یکشنبه , ۲۶ دی , ۱۴۰۰
 • تاریخ انتشار: ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ - 16:38
 • دسته : اخبار اقتصادی
 • کد خبر : 188767
 • خبرنگار : 50002

روش پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه ها

با توجه به الکترونیکی شدن عوارض چهار آزادراه از بامداد ۲۸ اسفندماه سال ۱۳۹۷، در صورتی که مالکان خودروهای عبوری از این مناطق، تا ۲۴ فروردین‌ماه عوارض خود را پرداخت نکنند ۳۰ هزار تومان جریمه خواهند شد. پس از ۲۴ فروردین نیز تنها مهلت ۴۸ ساعته برای پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه‌ها در نظر گرفته شده است.

 

پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه ها

روش پرداخت الکترونیکی عوارض آزادراه ها

سید حسین میرشفیع – معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل – در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این‌که از بامداد ۲۸ اسفندماه سال ۱۳۹۷ عوارض چهار آزادراه تهران – ساوه، قزوین – زنجان، کرج – قزوین، تهران – قم الکترونیکی شد، اظهار کرد: روش پرداخت عوارض در این چهار آزادراه از ۲۸ اسفندماه سال گذشته به صورت الکترونیکی درآمد تا پلاک خودرو توسط دوربین‌های مربوطه خوانده شود.

وی ادامه داد: تا ۲۴ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۸، به مالکان خودرو فرصت داده‌ایم تا عوارض الکترونیکی این چهار آزادراه را پرداخت نمایند و در صورتی که نسبت به این مساله اقدام نکنند به میزان ۳۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.

به گفته میرشفیع، برای افرادی که با چنین نرم‌افزارهایی آشنایی ندارند دستگاه‌های کارت‌خوان (POS) در مجتمع‌های خدماتی در نظر گرفته شده تا از این طریق عوارض خود را پرداخت کنند. این در حالی است که دستگاه‌های مربوطه در محل عوارضی‌ها استقرار نیافته تا از این طریق ترافیکی در محل عوارضی‌ها ایجاد نشود.

معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل در مورد این‌که اگر شماره تلفن مالک خودرویی در سامانه پلیس ثبت و یا بروز نشده باشد چگونه از استعلام بدهی عوارض خود مطلع می‌شود، گفت: در اپلیکیشن‌های مربوطه استعلام بدهی برای صاحبان خودرو وجود دارد و از طریق شماره پلاک خودروی خود می‌توانند بدهی‌شان را استعلام و پرداخت کنند و علاوه بر این کیف پول خود را شارژ نمایند.

وی تاکید کرد که پس از تاریخ ۲۴ فروردین‌ماه سال ۱۳۹۸ مهلت پرداخت الکترونیکی عوارض ۴۸ ساعته خواهد بود و مالکان خودرو از هر آزادراهی که عبور می‌کنند با ظرف این مدت عوارض‌شان را پرداخت کنند و در غیر این صورت مشمول جریمه ۳۰ هزار تومانی خواهند شد.

به گفته معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کلیه افراد می‌توانند با مراجعه به سایت AANIRO.IR نسبت به چگونگی پرداخت عوارض الکترونیکی آزادراه‌ها کسب اطلاع کنند. علاوه بر این از این پس برای پرداخت عوارض آزادراه‌ها نیاز به خرید تگ از بانک مسکن نیست و با توجه به روش‌های اعلامی کلیه صاحبان خودرو می‌توانند عوارض الکترونیکی آزادراه‌ها را پرداخت کنند.

به گزارش ایسنا، با توجه به آغاز به کار چهار سامانه دریافت عوارض الکترونیکی آزادراه‌ها از بامداد ۲۸ اسفندماه سال جاری جهت اخذ مبالغ مربوط که شامل آزادراه‌های تهران–ساوه، قزوین–زنجان، کرج–قزوین و تهران–قم می‌شود صاحبان خودرو می‌توانند از طریق اپلیکیشن های تاپ، کیپاد، اوتول یار، سایت nspay.ir و بانک پارسیان و دستگاه‌های پوز پاسارگاد محدوده آزادراه‌ها عوارض خود را پرداخت کنند.

 

نرخ جدید عوارض آزادراه‌های کشور اعلام شد

در پی اعلام خبر افزایش ۲۱ درصدی نرخ عوارض آزادراه‌ها، نرخ‌نامه مصوب آن منتشر شد که بر اساس آن حداقل عوارض برای تردد خودروهای سواری در آزادراه باغچه مشهد، بخش فریمان به مبلغ ۱۵۰۰ تومان و حداکثر عوارض برای تردد نفتکش‌ها در آزادراه قم – گرمسار به مبلغ ۱۵۱ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

چند روز گذشته خبری مبنی بر افزایش ۲۱ درصدی نرخ عوارض آزادراه‌ها با دستور وزیر راه و شهرسازی منتشر شد که البته بهنام داوودی – مدیر کل بهره‌برداری آزادراه‌ها – در این باره به ایسنا گفته بود که این عوارض بسته به هر مسیر و آزادراهی متفاوت است اما بر اساس آخرین ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی به صورت میانگین ۲۱ درصد نرخ عوارض آزادراهی در کشور افزایش پیدا کرده و با پنج ماه تاخیر از ابتدای شهریور ماه امسال اعمال شده است.

تخفیف ۵۰ درصدی برای خودروهای عمومی

بر اساس دستور العمل ارسالی خودروهای عمومی که بیش از ۴۰ بار از یک عوارضی در طول یک ماه عبور کنند ۵۰ در صد تخفیف می‌گیرند. ۲۰ درصد تخفیف مربوط به خودروهای پلاک‌عمومی و ۳۰ درصد مربوط به تردد بیش از ۴۰ بار خودروها در ماه است، یعنی با افزایش میانگین ۲۱ درصدی عوارض، تخفیف ۵۰ درصدی برای خودروهای عمومی و پر تردد لحاظ شده است و آنهایی که به مردم خدمات ارائه می‌کنند، مشمول تخفیف ۵۰ درصدی شده و در این صورت عوارض آزادراهی برای آن‌ها ۲۹ درصدی کاهش پیدا خواهد کرد.

البته وزارت راه و شهرسازی، میزان هزینه نگهداری از آزادراه‌ها در سال ۱۳۹۸ را با فرض حداقل هزینه ضروری نگهداری، سالانه (۲ درصد هزینه احداث) برابر با ۴۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده است. در حالی که درآمد کل آزادراه ها از محل عوارض کنونی که صرف نگهداری از آن‌ها می شود برابر با ۱۲۰ میلیارد تومان یعنی کمتر از یک سوم این مبلغ است. این یعنی برای تامین حداقل بودجه هزینه نگهداری راه‌ها، عوارض فعلی تردد خودروها باید ۳۰۰ درصد افزایش پیدا کند، در حالی که میانگین رشد عوارض در سال جاری حدود ۲۱ درصد تعیین شده است.

همچنین بر اساس محاسبات انجام شده، مبنی بر داده‌های آماری بارنامه‌های صادر شده به طور متوسط، نسبت کل عوارض دریافتی از خودروهای سنگین شامل تریلی، کامیون دو محور و سه محور به میزان دریافتی آن‌ها بابت کرایه حمل بار در چند نمونه مورد بررسی برای کل مسیر بین دو تا شش درصد است. در نتیجه میزان عوارض افزایش یافته برای سال ۱۳۹۸ حداکثر دو هزارم تا یک درصد میزان کرایه دریافتی است و مطلقاً سهم قابل محاسبه‌ای در سبد قیمت حمل و نقل ندارد.

این در حالی است که استفاده از آزادراه‌ها که بخش عمده‌ای از هزینه نگهداری آن ناشی از استهلاک وسایل نقلیه سنگین روی آن است، حداقل موجب کاهش ۴۶۷ کیلومتری مسیر نسبت به راه‌های موجود و صرفه‌جویی ۱۶۶ میلیارد تومانی سالیانه در مصرف سوخت آن هم با قیمت سوخت یارانه‌ای انواع وسایل نقلیه می‌شود.

جدول نرخ نامه عوارض مصوبه آزادراه های مشارکتی در سال ۱۳۹۸ به شرح ذیل است که این نرخ نامه ها از اول شهریورماه در آزادراه های کشور اعمال می شود.

 

منبع:ایسنا

جدول نرخ عوارض آزادراه های کشور

جدول نرخ عوارض آزادراه های کشور

 

چطور مشخص می‌شود که خودرو چه زمانی و در کدام مسیر آزادراهی تردد کرده است؟

پاسخ: خدمت آنی‌رو با مجموعه‌ای از تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری پشتیبانی می‌شود. برای بخش تشخیص تردد خودروها، سامانه‌های شناسایی در نقاط  مختلف هر آزادراه نصب شده‌اند. هر سامانه شناسایی از یک دکل (سرتاسری یا بازودار)، یک سیستم خوانش پلاک (متشکل از دوربین‌های ویژه این کار و پردازنده‌ها و نرم‌افزارهای خاص)، ، تجهیزات نگهداری و ارسال داده و غیره تشکیل شده است. هنگام عبور خودرو از زیر یک سامانه شناسایی، مشخصات خودرو شناسایی شده و به مرکز جهت پردازش‌های بعدی ارسال می‌شود.

برای پرداخت نقدی عوارض آزادراهی به کجا باید مراجعه کرد؟

پاسخ: در آزادراه‌هایی که خدمت آنی‌رو عرضه می‌شود، امکان پرداخت­های نقدی به‌صورت کامل برداشته شده است. بنابراین ترددکننده‌های محترم باید با یکی از روش‌های غیرنقدی پیش‌بینی شده در خدمت آنی‌رو نسبت به پرداخت عوارض آزادراهی اقدام کنند.

 روش‌های غیرنقدی پرداخت عوارض آزادراهی در خدمت آنی‌رو پرداخت کدام است؟

پاسخ: در خدمت آنی‌رو روش­های متنوعی برای پرداخت عوارض آزادراهی تدارک دیده شده است که در حال حاضر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پرداخت از طریق برنامه‌های تلفن همراه (mobile applications) متعلق به شرکت‌های مجاز به ارائه این خدمت. در حال حاضر برنامه‌های تلفن همراه کیپاد (متعلق به بانک پاسارگاد)، تاپ (متعلق به بانک پارسیان) و اتول‌یار (متعلق به بانک تجارت) آماده ارائه خدمت هستند.
 • پرداخت در مجتمع‌ها و استراحتگاه‌های بین راهی در آزادراه‌های کشور از طریق دستگاه­های POS. در حال حاضر دستگاه‌های POS متعلق به بانک پاسارگاد که ویژه این کار برنامه‌ریزی شده‌اند آماده ارائه خدمت هستند. برای این کار می‌توانید از افرادی که در آن محل‌ها با لباس مشخص به‌ همین منظور استقرار یافته ­اند کمک بگیرید.

 مقررات کلی خدمت آنی‌رو کدام است؟

پاسخ:
 • هر خودرو باید قبل، حین یا پس از تردد از طریق یکی از روش­های پرداخت پیش‌بینی شده نسبت به پرداخت عوارض آزادراهی اقدام کند.
 • در صورت عدم پرداخت عوارض آزادراهی، پس از تردد به مالک خودرو پیامک یادآوری توسط پلیس ارسال می‌شود. در صورت عدم پرداخت تا 24 ساعت پس از تردد، مبلغ 250 تومان به مبلغ عوارض آزادراهی افزوده شده و برای بار دوم با پیامک به مالک خودرو اعلام و جهت پرداخت مبلغ عوارض به‌علاوه 250 تومان یادآوری خواهد شد. درصورت عدم اقدام به پرداخت تا 72 ساعت پس از پیامک دوم، پیامک سوم از طرف پلیس ارسال می‌شود. درصورتی‌که مالک خودرو با هیچ‌کدام از این هشدارها نسبت به پرداخت اقدام نکند، مراحل اعمال قانون برایش اجرا می‌شود. در این‌حالت مبلغ 30 هزار تومان جریمه عدم پرداخت عوارض آزادراهی نیز به مبلغ اضافه خواهد شد.
 • عوارض آزادراهی یک دین ماندگار برای ترددکننده است. درصورتی‌که مالک خودرو نسبت به پرداخت آن اقدام نکند، این دین در پرونده وی باقی خواهد ماند و در هر زمان آینده در گلوگاه‌های قانونی مانند زمان‌های نقل و انتقال خودرو از وی دریافت خواهد شد.
 • در صورتی که عوارض آزادراهی پرداخت نشود و پرونده وارد مراحل اعمال قانون شود، علاوه بر مبلغ جریمه 30 هزار تومانی، مالک خودرو موظف به پرداخت اصل مبلغ عوارض نیز می‌باشد.
 • در تمام روش­های پرداخت، ورود اطلاعات صحیح برعهده کاربر است و در صورت اشتباه وارد کردن مشخصات، عواقب بعدی متوجه مالک خودرو خواهد بود.

 خدمت آنی‌رو در چه آزادراه‌هایی ارائه می‌شود؟

پاسخ: در مرحله اول اجرای پروژه که در نوروز 1398 به بهره‌برداری می‌رسد، خدمت آنی‌رو در آزادراه­های زیر راه­اندازی و جایگزین روش سنتی خواهد شد.
 • آزادراه تهران – ساوه
 • آزادراه تهران – قم
 • آزادراه کرج – قزوین
 • آزادراه قزوین- زنجان
 • آزادراه قزوین- رشت
مرحله دوم پروژه شامل سایر آزادراه‌های کشور است که تا تیر ماه 1398 اجرایی شده.
نهایتا همه آزادراه‌های در حال بهره‌برداری و در دست احداث کشور تحت پوشش خدمت آنی‌رو قرار خواهند گرفت.

 عوارض خودروهای امانی به چه ترتیبی باید پرداخت شود؟

پاسخ: به نوع قرارداد با مالک خودرو بستگی دارد. اما در روش فعلی همه دیون، جرایم و خسارات احتمالی متوجه مالک خودرو است.

 آیا نرخ عوارض آزادراهی با این روش بیشتر خواهد بود؟

پاسخ: نرخ عوارض دریافتی در خدمت آنی‌رو دقیقا همان نرخ عوارضی است که توسط وزیر راه و شهرسازی به‌طور رسمی ابلاغ می‌شود. به‌جز در مورد خدمت طلایی (VIP) آنی‌رو که شرایط و ضوابط آن در هنگام ثبت‌نام به اطلاع مشتری رسانیده می‌شود.

 پس از پرداخت عوارض برای تردد در یک مسیر آزادراهی از طریق برنامه تلفن همراه (mobile application) تا چه مدت زمان مجاز به استفاده از آن هستیم؟

پاسخ: از زمان پرداخت عوارض آزادراهی برای یک مسیر مشخص، تا 10 روز مجاز به استفاده از خرید خود خواهید بود. درصورتی‌که خودرو پس از 10 روز از پرداخت عوارض نسبت به تردد اقدام نماید، عوارض آزادراهی وی پرداخت‌نشده قلمداد می‌شود و مشمول ارسال پیامک پلیس خواهد بود.

 آیا در صورت عدم تردد، مبلغ پرداخت‌شده عودت داده می‌شود؟

پاسخ: مبلغ پرداخت‌شده تا 10 روز قابل استفاده (تردد) است. در صورتی‌که خودرو در بازه زمانی 10 روزه پس از پرداخت نسبت به تردد اقدام ننماید، مبلغ پرداختی سوخت خواهد شد و متاسفانه امکان استرداد مبلغ وجود ندارد.

 مزایای خدمت آنی‌رو نسبت به روش قبلی دریافت عوارض آزادراهی چیست؟

پاسخ:
 • راحتی در سفر و تردد درد آزادراه‌ها بدون نیاز به توقف تا مقصد.
 • مصرف کمتر سوخت و عدم نیاز به ایستادن در صف‌های طولانی پرداخت عوارض آزادراهی، استفاده کمتر از ترمز و نهایتا حفظ بهتر محیط زیست.
 • آثار تخریبی کمتر بر روی آزادراه و نتیجتا دریافت کیفیت بالاتر از آزادراه­ها حین رانندگی.
 • ایجاد امکان پرداخت عادلانه در آزادراه­ها بر اساس میزان استفاده از آن.

 آیا در خدمت آنی‌رو محدودیت سرعت برای خودرو وجود دارد؟

پاسخ: در این خدمت، مشخصات خودروهای ترددکننده با هر سرعتی که باشند شناسایی می‌شود. بنابراین خودروها می‌توانند با حداکثر سرعت مجاز در آزادراه تردد کنند.

 آیا در آزادراه باید از خط عبوری مشخصی برای استفاده از خدمت آنی‌رو استفاده شود؟

پاسخ: خیر- دوربین­ها تمام مسیر را پوشش می­دهند و بنابراین محدودیتی در انتخاب مسیر تردد وجود ندارد.

 در صورت فروش خودرو شماره تلفن همراه مالک خودرو چگونه در سامانه به‌روز می‌شود؟

پاسخ: شماره مالک خودرو در سامانه پلیس در زمان تغییرات به‌روز رسانی می‌شود.

 در صورت عدم پرداخت عوارض آزادراهی، چه عواقبی متوجه راننده و مالک خودرو خواهد بود؟

پاسخ: پرداخت عوارض آزادراهی برای خوروی ترددکننده در آزادراه برعهده مالک خودرو است. همچنین، درصورت عدم پرداخت در مهلت مقرر، پیامک پلیس به مالک خودرو ارسال شده و نهایتا جریمه‌ها و خسارت‌های احتمالی نیر متوجه مالک خودرو خواهد بود. بنابراین، راننده خودرو درصورتی که مالک نباشد مسئولیتی در این موضوع ندارد.

 دلیل دریافت پیامک از پلیس چیست؟

پاسخ: این پیامک در صورتی که در آزادراهی تردد نموده و در زمان‌های قبل یا حین تردد نسبت به پرداخت مبلغ آزادراهی اقدام نکرده باشید به شما ارسال می­شود. در صورت دریافت پیامک، باید از یکی از روش­های پیش‌بینی شده در خدمت آنی‌رو نسبت به پرداخت اقدام کنید.

 در صورتی که مالک چند خودرو باشیم، چه کار باید بکنیم؟

پاسخ: این امکان وجود دارد که یک نفر برای چند خودرو پرداخت را انجام دهد. برای نمونه در برنامه‌های تلفن همراه (mobile applications) امکان ثبت و پرداخت برای چند پلاک توسط یک نفر پیش‌بینی شده است. در روش‌های مبتنی بر دستگاه‌های POS و سایر روش‌ها نیز محدودیتی وجود ندارد.

 خودروهای خارجی چگونه می‌توانند در روش جدید عوارض آزادراهی خود را پرداخت کنند؟

پاسخ: در حال حاضر مالکین خودروهای با پلاک غیر ایرانی می‌توانند از طریق دستگاه‌های POS در مجتمع‌ها و استراحتگاه‌های بین راهی نسبت به پرداخت عوارض آزادراهی اقدام کنند. هماهنگی‌هایی در حال انجام است که به‌زودی روش ویژه‌ای برای این گروه از خودروها ارائه شود تا بتوانند در مبادی ورودی به کشور با سهولت بیشتری عوارض آزادراهی خود را بپردازند.

 آیا خودروهای بومی معاف از عوارض آزادراهی هستند؟

پاسخ: این موضوع فعلا در مرحله اول دیده نشده است. اما به‌زودی حسب شرایط و تصمیمات وزارت محترم راه و شهرسازی ممکن است تسهیلاتی فراهم شود.

 آیا برقی یا هیبریدی بودن خودرو تاثیری در مبلغ عوارض آزادراهی دارد؟

پاسخ: نرخ عوارض آزادراهی مصوب کشور جهت پوشش هزینه­های تحمیل‌شده از خودرو به مسیر آزادراهی است. به همین دلیل در ایران، خودروها بر اساس وزن و حجم خود به چند کلاس تقسیم شده‌اند و هر کلاس خودرو مشمول پرداخت مبلغ مشخصی به‌عنوان عوارض آزادراهی است. و بنابراین، در حال حاضر خودروهایی که آلودگی کمتری دارند نسبت به پرداخت عوارض معافیت یا تخفیفی ندارند.

 اگر از پلیس پیامک دریافت کرده‌اید، درحالی‌که با خودروی خود در آن زمان، در آن قطعه آزادراهی تردد نداشته‌اید چکار باید بکنید؟

پاسخ: اگر نسبت به عدم تردد اطمینان دارید، مشخصات زیر را اعلام کنید. موارد بررسی و در اولین فرصت نتیجه به شما اعلام خواهد شد.
 • شماره تلفن همراه مالک خودرو
 • شماره پلاک خودرو
 • کلاس خودرو
 • آزادراه و مسیر تردد
 • تاریخ و ساعت تردد
 • روش پرداخت استفاده‌شده
 • شناسه پرداخت دریافت شده و مسیر پرداخت در پیامک پلیس

 اگر در فرایند پرداخت عوارض از طریق برنامه تلفن همراه و یا سایر روش‌های پرداخت با مشکل مواجه شدیم چه باید بکنیم؟

پاسخ: در این‌صورت باید با شرکت ارائه‌دهنده آن برنامه یا ابزار پرداخت تماس حاصل کنید.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 9, میانگین امتیاز: 5,00 از 5)
Loading...

۲ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. رضا گفت:

  این طرح به سرانجام نمیرسه . الان 2 ماهه هیچ فرقی نکرده مشکلاتش هنوز پابرجا .

 2. ایمان گفت:

  تا همین الان که حدود بیست روز از اجرای طرح گذشته کلی شاکی و مشکل داشته.برای خیلیها پیامک و عوارض اشتباه صادر شده.به زودی هم با جریمه های گسترده شاهد خواهیم بود.افرادی که به گفته خودشون حتی یک بار هم از آزادراه در این مدت عبوری نداشتن.البته خیلی ها هم که عبور داشتن براشون عوارضی نیومده.این یعنی خطا و ضعف بالای این سیستم .

ارسال دیدگاه شما

×