پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱

۸ ویژگی مهم که یک روانشناس باید از آن برخوردار باشد

گفتار خوب و رفتار سنجیده یکی از ویژگی‌های روانشناس خوب است.

در دنیای امروزی به دلیل مشکلات و مشغله‌های ذهنی متعدد، خیلی از افراد درگیر بیماری‌های روحی مختلفی می‌شوند و برای رفع آن به روانشناس مراجعه می‌کنند. متاسفانه در برخی از موارد پروسه درمان آن طور که باید پیش نمی‌رود و نتیجه کار رضایت بخش نیست. این مشکل از موارد مختلفی ناشی می‌شود که یکی از آن‌ها ناکارآمدی روانشناس است. این یعنی اینکه روانشناس نتوانسته مشکلات را به صورت اصولی ریشه یابی کند و راه‌حلی منطقی برای آن بیابد.

البته این نکته را هم باید اضافه کرد که خود فرد نقش مهمی در پیش بردن روند درمان دارد و نباید از کنار این موضوع با سادگی گذشت. اما اگر این مورد هم توسط وی رعایت شد در این صورت باید مشکل را از طرف روانشناس بررسی کرد. از همین رو در این مقاله ۸ ویژگی مهم که یک روانشناس خوب باید از آن برخوردار باشد را شرح خواهیم داد که می‌تواند به شما در انتخاب درمانگر مناسب کمک کند. با ما همراه باشید.

ویژگی‌های یک روانشناس خوب چیست؟

از آن جایی که یک روانشناس خوب و زبده باید دارای ویژگی‌هایی باشد که بتواند بهترین راهکار را برای درمان مشکل فرد ارائه دهد، در ادامه به ۸ مورد از مهم‌ترین این خصوصیات اشاره خواهیم نمود:

برخورداری از پروانه اشتغال روانشناسی

بدون شک پیش نیاز اصلی یک روانشناس داشتن مجوز و پروانه اشتغال است. طبق آیین نامه فقط روانشناسانی که از پروانه اشتغال برخوردار هستند می‌توانند جلسات روان درمانی را برگزار کنند. داشتن این مدرک نشان دهنده این است که روانشناس مورد تایید سازمان نظام روانشناسی بوده و افراد می‌توانند برای بهبود و درمان مشکلاتشان به وی مراجعه کنند.

پیروی از منشور اخلاقی روانشناسی

روانشناسان همانند سایر کادر درمانی برای پیروی از اصول اخلاقی سوگند یاد می‌کنند. این بدین معنی است که روانشناس در طی روند درمان باید به اصول اخلاقی پایبند باشد و از آن پیروی نماید. در واقع تعهد به این منشور اخلاقی از جمله موارد مهمی است که می‌بایست در اولویت کار روانشناسان و مشاوران قرار گیرد.

خوب گوش دادن

حس همدردی با درمانجو از جمله ویژگی‌های اصلی یک روانشناس خوب به شمار می‌رود.

یک روانشناس خوب باید شنونده خوبی باشد و بیش از که آن صحبت کند با دقت‌ به حرف‌های مراجعه کننده گوش فرا دهد. در واقع روانشناس با شنیدن صحبت‌های فرد است که می‌تواند مشکل او را به درستی تشخیص دهد. این یعنی اینکه روانشناس با گوش دادن عمیق راحت‌تر مسائل را تجزیه و تحلیل می‌کند و راه حلی منطقی را برای رفع یا بهبود آن ارائه نماید.

رفتار و گفتار سنجیده

در بسیاری از موارد روانشناسان با افرادی روبرو می‌شوند که رفتارهای نامناسبی دارند و عصبی هستند. در چنین موقعی روانشناس باید با صبر و حوصله جلسه را پیش ببرد و فرد را به آرامش دعوت کند. در واقع رفتار و گفتار خوب و سنجیده روانشناس تا حد زیادی فرد را آرام می‌کند و مکالمات به شکل منطقی‌تری پیش خواهد رفت. با این اوصاف رفتار و گفتار سنجیده را می‌توان یکی دیگر از ویژگی‌های یک روانشناس خوب دانست.

رازدار بودن

بسیاری از افرادی که به روانشناس مراجعه می‌کنند برای رفع مشکل خود ناچارند که برخی از مسائل خصوصی و محرمانه خود را با وی در میان بگذارند. این موارد حتی شامل مسائل زناشویی و مشاوره جنسی هم خواهد شد. در چنین شرایطی روانشناس موظف است که صحبت‌های رد و بدل شده را برای هیچ کس بازگو نکند و همه آن‌هارا همانند یک راز میان خود و فرد بداند. پس رازداری یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های روانشناسان است که باید حتما به آن پایبند باشند.

 جلوگیری از سرزنش و پیش داوری

یک روانشناس خوب هرگز افراد را قضاوت و سرزنش نمی‌کند.

یکی از مهم‌ترین مواردی که روانشناس باید از آن دوری کند سرزنش و پیش داوری است. در واقع فردی که به روانشناس مراجعه می‌کند برای رفع مشکل خود نیازمند درک متقابل است و روانشناس نباید بابت اشتباهات و شکست‌های پیش آمده، وی را مورد سرزنش و پیش داوری قرار دهد. با توجه به این موضوع، تمرکز اصلی روانشناس و مشاور باید ریشه یابی مشکلات و تلاش برای رفع آن‌ها باشد و نه سرزنش و تحقیر افراد.

ایجاد حس همدلی و همدردی

شاید اصلی‌ترین موردی که باید آن را جزء مهم‌ترین ویژگی‌های یک روانشناس خوب بدانیم ابراز حس همراهی و همدردی با افراد است. همدردی را نباید با دلسوزی اشتباه گرفت. همدردی معنی است که روانشناس خود را جای فرد بگذارد و پس از درک شرایط و موقعیت وی، نسبت به رفع مشکلات اقدام نماید. در واقع با همدلی و همراهی روانشناس، اعتماد سازی میان طرفین راحت‌تر صورت می‌گیرد و فرد با آرامش خاطر بیشتری مشکلات و مسائل خود را با روانشناس در میان خواهد گذاشت.

آگاهی از دانش روز روانشناسی

از آن جایی که علم روانشناسی روز به روز در حال تغییر و پیشرفت است، از همین رو یک روانشناس خوب باید از مطالب جدید در این زمینه آگاهی داشته باشد. این یعنی اینکه روانشناس صرفا به اطلاعات حال حاظر خود اکتفا نکند و پیوسته دانش خود را گسترش دهد. در چنین شرایطی روانشناس با بهره‌گیری از روش‌های جدید و امروزی با دید وسیع‌تری می‌تواند نسبت به تشخیص و ریشه‌یابی مشکلات مراجعه کنندگان اقدام کند و راه‌حل‌های مناسبی را برای آن‌ها در نظر بگیرد.

جمع بندی

یک روانشناس خوب باید دانش خود را در حوزه روانشناسی بروز نگه دارد.

در این مطلب ۸ ویژگی مهمی که یک روانشناس خوب باید آن را دارا باشد را معرفی کردیم و درباره آن توضیحات کاملی را ارائه نمودیم. این ویژگی‌ها و خصوصیات لازمه کار روانشناسان و مشاوران است و برخورداری از آن برای ریشه یابی مشکلات و رفع آن‌ها حیاتی می‌باشد. در کنار این موارد انتخاب یک مرکز مشاوره روانشناسی خوب نیز مورد مهمی است که باید به آن توجه ویژه‌ای شود. مرکز مشاوره شکرانه به عنوان یکی از بهترین مراکز مشاوره در شهر تهران می‌تواند گزینه مناسبی برای مراجعه کنندگان باشد. این مرکز با برخورداری از روانشناسان و مشاوران مجرب در زمینه خدمات مشاوره، روانکاوی، روانشناسی، روانپزشکی و سایر امور مرتبط با آن فعالیت می‌کند. عزیزانی که به دنبال بهترین روانشناس شرق تهران هستند برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره‌های ۰۲۱۳۶۶۰۸۶۱۵ و ۰۲۱۳۳۲۵۴۰۲۱ تماس بگیرند و شرایط برگزاری جلسات را جویا شوند.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 2, میانگین امتیاز: 1,50 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×