شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

استون خالص چه ویژگی هایی دارد؟

استون خالص با فرمول شیمیایی (CH3)2CO که آن را با نام پروپانون هم می‌شناسند، یک مایع شفاف، فرار، حلال و بدون رنگ دارای قابلیت اشتعال است که در بسیاری از صنایع از جمله صنعت تولید لوازم آرایشی و بهداشتی، صنعت تولید انواع مختلف پلاستیک و در آزمایشگاه‌ها کاربرد زیادی دارد. بوی این مایع تند است و در صورت قرار گرفتن در مجاورت هوا بلافاصله تبخیر می‌شود. این حلال قادر است موادی مانند لاک ناخن و رنگ را نیز تجزیه کند. به همین دلیل در تولید پاک‌کننده‌های رنگ و لاک ناخن از این مایع استفاده می‌شود.

نکته جالب درباره استون این است که بدن انسان نیز این ماده شیمیایی را در زمان تجزیه چربی تولید می‌کند. استون صنعتی بیشتر در کشورهایی مانند هند، کره جنوبی، ترکیه، آلمان و چین تولید و به سایر کشورهای جهان صادر می‌شود. اولین فردی که در سال ۱۶۰۶ میلادی با استفاده از تقطیر استات سرب موفق به تولید استون شد، آندریاس لیباویوس نام داشت و ژان باپتیست دوما شیمیدان فرانسوی و فون لیبیگ شیمیدان آلمانی در سال ۱۸۳۲ موفق به کشف فرمول این مایع شدند. در این مقاله قصد داریم اطلاعات بیشتری درباره ویژگی‌ها و کاربردهای استون خالص در اختیار شما قرار دهیم.

استون خالص

 معرفی ویژگی‌های مهم استون خالص

استون خالص ویژگی‌های زیادی دارد که در ادامه با مهم‌ترین ویژگی‌های این ماده شیمیایی آشنا خواهید شد.

برخورداری از قابلیت اشتعال‌پذیری

قابلیت اشتعال‌پذیری استون خالص همراه با شعله‌هایی به رنگ زرد را می‌توان به عنوان یک ویژگی خطرناک این ماده معرفی کرد. نقطه اشتعال استون منفی بیست درجه سانتی‌گراد است و اگر در دمایی بیشتر از این با مخلوط هوا ترکیب شود امکان ایجاد آتش‌سوزی وجود دارد. نقطه انرژی برای شروع آتش‌سوزی استون بالاست و به همین دلیل احتمال احتراق یا آتش‌سوزی تصادفی در آن بسیار کم است.

امکان استفاده از استون خالص در فرمولاسیون حلال‌ها

یکی دیگر از ویژگی‌های استون خالص این است که به دلیل برخورداری از ویژگی حلال بودن در آب در فرمولاسیون بسیاری از حلال‌ها مانند لاک‌های پوششی مخصوص مبلمان و خودروها، لاک‌های ناخن، چسب‌های صنعتی، چسب‌های لاستیک، چسب‌های کلردار، قرص‌های حساس به آب و … کاربرد دارد. این ماده شیمیایی در حلال‌های حذف‌کننده چربی در پشم و حلال کاهش‌دهنده چسبندگی در ابریشم نیز استفاده می‌شود‌.

استون خالص به عنوان حلال

درباره کاربردهای استون خالص چه می‌دانید؟

استون خالص به عنوان یکی از حلال‌های بسیار مهم در منازل، صنایع و آزمایشگاه‌های شیمی کاربرد گسترده‌ای دارد. در ادامه با مهم‌ترین کاربردهای استون آشنا خواهید شد.

کاربرد استون خالص در منازل

استون به عنوان یک مایع فرار با قابلیت اشتعال و بوی تند می‌تواند در آب حل شده و به یک حلال آلی بسیار مهم و رایج تبدیل شود. در بسیاری از پاک‌کننده‌های لاک ناخن از این ماده شیمیایی استفاده شده است و خانم‌ها لاک‌های ناخن خود را با سرعت بالا و به راحتی با استفاده از پاک‌کننده‌های حاوی استون پاک می‌کنند.

این ماده برای ضد عفونی کردن ناخن‌گیر، موچین، تیغ، قیچی نیز کاربرد دارد و میکروب‌های سطح آن‌ها را از بین می‌برد. بعد از پاکسازی این لوازم با استون باید آن‌ها را با آب شسته و خشک کنید. اگر در زمان استفاده از چسب در منزل به صورت اتفاقی کمی چسب روی دست و انگشتانتان ریخته شد یا به دلیل وجود چسب امکان جدا کردن درپوش از لوله وجود نداشت، استفاده از استون و مالیدن آن به انگشتان چسبناک یا درپوش لوله بهترین راهکار محسوب می‌شود؛ زیرا این ماده قادر به حل کردن و تجزیه چسب است.

کاربرد استون خالص در صنایع مختلف

استون در بسیاری از صنایع مانند صنایع تولید پلاستیک، صنعت داروسازی، صنعت تولید الیاف و صنایع تولید مواد شیمیایی کاربرد دارد. این ماده به عنوان حلال نقش بسیار مهم و پررنگی در تولید مواد شیمیایی مختلف ایفا می‌کند. تولید استون صنعتی نسبت به استون خالص آسیب‌های بسیار زیادی به محیط زیست وارد می‌کند‌. اما آسیب فرآیندهای طبیعی تولید استون خالص مانند دود تنباکو و همچنین محل دفن کردن زباله‌ها به این اندازه برای طبیعت و محیط زیست مضر نیستند.

برای تولید انواع پوشش‌ حرارتی، تولید انواع کاغذهای دیواری، انواع چسب‌ و سنتز ترکیبات شیمیایی از استون صنعتی به عنوان یک ماده شیمیایی حلال استفاده می‌شود. نقش استون در صنعت داروسازی نقش یک واسطه شیمیایی است.

کاربرد استون خالص در آزمایشگاه‌های شیمیایی

استون به عنوان یکی از پرکاربردترین حلال‌ها در آزمایشگاه‌های شیمیایی هم کاربرد بسیار زیادی دارد. اگر جامدات و باقی‌مانده مواد شیمیایی روی ظرف‌های شیشه‌ای آزمایشگاه باقی مانده باشد، آن‌ها را با استفاده از استون مورد شستشو قرار می‌دهند. با توجه به حلال بودن این ماده در آب، برای خشک شدن سریع تجهیزات شسته شده در آزمایشگاه نیز آن‌ها را با استون می‌شویند تا فرآیند خشک شدن با سرعت بیشتری طی شود.

علاوه بر شستشوی ظروف در انجام واکنش‌های شیمیایی نیز از این ماده استفاده می‌شود. نقطه انجماد آن منفی هشتاد درجه سانتی‌گراد و نسبتا پایین است‌ و به دلیل همین ویژگی برای انجام واکنش‌های دما پایین نیز کاربرد فراوانی دارد. با توجه به حلالیت و فرار بودن بالای استون خالص و بالا بودن قدرت تجزیه انواع آلودگی و چربی‌ها توسط این ماده ابزارهای موجود در آزمایشگاه را می‌توان با کمک این ماده ضد عفونی کرد.

استنشاق و نوشیدن استون توسط انسان چه عوارضی به همراه دارد؟

اگر مقدار زیادی استون خالص یا صنعتی وارد بدن انسان شود به طوری که کبد قادر شکستن و تبدیل آن به کتون و دفع نباشد، مسمومیت با استون یا Acetone Poisoning اتفاق می‌افتد. استون یکی از کتون‌های رایج موجود در بدن انسان است که به طور معمولی در کبد تولید می‌شود؛ اما تجمع زیاد این ماده در بدن با عوارض و خطراتی همراه است.

دلایل مسمومیت با استون عبارت‌اند از: نوشیدن مایعات حاوی ماده شیمیایی استون، نقاشی و رنگ‌آمیزی منازل با حلال استون و بسته بودن تمام هواکش‌ها. مسمومیت با علائمی مانند لکنت زبان، سردرد شدید، بی‌حال بودن، کوتاه شدن چرخه پریود در خانم‌ها، استفراغ، افزایش ضربان قلب، ناهماهنگ شدن حرکات بدن، طعم شیرین در گلو و دهان، کاهش فشار خون، بی‌حسی عمیق و در موارد بسیار شدید احتمال رفتن به کما قابل تشخیص است.

قیمت استون خالص یا آزمایشگاهی به چه عواملی بستگی دارد؟

استون خالص که در شرکت‌های معتبری مانند اوسینا شیمی تولید می‌شوند در حجم‌های مختلف و در بسته‌بندی‌های شیشه‌ای در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند. قیمت استون خالص در حجم‌های بیشتر نسبت به قیمت استون خالص در حجم‌های کمتر ارزان‌تر است. البته عوامل دیگری مانند درجه خلوص استون، گرید تولید، نوسانات بازار ارز و کیفیت شرکت تولیدکننده نیز روی قیمت استون خالص تاثیرگذار است‌.

نکته بسیار مهمی که در زمان خرید این محصول حتما باید مورد توجه قرار گیرد این است که هر گاه یک شرکت این محصول را با قیمت بسیار ارزان‌تری نسبت به شرکت‌های دیگر به فروش برساند، باید به درجه خلوص استون شک کنید.

خرید آنلاین استون خالص از سایت مجموعه اوسینا شیمی

برای خرید آنلاین استون خالص در حجم‌های ۲۰ لیتری و بشکه های ۲۲۰ لیتری با قیمت مناسب می‌توانید به سایت شرکت اوسینا شیمی یکی از شرکت‌های معتبر عرضه‌کننده مواد شیمیایی داخلی و خارجی مراجعه کنید. قبل از خرید از شرکت اوسینا شیمی بهتر است با کارشناسان این شرکت مشاوره رایگان داشته باشید و محصولات مورد نیاز خود را پس از کسب آگاهی‌های لازم درباره ویژگی‌ها و کاربردهای آن‌ها خریداری کنید‌‌. بعد از ثبت سفارش محصول خریداری شده در کمترین زمان ممکن با تضمین کیفیت و اصالت در مناسب‌ترین بسته‌بندی از طریق پیک و باربری به آدرس مشتری ارسال می‌شود.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 1, میانگین امتیاز: 1,00 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×