شنبه , ۲۷ شهریور , ۱۴۰۰

تغییر شماره داخلی سانترال

سانترال پاناسونیک

با راه‌اندازی یک مرکز تلفن در مجموعه‌های کاری، به هر کارمند یک خط و شماره داخلی اختصاص داده می‌شود. هر کارمند با استفاده از این شماره داخلی، می‌تواند به خطوط شهری دسترسی داشته باشد. از طرفی دیگر، مشتریان و سایر کارمندان هم از طریق شماره‌گیری همین داخلی، می‌توانند با او تماس بگیرند. شماره‌های داخلی در زمان برنامه‌ریزی دستگاه سانترال تعریف می‌شوند؛ اما ممکن است در آینده و به هر دلیلی، نیاز به تغییر شماره داخلی سانترال داشته باشید.

در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه تغییر شماره داخلی در سانترال پاناسونیک کم‌ظرفیت و پرظرفیت آشنا کنیم. اگر تا انتها با ما همراه باشید، قادر خواهید بود شماره داخلی هر کدام از کارمندان یا بخش‌های مختلف مجموعه کاری خود را به سادگی عوض کنید.

تغییر شماره داخلی در سانترال کم‌ظرفیت پاناسونیک

دستگاه‌های سانترال کم‌ظرفیت پاناسونیک به منظور استفاده در مراکز کاری کوچک و متوسط، طراحی و روانه بازار می‌شوند. در حال حاضر، KX-TES824 بهترین و محبوب‌ترین مدل از این دستگاه‌ها به شمار می‌رود. به همین دلیل، در ادامه به بررسی تغییر شماره داخلی در این دستگاه خواهیم پرداخت.

سانترال TES824

TES824 را معمولا با استفاده از یک تلفن هیبرید مدیریتی مانند KX-T7730 برنامه‌ریزی می‌کنند. بنابراین برای تغییر شماره داخلی هم ابتدا باید به وسیله این تلفن وارد محیط برنامه‌ریزی دستگاه شوید. برای این کار، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا یک تلفن KX-T7730 را از طریق جک 01 به دستگاه سانترال متصل کنید.
 2. کلید PROGRAM را روی صفحه کلید تلفن فشار دهید.
 3. ابتدا کلید * و سپس # را فشار دهید.
 4. رمز عبور دستگاه را وارد کنید (پسورد تمام سانترال‌های پاناسونیک به صورت پیش‌فرض، 1234 است)

به این ترتیب، شما وارد محیط برنامه‌ریزی دستگاه KX-TES824 شده‌اید و می‌توانید نسبت به تغییر شماره داخلی اقدام کنید. به این منظور، باید کد 009 را وارد کنید. (این کد توسط شرکت پاناسونیک تعریف شده است)

داخلی‌های سانترال کم‌ظرفیت به 3 روش شماره‌دهی می‌شوند و شما باید یکی از این پلن‌ها را در زمان برنامه‌ریزی اولیه دستگاه انتخاب کنید:

 1. پلن 1 که مربوط به داخلی‌های سه رقمی 100 تا 199 می‌شود.
 2. پلن 2 که به داخلی‌های سه رقمی 100 تا 499 مربوط می‌شود.
 3. پلن 3 که داخلی‌های دو رقمی 11 تا 49 را در اختیار شما قرار می‌دهند.

معمولا در زمان برنامه‌ریزی، داخلی‌ها را روی پلن 1 تنظیم می‌کنند. در صورتی که قصد تغییر یکی از شماره‌ها در همین پلن را دارید، باید بعد از وارد کردن کد 009 عدد 1 را وارد کنید. در صورتی که قصد دارید یک داخلی جدید 3 رقمی داشته باشید، عدد 2 و در صورت نیاز به داخلی 2 رقمی، عدد 3 را وارد کنید.

به این ترتیب، می‌توانید هر کدام از داخلی‌های مورد نظر خود را به سادگی تغییر دهید. البته توجه داشته باشید که نباید دو خط داخلی، یک شماره مشترک داشته باشند. زیرا در این صورت، دستگاه سانترال تنظیمات شما را تایید نخواهد کرد.

تغییر شماره داخلی در سانترال پرظرفیت

سانترال‌های پرظرفیت معمولا با استفاده از کامپیوتر و نرم افزار مخصوص، برنامه‌ریزی می‌شوند. برای این منظور، ابتدا باید دستگاه را از طریق کابل USB به یک رایانه شخصی متصل کرده و بعد از آن، از طریق نرم افزار طراحی شده توسط شرکت پاناسونیک، تنظیمات مورد نظر خود را وارد کنید.

برای تغییر شماره داخلی سانترال‌های پرظرفیت، باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا دستگاه سانترال را به کامپیوتر وصل کرده و سپس، نرم افزار مخصوص را اجرا کنید.
 2. از منوی سمت چپ، گزینه System را باز کرده و روی Numbering plan کلیک کنید.
 3. با انتخاب گزینه Main به سرشماره‌های اصلی داخلی‌ها، دسترسی خواهید داشت.
 4. در این صفحه، اعداد 1 تا 4 و عبارت “XX” را در مقابل آن‌ها مشاهده می‌کنید. به این معنی که می‌توانید به داخلی‌های سه رقمی با پیش شماره‌های 1 تا 4 دسترسی داشته باشید.
 5. در صورت تمایل به داشتن داخلی دو رقمی، XX را به X و در صورت تمایل به داشتن داخلی یک رقمی، به None تغییر دهید.
 6. به این ترتیب، می‌توانید فرمت کلی داخلی‌ها را به صورت دل‌خواه، تغییر دهید.

محیط نرم افزار سانترال پرظرفیت

توجه: در سانترال‌های پرظرفیت، سرشماره‌های 5 و 6 به ترتیب برای کانال‌های دیزا و گروه‌های داخلی در نظر گرفته شده‌اند. بنابراین نمی‌توانید از آن‌ها برای شماره‌های داخلی استفاده کنید. در صورتی که قصد استفاده از این سرشماره‌ها را دارید، باید ابتدا وارد تنظیمات دستگاه شده و آن‌ها را از بخش‌های مربوطه پاک کنید.

برای تغییر شماره یک داخلی بدون تغییر فرمت کلی داخلی‌ها، باید مطابق مراحل زیر جلو بروید:

 1. ابتدا وارد منوی “Extension” شده و گزینه “Wired Extension” را انتخاب کنید.
 2. اکنون روی “Extension setting” کلیک کنید.
 3. در این قسمت می‌توانید به تمامی داخلی‌ها دسترسی داشته و در صورت تمایل، هر کدام از آن‌ها را تغییر دهید.

تغییر شماره داخلی با استفاده از تلفن مدیریتی

برخی از مدیران ترجیح می‌دهند دستگاه سانترال پرظرفیت خود را با استفاده از تلفن برنامه‌ریزی کنند. برای این‌کار، باید یک تلفن دیجیتال مدیریتی مانند KX-DT346 را از طریق یکی از خروجی‌های دیجیتال، به باکس سانترال متصل کرده و تنظیمات را روی صفحه کلید تلفن، دنبال کنید.

برای تغییر شماره داخلی سانترال با استفاده از یک تلفن مدیریتی، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. کلید PROGRAM را روی صفحه کلید تلفن فشار دهید.
 2. ابتدا کلیدهای * و # و سپس رمز عبور دستگاه (به صورت پیش فرض 1234) را وارد کنید.
 3. کد 003 را وارد کنید.
 4. از لیست داخلی‌ها، شماره داخلی مورد نظر را وارد کرده و گزینه CLEAR را انتخاب کنید.
 5. شماره داخلی جدید را وارد کرده و کلید ENTER را فشار دهید.

به این ترتیب، شماره داخلی مورد نظر شما با موفقیت تغییر پیدا خواهد کرد. البته از آن‌جایی که برنامه‌ریزی دستگاه‌های سانترال پاناسونیک، یک امر کاملا تخصصی است، توصیه می‌کنیم این کار را به تکنسین‌های فنی و متخصص در نمایندگی تعمیرات پاناسونیک واگذار نمایید.

کلام پایانی

تنظیمات سانترال پاناسونیک، یکی از مهم‌ترین بخش‌های راه‌اندازی یک مرکز تلفن محسوب می‌شود. این مرحله باید با نهایت دقت و تخصص انجام شود. اختصاص شماره‌های داخلی و تغییر آن‌ها نیز یکی از اقداماتی است که باید در بخش برنامه‌ریزی باکس سانترال، به آن‌ها پرداخته شود. در این مقاله سعی کردیم با زبانی ساده، به آموزش این موضوع بپردازیم.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 1, میانگین امتیاز: 3,00 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×