شنبه ۶ خرداد ۱۴۰۲

بدحجاب طرفدار نظام با بقیه بدحجاب‌ها فرق دارد!!

رفتار دوگانه در بخورد با کم حجابی زنان

روزنامه جوان نوشت: بدحجاب طرفدار نظام که در راهپیمایی می‌آید، با بقیه بدحجاب‌ها فرق دارد.

پایگاه خبری تصویر زندگی – روزنامه جوان به این پرسش افکار عمومی پاسخ داد که چرا رفتار حکومت با زنانی که آنان را بدحجاب می‌خواند در زمان انتخابات یا راهپیمایی‌های حکومتی فرق دارد. جوان نوشت: آن خانمی که در راهپیمایی ملی شرکت می کند و با رأی خود در انتخابات علاقه‌اش را به میهنش نشان می‌دهد، در واقع نشان می‌دهد که به هنجار ها و ارزش‌های عمومی این جامعه علاقه‌مند است و حتی اگر در عمل با برخی از آنها موافق نباشد، به دنبال برهم زدن آنها و مبارزه با این هنجار ها نیست.

📌 در بخش نظرات (پایین صفحه) نظرات خودتان را درباره رفتار دوگانه حکومت با مسئله بدحجابی را با ما به اشتراک بگذارید.

مجید انصاری: اگر حجاب دارای استانداردی از دید آقایان است، چرا مدام پررنگ و کمرنگ می شود؟ به نحوی که در بعضی جاها نادیده گرفته می شود و یا در برخی مواقع برخورد با آن پررنگ می شود؟ تقریبا همه مردم شاهدند که در ایام انتخابات، مقابله با بدحجابی تعلیق می شود و حتی حضور زنان با حجاب متفاوت در ستادهای کاندیداها، پررنگ تر از همیشه مشاهده می شود.

در چهل سال گذشته ما در موضوعات مختلف شاهد این وضعیت بوده ایم که مسأله حجاب نیز یکی از آنهاست. از این رو، به حساب تجربه تاریخی عرض می کنم که حجاب اجباری و کشف حجاب اجباری هردو محکوم به شکست است.
مجید انصاری درباره برخورد با آنچه بدحجابی خوانده می شود، گفت: موضوع برخورد با بدحجابی یا بی حجابی این روزها به خبر اصلی گروهی از رسانه ها تبدیل شده است و واکنش های متفاوتی هم در فضای مجازی به دنبال داشته است و حتی تبلیغات بین المللی منفی علیه کشور به راه انداخته است.

وی افزود: به نظرم باید چند نکته را در این خصوص مدنظر قرار دهیم. نخست، ضرورت توجه به حجاب به عنوان یک امر شرعی برای زنان مسلمان که مسأله ای غیر قابل انکار است و شبهه ای در آن وجود ندارد. زنان مسلمان به اصل حجاب پایبند هستند. البته وقتی صحبت از حجاب می کنیم، کیفیت و نوع حجاب در اینجا مطرح نیست. بلکه پوشش در شرع با حدود معینی برای مردان و زنان مطرح است. هرچند بر اساس فرهنگ ها و سلیقه ها، نوع حجاب در کشورهای مختلف اسلامی همواره متفاوت بوده و هست. در کشور ما نیز حجاب از تنوع گسترده ای برخوردار بوده و در نقاط گوناگون کشور، فرم حجاب خانم ها متفاوت از هم بوده است.

نکته مهم این است که برخورد با پدیده بدحجابی در ایران باید چگونه باشد و آیا این برخوردهایی که تحت عنوان گشت ارشاد با بانوان ایرانی صورت می گیرد، شرعی و قانونی است؟ و مهم تر اینکه آیا موثر است؟ این ها مسائلی هستند که باید به آنها پرداخته شود. به عقیده من، شیوه کنونی مبارزه با بی حجابی و بدحجابی که در پیش گرفته شده است و بعضاً فیلم هایی از آن در فضای مجازی منتشر می شود، هیچ نسبتی با آموزه های دینی و احکام شرعی به خصوص احکام مربوط به امر به معروف و نهی از منکر ندارد. این شیوه ها نتیجه ای جز ایجاد نفرت نسبت به دین، انقلاب و اصل مسأله حجاب در بر ندارد و باید متوقف شوند.

فیلم هایی که از رفتار ماموران در برخورد با خانم ها پخش شده تکان دهنده است

انصاری گفت: فیلم هایی که از رفتار ماموران در برخورد با خانم ها پخش شده است، تکان دهنده بوده و بعضاً دیده می شود که خود ماموران تحت عنوان نهی از منکر و مبارزه با بدحجابی، گناهان و منکراتی بسیار بالاتر از اصل مسأله بدحجابی مرتکب می شوند. اینکه مامور مرد، خانم بدحجابی را بغل کند و کشان کشان او را به سمت ماشین پلیس ببرد یا مورد ضرب و شتم قرار دهد و بانوان را به داخل ماشین هل دهد، قابل قبول نیست. در برخی موارد نیز دیده شده، روسری خانمی در این مسیر به طور کامل از سرش افتاده است یا لباسش بالا رفته است. لذا این نوع برخوردها، مصداق منکر بالاتر از بی حجابی یا بدحجابی هستند و طبعا قابلیت پیگرد قانونی هم دارند.

شهروندان دارای حقوقی هستند

وی بیان کرد: شهروندان دارای حقوقی هستند و منشور حقوق شهروندی که هم در قوه قضاییه مورد پذیرش قرار گرفته هم در دولت سابق تدوین و اجرایی شده است، ماموران را از این گونه برخوردها بازمی دارد. در هر حال، برخورد با ناهنجاری های فردی یا اجتماعی یک مقوله پذیرفته شده است، ولی اگر نوع برخورد با این معضلات، موجب گسترش یا وقوع ناهنجاری های دیگر شود، با فلسفه وضع قانون و حکم شریعت در تضاد است.

باید مراقب باشیم جامعه را چندپارچه یا دوقطبی نکنیم

مجید انصاری با تاکید بر اینکه باید مراقب باشیم جامعه را چندپارچه یا دوقطبی نکنیم، گفت: به نظرم با این گونه رفتارها، جامعه به سمت دوقطبی طرفداران حجاب و هواداران بی حجابی می رود. در حالی که می دانیم بسیاری از کسانی که ممکن است پوشش حجاب برتر را قبول نداشته باشند و حجاب حداقلی دارند، اصل دین را قبول دارند و به حکم شرعی حجاب احترام می گذارند. اگر رفتارها به گونه ای باشند که یک رودررویی با دوقطبی شکل بگیرد، نه تنها کمکی به توسعه فرهنگ حجاب نمی کند بلکه تاثیر ضد و منفی خود را خواهد گذاشت و عده ای را به لجبازی با اصل مسأله حجاب می کشاند.

حجاب اجباری و کشف حجاب اجباری هر دو محکوم به شکست است

وی گفت: خروج از اعتدال و عقلانیت در برخورد با مسائل اجتماعی، نکته مهمی است که باید به آن توجه کنیم. تجربه نشان داده که هرگاه در برخورد با ناهنجاری های اجتماعی و مسائلی از این دست، از مرز اعتدال و عقلانیت خارج شده ایم، نتیجه ای کاملا معکوس داشته است. در چهل سال گذشته ما در موضوعات مختلف شاهد این وضعیت بوده ایم که مسأله حجاب نیز یکی از آنهاست. از این رو، به حساب تجربه تاریخی عرض می کنم که حجاب اجباری و کشف حجاب اجباری هردو محکوم به شکست است.

اصولگرایان برای جذب کم حجابان در ستادهای خود مسابقه می گذارند!

مجید انصاری همچنین درباره برخوردهای دوگانه دستگاه های حاکمیتی با مسأله حجاب گفت: اگر حجاب دارای استانداردی از دید آقایان است، چرا مدام پررنگ و کمرنگ می شود؟ به نحوی که در بعضی جاها نادیده گرفته می شود و یا در برخی مواقع برخورد با آن پررنگ می شود؟ تقریبا همه مردم شاهدند که در ایام انتخابات، مقابله با بدحجابی تعلیق می شود و حتی حضور زنان با حجاب متفاوت در ستادهای کاندیداها، پررنگ تر از همیشه مشاهده می شود. به ویژه کاندیداهای اصولگرا برای اینکه به تعبیر خودشان آرای اقشار خاکستری و یا مردمی که گرایش کمتری به آنها دارند را جمع کنند، برای جذب کم حجابان در ستادهای خود مسابقه می گذارند. فیلم های تبلیغاتی و پوسترهایی که آنها در ستادهای خود منتشر می کنند گویای همین مسأله است. در همین انتخابات اخیر، پوسترها و تبلیغاتی که من در ستادهای جناب آقای رئیسی و دیگر کاندیداهای اصولگرا دیدم، به مراتب پیشروتر از کاندیداهای غیر اصولگرا بود.

دوربین های صداوسیما به دنبال نشان دادن زنان کم حجاب

همچنین در مراسم های دیگر نظیر روز قدس، آیین های دینی یا تشییع پیکر شهدا، دوربین های صداوسیما به دنبال نشان دادن زنان کم حجاب یا افرادی هستند که از نظر پوشش، متفاوت تر از سایرین ظاهر شده اند. هرچند هیچ اشکالی ندارد که تفاوت ها به نمایش گذاشته شوند و حضور اقشار مختلف خود نمادی برای همبستگی است، به سهم خود نیز تشکر می کنم از همه کسانی که در مراسم های ملی یا انتخابات شرکت می کنند، اما سخن این است که اگر بدحجابی مسأله خلاف قانون است، چرا در راهپیمایی ها یا ایام انتخابات روی این نوع پوشش ها مانور تبلیغاتی داده می شود؟

انصاری گفت: مردم ایران با هر نوع سلیقه ای یکپارچه هستند و در چهل سال گذشته همزیستی مسالمت آمیزی در کنار هم داشته اند. به کمک هم جنگ تحمیلی ۸ ساله را تحمل کردند و فرزندان خود را به جبهه فرستادند و شهید دادند. حتی اقلیت های دینی هزینه داده اند. اما در زمان جنگ هیچ گاه بحث بدحجابی مطرح نبود. امروز نیز باید افتخار کنیم اگر در مراسم های ملی، دینی و بدرقه شهدا همه مردم با هر نوع پوشش و سلیقه ای یکپارچه حضور پیدا می کنند. این باعث افتخار است و به تعبیر رهبر انقلاب، حتی کسانی که اصل نظام را قبول ندارند اما به کشورشان علاقه مندند باید در انتخابات شرکت کنند. ما که در انتخابات و سایر مراسم ها این طور با سعه صدر برخورد می کنیم و همه را ایرانی و محترم می دانیم، چطور در برهه های دیگر درباره مسأله حجاب تنگ نظرانه وارد می شویم؟

رفتار تنفربرانگیز ماموران انتظامی با زنان قابل توجیه نیست

وی ادامه داد: رفتار تنفربرانگیز ماموران انتظامی با زنان قابل توجیه نیست و رفتاری دوگانه است که مردم با آن مواجه اند. حتی سریال های تلویزیونی باید انعکاس دهنده واقعیات اجتماعی باشند و سازندگان باید این اختیار را داشته باشند تا جامعه را مشابه آنگونه که هست، نشان دهند. چه اشکالی دارد؟ اگر با شاخص گشت ارشادی بخواهند در ساخت فیلم ها و سریال ها عمل کنند و صرفا سراغ خانم های چادری روند، آیا می توانند به تولیدات درخور دست پیدا کنند؟

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 8, میانگین امتیاز: 4,38 از 5)
Loading...

۱ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
  1. m گفت:

    کدام بدتر است دهن کجی با بدحجابی یا کج کردن دهن اسلام با تفسیر به رای و سلطه مرگبار و غارتگر بنام دین؟ مشکل ما دقیقا تندورهای سارق انقلاب اند نه بدحجابان. انقلاب به سرقت رفته ما از زمان احمدی نژاد، با بی قانونی ها و گرانی ها و اختلاس ها و مفاسد مالی و قضائی و اداری و سرکوب مردم به ستوه آمده از ظلم و تبعیض، به نظام آتش افروز و خشونت محور تبدیل و دائما به مردم بانی انقلاب، دهن کجی میکند. اوضاع لجن گونه کشور وحشتناکتر از آنست بتوان تصور کرد. کشورداری سخت تر از آنست با خودباوری و چند آیه و روایت بتوان آن را در مسیر امن و امید و پیشرفت قرار داد. هر حکومت مردمی چنانچه ماندگار شود، دچار روزمرگی و بی تفاوتی نسبت به مشکلات مردم و طلبکاری نسبت به خدمات گذشته میشود و با هر ایده و عنوانی که باشد، سرانجامی جز ظلم و استبداد نخواهد داشت.

ارسال دیدگاه شما

×