چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

خبر قطعی اینترنت در ساعات و روزهای آینده صحت دارد؟

وزارت ارتباطات فاتحه اینستاگرام را خواند؟

مدیرعامل شرکت پست گفت: لیائی در ادامه با اشاره به بازدید خود از مناطقی در استان مازندران توضیح داد: «متوجه شدم که حتی در مناطق روستایی فروش محصولات از طریق اینستاگرام صورت می‌گرفته است. در حین بازدید مردم با دیدن من نسبت به شرایط اینترنت و فیلترینگ اینستاگرام ابراز شکایت کردند که من به آنها گفتم شما خودتان از قبل به این فکر بودید که احیاناً اگر روزی اینستاگرام بسته شود چه اتفاقی می‌افتد؟ خودتان باید به فکر می‌بودید و از ابتدا از ابزاری نظیر اینستاگرام استفاده نمی‌کردید.»
انتخاب: صبح امروز، بیست و چهارم مهرماه همایش روز ملی تجارت الکترونیک با حضور تعدادی از مسئولان، نماینده‌های کسب‌وکارها و اهالی رسانه برگزار شد.

این همایش در حالی برگزار شد که تعداد زیادی از فعالان حوزه اقتصاد دیجیتال کشور روزهاست نسبت به عواقب بسیار مخرب قطعی هرروزه اینترنت و فیلترینگ پلتفرم‌هایی نظیر اینستاگرام هشدار می‌دهند.

بعد از سخنان وزیر ارتباطات در خصوص اینکه کسب‌وکارها باید خسارات وارده را از معترضان بگیرند، امروز محمود لیائی، معاون وزیر ارتباطات که یکی از افراد حاضر در این جلسه بود در انتهای سخنان خود خطاب به روستاییانی که از پلتفرم‌های خارجی برای فروش محصولات خود استفاده می‌کردند، گفت که باید از قبل به فکر چنین روزی و محدودشدن اینستاگرام می‌بودند و به هشدار مسئولان برای کوچ به پلتفرم‌های داخلی توجه می‌کردند.

لیائی با اشاره به فشار رسانه‌ای به دلیل اظهارنظر درخصوص کاهش درآمد پست به خاطر شرایط کنونی اینترنت کشور و فیلترینگ اینستاگرام توضیح داد: «چند سالی است مسئولان تأکید می‌کنند که کسب‌وکارها به‌جای استفاده از ابزاری خارجی نظیر اینستاگرام از پلتفرم‌های رسمی که حاکمیت آماده کرده استفاده کنند و آنجا را رونق دهند.»

لیائی با بیان اینکه متأسفانه مردم عادی به این صحبت‌ها توجهی نداشتند و کسب‌وکار خود را در پلتفرم‌های حاکمیتی توسعه ندادند، توضیح داد: «الان به دلیل شرایط کشور اینستاگرام فیلتر شده و همه مردم نمی‌توانند دسترسی داشته باشند. اگر اینستاگرام خودش ایرانی‌ها را محدود می‌کرد چه جوابی می‌خواستند بدهند؟»

مدیرعامل شرکت ملی پست عنوان کرد: «الان نوک تیز پیکان انتقادات به سمت مسئولان است، اما دلیل آن بی‌توجهی کسب‌وکارها به صحبت‌های مسئولان درخصوص استفاده از پلتفرم‌های داخلی است.»

لیائی توضیح داد: «متوجه شدم که حتی در مناطق روستایی فروش محصولات از طریق اینستاگرام صورت می‌گرفته است. در حین بازدید مردم با دیدن من نسبت به شرایط اینترنت و فیلترینگ اینستاگرام ابراز شکایت کردند که من به آنها گفتم شما خودتان از قبل به این فکر بودید که احیاناً اگر روزی اینستاگرام بسته شود چه اتفاقی می‌افتد؟ خودتان باید به فکر می‌بودید و از ابتدا از ابزاری نظیر اینستاگرام استفاده نمی‌کردید.»

معاون وزیر ارتباطات در پاسخ به خبرنگار راه پرداخت درخصوص موضوع استفاده روستایی‌ها از پلتفرم‌های خارجی توضیح داد: «کسب‌وکارها نباید روی چیزی که ثبات ندارد سرمایه‌گذاری کنند، چه اینستا باشد چه پلتفرم‌های دیگر حتی داخلی. با توجه به شرایط و دشمنی آمریکا با مردم ما، این کشور هر ضربه‌ای که بتواند به اقتصاد ایران می‌زند و با توجه به اینکه آمریکا مالکیت پلتفرم‌های تجارت الکترونیک خارجی که کسب‌وکارهای ایرانی استفاده می‌کرده‌اند را دارد، توصیه ما این بوده که کسب‌وکارها از پلتفرم‌های داخلی استفاده کنند.»

او در پاسخ به این سؤال که آیا در حال حاضر ظرفیت استفاده از پلتفرم‌های داخلی وجود دارد یا خیر؟ عنوان کرد: «بله. ظرفیت انتقال همه کسب‌وکارها به پلتفرم‌های داخلی وجود دارد و اصلا فلسفه وجودی شبکه ملی اطلاعات، رفع نیازهای داخلی تجارت الکترونیک و پرداختن به همین موضوعات است.»

سلاح‌ورزی با بیان اینکه ایجاد محدودیت در اینترنت دارای اثرات مخرب میان‌مدت و بلندمدت است، توضیح داد: «هرچند تأثیر قطعی اینترنت بر فعالیت کسب‌وکارهای خرد و آنلاین بسیار مهم است و جای بررسی دارد اما واقعیت این است که قطع اینترنت علاوه بر این موضوع، روی میزان تولید ناخالص کشور تأثیرات مخرب دارد، تقاضای مؤثر را کاهش می‌دهد و درنهایت به کوچک‌تر شدن اقتصاد ایران منجر می‌شود.»

به گفته او، در ایران حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی از بخش خدمات است. قطعی اینترنت تولید این بخش را مستقیماً کاهش می‌دهد و این باعث می‌شود تولید ناخالص داخلی به‌اندازه ۰.۷۵ الی یک درصد کاهش یابد. علاوه بر اینها قطعی اینترنت اثرات اعتباری هم دارد؛ به‌عنوان‌مثال، نمی‌توان به یک فعال اقتصادی که با تجار خارجی در ارتباط است گفت که به پلتفرم‌های داخلی کوچ کند و این موضوع قطعاً تأثیر مثبتی بر حوزه تجارت خارجی ایران ندارد.


محدودیت واتساپ و اینستاگرام همیشگی ست؟

از عصر امروز (جمعه ۱۵ مهر) موج جدیدی با محتوای فیلترینگ دائمی اینستاگرام و واتساپ راه افتاده است و استنادشان به سخنان سه روز قبل دادستان کل کشور است. ولی تا این لحظه هیچ تصمیم جدیدی درباره فیلترینگ دائمی گرفته نشده و حتی وزیر ارتباطات به تازگی گفته بود شورای عالی فضای مجازی هیچ جلسه جدیدی نداشته است . همچنین هیچ دادگاهی در قوه قضاییه هم چنین حکمی نداده است
به گزارش پایگاه خبری تصویر زندگی ، اگرچه حجه الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری در مقام دادستان کل کشور انتقادات جدی به این پلتفرم ها داشته و مثل بسیاری از بزرگان و مقامات عالی کشور ، از فضای مجازی انتقاد کرده اما تا امروز هیچ یک از قضات حکم قضایی برای بستن این پلتفرم ها مثل آنچه پیشتر درباره تلگرام رخ داد ، اتفاق نیفتاده است.

فیلترینگ فعلی تصمیم صریح شورای امنیت کشور به ریاست وزیر کشور است که تصمیم آنها موقت بوده اما فعلا شرایط را برای برداشتن این محدودیت ها صلاح ندانسته اند. در سوی دیگر یکی از چالش های بزرگ برای تصمیم به فیلترینگ پلتفرمی چون اینستاگرام ، نقش کلیدی این اپلیکیشن بر زندگی جمعیت زیادی دارد. به شکلی که حتی مرتضی آقا تهرانی مرد شماره یک پایداری و طراح و حامی اصلی طرح صیانت هم در جدیدترین گفت و گویش با رد فیلترینگ اعلام کرده این شیوه جوابگو نیست و تاکید داشته فیلترینگ این پلتفرم ها در شرایطی که کسب و کار و زندگی مردم به آنها گره خورده است ، کار درستی نیست.

با این شرایط و بر اساس اخبار منتشره تا این لحظه می توان گفت فعلا تصمیمی بر فیلترینگ دائم اینستاگرام و واتساپ وجود ندارد و امروز حتی اخباری درباره رفع فیلتر گوگل پلی و صفحه جست و جوی گوگل برای تعداد بیشتری از کاربران اینترنت بر روی اپراتورهای مختلف اعلام شده است.


اینترنت اپراتورهای تلفن همراه وصل شد

بر اساس گزارش کاربران، از ساعت ۲۰ ، اینترنت اپراتورهای تلفن همراه در کشور فعال شده است اما واتس‌اپ و اینستاگرام همچنان فیلتر هستند.

به گزارش پایگاه خبری تصویر زندگی به نقل از انتخاب، این در حالی است که در روزهای اخیر اینترنت تلفن همراه در بازه زمانی ساعت ۱۶ الی ۲۴ به طور کامل قطع می‌شد و صرفا دسترسی به سایت های داخلی امکانپذیر بود.

از رفع فیلتر اینستاگرام و واتساپ خبری نیست

با وجود برقراری اینترنت بین الملل، همچنان خبری از دسترسی به اینستاگرام و واتساپ نیست.

روز گذشته ششم مهر ماه عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات درباره فیلتر اینستاگرام و واتساپ گفته بود: همانطور که قبلاً هم مراجع ذیصلاح گفتند، برخی پلتفرم‌های بعضاً آمریکایی بستری برای اغتشاشات شده بودند که محدودیت‌هایی بر آن‌ها اعمال شده است.

زارع‌پور افزوده بود: تا وقتی این پلتفرم‌ها موجب آسیب به کشور شود، محدودیت آن‌ها ادامه پیدا می‌کند و در صورت صلاحدید مراجع ذیصلاح، مجددا محدودیت آن‌ها برداشته می‌شود و مرجع رسیدگی به این مطلب وزارت ارتباطات نیست.

همچنین مهدی باقری عضو ناظر مجلس در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای با تاکید بر اینکه درباره استمرار محدودیت‌های اعمالی در دسترسی به اینستاگرام و واتس‌اپ فعلاً تصمیم‌گیری نشده است، گفته بود: از نظر من چنانچه اینستاگرام و واتس‌اپ قرارداد و تفاهم نامه‌ای امضا کنند و شروط جمهوری اسلامی ایران را بپذیرند و متعهد به پذیرش مسئولیت شوند، منعی برای فعالیت آنها وجود نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه «بارها از اینستاگرام و واتس‌اپ خواسته شده که با ایران همکاری کنند، اما نپذیرفتند»، گفته بود: اگر همکاری می‌کردند قطعاً این فرصت اغتشاشات مهیا نمی‌شد.


نماینده ناظر در کارگروه فیلترینگ: اینستاگرام و واتس‌اپ تنها در صورت پذیرش شروط جمهوری اسلامی اجازه فعالیت دارند. فیلترینگ کنونی به دستور شورای امنیت کشور است نه کمیته فیلترینگ

عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای: بازگشت شرایط کشور به حالت عادی و رفع فیلتر شبکه های اجتماعی منوط به این است که دستگاه‌های امنیتی کشور گزارشی بدهند که به صورت کامل اغتشاش‌گران یا بازداشت شدند یا اینکه از کشور متواری شده‌اند. در خصوص اینستاگرام و واتس‌اپ تمامی مسائل وابسته به این است که آیا با ایران همکاری می‌کنند یا نه.


عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه ششم مهر) هیات دولت گفت: همانطور که قبلاً هم مراجع ذیصلاح گفتند، برخی پلتفرم‌های بعضاً آمریکایی بستری برای اغتشاشات شده بودند که محدودیت‌هایی بر آن‌ها اعمال شده است.

زارع‌پور افزود: تا وقتی این پلتفرم‌ها موجب آسیب به کشور شود، محدودیت آن‌ها ادامه پیدا می‌کند و در صورت صلاحدید مراجع ذیصلاح، مجددا محدودیت آن‌ها برداشته می‌شود و مرجع رسیدگی به این مطلب وزارت ارتباطات نیست.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه این وزارتخانه مرجع تصمیم‌گیری فیلترینگ پلتفرم‌ها نیست گفت: تلاش می‌کنیم تا مردم برای ارتباط و کارهای عادی خود کمترین مشکل را داشته باشند.

وی افزود: ما در این ایام تلاش می‌کنیم تا مردم برای کارهای عادی خود کمترین مشکل را داشته باشند.

وزیر ارتباطات گفت: در ایام اخیر محتوایی که در تمام جهان انتشار آن‌ ممنوع است، در این پلتفرم‌ها منتشر شد که طبیعتاً محدودیت‌هایی بر آن‌ها اعمال شد.

وی بیان کرد: من به عنوان یک کارشناس توصیه می کند که مردم کسب و کار خودشان را بر محیطی که پایبند قانون جمهوری اسلامی ایران نیست، برنامه ریزی نکنند.

زارع پور خبر داد: از امروز همکاران ما در وزارت ارتباطات درحال تلاش هستند تا ان‌شاءالله زیرساخت پلتفرم‌های داخلی تقویت شود و مردم در استفاده از این پلتفرم‌ها کمترین مشکل را داشته باشند.


ساعاتی پیش خبری از قول وزیر ارتباطات درباره قطع سراسری اینترنت، به نام خبرآنلاین در تعدادی از گروه های تلگرامی منتشر شده است، فارغ از درستی یا نادرستی این خبر، چنین محتوایی در خبرآنلاین منتشر نشده است.

قطعی اینترنت در ایران

خبر قطع سراسری اینترنت از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۲۴

به گزارش پایگاه خبری تصویر زندگی، از صبح امروز خبری بدون منبع از سوی عیسی زارع پور وزیر ارتباطات درباره قطع سراسری اینترنت از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۲۴ امشب در چند کانال ناشناس منتشر شده است. خبری که هیچ سایت رسمی از جمله خبرآنلاین آن را منتشر نکرده است. ساعتی بعد اما چند کانال تلگرامی شناخته شده ، در حرکتی کذب و شیطنت آمیز و به دور از اخلاق رسانه ای اقدام به بازنشر این خبر با منبع خبرآنلاین کردند.

خبرآنلاین ضمن تکذیب انتشار این خبر در خروجی‌های خود، از همکاران رسانه ای تقاضا دارد به اصول حرفه ای خبرنگاری در انتشار اخبار پایبند باشند.

چرا اینترنت قطع شده؟

در حالی که خبرگزاری‌های داخلی روز چهارشنبه با انتشار ویدئوهایی سخنانی از عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات را پخش کردند که می‌گفت: «به‌خاطر مسائل امنیتی و برخی بحث‌هایی که این روزها وجود دارد، ممکن است گاهی اوقات محدودیت‌هایی توسط دستگاه‌های امنیتی تصمیم‌گیری و اعمال شود»، وزارتخانه تحت تصدی او ساعاتی بعد این نقل قول را «اشتباه» توصیف کرده و اعمال محدودیت و قطع اینترنت را تکذیب کرد!!

اکنون به نوشته مرکز روابط عمومی و خبرگزاری ایلنا، عیسی زارع‌پور مدعی شده است که «در روزهای اخیر در برخی نقاط و برخی ساعات محدودیت‌های مقطعی وجود داشته که برطرف شده است و در حال حاضر شبکه ارتباطی هیچ مشکلی از منظر سرعت و کیفیت ارتباطی ندارد».

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 332, میانگین امتیاز: 4,03 از 5)
Loading...

۵۵ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. شهروندی فاقد حقوق شهروندی گفت:

  این کارا چیه؟ همه جهان به فکر پیشرفت و رشد هستن بعد اونوقت تو ایران ما، چهار تا پیرمرد دور هم جمع میشن و تصمیماتی میگیرن که فقط باعث بدبختی و پسرفت میشه …تموم کنید این کارا رو. اگه مثل آدم کشو رو اداره میکردید که جوون ایرانی امیدی به آینده اش میداشت اعتراضات هم رخ نمیداد بدبختمون کردید دیگه به اینترنت چیکار دارید؟ تنها و آخرین راه دلخوشی‌مون هم بگیرید اصلا بکشیدمون که راحت شیم … آخرش جوابتونو میگیرید اگه خدا نباشه که جوابتونو بده آخرش یه روزی کارما میده …الهی داغ جووناتون بشینه رو دلتون

  موافقم ۵۸
  مخالفم ۲
 2. ناشناس گفت:

  با دیدن این روزها بهم ثابت شد که خدا وجود نداره که اگه داشت جواب این ظلم ها رو میداد. آخه اینترنت دیگه تنها سرگرمی ما بود راه درآمد خیلی ها بود، چشم دیدن اونم نداشتید؟!! از همه چی ما رو محروم کردید

  موافقم ۵۴
  مخالفم ۴
 3. سام گفت:

  همه الگو خودشونو تکنولوژی و رفاه و پیشرفت کشورهای جهان اولی قرار می دن اما الگو ما شده کره شمالی؛ محدودیت و کنترل ! سانسور و نفهمی !

  موافقم ۴۵
 4. محمود گفت:

  من جای شما بودم اون دکمه فیلترینگ رو خورد میکردم. دیگه زمونه تکنولوژیه شما دنبال قطعی و فیلترین !!!!!! هرچیزی که واسه ما جوونا خوبه و باعث رشد ذهنی و اقتصادی ما میشه رو فیلتر کردید !
  من دوماهه کسب و کارم تعطیل شده کارمم طراحی و کدنویسی سایته .
  با فیلتر کردن و قطعی اینترنت نه تنها آرامش رو برنمیگردونین بلکه باعث افزایش نا آرامی ها میشید

  موافقم ۶۴
  مخالفم ۱
 5. سارا گفت:

  یک مشت پیرمرد دارن برای جوونا تصمیم می گیرن! پیرمرد یک بار به این فکر کردی این نرم افزارهای ایرانی پفکی راه های درآمد زاییش چقدره است؟ از یوتیوب درامد دلاری داریم از آپارات به ازای هر هزار بازدید دو هزار تومان پول می دن! از اینستاگرام برای تبلیغات استوری روزانه چند میلیون درآمد داریم از اونا چی؟ خودتونم می دونین هیچ کدومش به درد نمی خوره واسه همینه مثل قارچ تولید می کنید سروش، بله، روبیکا و… جمعیت بین همه تقسیم میشه و همه عصبی و معترض تر خارج می شن. تفاوت اونا با شما اینکه اونا به فکر کاربرا هستن شما به فکر جیب و منفعت خودتون. خدا ازتون نگذره که بیشتر از خارجی ها شماها سفره اقتصاد مردمو تنگ می کنید. فقط چون می ترسید. ترس صدای خدا نیست صدای شیطانه

  موافقم ۷۹
  مخالفم ۲
 6. کاربر گفت:

  اون دوستانی که درخواست وصل شدن اینترنت رو میدن یا بخاطرش التماس می کنن که وصل شه بیخود تلاش نکنن اول که نه کسی هست که درخواست های شما رو ببینه و بخواد براش اقدامی کنه دوما طبق همون چیزی که خودشون گفتن عمل میکنن یعنی تا زمانی که اعتراضات ادامه داره وضع اینترنت همینه. شاید هر روز بدتر و محدود تر از روز قبلش بشه ولی بهتر نمیشه

  موافقم ۱۰۴
  مخالفم ۱۴
 7. ناشناس گفت:

  آفرین با همین فرمون پیش برین اوناییم که بفکر بدبختیای خودشون بودن کم کم بریزن تو خیابون! اصلنم فکر ضرر و زیان این کاراتون برای اقشار مختلف نباشین که یکی فروشنده س یکی خریداره یکی دانشجو و یکی شاغله و همه این گروهها با اینترنت سروکار دارن!! به اینم فکر نکنین که تو چه قرنی دارین زندگی میکنین!! وقتی یه مشت نئانتردال شدن مسئولین کشور توقع بیشتری نمیره فقط کم مونده ماشین و اتوبوس و موتورم از خیابونا جمع کنین با قاطر و اسب و الاغ بریم اینور اونور همه به سمت قرن ۲۲ پیش برن ما باید همیشه متفاوت باشیم به سمت قرن ۶ حرکت کنیم!!

  موافقم ۱۷۷
  مخالفم ۱۰
 8. هم وطن گفت:

  مسئول به اصطلاح مسلمان، شماهایی که نهج‌البلاغه رو به خاطر تهذیب کاری به هم هدیه میدید و نمیدونید توش چیه، بترسید از آه مظلومانی که هیچ کسی رو توی دنیا ندارند، خشم مردم رنج دیده رو بیشتر از این نکنید.
  این مردم فقط میخوان مثل بقیه دنیا در آرامش زندگی کنند تا بدرود حیات بگن. تاریخ رو مطالعه کنید، بهترین معلمه. اما ظاهرا شما ها اهل عبرت نیستید و دوست دارید تجربه تاریخی داشته باشید..
  نکنید، کشور را آماج اعتراض و سوءاستفاده قرار ندید. یه چند مدت دهانتان را بسته نگه دارید. لال بودن بهتر از خشمگین کردن مردم است. نمی‌دانم ایمانتان تا چه میزان است اما لطفاً از اهل کوفه و یزیدیان برایمان روضه نخوانید.

  موافقم ۱۵۸
  مخالفم ۶
 9. جیب خالی گفت:

  با این وضعیتی که برامون ساختید در ناامیدانه ترین حالت ممکنم. اینکه کسب و کاری که تو اینستا ساخته بودم از بین رفته و نمیدونم باید از چه طریقی پول دربیارم. شغل من طراحی لوگو هست. لطفا اگه کسی برای شغلش لوگو نیاز داره بهم پیام بده. واقعا تو شرایط خوبی نیستم. میخوام کار کنم. یه هفته دیگه قسط دارم. بدبخت میشم. خواهش میکنم به دادم برسین. من یه دختر آخه از کجا پول درارم نامردا

  موافقم ۱۵۶
  مخالفم ۴
 10. mohii009 گفت:

  احمق ها الکی زور بیخود نزنید. مردم هرگز از برنامه های مزخرف و بدردنخور ایرانی استفاده نمیکنند حتی اگر کُل اینترنت رو هم فیلتر کنید. همونطوری که بجای پیام رسانهای داغون ایرانی هنوز با فیلترشکن از تلگرام و یوتیوب استفاده میکنن.

  موافقم ۲۰۲
  مخالفم ۲
 11. جان پناه گفت:

  معترضین با پیام رسان های کاملا آفلاین به اعتراضات ادامه میدن و فقط کسب و کارها از قطعی اینترنت متضرر شدند به خاطر آدم ربایی های این چند وقت هرگز ازدواج نخواهم کرد چون دوست ندارم نفر بعدی خانواده من باشه

  موافقم ۱۱۲
  مخالفم ۵
 12. ناشناس گفت:

  تمام صرافی های خارجی را هم قطع میکنند، خیلی ها را بیچاره کردید، خدا هم که میبینه ظلما ولی فقط نظاره گر هست!!

  موافقم ۱۶۱
  مخالفم ۴
 13. محمدسریف گفت:

  دولت مردان عزیز وزیر گرامی ارتباطات خواھشاً نت رو وصل کنید ما در مرز زندگی میکنیم و کسب و کارمان با پاکستانی ها بوده و الان یک ماه است که پول ما را نمی دهند بچه های ما از گشنگی دارن میمیرند ما از طریق واتساپ با اونا در تماس بودیم. اگه بخواهیم زنگ بزنیم دقیقه ای ۱۵ هزار تومان می شود. لطفا زودتر وصلش کنید.

  موافقم ۲۴۳
  مخالفم ۹
» نمایش دیدگاه های بیشتر «

ارسال دیدگاه شما

×
/a>