بیشتری هم صرف عملشان می‌شود. طبیعی است که هرچه پیچیدگی عمل بیشتر باشد، هزینه عمل بلفاروپلاستی هم بالاتر خواهد بود.

هزینه عمل افتادگی پلک بالا چقدر است؟

بسته به مواردی که در بالا ذکر شد هزینه عمل افتادگی دو پلک بالا در کلینیک صدف از چهار تا هشت میلیون تومان متغیر است.

هزینه عمل بلفاروپلاستی پلک پایین چقدر است؟

پزشک در جلسه مشاوره با توجه به عوامل متعدد، هزینه این جراحی را معین می‌کند. در کلینیک صدف هزینه عمل بلفاروپلاستی دو پلک پایین از چهار تا هشت میلیون تومان تخمین زده شده است.

Blepharoplasty - بلفاروپلاستی

عوارض عمل بلفارو پلاستی

به طور کلی هر عمل جراحی که مربوط به جوانسازی پوست صورت باشد، علاوه بر اینکه می‌تواند مزایای بسیاری برای فرد داشته باشد در کنار آن عوارضی هم دارد. این عوارض با توجه به نوع و شدت عمل متفاوت است. البته بیشتر عوارض عمل بلفاروپلاستی تنها ۴ تا ۵ روز بعد از عمل از بین می‌روند. در ادامه با عوارض بلفاروپلاستی بیشتر آشنا خواهید شد:

 • خشکی چشم و خارش نواحی اطراف چشم
 • ایجاد زخم، عفونت، کبودی و خونریزی در ناحیه عمل
 • تاری دید
 • ناتوانی در پلک زدن و بستن چشم‌ها
 • حساسیت به شدت نور زیاد
 • حساسیت و آلرژی به ماده بیهوشی

روش از بین بردن ورم بعد از عمل پلک بلفاروپلاستی

برای ازبین رفتن ورم بعد از بلفاروپلاستی لازم است که به چند نکته توجه داشته باشید:

 1. تغذیه مناسب: داشتن تغذیه مناسب و خوردن غذاهای مقوی می‌تواند به بهبود ورم بعد از عمل بلفاروپلاستی کمک بسیاری کند. نوشیدن آب فراوان، تامین آنتی اکسیدان و ویتامینE بدن می‌تواند در بهبود علائم دوران نقاهت و کاهش ورم بعد از بلفاروپلاستی تاثیر بسیاری داشته باشد.
 2. کمپرس سرد: کمپرس آب سرد همیشه کاهنده التهابات سطح پوست است. استفاده از کمپرس آب سرد باعث کاهش تورم، قرمزی و کبودی در ناحیه اطراف چشم می‌شود.
 3. فعالیت کم: تا یک هفته بعد از بلفاروپلاستی بهتر است استراحت داشته باشید. پیاده‌روی طولانی مدت، فعالیت‌های ورزشی و…. می‌توانند مانع بهبود و کاهش ورم چشم شوند.

مراقبت های بعد از عمل بلفاروپلاستی

به منظور تسریع در روند بهبودی، بهتر است بعد از عمل بلفاروپلاستی و گذراندن دوره نقاهت به نکاتی توجه داشته باشید تا علاوه بر بهبود چشم‌ها دوران نقاهت کوتاه‌تری داشته باشید:

 • به منظور کاهش درد و کبودی در ناحیه پلک تا سه روز بعد از عمل بلفاروپلاستی، بهتر است روزانه چندین مرتبه و به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از کمپرس سرد استفاده شود.
 • در این نوع جراحی محل جراحی را پانسمان نمی‌کنند تنها با کمک پماد آن را چرب نگه‌می‌دارند. البته استفاده از پماد ممکن است برای فرد تاری دید به وجود آورد که این طبیعی است.
 • تا چهار هفته بعد از عمل از دستکاری و ماساژ ناحیه پلک صورت خودداری کنید.
 • تا دو هفته بعد از عمل بلفاروپلاستی از هیچگونه مواد آرایشی برای چشمانتان استفاده نکنید.
 • تا یک هفته بعد از بلفاروپلاستی از خندیدن، حرف زدن و انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.
 • تا پنج روز پس از بلفاروپلاستی از شستن و تماس آب با این ناحیه جلوگیری کنید.
 • تا یک هفته پس از بلفاروپلاستی از استعمال دخانیات، مصرف داروهای آسپرینی جلوگیری کنید.
 • برای شستشو صورت از سرم استفاده کنید، به منظور جلوگیری از عفونت و تورم در این ناحیه بهتر است داروهای تجویز شده را سر موعد مقرر خود استفاده کنید.
 • تورم و کبودی‌های اطراف چشم تا دوهفته بعد از عمل از بین خواهند رفت.
 • خارج شدن خون از بخیه‌ها در روزهای اول تا سوم بعد از بلفاروپلاستی امری کاملا طبیعی است.

جمع بندی

بلفاروپلاستی یکی از راه‌های جوانسازی پوست صورت است که در مقایسه با سایر روش‌های جراحی، دوره نقاهت طولانی‌تری دارد. بهتر است قبل از انجام هرگونه عمل جوانسازی در ارتباط با پوست صورتتان با یک پزشک متخصص مشورت داشته باشید، حدالامکان مناسب‌ترین راه برای درمان افتادگی پلک، از بین بردن چین و چروک و… را به شما معرفی کند.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 1, میانگین امتیاز: 3,00 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×