دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱

نحوه ویرایش اطلاعات سامانه حمایت (اعتراض به دهک‌بندی)

حدود سه میلیون نفر دوباره یارانه گرفتند

تسنیم: براساس اطلاعات سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها از مجموع ۵ میلیون و ۹۳۰ هزار نفری که یارانه آنها در اردیبهشت قطع شده بود، ۳ میلیون نفر مجدد مشمول یارانه شدند.

همچنین یک میلیون نفر نیز در دهک ۱۰ درآمدی قرار گرفته‌اند و مشمول دریافت یارانه تشخیص داده نشده‌اند.


بر اساس آخرین وضعیت محاسبه مشمولان یارانه در مردادماه ۱۴۰۱ توسط پایگاه رفاه ایرانیان، از بین حدود ۸۶ میلیون نفر جمعیت کل کشور، حدود ۲۵ میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار معادل ۷۷ میلیون و ۹۰۰ هزار نفر به عنوان مشمول به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها معرفی شده‌اند (معادل ۸۹٫۹ درصد جمعیت کشور).
به گزارش بخش اخبار اقتصادی تصویر زندگی، اگرچه طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها از ۲۰ اردیبهشت ماه امسال از سوی دولت کلید خورد و تاکنون چند ماهی از زمان اجرایی شدن آن می‌گذرد و بر اساس رویه پیشین فردا ۲۰ شهریور، یارانه شهریورماه نیز باید واریز شود اما هنوز هستند عده‌ای که به نحوه دهک بندی یا اطلاعات مرتبط با خانوار خود معترضند.

به نقل از همشهری‌آنلاین، از این میزان حدود ۸۰۰ هزار خانوار مشمول یارانه ۴۰۰ هزار تومانی و حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار مشمول یارانه ۳۰۰ هزار تومانی هستند.

از بین ۷ میلیون جامانده که شامل انصرافی‌های قدیم، محذوفین قدیم و افرادی است که به هر دلیلی در فروردین ماه سال ۱۴۰۱ یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی دریافت نمی‌کردند، تعداد کل ثبت‌نامی‌های جدید (پس از اردیبهشت ۱۴۰۱) حدود دومیلیون و ۷۰۰ هزار نفر هستند که حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از این افراد در جمع مشمولان فعلی حاضر هستند.

همچنین از بین محذوفین جدید یارانه در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ حدود ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر اقدام به ثبت اعتراض کردند که در وسع سنجی تیر ماه یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در جمع مشمولان تیرماه یارانه به سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها معرفی شدند. با این حال، هنوز هستند عده‌ای که به نحوه دهک‌بندی یا اطلاعات مرتبط با خانوار خود معترضند و می‌خواهند اطلاعات جدیدی را در سامانه حمایت (اعتراض یارانه) ثبت کنند.

قطع یارانه

نحوه اصلاح اطلاعات ثبتی اولیه خانوار

بر اساس اعلام مسئولان در وزارت رفاه، درباره نحوه اصلاح اطلاعات ثبتی اولیه خانوار، متولی اطلاعات ورودی، دستگاه‌های اجرایی مولد آن هستند.

اعتراض به قطع یارانه به خاطر خودرو فک پلاک شده

بر این اساس به عنوان مثال اگر کسی خودرویی را قولنامه‌ای فروخته یا فک پلاک نکرده است باید با مراجعه به مراکز فک پلاک مسئله را حل کند. اطلاعات ساختار خانوار که یکی از پایه‌ای‌ترین اطلاعات وسع سنجی است در صورت نیاز به اصلاح (مواردی از قبیل ازدواج فرزندان، اشتغال فرزندان مجرد، فوت و موالید و حضانت و طلاق و امثالهم) طبق بخشنامه ستاد تنظیم بازار فعلاً توسط سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اصلاح می‌شود که از طریق پلیس به علاوه ۱۰ یا سامانه‌های اعلامی این سازمان صورت می‌پذیرد.

وزارت رفاه در سامانه حمایت معیشتی (اعتراض یارانه) hemayat.mcls.gov.ir امکانی را فراهم می‌کند تا سرپرستان خانوار بتوانند با مراجعه به آن برخی آیتم‌های دخیل در وسع سنجی خود را مشاهده کنند و در صورت اعتراض راهنمایی لازم برای اصلاح آن اطلاعات را دریافت کنند.

در مورد افرادی که اصطلاحاً کارپرداز هستند و تصور می‌کنند گردش حساب بالای ایشان موجب حذف یارانه‌شان شده است این امکان فراهم شده است که در صورت تفکیک حساب شخصی و تجاری، در وسع سنجی‌های آتی سابقه اطلاعات گردش حساب آن‌ها در نظر گرفته نشود.

همچنین به گفته مسئولان برخلاف تصور عموم گردش حساب (مجموع واریز و برداشت بانکی) از آیتم‌های کم اثر در ساز و کار وسع سنجی است.

پس از ثبت اعتراض و اقدام برای اصلاح اطلاعات ثبتی خانوار و همچنین ارجاع اطلاعات اصلاح شده از دستگاه‌های متولی به پایگاه رفاه ایرانیان، از اطلاعات جدید در وسع سنجی‌های آتی که در بازه‌های زمانی سه یا شش ماهه صورت می‌پذیرد بهره برده خواهد شد.

گفتنی است، پیرو مصوبه مجلس شورای اسلامی در بند ب تبصره ۱۴ قانون بودجه ۱۴۰۱ کل کشور، هیات دولت و ستاد تنظیم بازار در تفسیر «اقشار و دهک‌های پردرآمد» مندرج در این تبصره تصمیم گرفت تا ماهیانه به خانوارهای دهک‌های یک تا سه، به ازای هر نفر ۴۰۰ هزار تومان، دهک‌های چهار تا ۹ به ازای هر نفر ۳۰۰ هزار تومان پرداخت و دهک ۱۰ را حذف کند.

وظیفه شناسایی به عهده پایگاه رفاه ایرانیان است تا بر مبنای وسع سنجی خود این دهک‌ها را معرفی کند.

مطلع شوید : اخبار یارانه و حمایت معیشتی در ۲۴ ساعت گذشته

در این سیاست پایگاه رفاه ایرانیان صرفاً مجری شناسایی  دهک‌ها بوده است. به طور همزمان پیشنهادات کارشناسی و مبتنی بر داده به منظور تدقیق انتخاب گروه‌های هدف از سوی این پایگاه به هیات دولت ارائه شده است که به طور کلی می‌توان آن را در تغییر مبنا از «دهک‌بندی» به «صدک‌بندی به دولت» خلاصه کرد. البته تا کنون این پیشنهاد مبنای تصمیم‌گیری قرار نگرفته است.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 19, میانگین امتیاز: 4,21 از 5)
Loading...

۴ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. بارزان مهدوی گفت:

  سلام، این چه وضعشه از وقتی یارانه نقدی افزایش یافته دوبار دهک بندی مارو تغییر دادن آخه مگه من سرمایه دارم یارانه من کم میشه زشته بخدا مستاجر دو ماه کارم تعطیل شده تو خرج خونم بخدا موندم ممنون میشم دهک بندی مارو درست کنید.

  موافقم ۲
 2. M.m گفت:

  چرا امکان لغو درخواست بررسی دهک بندی نمیذارید که اشتباه رو بشه ویرایش کرد؟

  موافقم ۴
 3. محمدی گفت:

  چرا دولت به وام های افراد و قسط های بانکی در تعیین دهک بندی توجه نمی کند؟

  موافقم ۷
 4. H.a گفت:

  من یک بازنشسته هستم و یک فرزند دانشجو دانشگاه آزاد دارم. طبق قانون اساسی ایجاد شرایط تحصیل بر عهده دولت است. لذا چرا دولت از این وظیفه خود غافل است ،و این دانشجو در سن ۲۱ سالگی را باید تا کی من بازنشسته ساپورت مالی کنم و نقش دولت در این زمینه نسبت به این جوانان چیست آیا وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از هزینه های دانشجویی دانشگاه آزاد هم خبر دارند یا فقط حساب بانکی و نوع اتومبیل سرپرستان خانوار را رصد می کنند. این سرمایه ملی باید به صورت برابر بین هر ایرانی تقسیم شود. نه دهک بندی زیرا تلاش و فعالیت های هر فرد پایگاه او را تعیین می‌کند و این حرکت دولت فقر پروری و تن پروری را در جامعه تقویت میکند

  موافقم ۳۰
  مخالفم ۱

ارسال دیدگاه شما

×
/a>