سه شنبه , 3 بهمن , 1396
آرین موتور
آرین موتور

 

اگر من «نابارور» باشم …!

علل، روش تشخیص و درمان ناباروری

 

از نظر  دكتر ابوطالب صارمي، متخصص زنان، زايمان و نازایی با پيشرفت علم و وجود روش‌هاي جديد درمان ناباروری از جمله رحم اجاره‌اي، جنين اهدايي، تخمك اهدايي و. . . حتي زوج‌هاي نابارور هم مي‌توانند صاحب فرزند شوند.

يك سال است براي بارداری تلاش مي‌كنيد و هنوز موفق نشده‌ايد؟ آیا معناي اين اتفاق اين است كه هرگز قرار نيست مادر شويد؟

اگر سري به مراكز ناباروری بزنيد، چهره‌هاي خسته و نگراني را مي‌بينيد كه حاضرند به هر قيمتي «مادر» خطاب شوند؛ از زناني كه هنوز بارداری را تجربه نكرده‌اند گرفته تا باردارهاي نگراني كه مي‌ترسند اين بار هم مثل دفعه‌هاي قبل جنين‌شان را از دست بدهند. گرچه هر دو گروه خود را «نابارور» مي‌دانند و نگران اين هستند كه هرگز به جمع مادرها وارد نشوند اما دكتر ابوطالب صارمي، متخصص زنان، زايمان و نازایی معتقد است امروزه ناباروری ديگر مثل قبل معنا ندارد.

از نظر او با پيشرفت علم و به ميان آمدن روش‌هاي جديد درماني از جمله رحم اجاره‌اي، جنين اهدايي، تخمك اهدايي و. . . حتي زوج‌هاي نابارور هم مي‌توانند صاحب فرزند شوند. اگر شما هم هر ماه منتظر معجزه‌‌اي در رحم‌تان هستيد، اين مطلب را بخوانيد. رئيس بيمارستان صارم به شما مي‌گويد چه اميدهاي تازه‌اي پيش روي‌تان قرار دارد.

 

تشخیص و درمان ناباروری - علل ناباروری -نازایی

 

صاحب فرزند شدن براي بسياري از افراد از انگيزه‌هاي اصلي به شمار مي‌رود كه آنها را پاي سفره عقد مي‌نشاند اما با اين وجود اغلب خانواده‌ها هرگز قبل از ازدواج فرزندان‌شان به اين فكر نمي‌افتند كه ممكن است او توانايي باردار شدن يا بارور كردن را نداشته باشد اما هميشه اين خوش‌بيني، واقعيت را رقم نمي‌زند. بنابراين توصيه مي‌شود حتما قبل از ازدواج، تست‌هاي لازم را انجام دهيد تا اگر مشكلي وجود دارد با اطلاع از آن، ازدواج كنيد. به اين ترتيب جوانان بعد از ازدواج با يك معضل بزرگ روبه‌رو نمي‌شوند و چه بسا كه با اطلاع از اين مشكلات شايد اصلا وصلتي صورت نگيرد.

 

كافي است چند آزمايش دهيد

خيلي وقت‌ها پيش آمده است كه دختر خانمي ازدواج كرده و بعد متوجه شده اصلا رحم ندارد يا براي مثال دختر به 18 سالگي رسيده اما هنوز عادت ماهانه نشده است و خانواده‌اش به اين اميد هستند كه بالاخره يك روزي عادت ماهانه مي‌شود. به اين ترتيب فرد ازدواج مي‌كند و بعد تازه متوجه مي‌شود تخمدانش كار نمي‌كند درحالي كه تمام اين مسائل را مي‌توان با انجام آزمايش و سونوگرافي قبل از ازدواج تشخيص داد.

در مورد آقايان هم مساله به همين صورت است؛ براي مثال ممكن است داماد ريش و هيكل مردانه و شغل خوب داشته باشد اما بعد از يك سال ناباروری آزمايش مي‌دهد و متوجه مي‌شود اصلا نطفه ندارد؛ در حالي كه مي‌توانست اين موضوع را قبل از ازدواج با انجام آزمايش نمونه اسپرم تشخيص دهد. حال اگر دخترخانمي رحم و تخمدان‌هاي طبيعي داشته باشد، معمولا مي‌گوييم از لحاظ توليد مثل مشكلي ندارد. فقط مسائل فرعي مثل تنظيم هورمون‌ها يا مشكلات ضعف نطفه در شوهر باقي مي‌ماند كه آنها نيز قابل درمان هستند.

 

فقط گروه خوني مهم نيست!

با تشخيص مشكلات باروري قبل از ازدواج مي‌توان جلوي خيلي از طلاق‌هاي آينده و اختلاف‌هاي خانوادگي را گرفت. اگر خانواده را به عنوان يك واحد از جامعه در نظر بگيريد عملا با اين اقدامات مي‌توان از آسيب‌هاي جامعه جلوگيري كرد. اين پيشنهاد را من تا به حال چندين‌بار در تلويزيون و مطبوعات عنوان كرده‌ام؛ همان‌طور كه قبل از ازدواج گروه خوني تعيين مي‌شود و فرد از لحاظ سفليس، عفونت‌هاي مقاربتي، تالاسمي و. . . بررسي مي‌شود بايد براي آقایان آزمايش نطفه و براي خانم‌ها سونوگرافي و آزمايش هورموني نيز انجام شود. اين آزمايش‌ها قبل از ازدواج هنوز به صورت يك قانون درنيامده‌اند اما مردم بايد آنها را نهادينه و فرهنگ‌سازي كنند.

 

ديگر هيچ‌كس نابارور نيست

فرض كنيد دختر و پسري با اطلاع قبلي يا بي‌خبر از مشكلات باروري با يكديگر ازدواج كرده و در اين زمينه دچار معضل مي‌شوند. اين زوج اگر عيب خاص و قابل مشاهده‌اي نداشته باشند بايد يك سال از تلاش براي بچه‌دار شدن‌شان بگذرد و بعد بررسي را آغاز كنند. با اين حال باز هم كلمه نابارور و نازا براي اين افراد به كار نمي‌رود. نازا كسي است كه زايش ندارد و نابارور كسي است كه باردار نمي‌شود.

از طرفي اصطلاح ناباروری بايد براي يك زوج به كار رود و نه يك فرد به تنهايي. لازم به ذكر است كه با مراكز تخصصي و تمهيدات تكنولوژيك موجود در ايران از جمله رحم اجاره‌اي، جنين اهدايي، تخمك اهدايي و. . . ديگر معضلي به نام ناباروری و نازایی نداريم. به عبارتي براي هر مشكلي راه‌حلي وجود دارد.

 

همه آزمايش‌ها را با هم انجام ندهيد

نازایی علمي است كه مرحله به مرحله به تشخيص بيماري مي‌پردازد بنابراين نمي‌توان همه آزمايش‌ها را يك‌جا براي بيمار درخواست كرد زيرا هم هزينه بالا مي‌رود و هم‌ زمان بيشتري گرفته مي‌شود. براي مثال ممكن است مشكل بيمار تنها با يك آزمايش در مرحله اول و دوم حل شود.

شايد هم در مراحل بعدي به آزمايش‌های اختصاصي ژنتيك مثل بررسي DNA اسپرم و بررسي ژنوم تخمك احتياج پيدا كند كه هزينه بالاتري هم دارد. البته همان‌طور كه ذكر شد اين آزمايش‌ها تنها در مراحل آخر بررسي، تجويز مي‌شوند و شايد تنها يك درصد از بيماران به آنها نياز داشته باشند. همچنين در بررسي‌ها ممكن است مشخص شود مرد نطفه ندارد يا نطفه‌اش ضعيف است.

در اين صورت بايد آزمايش هورموني، سونوگرافي بيضه يا حتي بيوپسي از بيضه درخواست شود يا شايد فرد مبتلا به واريكوسل باشد و جراحي لازم داشته باشد يا اصلا بيضه‌هايش از كار افتاده باشند كه در اين صورت بايد جنين اهدايي را در نظر گرفت. هزينه آزمايش‌ها نيز به نوع آنها بستگي دارد و مي‌تواند از چند هزار تومان تا چندين ميليون تومان باشد. خوشبختانه بيمه هزينه اغلب آزمايش‌ها را تحت پوشش قرار داده است و بيمار هزينه زيادي را متحمل نمي‌شود.

 

تشخیص و درمان ناباروری - علل ناباروری -نازایی

 

شايد مقصر شغل‌تان باشد!

گاهي اوقات شغل مردان باعث مي‌شود نطفه‌شان كم شود يا شكل آنها تغيير كند؛ براي مثال مرداني كه با مواد شيميايي سر و كار دارند، افرادي كه راننده هستند، كساني كه در محيط‌هاي گرم كار مي‌كنند يا مرتب از استخر آب گرم، سونا و جكوزي استفاده مي‌كنند، ممكن است به نطفه‌شان آسيب بزنند. همچنين بعضي آقايان به‌طور ژنتيك مشكل و ضعف در نطفه دارند كه در اين صورت زوج بايد به مراكز نازایی مراجعه كنند و IVF انجام دهند.

 

بعد از يك سال هنوز بچه‌دار نشده‌ايد؟

اگر بعد از يك سال تلاش براي بچه‌دار شدن، زن و شوهر موفق نشوند بايد به پزشك مراجعه كنند. پزشك در جلسه اول از شوهر آزمايش اسپرم درخواست مي‌كند و از خانم در مورد وضع قاعدگي‌اش مي‌پرسد و با سونوگرافي، تخمدان و رحمش را بررسي مي‌كند. همچنين آزمايش هورموني تجويز مي‌كند تا عملكرد تخمدان‌ها را بررسي كند يا اينكه ممكن است تست بعد از نزديكي بگيرد تا عملكرد اسپرم را در موكوس دهانه رحم بررسي كند.

علاوه بر اينها ممكن است به مشاوره ژنتيك، روانشناسي، اورولوژي و… هم نياز باشد. بر اين اساس تشخيص اوليه داده مي‌شود و درمان طبي يا جراحي تجويز مي‌شود. در آخر هم اگر لازم بود زوج به مراكز IVF ارجاع داده مي‌شود. در هر صورت بايد بدانيد اين مشكلات همگي قابل حل هستند و لازم نيست افراد مستقيما به مراكز ناباروری مراجعه كنند. درواقع تنها 10 درصد از زوج‌ها ممكن است به اين مراكز نياز داشته باشند و حدود 80 تا 90 درصد از اين مشكلات در همان مرحله مطب قابل درمان هستند.

 

ناباروری در آقايان چه علت‌هايي دارد؟

بعضي آقايان ممكن است اصلا اسپرم نداشته باشند كه دليل آن مي‌تواند انسداد در مجراي نطفه‌بر باشد. بعضي‌ها هم به‌طور مادرزادي فاقد مجراي نطفه‌بر هستند. گاهي اوقات نيز عفونت‌ها، ضربه‌ها يا تصادفات شديد باعث انسداد در مجرا مي‌شوند كه در اين صورت مي‌توان از داخل بيضه و مجرا، اسپرم استخراج كرد.

تنها زماني نمي‌توانيم به مردها كمك كنيم كه اصلا بيضه نطفه سازي نداشته باشد. براي مثال بعضي از افرادي كه در سن بلوغ دچار بيماري اوريون مي‌شوند در آينده به اين مشكل برمي‌خورند بنابراين بايد حتما براي پسربچه‌ها واكسن اوريون زده شود. البته تاثير سلول‌هاي بنيادي در رفع اين مشكل در دست تحقيق است اما هنوز به صورت كاربردي درنيامده است و مي‌توان جنين اهدايي را به اين افراد پيشنهاد كرد.

 

راه‌هاي رفع نازایی در خانم‌ها

بعضي دخترخانم‌ها در ناحيه رحم مشكل دارند يا رحم‌شان را به دليل فيبرم و. . . خارج كرده‌اند اما تخمدان‌هاي‌شان خوب كار مي‌كند. به اين افراد مي‌توان رحم اجاره‌اي يا رحم موقت را پيشنهاد داد. به اين ترتيب كه تخمك از خود فرد و نطفه از شوهرش گرفته مي‌شود سپس جنين تشكيل مي‌شود و در رحم خانم ديگري قرار داده مي‌شود. بعضي خانم‌ها نيز ممكن است به دليل سرطان، شيمي‌درماني و اشعه‌درماني، تخمدان‌هاي‌شان از كار افتاده باشد.

در اين افراد مي‌توان قبل از شروع شيمي‌درماني از تخمدان‌ها بيوپسي گرفت و آن را ذخيره كرد سپس با اتمام درمان سرطان مي‌توان آن بخش را دوباره به سر جاي اول بخيه زد تا خانم بتواند بچه‌دار شود.

 

تنبلي تخمدان درمان‌پذير است

تنبلي تخمدان به اين معني نيست كه تخمدان از كار افتاده باشد بلكه اين اصطلاح معمولا براي تخمدان‌هاي پلي‌كيستيك به كار مي‌رود. كساني كه به اين بيماري مبتلا هستند معمولا دير به دير و هر دو ماه يك‌بار قاعده مي‌شوند. درواقع تخمك‌گذاري در اين افراد دچار اختلال است.

به‌طور كلي حدود 20 درصد از اختلالات تخمك‌گذاري مربوط به تنبلي تخمدان مي‌شود. اين حالت مي‌تواند ارثي باشد يا بر اثر نوع تغذيه، سبك زندگي غلط يا مقاومت به انسولين ايجاد شود. گاهي اوقات هم پيش مي‌آيد كه خانم رحم و تخمدان دارد اما به دلايلي لوله‌هايش مشكل پيدا كرده‌اند. خوشبختانه درمان‌هاي طبي و جراحي براي اين مشكلات وجود دارد و در صورت لزوم مي‌توان از IVF هم استفاده كرد.

 

تشخیص و درمان ناباروری - علل ناباروری -نازایی

 

اگر قاعدگي‌تان منظم اما دردناك است. . .

امروزه بيماري آندومتريوز در كشور ما بسيار زياد شده است. در این بیماری بافت رحم در جایی به غیر از جدار داخلی رحم کاشته می‌شود.30 سال پيش شايد هفته‌اي يك مورد از اين بيماري را مي‌ديديم اما الان هر روز چند مورد از آن را داريم. اين بيماري مي‌تواند بر اثر عوامل محيطي و تغذيه‌اي ايجاد شود و به اصطلاح بيماري تحصيل‌كرده‌ها ناميده مي‌شود زيرا دختراني كه به دنبال تحصيل هستند و استرس‌شان زياد است بيشتر به آن مبتلا مي‌شوند.

با اين حال علت واقعي آن هنوز مشخص نشده است. در كل هر خانمي‌ كه قاعدگي منظم اما دردناك دارد و مجبور است آمپول مسكن بزند، اين بيماري برايش متصور است بنابراين بايد حتما در مورد آن با پزشك خود مشورت كند زيرا مي‌تواند باعث ناباروری شود.

 

IVF چگونه انجام مي‌شود؟

اگر درمان‌هاي اوليه براي رفع مشكل ناباروری موثر نباشد، بيمار به مراكز نازایی ارجاع داده مي‌شود. در اين مراكز ابتدا از زوجين آزمايش‌هايي در رابطه با HIV، هپاتيت و ديگر بيماري‌هاي عفوني گرفته مي‌شود. درواقع نوزادي كه از طريق IVF متولد مي‌شود «Golden Baby» يا بچه طلايي نام دارد بنابراين خيلي مهم است كه شرايط براي ايجاد جنين به خوبي بررسي شود.

بعد از آن هم خانم بايد روز دوم يا قبل از قاعدگي مراجعه كند و هر یک يا دو روز در ميان سونوگرافي انجام دهد تا رشد فوليكول‌هاي حاوي تخمك در تخمدان‌ها بررسي شود. زماني كه تخمك به حد بلوغ برسد و اندازه آن حدود 18 تا 20 ميلي‌متر شود، آمپول ديگري به نام HCG به خانم تزريق مي‌شود و 36 ساعت بعد فرد به اتاق عمل مي‌رود سپس از طريق سونوگرافي، تخمك‌ها از تخمدان گرفته مي‌شوند و بعد در آزمايشگاه با سيستم بسيار پيچيده‌اي براي IVF يا تلقيح اسپرم آماده مي‌شود.

به اين صورت كه يك اسپرم از طريق ميكرواينجكشن به تخمك تزريق مي‌شود و سه روز بعد جنين اوليه هشت سلولي از طريق واژن به رحم منتقل مي‌شود. در اين شرايط معمولا بين دو تا چهار جنين را بيشتر منتقل نمي‌كنيم. درواقع اين موضوع به سن خانم بستگي دارد و هرچه سن بالاتر باشد، جنين بيشتري بايد منتقل شود.

 

درمان ناباروری چقدر هزينه دارد؟

هزينه ويزيت يك متخصص زنان براساس تعرفه نظام پزشكي مشخص مي‌شود. هزينه داروها و آزمايش‌ها نيز به نوع آنها و پوشش بيمه بستگي دارد. بيوپسي از بيضه و تخمدان هم هزينه‌هاي خاص خود را دارد كه البته خيلي از بيمه‌هاي مكمل آنها را تقبل مي‌كند. آمپول‌هاي تحريك تخمك‌گذاري نيز اخيرا تحت پوشش بيمه قرار گرفته‌اند.

هزينه IVFدر خارج از كشور بين 15 تا 20 هزار دلار و در ايران بين سه تا پنج ميليون تومان است. درواقع مواد اوليه و وسايل لازم براي اين روش از خارج از كشور وارد شده و هزينه آنها با دلار حساب مي‌شود. اين درحالي است كه پزشكان ايراني حق‌العمل خيلي كمي دريافت مي‌كنند تا بتوانند در خدمت مردم باشند اما در خارج از كشور بيشترين هزينه مربوط به حق‌الزحمه پزشك است.

 

 

مجله سیب سبز – ستاره محمداین مطلب مفید بود ؟
1 از 52 از 53 از 54 از 55 از 5
Loading...

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:نظر یا پرسش خود را بیان کنید

 • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با مطلب و مجله، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
 • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
 • در غیر این صورت، «تصویر زندگی» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نام(لازم)

ایمیل(لازم)

در این رابطه بیشتر بخوانید
 • ناباروری : علل و روش های درمان

  علت و درمان ناباروری چیست؟ ناباروری را این طور تعریف کرده اند: ناتوانی یک زوج در باردار شدن پس از یک سال رابطه زناشویی بدون استفاده از روش های جلوگیری از بارداری. اخیرا گام های …

 • علل ناباروری در زنان علل ناباروری در زنان چیست ؟

     مهمترین دلایل ناباروری در زنان   ناباروری در زنان دلایل مختلفی دارد. در این مطلب به عمده ترین و شایع ترین علل ناباروری زنان اشاره شده است. بیشتر مردم می دانند زنان با بالا …

 • عوامل موثر بر ناباروری مردان را بشناسید

  قاتلان اسپرم و عوامل موثر بر ناباروری مردان   اگر بعد از مدت‌ها زندگي زناشويي حالا آمادگي لازم را پيدا كرده‌ايد كه بچه‌دار شويد، بهتر است بدانيد هزار و يك چيز هست که مي‌تواند باعث …

 • عوامل و علل ناباروری مردان

    آشنایی با علل شایع ناباروری مردان   به طور کلی ناباروری تقریبا 15 تا 20 درصد از زوج ها را تحت تاثیر قرار می دهد. در حدود 50 درصد از کل موارد ناباروری به …

 • ناباروری و علائم آن

  ناباروری چیست و علائم آن کدام است؟   ناباروری چیست؟ ناباروری به حالتی گفته می شود که شما به مدت شش ماه تا یک سال (بسته به سن شما) به صورت محافظت نشده رابطه جنسی …

 • اطلاعات مفید در مورد ناباروری زنان و مردان

    آیا مشکلات ناباروری شایع است؟ بسیاری از زوج ها فکر می کنند باردار شدن بسیار ساده است و انتظار دارند به محض آغاز تلاش برای باردار شدن، زن بلافاصله باردار شود. معمولا این دسته …

 • بیماری‌ های غددی، نازایی و ناتوانی جنسی

  اگر سری به مطب متخصصان غدد بزنید و کمی پرس و جو کنید متوجه می‌شوید بسیاری از مراجعان برای رفع مشکلات ناباروری و ناتوانی جنسی به دليل ابتلا به دیابت، مشکلات تیروئید، اختلالات هورمونی و …

مطالب قبلی این بخش
 • چگونه برای پدر شدن آماده شوید

   آنچه پدران آینده باید بدانند   داشتن آمادگی لازم برای ایفای نقش پدری در آینده ای نزدیک بسیار مهم و تعیین کننده است. نکته مهم این است که بچه دار شدن باید با توافق طرفین …

 • بهترین زمان برای بارداری

    فواید بارداری در دهه سوم زندگی بهترین زمان برای بارداری   بهترین زمان برای بارداری شدن بین بیست تا سی سالگی است. در این زمان بدن بیشتر از هر زمان دیگری انرژی و آمادگی …

 • مادران باردار عید نوروز چه بخورند؟

  تغذیه نوروزی برای مادران باردار   واقعیت این است که تعطیلات عید تنها شامل 13 روز نمی‌شود بلکه در كشور ما گاهی حدود یک ماه را شامل می‌شود. بنا به گفته متخصصان تغذیه، با توجه …

 • رابطه جنسی در دوران بارداری

   رابطه جنسی در دوران بارداری   علائم سه ماه اول بارداری شامل احساس کسالت در هنگام صبح، خستگی، تورم سینه است. ممکن است شما در طی این سه ماه علاقه‌تان را به رابطه جنسی از …

 • فیلم زایمان طبیعی و خارج شدن نوزاد از رحم مادر

  فیلم زایمان طبیعی زایمان، تولد یا زایش، اوج دوران بارداری یک زن است که شامل خارج شدن یک یا چند نوزاد از رحم مادر است. زایمان طبیعی روشی از زایمان با «تکنولوژی پایین» است. در …

 • زمان تست بارداری بعد از رابطه جنسی تست بارداری • چند روز بعد از نزدیکی باردار می شویم؟

  زمان تست بارداری بعد از رابطه جنسی   از آن جایی که بارداری پس از تخمک گذاری انجام می شود باید بدانید چه زمانی بعد از بارداری تست بارداری انجام دهید به جای اینکه بدانید …

 • سکس بعد از رابطه جنسی رابطه جنسی با همسر پس از زایمان

  چطور بعد از زایمان رابطه جنسی داشته باشیم  قبل از اینکه اولین رابطه جنسی پس از زایمان خود را انجام دهید بدانید از پیش برنامه‌ریزی کنید برای داشتن رابطه جنسی بعد از زایمان نکته مهم برنامه‌ریزی …

 • روش مصرف قرص های پیشگیری از بارداری

    همه چیز درباره قرص های ضدبارداری روش مصرف قرص های پیشگیری از بارداری و عوارض آن   یكی از روشهای مطمئن در پیشگیری از بارداری ، مصرف قرص‌های خوراكی تركیبی است، كه به دو …

 • اثر ورزش بر زایمان

  اثر ورزش بر زایمان این مبارزه زنانه! آیا ورزش ، زایمان را آسان می‌کند؟ «برای اینکه یک بانو بتواند زایمان طبیعی داشته باشد، به توان، قدرت بدنی بالا و اعتماد به نفس کافی نیاز دارد. …

 • بیمارستان,انتخاب بیمارستان خوب برای زایمان, زایمان, زایمان طبیعی, زایمان به روش سزارین, سزارین, بارداری, دوران بارداری, مشخصات بیمارستان مناسب برای زایمان انتخاب بیمارستان خوب برای زایمان

  انتخاب بیمارستان خوب برای زایمان انتخاب پزشک و بیمارستان برای خانم‌های باردار یکی از دغدغه‌های مهم تلقی می‌شود .بسیاری بر این باورند که وضع اقتصادی خانواده‌هاست که انتخاب بیمارستان و حتی پزشک دوران بارداری را …

 • نکاتی درباره حرکت جنین در شکم مادر

    شاید یکی از مهم‌ترین و جالب‌ترین مراحل بارداری، احساس حرکت‌های جنین در بدن مادر باشد، اما از آنجا که این حرکات نشانه سلامت و حیات جنین هم هستند، گاهی باعث نگرانی می‌شوند. دانستن 12 …

 • مراقبت از موها در دوران بارداری

  مراقبت از موها در دوران بارداری چگونه در دوران بارداری موهایی زیبا و سالم داشته باشیم وقتی متوجه باردار بودن خود می‌شوید علاوه بر هیجانی که برای تولد کودک خود دارید، چیزهای دیگری نیز هستند …

 • تعيين جنسيت بچه بد‌ون سونوگرافي

  تعيين جنسيت بچه بد‌ون سونوگرافي   همین که ماد‌ری بارد‌ار می‌شود‌، گمانه‌زنی‌ها برای د‌اشتن د‌ختر یا پسر شروع می‌شود‌ به‌خصوص اگر خانمی فرزند‌ اولش را بارد‌ار باشد‌، این موضوع برای خانواد‌ه خانم هم مهم می‌شود‌ …

 • ناباروری و علائم آن

  ناباروری چیست و علائم آن کدام است؟   ناباروری چیست؟ ناباروری به حالتی گفته می شود که شما به مدت شش ماه تا یک سال (بسته به سن شما) به صورت محافظت نشده رابطه جنسی …

به کانال ما در تلگرام بپیوندید