پنجشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۱

انواع “پرده بکارت” به همراه عکس [دلایل پارگی و روش های تشخیص]

پرده بکارت چیست؟

پرده بکارت (hymen ) که جزو بخش خارجی اندام جنسی زنان است به بافت یا غشای نازکی می گویند که ورودی مهبل زن را به صورت ناقص می ‌پوشاند.

در برخی از افراد پرده بکارت در ورودی دهانه واژن و در همان ابتدای اندام تناسلی است و به سادگی قابل رویت و تشخیص است و در برخی نیز در عمق است و مشاهده آن به طور معمول امکان پذیر نیست . بعضی مادر زاد پرده بکارت ندارند، بعضی دیگر پرده بکارت شان بدون سوراخ است، درحالیکه برخی دیگر پرده بکارت بسیار ضخیمی دارند که ممکن است برای پاره کردن آن ،کمک پزشک مورد نیاز باشد تا از بروز درد در هنگام ارتباط جنسی جلوگیری شود ، این شیوه را بریدن پرده بکارت می نامند..

انواع پرده بکارت

در زیر شما می توانید عکس پرده بکارت را ببینید .این نمونه ها رایج ترین نمونه ها ی پرده بکارت هستند و لزوما نباید پرده بکارت شما شبیه این عکسها باشد پس نگران نباشید که چرا پرده بکارت من شبیه هیچکدام از این عکسها نیست .

عکس انواع پرده بکارت :

پرده بکارت و انواع آن

پرده بکارت حلقوی : در این نوع ، پرده به صورت حلقه ای دور ورودی واژن را می پوشاند.

پرده بکارت ارتجاعی یا هلالی : پرده ای که به اندازه کافی انعطاف پذیر و قابل ارتجاع است و به هنگام ورود آلت تناسلی پاره نمی شود و یا اینکه به طور جزئی پاره می شود و معمولاً هیچ خونریزی ندارد.

♦ پرده بکارت تیغه ای یا دو تکه  : پرده تیغه ای یا دو سوراخی، پرده ای است که یک تیغه ممتد در طول واژن دارد.

پرده بکارت غربالی یا مشبک : پرده غربالی یا سوراخ سوراخ، پرده ای است که به طور کامل در عرض مهبل کشیده شده امّا سطح آن سوراخ سوراخ است.

♦ پرده بکارت بسته یا مسدود : پرده بسته یا پرده بدون سوراخ، پرده ای است که تنها با خروج نوزاد پاره می شود. امّا به صورت خطوط نامنظم گوشتی پیرامون ورودی واژن باقی می ماند. در دخترانی که به سن بلوغ می رسند. در صورتی که دارای پرده بسته باشند، خون قاعدگی پشت آن جمع شده و نمی تواند خارج شود و در نتیجه باعث بروز درد می شود. اینگونه افراد باید به پزشک مراجعه نمایند تا طی عمل جراحی و ایجاد برش در سطح پرده، خون قاعدگی از آن خارج شود.

پاره شدن پرده بکارت

برخی فعالیت‌ها می‌تواند سبب آسیب و پارگی برگشت ناپذیر پرده بکارت شوند از جمله :

♦ ورزش‌های سنگین از جمله ژیمناستیک

♦ برداشتن وزنه سنگین

♦ ضربه‌های شدید در منطقهٔ مهبل (مانند لگد خوردن)

♦ داخل کردن شیء خارجی به داخل مهبل مانند انگشت

♦ تصادف

♦ عملهای لگنی وخیم

♦ برخی نیز بطور مادرزادی پرده‌ی مهبل ندارند

♦ عمل جنسی که همراه با ورود آلت جنسی به مهبل باشد

 آیا با خود ارضایی پرده بکارت پاره می شود؟ پارگی پرده چگونه تشخیص داده می شود؟

دختران دقت داشته باشند هرگونه آمیزش جنسی حتی اگر پرده بکارت از نوع ارتجاعی باشد و پاره نشود توسط پزشک قانونی قابل تشخیص است. دختران بقدری از پارگی پرده بکارت ترس دارند که با کوچکترین اتفاق فکر می کنند که پرده آنها پاره می شود. مثلا خودارضایی ،بردن انگشت یا یک پنبه درون مهبل و حتی فشار آب هنگام شستن فرج ولی باید به آنها گفت که احتمال صدمه دیدن پرده در اینگونه موارد کم است. (البته احتمال پارگی وجود دارد ولی کم است) توصیه به شما این است که اضطراب را کنار بگذارید و از کسانی که اطلاعات درستی در این زمینه ندارند درخواست کمک و راهنمایی نکنید. بهترین راه تشخیص پارگی پرده بکارت معاینه توسط ماما یا پزشک متخصص زنان است .

آیا امکان ترمیم پرده بکارت وجود دارد ؟

هایمنورافی (Hymenorraphy) هایمنوپلاستی ( Hymenoplasty) یا بازسازی یا ترمیم پرده بکارت با عمل جراحی، جریانی است که طی آن بقایای این پرده که بر اثر آمیزش و یا هر دلیل دیگری از بین رفته، با قرار دادن کپسولی ژلاتینی که حاوی ماده ای شبیه خون است، به هم دوخته می شود. اما بدلیل فقدان رگهای خونی در این ناحیه این اتصال موقت بوده و برای نتیجه مطلوب بهتر است تا یک هفته قبل از شب زفاف و اولین نزدیکی انجام گیرد. گاهی اوقات نیز که اثری از این بقایا برجای نمانده، بخشهایی از دهاته واژن به هم دوخته می شود تا نقش پرده را بازی کند. این عمل در ایران و برخی دیگر از کشورهای عربی غیر قانونی است و تنها در صورتی انجام می گردد که پزشکی قانونی حکم آن را، مثلاً بنا برا اینکه ایزال پرده طی حادثه رانندگی باشد، تایید کند.

علائم پارگی پرده بکارت کدامند؟

معمولاً پره های اطراف مهبل فرج در دختران، نزدیک به هم و حالتی چسبیده دارند، به طوری که با نگاه اولیه به آن، به وضوح دیده نمی شود، در حالی که در زن ها این پره ها آشکارا دیده می شوند. البته خیلی نمی توان به این علامت تکیه کرد، چرا که حالت این پره ها در برخی دخترها از بدو تولد، باز است. در مقابل، زنهایی هستند که با وجود مقاربت و نزدیکی های مکرر، باز هم حالت این پره ها بسته است.

اگر مهبل فرج، شکل ۷ داشته باشد، می تواند علامت پارگی پرده با دخول آلت تناسلی مرد باشد، چرا که در اثر فشار وارده به دیواره، شکل آن از حالتی گرد به ۷ تبدیل می شود . البته باز هم نمی توان این مورد را نشانه ی قطعی برای انجام نزدیکی قبلی دانست، حتّی بدون انجام هیچگونه نزدیکی قبلی نیز، با عوامل دیگری چون، حرکات رقص (به خصوص رقص باله)، صخره نوردی، موتور سواری و دوچرخه سواری ممتد، اسب سواری، دخول دیگر اجسام خارجی و دیگر فشار های جسمانی کاری،…می تواند باعث ایجاد این حالت ۷ شکل شوند.

دیواره ی گردن رحم از قشای برجسته ای تشکیل شده است، که در اثر نزدیکی مداوم، این برجستگی ها تحلیل و از بین می رود، به طوری که دخول به راحتی و با کمتر فشاری انجام می گیرد. این نشانه نیز باز هم صد درصد نمی تواند دلیل نزدیکی قبلی باشد.

پرده بکارت به چه شکلی پاره می شود؟

پارگی پرده بکارت هیچ گونه قاعده و قانونی ندارد و ممکن است به هر شکل و اندازه و در هر جهتی از پرده بکارت ایجاد شود. در پرده بکارت نوع حلقوی معمولا ۴ تا ۵ پارگی شعاعی شکل بوجود می آید و انواع هلالی دو پارگی در طرفین پیدا می کنند. پارگی ها معمولا از کناره آزاد پرده بکارت شروع شده و تا جدار واژن کشیده می شوند. در مواردی که سن دختر کم بوده و دستگاه تناسلی زنانه رشد کافی نداشته باشد ممکن است پارگی در واژن و سایر نواحی تناسلی نیز ایجاد شود.

خون پاره شدن پرده بکارت چه تفاوتی با خون قاعدگی دارد؟

تشخیص خون قاعدگی از خون بکارت کمی مشکل است ولی خون قاعدگی دارای فیبرینوژن کمتر است، لذا دیرترلخته شده و سلول های واژینال در آن بسیار زیاد است در حالی که خون حاصل از پارگی پرده بکارت سریعتر لخته شده و حاوی مقادیر کمی سلول واژینال است.

درد و سوزش هنگام پارگی پرده بکارت چقدر است؟

باید بدانید رشته های عصبی روی پرده بکارت در خانمها خیلی کم است و اگر هنگام برقراری اولین رابطه جنسی به انداره کافی تحریک شوند هیچ دردی احساس نمی کنند یا درد و سوزش بسیار اندک است.

تشخیص پارگی پرده بکارت

نحوه تشخیص پرده بکارت تازه پاره شده از پرده پاره شده قدیمی از روی لبه های پارگی پرده می توان تشخیص داد که پرده جدیدا پاره شده یا قدیمی است . لبه های پارگی جدید در پرده بکارت معمولا زخمی و قرمز رنگ بوده و آثار خون لخته شده در آن مشاهده می شود. بعد از حدود یک هفته لبه های بریدگی از مخاطی مشابه مخاط پرده پوشیده شده و بعد از حدود دو هفته لبه های زخم نسبتا گرفته می شوند. نکته مهم این است که لبه های پارگی چون آزاد هستند و به هم اتصال ندارند هیچ وقت به هم جوش نمی خورند و اگر دو تکه پارگی به هم دوخته شوند محل ترمیم به صورت یک اسکار برجسته روشن مشخص خواهد شد.

نکته ای درباره پرده بکارت حلقوی :

انواع پرده های بکارت حلقوی در دو نوع قابل اتساع و غیر قابل اتساع هستند. غیرقابل اتساع یا غیر قابل باز شدن در حین اولین دخول آلت تناسلی مردانه پاره می شوند و مانند سایر انواع بکارت هستند. اما انواع حلقوی قابل اتساع علیرغم دخول ممکن است پاره نشده و برای مرد این تصور را ایجاد کنند که همسر او باکره نیست. افراد زیادی به خاطر این توهم مکررا به پزشکی قانونی مراجعه می کنند ولی با یک معاینه سطحی توضیحات لازم را به این ها می دهند. در عین حال در لبه پرده بکارت حلقوی قابل اتساع می توان علائم سائیدگی خفیف یا خونمردگی را مشاهده کرد. داشتن رابطه جنسی بدون پارگی پرده بکارت توسط پزشکان از روی سائیدگی لبه های سوراخ پرده بکارت قابل تشخیص است ضمنا پزشک قانونی از روی چین های واژن می تواند به داشتن رابطه جنسی پی ببرد.

تازه دامادها چگونه باکرگی دختر را تشخیص دهند؟

♦ تجربه نشان داده است که وقتی یک دختر برای اولین بار قرار است رابطه جنسی و دخول را تجربه نماید احساس ترس و پریشانی و دلهره در چهره او به خوبی نمایان است و میتوان این تفاوت را با اولین دخول با چندمین دخول به خوبی تشخیص داد.

♦ چه خونی دیده شود چه نشود تنگ بودن مهبل و دهانه واژن هنگام دخول برای اولین بار به خوبی نشان دهنده باکره بودن یک دختر است . طوری که میتوان به سادگی تفاوت را در اولین رابطه جنسی با مثلا دهمین بار در نحوه ورود آلت تناسلی مردانه به داخل واژن احساس کرد.
♦ شکل مهبل و دهانه واژن یک دختر باکره قبل از اولین دخول با شکل آن بعد از چند بار تجربه رابطه جنسی تفاوت آشکاری دارد و حتی تشخیص آن برای افراد عادی هم امکان پذیر است.
با توجه به نکات بالا تا حد زیادی میتوان پی به باکره بودن دختر برد و از هرگونه فکر و خیال واهی دوری کرد. فراموش نکنید که باید گمان را بر باکره بودن دختر قرار داد مگر اینکه با ذکر دلائل کافی و معتبر بتوان عدم وجود بکارت را ثابت نمود.

تشخیص پرده بکارت توسط خود دختر

برخی پرده ها در جلو واژن هستند و خیلی در عمق نیستند و دختران می توانند با استفاده از یک آینه در جلو خود پرده بکارت خود را مشاهده کنند. اما با توجه به احتمال آسیب دیدن پرده بکارت در صورت معاینه غیر حرفه ای ما این کار را توصیه نمی کنیم. پرده بکارت به شکلهای مختلف و در فواصل مختلف از ورودی واژن قرار دارند پس سعی نکنید با معاینه و مطابقت دادن با تصاویر در مورد نوع پرده خود قضاوت کنید.

پاکی یا ناپاکی دختر با وجود پرده بکارت

دختران و پسران جوان دقت داشته باشند که پرده بکارت نشان دهنده پاکی و سلامت دختر نیست یعنی وجود پرده نشان دهنده پاکی نیست و پارگی پرده بکارت نشان دهنده ناپاکی نیست. بعضی دختران بخاطر عدم آگاهی بوسیله خودارضایی و… بدون رابطه جنسی به پرده بکارت خود آسیب زدند و بخاطر ترس و انگ رابطه نامشروع از ازدواج سرباز می زنند تا راز خود را در سینه خود پنهان کنند. بعضی از دختران هم با داشتن رابطه های جنسی متعدد قبل از ازدواج با روش های مختلف از قبیل دوختن پرده بکارت سعی در فریب همسر خود را دارند (هر چند با معاینه کردن قابل تشخیص است) بهترین راه برای خوشبختی صداقت است.

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصبت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 744, میانگین امتیاز: 4,31 از 5)
Loading...

۲۲ دیدگاه

 1. نیلو گفت:

  سلام ایا دوخت پرده مشخص میشه

  موافقم ۸۶
  مخالفم ۲۹
  • mahnaz گفت:

   سلام دوست عزیز
   در صورتی که همسر شما درخواست برگه سلامت بکارت کند،توسط پزشک قانونی قابل تشخیص هستش.

   موافقم ۸۸
   مخالفم ۲۸
 2. الناز گفت:

  سلام ببخشید من مدتی بود که خود ارضایی انجام میدادم فقط در حد مالش بود الان که خودم رو معاینه می کنم اضطراب دارم نمی دونم چیکار کنم

  موافقم ۱۰۸
  مخالفم ۳۱
 3. سحر گفت:

  با سلام من رفتم نگاه کردم خیلی عقب بود ولی به زور دیدم دو سوراخ داشت ولی کوچیک بودن و ی لایه گوشتی بی نشون بود آیا سالمه ؟؟؟؟؟ممنون از کمکتون

  موافقم ۸۰
  مخالفم ۳۴
  • mahnaz گفت:

   احتمالا پرده از نوع Bifenestratus (در تصویر مقاله ببینید ) هستش  و سالمه.

   موافقم ۹۷
   مخالفم ۷۰
 4. سحر گفت:

  سلام آیا پرده رو میتونیم جلو آینه با عقب زدن اون اجزا بدن مشاهده کنیم من همین کارو کردم وی سوراخ کوچیک دیدم

  موافقم ۹۲
  مخالفم ۲۵
  • mahnaz گفت:

   سلام گلم
   بخش تشخیص پرده بکارت توسط خود فرد رو داخل مقاله بخون

   موافقم ۲۳۰
   مخالفم ۱۵۵
 5. سحر گفت:

  با سلام
  من ۱۸ سالمه ی بار رفتم حموم بعد از پریودی وقتی تموم شد دستم رو با حوله به بدنم کشیدم خون اومد تو دستم نمیدونم پرده پاره شد یا هر چه ولی پریودم نامنظم بود یه بار ۷ روز یه بار ۹ روز. واسه اینکه بفهمم ی بار گناه کردم و خود ارضایی کردم ولی آبم نیومد و درونم ی جور بدی شد انگار مثل تپش قلب میزد میخواستم ببینم پاره شده یا نه خواهش میکنم کمکم کنید.

  موافقم ۷۴
  مخالفم ۵۳
  • mahnaz گفت:

   سلام گلم
   پرده با فشار جسم خارجی میتونه آسیب ببینه.(احتمالا با توجه به توضیح شما اینطور نبوده و مشکلی نیست) پیشنهاد میکنم برای اینکه خیالت راحت بشه بری پیش دکتر زنان و زایمان

   موافقم ۵۳
   مخالفم ۱۱
 6. مریم گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  اول اینکه بابت این حرفایی که میزنم معذرت میخوام از شما
  دختر ۲۸ ساله ای هستم که جدیدا برام خواستگار خیلی مذهبی اومده
  قبلا شرایط روحی مناسب نداشتم و خودارضایی شدید میکردم
  چند روز پیش گواهی سلامت گرفتم ، ۳ درمانگاه رفتم ، یکیشون تشخیص داد حلقوی ساده ، دوتا درمانگاه دیگه گفتن ارتجاعی بدون خونریزی !
  خوشحال شدم سالمم و به خودم قول دادم دیگه خودارضایی نکنم
  خودارضایی برام مث اعتیاد شده ! دیشب دوباره حالم بد شد ، مجبور شدم خودارضایی مالشی داشته باشم و با فشار خودم به پتو و زمین تخلیه بشم ،چیزی داخل نبردم و بسته بود ، اینقدر این انبساط و انقباض شدید از داخل شدید بود و نبض شدید زد که حس کردم بکارتم با فشارپاره شد ، رفتم دسشویی خبری نبود از خونریزی فقط درد و نبض شدید داشتم و کمی سوزش
  پاره شده به نظرتون ؟ یا آسیب دیده ؟
  بابت همه چیز بازم معذرت میخوام …

  موافقم ۱۶۷
  مخالفم ۸۲
 7. یاس گفت:

  سلام ببخشید اگر کسی هنگام پریودی خود ارضایی کنه یعنی در حد اینکه خودشو روی تخت بماله ایا به پرده اسیب میرسه ممنون

  موافقم ۱۲۶
  مخالفم ۴۸
 8. Arezo گفت:

  با سلام من چند وقت پیش پارک آبی رفتم و بعد ش که برگشتم خونه یک ساعت بعد زمانی که میخواستم ادرار کنم به شدت سوزش داشتم و کمی خون ریزی کردم! و خیلی نگرانم که به پرده بکارتم اسیب وارد شده باشه ایا باید به پزشک مراجعه کنم؟

  موافقم ۶۹
  مخالفم ۳۸
 9. بی نام گفت:

  سلام امیدوارم که جواب منو بدین من یه دختر ۲۳ سال هستم که تو بچگی بهم تعرض شد ولی هرچی فک میکنم یادم نمیاد که ایا اون رابطه اتفاق افتاد یا نه تنها چیزی ک یادمه درخواست اذیت و آزار اون پسره بود تنها چیزی ک یادمه میاد من بشدت گریه میکردم از ترس و التماسش میکردم بعد اون یادم نمیاد ک اون پسر با من چیکار کرد الانم چند وقت دیگه میخوام عقد کنم و از این قصیه خیلی میترسم موضوع رو به مادرم گفتم ک مادرم فقط بیشتر استرس بهم وارد کرد از طرفی هم نمیتونم برم دکتر زنان ک بدونم ایا سالمم یا نه لطفا راهنماییم کنید که باید چیکار کنم

  موافقم ۱۰۷
  مخالفم ۴۰
 10. مریم گفت:

  سلام وقت بخیر من دختری ۲۰ ساله مجردم مربی ژیمناستیکم. یه مدت متوجه شدم یه چیزی شبیه گوشت آویزونه به واژنم رفتم دکتر گفت پرده بکارتت یه گوشش آسیب دیده باید چی کارکنم؟ تو رو خدا راهنماییم کنید

  موافقم ۴۶
  مخالفم ۲۵
  • mahnaz گفت:

   سلام دوست عزیز
   سراغ دکتر هایی که عمل ترمیم پرده بکارت رو انجام میدن بگردید

   موافقم ۵۰
   مخالفم ۱۶
 11. No body گفت:

  سلام
  بنظرتون باورزش هایی مثل کنگفو احتمال داره که پرده پاره بشه؟

  موافقم ۴۶
  مخالفم ۱۱
  • mahnaz گفت:

   خیر دوست عزیز
   در مورد ورزش های دیگر نظیر اسب سواری و ژیمناستیک هم پارگی پرده بکارت رد شده است

   موافقم ۵۱
   مخالفم ۱۶
 12. علی گفت:

  سلام آقای ابراهیم
  کاملا طبیعیه، مطلب بالا رو هم بخونین متوجه میشین خیلی از خانمها اینطور هستن.
  درد زمان قاعدگیشون هم ممکنه بعلت نوع پرده باشه.
  جای نگرانی نداره. میتونین بیشتر توی اینترنت سرچ کنین تا خیالتون راحت بشه، منم همین تجربه رو داشتم اما دیدم خداروشکر مسئله خاصی نیست و اتفاقا یه مزیته. دلتون رو صاف کنین و به خانم پاکتون بدبین نشین. خیلی طبیعیه.معمولا آقایون اینو نمیگن به خانوادشون وگرنه متوجه میشدین که شما تنها نیستین.

  موافقم ۸۲
  مخالفم ۱۶
 13. نرگس گفت:

  من با یه نفر رابطه داشتم از پشت ولی یه ذره خون اومد ایا به پرده اسیب رسیده

  موافقم ۱۵۵
  مخالفم ۸۶
 14. ابراهیم گفت:

  سلام و خسته نباشید،من مدت یک سال است که عقد کردیم هنوز زیر یه سقف نرفتیم، با همسرم اولین بار که رابطه داشتم خونی بیرون نیومد به گفته خودش شاید مثل خواهرش باشه بعد از زایمان درست میشه یا باید با دستگاه زده بشه،از اونجایی که من مثل بقیه مردا اولین بارمون هست که تجربه کردیم میخواستم ببینم چقدر حرفش صحت داره ترو قرآن کمکم کنید نمیتونم به کسی بگم چیکار کنم ،در ضمن تو زمانه قاعدگیش بسیار درد میکشه یه بسته ژلوفن میخوره

  موافقم ۱۰۲
  مخالفم ۵۱
  • فرامرز گفت:

   درود باد ، دوست گرامی اصلان نگران نباش و بهش فکر نکن ، حتی به خانمت هم دیگه در این مورد حرفی نزن روحیشو خراب نکن ، این موضوع خیلی خیلی طبیعیه ، انواع پرده داریم و خیلیا اینجور هستن و دیگه بهش هم فکر نکن ، موفق باشی

   موافقم ۱۴۸
   مخالفم ۲۷
ارسال دیدگاه برای این مطلب غیرفعال شده است
×
/a>