جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲

سامانه‌ پیگیری و استعلام کارت‌ سوخت جامانده در جایگاه‌ سوخت

سامانه اعلام خرابی و کارت‌های سوخت جامانده آغاز به‌کار کرد

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از آغاز به‌کار سامانه پیاده‌سازی و بهره‌برداری از سامانه برخط اعلام خرابی کارتخوان‌ها و اعلام کارت‌های سوخت شخصی جامانده در جایگاه‌های عرضه سوخت خبر داد و گفت: هم‌اکنون فرآیند صدور کارت سوخت با هدف دستیابی به کوتاه‌ترین زمان ممکن سرعت یافته است.

به گزارش ایسنا، علی‌اکبر نژادعلی با بیان اینکه هدف از راه‌اندازی این سامانه افزون بر اطلاع‌رسانی به مردم درباره کارت‌های هوشمند سوخت جامانده، سهولت و تسریع در فرآیند تعمیر تجهیزات معیوب با اعلام خرابی کارت‌خوان‌ها از سوی کاربران جایگاه‌های عرضه سوخت و خدمات‌رسانی بهتر به مردم به ویژه در آستانه عید نوروز و تکریم هموطنان است، اظهار کرد: پیش از این روال به این شکل بود که کارت‌های جامانده در جایگاه‌های سوخت تحویل نواحی می‌شد و اطلاع‌رسانی مناسبی در این باره انجام نمی‌شد که مالکان بدانند کارت سوخت آنها به‌طور دقیق در کدام جایگاه جامانده است، بنابراین تصمیم گرفتیم به منظور جمع‌آوری و یکپارچه‌سازی اطلاعات کارت‌های سوخت جامانده در جایگاه‌های سراسر کشور و سهولت دسترسی صاحبان، سامانه ای را ایجاد کنیم که این سامانه بتواند اطلاعات کارت‌های جامانده را در جایگاه‌های عرضه سوخت را جمع‌آوری و در اختیار مناطق سی و هفت گانه شرکت و نیز مردم قرار دهد.

وی افزود: این سامانه هم‌اکنون به‌صورت داخلی در دسترس مالکان جایگاه‌های عرضه سوخت و مدیران مناطق ۳۷ گانه و نواحی ۲۳۰ گانه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران قرار گرفته است و به‌زودی در بستر اینترنت در اختیار عموم مردم نیز قرار می‌گیرد بنابراین اگر فردی کارت سوخت خود را گم کرد، این کارت تا ۱۰ روز در اختیار جایگاهی که کارت در آن جا مانده است، خواهد بود و پس از آن به نواحی مرتبط با جایگاه، منتقل خواهد شد و تا سه ماه برای تحویل به مالک در اختیار ناحیه خواهد بود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تأکید کرد: مالکان خودروها در صورت جاگذاشتن کارت سوخت شخصی در جایگاه‌ها، می‌توانند با مراجعه به نزدیک‌ترین ناحیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از اطلاعات دقیق محل باقیماندن کارت سوخت خود مطلع شوند که البته در مراحل بعدی این امکان فراهم خواهد شد که افراد به صورت مستقیم به سامانه مراجعه کرده و با وارد کردن شماره VIN خودروی خود، از محل کارت سوخت خود مطلع شده و در اسرع وقت آن را دریافت کنند.

نژادعلی هدف از راه‌اندازی این سامانه را سهولت دسترسی مردم به کارت‌های سوخت شخصی جامانده، بازیافت کارت‌های سوخت جامانده با توجه به وارداتی بودن تراشه کارت سوخت و جلوگیری از مسدودی کارت‌های سوخت و کاهش درخواست‌های صدور المثنی با تحویل کارت اصلی به مالکان عنوان کرد و گفت: این سامانه از روز سه‌شنبه، ۹ اسفند ماه به صورت آزمایشی کار خود را آغاز کرده است و اطلاعات هزاران کارت سوخت جامانده در جایگاه‌های عرضه سوخت سراسر کشور در آن جمع‌آوری شده است.

وی تاکید کرد: نزدیک به ۴ هزار و ۲۰۰ جایگاه فعال در سراسر کشور وجود دارد که به همین تعداد کاربر در این سامانه فعال شده است، همچنین با احتساب ۳۷ منطقه و ۲۳۷ ناحیه شرکت و ۳۰۰ نفر پشتیبان، حدود هزار کاربر شرکتی افزون بر مالکان جایگاه‌های سوخت، در این سامانه به فعالیت خواهند پرداخت.

فرآیند صدور کارت سوخت المثنی کوتاه شد

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران همچنین از کاهش زمان فرآیند صدور کارت سوخت المثنی خبر داد و گفت: هم‌اکنون این فرآیند به کوتاه‌ترین زمان ممکن رسیده است و کارت‌های سوخت در صف صدور در حال نزدیک شدن به تحویل تمامی آن‌ها به مردم است.

نژادعلی افزود: صدور کارت سوخت المثنی یک فرآیند بین‌دستگاهی بوده که فرآیند ثبت درخواست در دفاتر پلیس ۱۰+، تولید کارت، پاکت‌گذاری و تحویل به شرکت پست از طریق سازمان‌های مختلف اجرایی می‌شود و با توجه به اینکه در این فرآیند، کدرهگیری در اختیار درخواست کننده قرار می‌گیرد، مردم می‌توانند در هر مرحله، با وارد کردن کدرهگیری درخواست خود در سایت پلیس راهور و شرکت پست، از وضعیت دقیق کارت فرآیند صدور کارت سوخت خود مطلع شوند.

کارت‌ سوخت جامانده

کارت سوخت خود را در کدام جایگاه سوخت جا گذاشته‌ ام؟

ایسنا نوشت: مدیر سامانه هوشمند سوخت گفت: از هفته آینده سامانه‌ای راه‌اندازی می‌شود که مردم می‌توانند با مراجعه به آن، مطلع شوند که کارت سوخت خود را در کدام جایگاه سوخت جا گذاشته‌اند.
محمد صادقی، در گفت‌وگویی تلویزیونی، اظهار کرد: در سال ۱۴۰۱ بیش از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تقاضای صدور کارت سوخت نوشماره و المثنی ثبت شده که بیش از ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار کارت سوخت تولید شده و در اختیار مردم قرار گرفته است.

وی درباره وعده تولید ۹۰۰ هزار کارت سوخت تا پایان آبان‌ماه امسال که مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران مطرح کرده بود نیز توضیح داد: از نیمه دوم آذرماه ۱۴۰۱ صدور کارت‌های سوخت مردم را آغاز کردیم و مابقی کارت‌ها که ۳۵۰ هزار عدد هستند تا نیمه اول اسفندماه تولید می‌شوند و در اختیار مردم قرار می‌گیرند.

این مقام مسئول درباره دلیل تاخیر در تولید کارت‌های سوخت نیز بیان کرد: تامین تراشه موجود در کارت‌های سوخت به دلیل وارداتی بودن، با مشکلاتی روبه‌رو شده بود که اکنون برطرف شده است.

صادقی درباره ضمانت تولید شدن ۳۵۰ هزار کارت سوخت باقی مانده تا نیمه نخست اسفندماه با توجه به عملیاتی نشدن وعده‌های پیشین مسئولان این حوزه، تاکید کرد: با توجه به این که واردات تراشه‌ها به مشکلاتی برخورده بود، طبیعی بود که گاهی وعده‌ها عملیاتی نشود، اما اکنون با توجه به برنامه‌ریزی‌ها، خرید تراشه‌ها انجام شده و به مرور در حال وارد شدن به کشور هستند و این قول، بی‌شک محقق خواهد شد.

وی افزود: نرم‌افزاری طراحی کردیم تا مشخصات کارت سوخت‌هایی که در سامانه جا می‌ماند، در این سامانه ثبت شود که احتمالا تا هفته آینده به صورت آزمایشی در همه جایگاه‌های کشور راه‌اندازی خواهد شد.

مدیر سامانه هوشمند سوخت با اشاره به نحوه عملکرد این سامانه هم اظهار کرد: همه کارت‌های سوختی که در جایگاه‌ها جا می‌ماند در این سامانه توسط جایگاه‌دار ثبت می‌شود. مردم پس از ورود به این سایت از طریق اینترنت، کافی است که مشخصات خودرو یا دیگر اطلاعات کارت سوخت خود را وارد کنند و می‌توانند متوجه شوند که کارت سوختشان در کدام جایگاه مانده است.

صادقی با توصیه به مردم که تلاش کنند تا کارت سوخت خود را گم نکنند، اضافه کرد: تولید مجدد کارت سوخت، هزینه‌بر و زمان‌بر است.

وی در ادامه درباره دلیل ممکن نبودن انجام استعلام آخرین وضع سوختگیری در دفاتر پلیس + ۱۰ هم توضیح داد: پس از حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت، یکسری الزام‌های امنیتی برای رعایت از سوی دستگاه‌های دولتی تعریف شد که باید رعایت کنند. ارتباط دستگاه‌ها با سامانه هوشمند سوخت، نیازمند رعایت این الزام‌های امنیتی است که تاکنون این نیازمندی‌ها رفع نشده است.

مدیر سامانه هوشمند سوخت یادآور شد: به‌تازگی مجوزی را از سامان پدافند غیرعامل گرفتیم که براساس آن، نرم افزار یادشده را راه‌اندازی کردیم تا مردم بتوانند مطلع شوند که کارت سوختشان، کجا جا مانده است.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 8, میانگین امتیاز: 3,75 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×