چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲

با فاکتورهای محافظتی ضد آفتاب بیشتر آشنا شوید

با فاکتورهای محافظتی ضد آفتاب بیشتر آشنا شوید

همه ما می‌دانیم که استفاده از کرم ضد آفتاب ضروری است و در همه فصول، انواع آب و هوا و هر زمان که نور خورشید به ما می‌تابد باید مصرف گردد. کرم ضد آفتاب محصولی برای مراقبت از پوست است که به طور ویژه بر مهار اشعه UV و اثرات آن تمرکز دارد. این محصول برای خانم‌ها، آقایان و حتی کودکان فرموله می‌شود و همه افراد با انواع پوست باید آن را خریداری کنند و از مزایای این کرم بهره ببرند.

البته که ضد آفتاب در بافت‌هایی همچون اسپری، فلوئید، کرم ژل، ژل، روغن، سرم صورت، لوسیون و… نیز تولید شده و تنها بافت کرمی ندارد.

اشعه ماوراء بنفش چگونه دفع می‌شود؟

همان طور که از نام کرم ضد آفتاب برمی‌آید، این محصول اثر مضر پرتوهای آفتاب را دفع می‌کند؛ اما چگونه؟ این محصول دارای فاکتورهای محافظتی مختلفی است که شامل SPF، PA+، PPD، UVAPF و Star Rating System هستند. اگر با این فاکتورها و معیارهای سنجش مراقبت از پوست در برابر نور خورشید آشنا نیستید، در ادامه به معرفی پرکاربردترین آن‌ها می‌پردازیم.

SPF چیست و چه میزانی از آن برای یک محصول خوب لازم است؟

این اصطلاح مخفف Sun Protection Factor بوده و نخستین فاکتور محافظتی آفتاب تایید شده یا کشف شده توسط FDA آمریکا است. SPF میزان محافظت از پوست در برابر اشعه UVB را نشان می‌دهد. اشعه‌ای که عامل اصلی آفتاب سوختگی، قرمزی، التهاب و تاول و در نهایت سرطان پوست بوده و به اپیدرم آسیب می‌رساند.

نحوه اندازه اگیری SPF

اگر بدون خرید کرم ضد آفتاب و مصرف آن، خود را در معرض نور خورشید قرار دهید پوستتان سریعا قرمز می‌شود؛ اما ضد آفتاب این التهاب و سوزش را به تعویق می‌اندازد و برای شما زمان می‌خرد. عدد SPF به مدت زمانی که پوست بدون قرمز شدن زیر آفتاب قرار می‌گیرد اشاره دارد و آن را تعیین و محاسبه می‌کند.

اگر در حالت عادی پس از ۱۰ دقیقه قرمزی و آفتاب سوختگی را احساس کردید، یک ضد آفتاب با SPF 30 این مدت زمان را ۳۰ برابر می‌کند و به شما اجازه می‌دهد که بدون التهاب پوست تا ۵ ساعت زیر آفتاب بمانید. البته این میزان با شرایط مختلف فردی و محیطی و همچنین مقدار ضد آفتاب مصرفی شما تغییر می‌کند و بر اساس استفاده از ۲ میلی گرم ضد آفتاب در هر سانتی متر مربع از سطح پوست اندازه گیری می‌شود؛ به همین دلیل باید کرم ضد آفتاب را هر ۲ یا ۳ ساعت یک بار تجدید کنید.

SPF 15 تا ۹۳ درصد، SPF 30 تا ۹۷ درصد، SPF 50 تا ۹۸ و SPF 100 تا ۹۹ درصد از نفوذ اشعه ماوراء بنفش نوع B جلوگیری می‌کند. هیچ ضد آفتابی قادر به مهار UVB به طور ۱۰۰ درصد نیست. پس لازم است در خرید این محصول دقت کنید و بدانید که SPF 30 فرق چندانی با SPF 100 ندارد و اعد بالای ۵۰ برای این فاکتور محافظتی با هدف بازارگردانی و گمراه کردن مشتریان و اعتماد کاذب به محافظت بالای ضد آفتاب‌ها بر آن‌ها درج می‌شوند. همچنین بهتر است بدانید محصولی با SPF زیر ۱۵ نمی‌تواند طیف گسترده باشد.

طیف گسترده به چه معنا است و چه ضد آفتاب‌هایی طیف گسترده هستند؟

طیف گسترده به چه معنا است و چه ضد آفتاب‌هایی طیف گسترده هستند؟

کرم ضد آفتاب Broad Spectrum، طیف گسترده یا وسیع الطیف محصولی است که از پوست در برابر UVB و  UVA به طور همزمان محافظت می‌کند. برای این نوع از محصولات فاکتورهای محافظتی مختلفی تعریف شده که پرکاربردترین آن‌ها PPD و PA+ اند و میزان مراقبت از پوست در برابر UVA را نشان می‌دهند. همان طور که در خرید ماسک صورت و سایر اقلام رسیدگی به پوست وسواس به خرج می‌دهید، باید بدانید که طیف گسترده بودن یک محصول تا چه اندازه مهم است و حتما به آن دقت کنید.

PPD و PA+

همان طور که آفتاب می‌تواند پوست را ملتهب، قرمز و آفتاب سوخته کند، قادر به ایجاد کک و مک، تیرگی و تغییر رنگ پوست، چین و چروک، افتادگی، لک و در نهایت سرطان پوست و سرطان ملانوما است. تمامی این موارد به علت وجود UVA اتفاق می‌افتند؛ اشعه‌ای که میزان نفوذ بسیار بالایی دارد و به تخریب سلولی در لایه‌های زیرین پوست می‌پردازد. این اشعه کلاژن و الاستین را از بین می‌برد و از عوامل اصلی پیری زودرس، ترشح بی از حد رنگدانه ملانین و ناهماهنگی رنگی پوست است و در صورتی که منجر به ملانوما شود می‌تواند کشنده باشد.

PPD مخفف Persistent Pigment Darkening است و روش اندازه گیری آن به SPF شباهت بسیاری دارد؛ با این تفاوت که میزان تغییر رنگ پوست و تیره شدن آن به وسیله رنگدانه تیره کننده پایدار را اندازه می‌گیرد و اثر ظاهری UVA بر پوست را بررسی می‌کند. این فاکتور محافظتی زمانی که برای تیره شدن پوست لازم است را افزایش می‌دهد. برای مثال، اگر در حالت عادی و بدون استفاده از ضد آفتاب پوست در ۱۰ دقیقه تیره شود، با استفاده از کرم ضد آفتاب PPD 10 این زمان ۱۰ برابر خواهد شد.

PA مخفف Protection Grade of UVA به معنای درجه محافظت در مقابل UVA است و محدوده PA+ تا PA++++ را دربرمی‌گیرد که همگی به میزان PPD اشاره دارند. علامت مثبت‌های مقابل PA اعداد فاکتور محافظتی قبلی که از آن صحبت کردیم، یعنی PPD را نشان می‌دهند. PA+ به معنای PPD 2 تا ۴، PA++ به معنای PPD 4 تا ۸، PA+++ به معنای PPD 8 تا ۱۶ و PA++++ به معنای PPD 16 به بالا است. این معیار اندازه گیری خیلی دقیق نیست و PPD 20 را با ۵۰ یکی می‌داند. هر عددی که بالای ۱۶ باشد به صورت PA++++ درج می‌شود و به همین دلیل تفاوت بین ضد آفتاب‌ها از لحاظ مقاومت در برابر UVA دیده نمی‌شود.

بهترین کرم ضد آفتاب را از کجا تهیه کنیم؟

بهترین کرم ضد آفتاب را از کجا تهیه کنیم؟

محصولات ضد آفتاب فراوانی زیادی دارند و انواع ایرانی و خارجی باکیفیتی از آن‌ها ساخته شده است. با توجه به شناخت بیشتر آن‌ها و آشنایی با فاکتورهای محافظتی ضد آفتاب، دانستن تفاوت میان محصول بد، خوب و متوسط بیشتر مشخص شده و خرید کرم ضد آفتاب آسان‌تر شده است. همچنین باید به قیمت این محصول و سایر محصولات مراقبتی پوست مانند قیمت کرم مرطوب کننده توجه داشت و با دانستن قیمت معقول و واقعی محصولات به فروشگاه مورد نظر اعتماد کرد.

پیشگام نگار فروشگاه اینترنتی محصولات آرایشی و بهداشتی است و کلکسیون کاملی از ضد آفتاب‌های مختلف را مقابل چشمانتان قرار می‌دهد. فراموش نکنید که لازم نیست عدد SPF خیلی بالا باشد و PA+++ و PA++++ برای انواع پوست مناسب اند. افراد با پوست خیلی روشن به علت وجود ملانین کمتر باید بیشتر مراقب پوست خود باشند و میزان آسیب پذیری آن‌ها در برابر اشعه ماوراء بنفش بیشتر است. همچنین به نوع پوستتان توجه کنید و محصول متناسب با آن را مصرف کنید.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 3, میانگین امتیاز: 3,67 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×