سه شنبه , 4 اردیبهشت , 1397
آرین موتور
آرین موتور

انفجار بمب در آنکارا

انفجار بمب در آنکارا + فیلم + عکس

 

عکس انفجار بمب در آنکارا – تصاویر بمب گذاری انتحاری در آنکارا – انفجار دو بمب در آنکارا – فیلم انفجار در آنکارا – انفجار بمب پایتخت ترکیه را لرزاند

 

شاید کمتر کسی تصور می کرد دستگاه های امنیتی ترکیه در کنترل امنیت یکی از مرکزی ترین نقاط پایتخت این کشور، آن هم در حالی که قرار بود در آن تظاهرات برگزار شود، عاجز بمانند.

دیروز 2 انفجار خونین در یک ایستگاه آنکارا روی داد که بر اساس آخرین خبرها، 97 نفر جان خود را از دست داده‌اند.

 

انفجار در آنکارا

 

مقامات دولتی در ترکیه هنوز افزایش تعداد قربانیان این حادثه را تائید نکرده‌اند و از سوی دیگر دولت انتشار اخبار درباره حادثه امروز توسط رسانه‌ها، خارج از کانال های رسمی را ممنوع کرده است.

از سوی دیگر شبکه‌های اجتماعی هم در ترکیه امروز دچار اختلال شده‌اند و اخبار قابل توجهی از حمله صبح امروز که براساس گزارش رسانه‌ها مرگبارترین حمله تروریستی در تاریخ این کشور بوده، منتشر نکرده‌اند.

 

انفجار در آنکارا

 

کلیه کسانی که در پارک «گنجلیک» ـGenclik ـ مشغول قدم زدن بودند، با صحنه فاجعه آمیزی رو به رو شدند. انفجار دو بمب مرگبار در میان جمعیت تظاهرکنندگانی که خواستار پایان دادن حملات دولت ترکیه به کردها و ایجاد صلح پایدار در کشورشان بودند منجر به کشته و زخمی شدن بیش از 200 نفر در پایتخت این کشور شد.

 

انفجار بمب در آنکارا

 

BBC اعلام کرد که این انفجار، در حالی صورت گرفت که قرار بود، روز گذشته، از مکانی در نزدیکی این ایستگاه قطار، تظاهراتی به دعوت اتحادیه‌های مختلف ترکیه، در حمایت از صلح و برای آرام‌سازی فضای داخلی در ترکیه در آستانه انتخابات برگزار شود.

 

انفجار بمب در آنکارا

لحظاتی پس از انتشار این خبر اعلام شد که 2 انفجار در این ایستگاه روی داده است.

ساعاتی بعد وزارت کشور ترکیه رسما اعلام کرد که بر اثر این انفجار حداقل 30 نفر کشته و 126 نفر مجروح شدند. هنوز هیچ گروه یا فردی مسئولیت این انفجارها را بر عهده نگرفته است.

سپس دادستانی ترکیه اعلام کرد که 17 نفر از زخمی‌ها به علت شدت جراحت در بیمارستان جان خود را از دست داده‌اند و به این ترتیب شمار قربانیان به 47 کشته و 109 زخمی رسیده است.

 

انفجار بمب در آنکارا

 

«احمد داوود اوغلو» نخست‌وزیر ترکیه نیز جزئیات این انفجارها را از وزیر بهداشت و وزیر کشور جویا شد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه ضمن محکوم کردن حملات تروریستی روز شنبه (دیروز) آنکارا تأکید کرد: «این حملات در واقع اتحاد و یکپارچگی ترکیه را هدف گرفته است».

بسیاری از زخمی ها به بیمارستان های اطراف خیابان آتاتورک ـ در نزدیکی محل وقوع حادثه ـ و برخی بیمارستان های وابسته به ارتش ترکیه منتقل شده اند.

 

انفجار بمب در آنکارا

 

حمید، نوجوان ۱۸ ساله ای که در زمان وقوع حادثه در پارک «گنجلیک» حضور داشته در این خصوص به خبرنگار مهر می گوید: «یک لحظه واقعا نفهمیدیم چه شد. با دوستانم مشغول تماشای جمعیت بودیم و ناگهان دیدیم دو انفجار پشت سر هم رخ داد. صحمنه وحشتناکی بود. حاضر نشدم نزدیک تر بروم…»

 

انفجار بمب در آنکارا

 

پایتخت ترکیه هم اکنون در شوکی سخت به سر می برد. هرگز کسی تصور نمی کرد موج تروریسم به مرکز شهر آنکارا و یکی از مراکز اصلی این شهر ـ راه آهن قدیمی آنکارا ـ برسد. امنیت در آنکارا موضوعی بود که شهروندان پایتخت ترکیه آن را یکی از مهم ترین مولفه های تعیین کننده در زندگی شخصی و اجتماعی خود می دانستند. هم اکنون این امنیت از بین رفته است و شهروندان در شوک ناشی از حادثه انفجار در نزدیکی ایستگاه راه آهن آنکارا قرار دارند.

 

انفجار بمب در آنکارا

 

امنیت از دست رفته در آنکارا، موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. تشکیل شورای امنیتی فوق العاده توسط احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه نیز چندان مورد توجه شهروندان قرار نگرفته است! آنچه در این برهه زمانی حساس موضوعیت دارد، بحرانی است که ممکن است در ماه ها، هفته ها و حتی روزهای آتی در پایتخت ترکیه تکرار شود. بسیاری از ساکنان آنکارا نگران هستند حادثه امروز آنکارا مقدمه ای برای وقوع بحران های تروریستی مشابه در دیگر نقاط این شهر باشد.

 

انفجار بمب در آنکارا

 

نکته مهم تر دیگری که ذهن شهروندان ترکیه ای را نسبت به خود مشغول ساخته است، به چرایی وقوع حادثه است. «کمال قلیچدار اوغلو» رهبرحزب جمهوریخواه خلق امروز مصاحبه زنده ای را با خبرنگاران در این خصوص کرده و توان دستگاه های امنیتی ترکیه را در مواجهه با این حادثه به چالش کشیده است.

 

انفجار بمب در آنکارا

 

شاید کمتر کسی تصور می کرد دستگاه های امنیتی ترکیه در کنترل امنیت یکی از مرکزی ترین نقاط پایتخت این کشور، آن هم در حالی که قرار بود در آن تظاهرات برگزار شود، عاجز بمانند. از این رو پلیس و دستگاه های امنیتی در آنکارا باید در قبال حادثه ای که رخ داده است توضیحات بیشتری ارائه کنند.

 

انفجار بمب در آنکارا

 

در نهایت اینکه هم اکنون پایتخت ترکیه و دیگر نقاط این کشور در شوک ناشی از وقوع حادثه به سر می برند. در چنین شرایطی سخن گفتن از عوامل وقوع این حادثه زود به نظر می رسد.

حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) نیز در پی این حادثه، آتش‌بس یک‌جانبه و مشروطی را در ترکیه اعلام کرد.

دستگاه امنیتی ترکیه نیز در پی این حادثه، در 2 شهر کردنشین «ماردین» و «دیار بکر» این کشور، حکومت نظامی اعلام کرد.

 

انفجار بمب در آنکارا

 

گروه بین الملل ـ آنکارا: در این ساعات وضعیت اضطراری و سختی بر آنکارا حکم فرماست. خیابان های «جمهوریت»، «طلعت پاشا» و بیشتر مسیرهای منتهی به ایستگاه راه آهن مرکزی شهر آنکارا توسط پلیس مسدود و یا به شدت تحت کنترل قرار دارد.

دولت ترکیه سه روز عزای عمومی اعلام کرد

احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه گفت: برای کشته شدگان حادثه تروریستی آنکارا سه روز عزای عمومی اعلام می شود.
به گزارش روز شنبه ایرنا از آنکارا وی در مصاحبه با خبرنگاران که به طور زنده از شبکه های تلویزیونی ترکیه پخش شد، این مطلب را عنوان کرد.

 

انفجار بمب در آنکارا

 

وی با اشاره به اینکه حادثه آنکارا از سوی دو مهاجم انتحاری صورت گرفته است، گفت: ترکیه امروز بیش از هر روز نیاز به صبر دارد و مردم ترکیه امروز باید بیش از هر زمان دیگر به دیدگاه های مخالف احترام بگذارند.

داوداوغلو از احزاب سیاسی ترکیه خواستار حرکت همسو در مقابل رخدادهای تروریستی شد و گفت: در این راستا با کمال قلچداراوغلو رهبر حزب جمهوریخواه خلق و دولت باغچه لی رهبر حزب حرکت ملی دیدار خواهد کرد.

وی محافظت از دمکراسی را وظیفه اصلی رهبران احزاب سیاسی ترکیه در مقطع زمانی فعلی خواند و از رهبران احزاب سیاسی و نیز رسانه ها خواستار دقت بیشتر در سخنان خود و پرهیز از ایراد سخنان تفرقه آمیز شد.

وی از جامعه بین المللی خواستار همبستگی با ترکیه در مبارزه با تروریسم و از کشورهایی که با ترکیه در این زمینه ابراز همدردی و همبستگی کرده اند تشکر کرد و گفت: تروریسم با هر اسم و با هر منشایی مرتکب جرم علیه بشریت می شود و باید با تروریسم در هر شکلی که باشد در ابعاد بین المللی مبارزه کرد.

وی با عنوان اینکه ترکیه در معرض خطر گروه های تروریستی قرار دارد، گفت: سازمان و یا گروهی که مسبب این انفجار بود بعد از بررسی های دقیق اعلام خواهد شد.

 

فیلم لحظه انفجار بمب در آنکارااین مطلب مفید بود ؟
1 از 52 از 53 از 54 از 55 از 5
Loading...

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:نظر یا پرسش خود را بیان کنید

  • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با مطلب و مجله، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
  • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
  • در غیر این صورت، «تصویر زندگی» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نام(لازم)

ایمیل(لازم)

بیشتر ببینید
در این رابطه بیشتر بخوانید
مطالب قبلی این بخش
به کانال ما در تلگرام بپیوندید
آرین موتور