دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱

کفپوش پلی پورتان و کاشی ضد اسید | پر استفاده ترین پوشش های صنعتی

پلی یورتان توسط آلمانی ها در اواسط دهه ی نود کشف شد و پس از مدتی اهمیت ویژه ای در صنعت پیدا کرد. پلی یورتان از واکنش دی ایزوسیانات تولید شد. الیتان ها ترکیباتی هستند که در ساختار آن ها، پیوند یورتانی وجود دارد. پلی یورتان یک پلیمری است که در ساختار آن پیوند یورتانی وجود دارد. پیوند یورتانی از واکنش بین گروه ایزوسیانات و ترکیبات هیدروژنی فعال می شود. گروه ایزوسیانات به شدت واکنش پذیر می باشند و اصلا نیازی به افزایش دما ندارند. یکی از مهم ترین نکات در مورد این گروه، ساختار پایدار آن ها می باشد.

کفپوش پلی یورتان چیست؟

کفپوش پلی یورتان یک پلیمر مهندسی است که کاربرد فراوانی در صنایع تولید فوم و پوشش های صنعتی دارد این کفپوش دارای ویژگی های منحصر به فرد و کاربرد های گسترده می باشد. این کفپوش دو جزئی است و دارای ویژگی های خاصی می باشد. کفپوش پلی اورتان (PolyFloor PU)  بدون حلال می باشد. همچنین به دلیل قدرت چسبندگی بالا، خوب به سطوح مختلف بتنی، فلزی و چوبی می چسبد و توانسته جایگاه خوبی میان کفپوش ها داشته باشد. کفپوش پلی یورتان یکی از کاربردی ترین کفپوش ها در صنعت می باشد. کفپوش پلی یورتان دارای ویژگی، مزایا، انواع و نحوه ی نصب و اجرای می باشد. کلینیک بتن ایران ارائه دهنده بهترین کفپوش های پلی یورتان می باشد.

کفپوش پلی یورتان

کاربرد کفپوش پلی یورتان

کفپوش پلی یورتان یکی از کفپوش های پر کاربرد در صنعت می باشد به علت کاربری گسترده و تنوع بالا، در حوزه ها و فضاهای مختلفی مثل کف پارکینگ ها، سوله های صنعتی، ورزشگاه ها، انبارها، بیمارستان و درمانگاه ها، مکان های عمومی، منازل و… قابل اجرا و پیاده سازی می باشد.

انواع کفپوش پلی یورتان

یکی از کاربردی ترین کفپوش ها، کفپوش پلی یورتان می باشد که کاربرد های فراوانی ارائه می دهد. این کفپوش انعطاف پذیری بالایی دارد و در مقابل ضربه نیز مقاوم می باشند. کفپوش پلی یورتان در انواع مختلفی ارائه می شود که این انواع به شرح زیر می باشد:

کفپوش پلی یورتان آنتی استاتیک

کفپوش پلی یورتان آنتی استاتیک به کفپوش ضد جرقه نیز معروف می باشد. برای فضاهایی که الکتریسیته ساکن می تواند باعث ایجاد خسارت های جبران ناپذیری شود، قابل اجرا و پیاده سازی می باشد. مثل انبار مهمات، انبار رنگ و دارو قابل استفاده می باشد.

کفپوش پلی اورتان ضد خش

این کفپوش به دلیل استفاده از مواد مقاوم، برای فضاهایی که امکان آسیب و خش شدگی دارد، مناسب می باشد. این محصول باید تست های فیزیکی، شیمیایی و مکانیکی خود را بگذراند.

مزایای کفپوش‌ پلی اورتان

کفپوش پلی یورتان دارای مزایای زیادی می باشد. این مزایا به شرح زیر است:

 • براق و صاف بودن
 • مقاوم در برابر سایش
 • اجرای آسان
 • چسبندگی عالی به سطح بتنی
 • مقاومت بالا در برابر ضربه
 • یکپارچگی
 • تنوع رنگ و طرح
 • خاصیت آکوستیک

مراحل اجرای کفپوش پلی یورتان

مراحل اجرای کفپوش پلی یورتان مثل مراحل اجرای کفپوش اپوکسی می باشد. مراحل اصلی اجرای کفپوش پلی یورتان به شرح زیر می باشد:

 • آماده سازی سطح: اولین مرحله برای اجرای کفپوش پلی یورتان، آماده سازی کف می باشد. کف باید زبری کافی داشته باشد که با استفاده از دستگاه ساب بتن این کار انجام می شود.
 • پرایمر اپوکسی: رزین اپوکسی بدون هیچ گونه ماده افزودنی به صورت رقیق یا حلالی روی سطح آماده شده، اجرا می شود.
 • لایه میانی: ایجاد مقاومت مکانیکی و چسبندگی کافی برای اجرای لایه ها
 • بتونه کاری: پس از اجرای لایه ی میانی، عملیات بتونه کاری اجرا می شود تا مشکلات ظاهری کفپوش و ترک خوردگی منافذ رفع شود.
 • اجرای لایه ی نهایی یا تاپ کوت: پس از اجرای پرایمر و لایه ی میانی و سیلیس پاشی لایه میانی، لایه ی نهایی یا تاپ کوت اجرا می شود که سطح را در مقابل سایش مقاوم می کند.

نکته مهم: برای اجرای کفپوش پلی یورتان این است که لایه ی میانی حتما باید سیلیش پاشی شود تا علاوه بر چسبندگی شیمیایی، چسبندگی مکانیکی را نیز فراهم کند.

مقایسه کفپوش پلی یورتان صنعتی با کفپوش اپوکسی

دوتا از بهترین و کاربردی ترین کفپوش های صنعتی، کفپوش اپوکسی و پلی یورتان می باشد. این دو تفاوت هایی با یکدیگر دارند که این تفاوت ها به شرح زیر می باشد:

 • کفپوش اپوکسی مقاوم و با دوام تر از کفپوش پلی یورتان است به همین دلیل در صنعت کاربرد بهتری دارد.
 • کفپوش پلی اورتان انعطاف پذیری بهتری نسبت به کفپوش اپوکسی دارد به همین دلیل در برابر سایش و خراشیدگی مقاوم تر است.

کفپوش پلی اورتان ورزشی

کفپوش پلی یورتان و اپوکسی در مقابل مواد شیمیایی واکنش متفاوتی از خود نشان می دهند. کفپوش پلی یورتان در مقابل اسید ها لاکتیک مقاومت بهتری دارد و در صنایع تولید لبنیات انتخاب بهتری است و در مقابل کفپوش اپوکسی که در مقابل اسید های صنعتی مثل اسید سولفوریک مقاوم تر می باشد. همچنین کفپوش پلی یورتان در برابر ترک خوردگی هم مقاومت بهتری دارد.

رزین های اپوکسی به رطوبت حساس می باشند ولی مقاومت بهتری نسبت به پلی یورتان در مقابل رطوبت دارند. نحوه ی اجرای پلی یورتان از اپوکسی راحت تر و سریع تر اجرا می شود. کفپوش پلی یورتان حساسیت بیشتری نسبت به رطوبت دارد.

قیمت کفپوش پلی یورتان

قیمت کفپوش پلی یورتان با توجه به نیاز و خواسته ی مشتری با ضخامت های متفاوتی اجرا می شود. قیمت این کفپوش ها با توجه به فرموله بندی، ضخامت و آماده سازی سطح متفاوت می باشد. قیمت کفپوش پلی یورتان در مقایسه با کفپوش اپوکسی گران تر می باشد ولی طول عمر و نگهداری آن بیشتر و آسان تر است. به طور کلی قیمت کفپوش پلی یورتان با توجه به سطح زیرین، ضخامت، متراژ و… متفاوت می باشد. شما برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران متخصص کلینیک بتن ایران تماس حاصل فرمایید.

عوامل تاثیر گذار در قیمت کفپوش پلی یورتان

عوامل تاثیر گذار بر قیمت کفپوش پلی یورتان به شرح زیر می باشد:

 • هزینه آماده سازی سطح
 • هزینه تعمیر سطح
 • مواد اولیه پرایمر
 • مواد لایه میانی
 • روکش پلی یورتان
 • اجرای لایه های گوناگون
 • مواد اولیه مورد نیاز
 • تجهیزات اعمال لایه های متنوع

کاشی ضد اسید

کاشی ضد اسید دارای مقاومت‌ های شیمیایی، مکانیکی و سایشی بسیار بالا و تخلخل بسیار پایین می‌ باشد که به منظور پوشش مخازن، کانال‌ها، پیت‌ها و کف‌های نگهدارنده و انتقال دهنده مواد شیمیایی خورنده مطابق با استانداردهای روز اروپا طراحی و تولید شده است.

کاشی ضد اسید و قلیایی به راحتی قابل شستشو بوده و گزینه ایده آلی جهت انبارها، صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع لبنی، نیروگاه‌ها، صنایع فلزی و متالوژی، صنایع غذایی و دارویی، کارخانجات صنایع شیمیایی و مواد شوینده، کارخانجات تولید کود شیمیایی، کارخانجات تولید و بازیافت سولفور و اسید سولفوریک و صنایع مشابه که کفپوش در معرض ریزش اسید و یا باز قرار دارد است.

کلینیک بتن ایران

سخن پایانی

برای خرید هر یک از این محصولات و دیگر محصولات سازه ای، می توانید به وب سایت شرکت (کلینیک بتن ایران (clinicbeton.ir)) مراجعه کنید.

کلینیک بتن ایران با هدف ارائه خدمات تخصصی و راه اندازی و ایجاد پایگاهی علمی و پژوهشی در زمینه بتن و در سطح کشور، تاسیس و همواره سعی نموده است با ارائه خدمات مشاوره ای به مهندسین و شرکتهای فعال، در قالب تلاش برای شناخت راهکارهای ارتقا سطح کیفی پروژه های مختلف در سطح کشور گام بردارد .بدین منظور با ایجاد پیوند با اساتید برجسته کشوری و ایجاد سهولت در دست یابی مهندسین محترم به علوم پایه و روز مرتبط با بتن، به تحقق این امر می اندیشد.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 1, میانگین امتیاز: 3,00 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×