دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲

پرسش و پاسخ در مورد امکان بارداری

 

باورهای غلط درباره روشهای پیشگیری از بارداری

 

آیا امکان دارد زمانی که به نوزاد شیر می دهم، باردار شوم؟

بله، شما می توانید در زمانی که به نوزاد شیر می دهید، باردار شوید. با وجود آنکه شیر دادن باعث تعویق تخمک گذاری می شود اما این مسئله قطعی نیست و تنها برای حدود دوماه تخمک گذاری را به تعویق می اندازد. تخمک گذاری ممکن است وقتی مادر در حال شیردهی است و قبل از اینکه عادت ماهانه شود، اتفاق بیفتد. بنابراین در صورت تمایل به جلوگیری از بارداری مجدد، مادر در حال شیردهی باید از ابزار پیشگیری از بارداری استفاده کند.

 

افسانه ها و باورهای غلط در مورد شیوه های پیشگیری از بارداری

آیا امکان دارد با وجود اینکه عادت ماهانه نشده ام، باردار شوم ؟

بله، شما می توانید حتی بدون اینکه عادت ماهانه شده باشید، باردار شوید. تخمگ گذاری می تواند در صورتی که زن پریود نشده باشد هم اتفاق بیفتد.

 آیا در صورت شستشوی واژن بعد از نزدیکی امکان بارداری وجود دارد؟

بله، شما حتی با شستن واژن بعد از نزدیکی هم می توانید باردار شوید. شستن واژن یکی از بی اثرترین شیوه های پیشگیری از بارداری است. اسپرم ها در مدت چند ثانیه به سمت سرویکس و رحم حرکت می کنند و شاید بتوانید با شستن سریع واژن جلوی وارد شدن اسپرمها به  رحم و بارور کردن تخمک را بگیرید اما حتی اگر بلافاصله بعد از نزدیکی واژن را بشویید، باز هم برای پیشگیری از بارداری دیر است.

 آیا امکان دارد با وجود تخلیه مثانه بعد از نزدیکی و حمام کردن باردار شوم؟

بله، حتی با وجود ادرار کردن بعد از نزدیکی یا حمام کردن و دوش گرفتن هم امکان بارداری وجود دارد. ادرار کردن، دوش گرفتن و حمام کردن باعث خروج اسپرم نمی شود. این نظریه مبنی بر اینکه دوش گرفتن با نوشابه می تواند باعث کشته شدن اسپرم ها شود، صحت دارد اما انجام آن به هیچ وجه توصیه نمی شود چون می تواند به آهنگ باروری آسیب برساند. لازم به ذکر است که استفاده از شیاف ها یا اسپری های عطری هم نتیجه بخش نیست و می تواند به همان نسبت مضر باشد.

 آیا در صورت نزدیکی در زمان عادت ماهانه و با وجود خونریزی، امکان بارداری وجود دارد؟

بله، امکان دارد با نزدیکی در زمان عادت ماهانه و خونریزی باردار شوید. امکان بارداری با انجام نزدیکی در حدود ۵ تا ۶ روز قبل از تخمک گذاری وجود دارد. این امکان برای زنان وجود دارد که با داشتن نزدیکی در زمان عادت ماهانه و خونریزی باردار شوند. اسپرم می تواند بیشتر از ۵ روز در بدن زن زنده بماند، بنابراین اگر تخمگ گذاری با فاصله ۵ تا ۶ روز بعد از نزدیکی انجام شود، می توانید باردار شوید.

 آیا در صورت عدم ارگاسم زن امکان بارداری وجود دارد؟

بله، شما می توانید بدون ارگاسم باردار شوید. بارداری زمانی اتفاق می افتد که اسپرم مرد، تخمک زن را بارور می کند. در حالی که مردان برای آزاد کردن اسپرم نیاز به ارگاسم دارند اما در مورد زنان این مسئله صادق نیست. زنانی که در سن فرزند آوری هستند، هر ماه یک تخمک آزاد می کنند که به چرخه قاعدگی آنها وابسته است و این اتفاق ربطی به مقاربت و یا ارگاسم ندارد.

 

آیا به علت اینکه تخمک گذاری یکبار در ماه اتفاق می افتد، اگر مقاربت در زمان “بی خطر” صورت بگیرد، در این زمان برای جلوگیری از بارداری نیازی به استفاده از روش های پیشگیری نیست؟

این باور کاملا اشتباه است. امکان بارداری در هر زمانی در طول چرخه قاعدگی شما وجود دارد زیرا تخمک گذاری می تواند هر لحظه اتفاق بیفتد. تا زمانی که چرخه قاعدگی زنان کمابیش و در بیشتر اوقات منظم است، تعادل هورمون های مسئول تخمک گذاری می تواند تحت تاثیر عوامل گوناگونی مانند سن، استرس و داروها دچار اختلال شود. به همین علت مشخص کردن روزهای تخمک گذاری و یا روزهای “بی خطر” می تواند کمی مشکل باشد.

 آیا مصرف قرص های پیشگیری از بارداری باعث سرطان می شوند؟

خیر، در واقع عکس این مسئله بیشتر محتمل است. با وجود آنکه ممکن است در بعضی موارد این داروها دارای اثرات جانبی باشند اما به هیچ عنوان ارتباطی با سرطان ندارند. بر مبنی تحقیقات اخیر امکان دارد در صورت وجود رابطه میان مصرف قرص های بارداری و خطر ابتلا به سرطان، مصرف این قرص ها ممکن است با خطر رشد سرطان سینه در ارتباط باشد. در واقع، بر اساس یکی از این تحقیقات، زنانی که از این قرص ها استفاده می کنند در مقایسه با زنانی که برای پیشگیری از قرص استفاده نمی کنند، تنها یک سوم بیشتر احتمال ابتلا به سرطان یا تخمدان ها یا پوشش داخلی را دارند.

آیا  در صورت نزدیکی در وضعیت ایستاده و یا قرار گرفتن زن روی مرد، احتمال بارداری وجود دارد؟

بله، بعضی از مردم فکر می کنند که نزدیکی در بعضی از حالت های خاص باعث خروج اسپرم از واژن زن می شود اما در حقیقت اسپرم ها به خوبی در واژن جمع می شوند. با انزال مرد، اسپرم ها به خوبی درون واژن ذخیره می شوند. اسپرم ها به طور طبیعی بلافاصله بعد از انزال شروع به حرکت به سمت کانال سرویکس می کنند.

 

 آیا اگر کاندوم کوچک باشد، امکان بارداری وجود دارد؟

این یک باور نادرست مبنی بر این تصور است که هر چه کاندوم تنگ تر و کوچک تر باشد، امکان خروج اسپرم از آن بیشتر است و یا امکان دارد در طول نزدیکی خارج شود. به هر حال احتمال پاره شدن کاندومی که زیاد کوچک باشد در زمان مقاربت بیشتر است. در صورت استفاده از کاندوم بهتر است فضایی را نزدیک سر آن آزاد بگذارید تا با امنیت کامل اسپرم های را درون خود نگه دارد. با در نظر گرفتن این موضوع از کشیده شدن زیاد کاندوم در زمان انزال جلوگیری می کنید.

 

آیا با انجام پیشگیری طبیعی، امکان بارداری وجود دارد؟

بله، این مسئله به این علت است که خارج کردن آلت پیش از انزال، که به آن پیشگیری طبیعی هم گفته می شود، روش کاملا ایمنی برای پیشگیری نیست زیرا ممکن است مقداری از منی که به آن پیش آب گفته می شود و حاوی اسپرم است پیش از انزال خارج شود.

افسانه ها و باورهای غلط در مورد شیوه های پیشگیری از بارداری

علاوه بر ممکن است بعضی از مردان اراده یا توان کافی را برای این شیوه پیشگیری نداشته باشند.

  آیا اگر بلافاصله بعد از خوردن قرص پیشگیری نزدیکی انجام شود، احتمال بارداری وجود دارد؟

پاسخ این سوال تقریبا منفی است. به محض اینکه شروع به مصرف قرص می کنید، شروع به تاثیر خواهد کرد اما برای اطمینان بیشتر در ماه اول میزان پیشگیری را افزایش دهید.

 

 آیا امکان بارداری در اولین نزدیکی وجود دارد؟

بله، احتمال بارداری در اولین، دومین و یا سومین نزدیکی وجود دارد. شانس زنان برای باردار شدن همیشه برابر است، در حدود ۱ نفر از ۵ نفر در اولین نزدیکی باردار می شوند.

 

آیا در صورت استفاده از خمیر دندان به عنوان اسپرم کش، امکان بارداری وجود دارد؟

بله، با استفاده از این روش نمی توانید از بارداری پیشگیری کنید. هرگز از خمیر دندان به جای کشنده اسپرم استفاده نکنید چون برخلاف باور بسیاری از افراد، اسپرم ها را نمی کشد.

 

 آیا با بالا و پایین پریدن بعد از نزدیکی امکان بارداری وجود دارد؟

بله، بالاو پایین پریدن، عطسه و سرفه کردن بعد از نزدیکی باعث بیرون راندن اسپرم ها نمی شود. به طور طبیعی اسپرم ها به قدری سریع و کوچک هستند که هیچ کدام از این روش ها برای دفع آنها کارآمد نخواهد بود.

 

نی نی سایت

 

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 32, میانگین امتیاز: 3,97 از 5)
Loading...

۱۴ دیدگاه

 1. پریا گفت:

  سلام من تست بارداری که انجام دادم منفی در اومد.الان با توجه به شرایطم که گفتم بارداری بازم امکانش هست که اتفاق بیفته؟درضمن من پریودیم نامنظمه و هنوز پریود نشدم و تقریبا۸.۹مهربود که پریودهم شدم.

  موافقم ۹
  مخالفم ۳
 2. frf گفت:

  سلام من با نامزدم سکس داشتم از پشت ولی اب منی ایشون روی واژنم ریخت و من بعد ۵ دقیقه شستمش بعد ۲۴ ساعت ۲ قرص hd و ۱۲ ساعت بعد ۲ تای دیگه خوردم ولی الان بعد ۱۲ روز هنوز پریود نشدم ایا احتمال بارداری هست؟؟؟
  اینم بگم که من ۸مهر پریود شدم و ۲۲ مهر بود که این اتفاق افتادو هر ۲۸ روز به مدت ۷ روز هم پریود می شم…
  ممنون می شم جوابمو بدین

  موافقم ۲۲
  مخالفم ۸
 3. پریا گفت:

  یعنی احتمالش هست که بشه؟؟با توجه به چیزایی که گفتم.و اینکه اصلا منیش به من نخورد اصلا روی من چیزی نریخت.و اینکه اگه یک درصد هم شده باشه چیکار باید کرد که بارداری ادامه پیدا نکنه؟

  موافقم ۲
  مخالفم ۲
  • mahnaz گفت:

   با توجه به گفته شما » اگر منی وارد واژن نشده باشه و این مسیر رو تا رسیدن به تخمدان طی نکرده باشه احتمال بارداری نمیره

   با این حال تست بارداری و مراجعه به پزشک توصیه میشه تا خیالتون راحت باشه

   موافقم ۲
 4. پریا گفت:

  سلام وقتتون.بخیر من واقعا نگراان هستم و با توجه به چیز هایی که خوندم بیشتر نگران شدم.من و نامزدم حدودا ۲هفته پیش نزدیکی داشتیم ولی خب من برای اینکه اولین بارم بود و خیلی درد داشتم زیاد دخول نداشتیم و خیلی کم بود.میخواستم ببینم اگه اون ابی که ازش میاد با من تماس پیدا کرده باشه احتمال بارداری هست؟بازم میگم که دخول زیادی نداشتیم و خیلی کم.بود چون اصلا برام قابل تحمل نبود.و از این بابت خیلی نگرانیم چون قصد نداریم.تا اینجا هستیم بچه داربشیم.درضمن از یه ژل هم استفاده کردیم که اسپرم کش بود.ممنون میشم جواب بدین من از اون روز به بعد دلم هرواکنشی نشون میده هی نگرانم که اون اتفاق افتاده باشه.و البته بگم که ما ۳بار تلاش کردیم که اینکارو انجام بدیم ولی هیچ کدوم بار کاملا موفقیت امیز نبود.و از هیج عامل پیشگیری کننده ای هم استفاده نکردیم.

  موافقم ۲
 5. نفس گفت:

  سلام ، من و همسرم یازده روز بعد از شروع پریودم نزدیکی داشتیم ، بیست و چهار ساعت بعد دوتا قرص اورژانسی همزمان مصرف کردم ، الان دوهفته از مصرف قرص اورژانسی میگذره ، پریود نشدم ولی زیر شکمم تیر میکشه و احساس سنگینی میکنم ، سینه سمت راستم هم یک هفته ست به شدت دردناکه ، من الان واقعا بچه نمیخوام به خاطر همین هم عجله دارم زودتر بفهمم که آیا باردارم یا نه ، امروز که چهارده روز از مصرف قرص میگذره بی بی چک زدم منفی بود ، پادرد و دل درد و کمر درد هم دارم ،،، میخواستم بدونم آیا امکان بارداری هست یا نه ؟ و آیا تست بی بی چک زود بوده ؟ ممنون میشم از جوابتون

  موافقم ۵
 6. پری گفت:

  سلام ببخشید ی سوال اگر منی مرد از شلوارش بیرون زده باشه ینی یه قسمت شلوارش خیس شده باشه و زن روی همون قسمت خیس بشینه ینی الت زن روی اون قسمت خیس قرار بگیره دوتاشونم شلوار و شرت پاشون باشه احتمال حامله شدن هس؟؟؟؟؟
  چنس شلوار مرد لی و زن جنسی ی مقدار کلفت تر از ساپورت

  موافقم ۳
  مخالفم ۲
  • mahnaz گفت:

   سلام
   احتمال ورود منی به واژن و طی طول آن و رسیدن به تخمدان با توجه به توضیحات شما صفر هست

   موافقم ۱
 7. فرزانه گفت:

  سلام.من وقتی میرم مسافرت پریودی هام عقب میفته.من باید ۱۱تیر پریود میشدم که چون مسافرت بودم نشدم ۱۳ رابطه داشتم که به خاطر پیشگیری نادرست منی وارد شد.میخواستم بدون امکان حاملگی هست یا نه؟

  موافقم ۵
  مخالفم ۱
 8. مینووو گفت:

  سلام و خسته نباشید
  شوهر من به خاطر مشکل هورمونی و میل جنسی آمپول های HCG و HMG مصرف می کنه. توی این مدت فقط یکبار رابطه داشتیم و اون هم ۱۴ روز بعد از آخرین پریود من بوده. ولی من پریود منظمی ندارم. اغلب ۳۵- ۳۶ روز ولی تا ۴۵ روز هم بوده…
  الان ۴۱ روزه که پریود نشدم. می خواستم ببینم امکان بارداری وجود داره؟

  موافقم ۲
  مخالفم ۱
 9. سارا گفت:

  سلام خسته نباشید من اسفند ماه با نامزدم رابطه داشته م البته دخول صورت نگرفت اون ماه دقیقا روزی که باید پریود میشدم، شدم ولی رنگ خون قهوه ای بود لازمه بگم از قرص اورژانسی استفاده کردم…ماه بعدش ۴روز زودتر از روز موعود پریود شدم ولی رنگ خون قهوه ای بود ومقدارش کم… بعد دوباره با نامزدم رابطه لاپایی داشتم و دوباره از قرص اورژانسی استفاده کردم…الان یک هفته بعد از استفاده از قرص لکه بینی دارم… میخواستم بدونم با این شرایط امکان بارداری هست؟

  موافقم ۳
  مخالفم ۱۰
ارسال دیدگاه برای این مطلب غیرفعال شده است
×