شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

لیست وسایل ساک نوزاد برای بیمارستان • لوازم مورد نیاز مادر برای زایمان

در ماه هشتم بارداری، باید وسایل ساک نوزاد و لوازم مورد نیاز زایمان در بیمارستان را آماده نمایید زیرا هر لحظه ممکن است بچه به دنیا بیاید. می‌توانید دو عدد ساک آماده کنید؛ یکی برای زمان زایمان و یکی برای پس از تولد فرزند.

لازم است برخی وسایل نیز در بیمارستان همراه همسر شما باشد. ضمنا باید مراقب باشید بیش از میزان لازم وسیله با خود نبرید چون ممکن است برای شما دست و پاگیر شود.

شاید آماده کردن وسایل ساک نوزاد و البته مادر نوزاد در ظاهر کاری ساده و بدون دردسر به نظر برسد اما در واقع پر است از ریزه کاری هایی که هر زن بارداری باید از آنها خبر داشته باشد. بستن ساک بیمارستان برای زایمان یکی از مواردی است که اکثر مادران خیلی قبل تر از زایمان آن را آماده می کنند.

ساک نوزاد و مادر باید سبک و دوخت آن ظریف و محکم باشد تا با قرار دادن وسایل ضروری کودک و مادر بیش از اندازه سنگین نشود. در بخش کودک داری با ما همراه باشید تا وسایل ساک نوزاد و لوازم مورد نیاز مادر را بدانید.

تمام چک لیست‌هایی که تا به حال داشته‌اید را فراموش کنید. چک لیستی که در مجله تصویر زندگی برایتان آورده‌ایم، کامل‌ترین چیزی است که شما به آن در بیمارستان احتیاج خواهید داشت.

لیست ساک نوزاد , وسایل ساک بیمارستان

لیست وسایل ساک نوزاد

امروزه بیمارستان ها بسیاری از لوازم کودک را در اختیار شما قرار می دهند ولی در ادامه لیستی از وسایل ساک نوزاد برای بیمارستان را ذکر می کنیم:

۱) ست بیمارستانی شامل دورپیچ، کلاه، پاپوش، سرهمی و پیشبند

۲) پوشک کامل مخصوص نوزاد

۳) حوله

۴) دو دست لباس (زیر دکمه‌ای + شلوار + بلوز + کلاه نخی +سرهمی + جوراب + دستکش نوزادی)

حتما باید لباس مناسب برای بیرون رفتن نوزاد را با خود بیاورید

۵) لباس سرهمی (برای بازگشت به خانه)

۶) شیشه شیر کوچک

۷) پتو کوچک ( اگر در فصل سرد هستید ضخیم باشه و اگر در فصل گرم هستید نازک)

۸) دستمال مرطوب

۹) کریر یا ساک حمل نوزاد

۱۰) قنداق فرنگی

۱۱) خشک کن

۱۲) دورپیچ نازک

۱۳) برس برای اینکه اگر نوزادتون پر مو بود و خواستین موهاشو شونه کنین

۱۴) صندلی ماشین کودک

۱۵) بالش گرم (برای راه بازگشت به خانه)

وسایل ساک نوزاد , لوازم ساک بیمارستان

لیست وسایل ساک نوزاد 

 

لوازم مورد نیاز مادر در بیمارستان

در دوره ای که برای زایمان در بیمارستان هستید و روزهایی که پس از تولد نوزاد در آن جا سپری می کنید، مطمئنا علاوه بر وسایل ساک نوزاد ، نیاز به یک سری وسایل دارید تا اوقات راحت تری را سپری کنید. در ادامه به تعدادی از این وسایل اشاره می کنیم.

۱) لباس خواب آستین بلند جلو دکمه‌دار + روسری

همراه داشتن لباس راحتی برای شما مفید خواهد بود، بخصوص زمانی که می خواهید در راهروهای بیمارستان راه بروید. شما همچنین لباسی برای اتاق بخش پس از زایمان دارید.

بیمارستان ها می توانند بسیار گرم باشند، بنابراین ممکن است لباس با وزن سبک تر بهتر باشد. رنگ تیره یا الگوی شلوغ به پنهان کردن هر گونه لکه ای کمک می کند.

یکی از لباس های خواب قدیمی تان یا یک تی شرت که هنگام زایمان به تن داشته باشید. لباس های بیمارستان ممکن است کمی کثیف باشد بنابراین بهتر است که از بیمارستان خرید نکنید.

۲) دمپایی غیر لغزنده بدون پشتی، که به آسانی به پا شود و از پا درآید

داشتن یک جفت دمپایی راحتی در وسایل ضروری است. درست است که در بیمارستان دمپایی در اختیارتان قرار می گیرد اما شما باز هم آن را درون ساکتان قرار دهید، تا در صورتی که با دمپایی بیمارستان احساس راحتی نمی کردید، از دمپایی های خود استفاده کنید.

۳) شورت یکبار مصرف (چند عدد)

۴) سوتین سایز بزرگ (مخصوص شیردهی)

چه تصمیم داشته باشید به بچه از سینه خود شیر بدهید چه شیرخشک، سینه‌های شما به دلیل ورود شیر به آنها متورم و حساس می‌شوند و باید از سوتین‌های مناسب استفاده کنید. تورم سینه ها می تواند در طول چند روز اول پس از زایمان اتفاق بیفتد. یک سینه بند خوب می تواند برای شما راحتی فراهم کند و از پد های پستان می توان برای کمک به جذب نشت ها استفاده کرد.

۵) حوله دستی

۶) دفترچه یادداشت + خودکار (برای ثبت ساعت‌ها، برنامه تولد و یادداشت های مادرانه)

۷) روکش توالت‌فرنگی

۸) مسواک و خمیر دندان

۹) نوار بهداشتی سایز بزرگ

اگر اجازه استفاده از نوار ندارید، به جای آن پوشک بچه استفاده کنید.

لیست ساک نوزاد , وسایل ساک بیمارستان

وسایل ساک نوزاد برای بیمارستان

چند بسته پد بهداشتی مخصوص بانوان با جذب بالا در ساک نوزاد بگذارید.

بیشتر مادران به این نکته اشاره کرده بودند، درست است که پدهای نوار بهداشتی در لیست وسایل داخل ساک هست، اما  هرچه بیشتر این پدها را همراه داشته باشید بهتر است.

هنگامی که از ماما Clemmie Hooper سوال کردیم، او توصیه کرد که ما برای بی اختیاری، شلواری که به پد بهداشتی مجهز باشد را تهیه کنیم. این شلوارها بسیار راحت هستند و می توانید سپس آن ها را به دور بیاندازید.

۱۰) اسپری ضد عفونی کننده (برای دستشویی)

۱۱) ضد عفونی کننده دست

۱۲) قطره شیرافزا

۱۳) کرم دست

۱۴) آبنبات ترش و شیرین و نعنایی

۱۵) شناسنامه +کارت ملی + دفترچه بیمه + برگه پذیرش بیمارستان + تمامی سونوگرافی‌ها و آزمایش‌های قبلی

۱۶) لیوان + پیش دستی + چاقو یک‌بار مصرف (برای ملاقات‌کنندگان)

۱۷) کیف لوازم آرایش + آینه + برس و سشوار

۱۸) فلاسک چای + چای کیسه‌ای + قند

۱۹) کیسه فریزر (کوچک و بزرگ)

۲۰) یک دست لباس بیرون (برای برگشت به خانه)

همان لباس‌هایی که در ۶ ماهگی به تن می‌کردید و کفش‌هایی تخت

۲۱) جوراب ضخیم

احساس سرما بعد از زایمان امری طبیعی است. این سرما به خصوص در ناحیه کف پا حس می شود. داشتن یک جفت جوراب گرم به شما کمک زیادی می کند.

یادتان باشد، پاهای شما در دوره زایمان سرد می شود.

۲۲) روغن ماساژ یا لوسیون اگر شما می خواهید در طول دوره زایمان خود را ماساژ دهید.

۲۳) توپ تولد این می تواند به زایمان موثر شما کمک کند. بررسی کنید که آیا بیمارستان سایز مناسب شما را دارد یا نه. اگر نه، توپ خود را بیاورید. به یاد داشته باشید که یک پمپ برای باد کردن همراه داشته باشید که در صورت نیاز همراه شما توپ را باد کند.

۲۴)چرب کننده یا مرطوب کننده لب

گاز و هوای خشک بیمارستان می تواند سبب خشک شدن زیاد لب های شما شود، اما اگر در این هنگام رول مرطوب کننده لبی که لب هایتان را مرطوب کند به همراه داشته باشید احساس بهتری خواهید داشت. لب های شما می توانند به سرعت در اتاق گرم زایمان خشک شوند.

۲۵) اسنک و نوشیدنی ها برای شما در دوره زایمان. نوشیدنی های ورزشی ایسوتیو خوب هستند و یا برخی از قرص های گلوکز که می تواند شما را سرحال نگه دارد.

اگر چه برای شما در بیمارستان، غذایی در نظر گرفته اند، اما یک میان وعده سبک و کمی تنقلات برای خودتان و همسرتان آماده کنید.

همراه داشتن یک وعده سبک بسیار رضایت بخش خواهد بود. ممکن است پس از زایمان گرسنه باشید و کافه بیمارستان نیز تعطیل باشد، پس تنقلات فاسد نشدنی را در ساک خود جای دهید.

۲۶) چیزهایی که برای کمک به آرامش و یا گذراندن وقت خود از آن ها استفاده می کنید، از قبیل کتابها، مجلات یا رایانه.

۲۷) گل سر یا کلیپس. اگر موهای بلند داشته باشید، ممکن است بخواهید آن را ببندید.

۲۸) بالش بیمارستان ممکن است به اندازه کافی برای شما راحت نباشد. بالش شکل V می تواند در هنگام شیردهی نوزاد به شما کمک کند.

۲۹) دستگاه پخش سی دی. همچنین  بعضی از سی دی های خود را بیاورید. برخی از بیمارستان ها پخش کننده های سی دی خود را ارائه می دهند، اما ابتدا چک کنید.

۳۰) گوش گیر

اگر برای زایمان و تولد نوزادتان شبانه به بیمارستان رفته اید، تبریک می گوییم، به زودی لذتی وافر را پس از تولد نوزادتان تجربه خواهید کرد. اما ممکن است علیرغم خستگی زیادی که پس از زایمان تجربه می کنید؛ نتوانید به دلیل سرو صدای زیاد بخش بخوابید. در این هنگام گوش گیر به کمک شما خواهد آمد.

۳۱) هدفون

اگر هدفونی به همراه داشته باشید با خیال راحت می توانید همه صداهای دیگر که در اطرافتان وجود دارد را محدود کنید و به آهنگی که دوست دارید گوش بدهید.

۳۲) شکلات

اگر با مشکل دیابت بارداری و منع مصرف قند روبرو نیستید، می توانید از شکلات برای مواجهه با افت قند خون خود استفاده کنید.

به همراه داشتن شکلات های تلخی که شامل آهن هستند بهترین راه برای بالا بردن سطح آهن محسوب می شوند. شکلات بدون قند یا آب نبات‌های مکیدنی  در طول بارداری دهان شما را مرطوب نگه می دارد (شکلات‌های قند دار شما را تشنه تر خواهد کرد).

۳۳) بادبزن یا اسپری صورت

هوای بخش ممکن است بسیار گرم باشد و شما احساس کنید نیاز به یک باد بزن دارید. به همراه داشتن باد بزن یا اسپری صورت احساس شادابی را برای شما به ارمغان می آورد.

وسایل ساک نوزاد , لوازم ساک بیمارستان

برخی وسایل ساک نوزاد 

۳۴) تل مو با کش مو یا گل سر

مسلما دوست ندارید که موهای به هم ریخته و پریشان شما را بیش از این خسته کنند، با کنار زدن مو از صورت به وسیله تل دیگر به هم ریخته نیستید و احساس موها روی پیشانی شما را خسته نخواهد کرد

۳۵) آدامس نعنایی

بسیاری از مادران معتقد بودند که گاز استفاده شده برای بیهوشی زایمان، طعم بدی به دهانشان داده است و موجب تلخ شدن دهانشان شده است، خوردن یک تکه از آدامس نعنایی موجب خنک و خوش طعم شدن دهان خواهد شد و کمی حال شما را بهتر خواهد کرد.

۳۶) شامپو و نرم کننده

اگر قبل از رفتن از بیمارستان به خانه فرصتی برای مرتب کردن خود دارید، شامپو و نرم کننده مخصوص خودتان را به همراه داشته باشید.

۳۷) شارژر تلفن همراه

۳۸) عینک آفتابی

۳۹) موبایل، شماره تلفن افرادی که پس از زایمان می‌خواهید با آنها تماس بگیرید

اگر شما از تلفن بیمارستان استفاده می کنید، یک کارت تلفن پیش از آن بخرید. پس از تولد نوزادتان، شما یا همسرتان ممکن است بخواهید این خبر را به خانواده و دوستان خود بفرستید تا آنها این خبر خوب را بدانند. لیستی از افرادی را که می خواهید با آنها تماس بگیرید فهرست کنید. افراد مهم را به خاطر خستگی از قلم نیندازید.

۴۰) سشوار

۴۱) شیردوش (اگر تمایل دارید از آن استفاده کنید)

۴۲) پول نقد یا کارت بانک

۴۳) عکسهای دیگر فرزندان شما
هنگامی که آنها به دیدنتان می آیند، متوجه می شوند که آنها را فراموش نکرده اید.

۴۴) هدیه برای فرزندان بزرگتر
بعضی از والدین از طرف نوزاد جدید به “برادران و خواهران بزرگ” هدیه می دهند.

۴۵) عینک : اگر عینک به چشم می‌زنید بهتر است آنرا نیز همراه خود داشته باشید.

۴۶) کتاب مراقبت‌های پس از زایمان

واضح است که پرستاران و پزشکان می‌توانند به سوالات شما پاسخ دهند اما بد نیست کتابی در مورد مراقبت‌های بعد از زایمان خریداری نمایید تا بعد از مرخص شدن از بیمارستان نیز بتوانید به راحتی پاسخ سوالات خود را پیدا نمایید.

۴۷) قرآن کوچک

وسایل ساک نوزاد , لوازم ساک بیمارستان

لوازم مورد نیاز ساک پدر

۱) دوربین فیلم برداری + شارژر + فیلم + باطری اضافه شارژ شده

۲) دوربین عکاسی + شارژر + باطری اضافه شارژ شده

۳) شارژر موبایل

۴) کیف پول + کارت عابر بانک برای پرداخت هزینه‌ها

۵) هدیه‌ی احتمالی برای مادر و نوزاد

 

چه چیزهایی را نباید با خود به بیمارستان ببرید

 • پول بیش از مقدار مورد نیاز و وسایل قیمتی
 • دارو
 • تنقلات بیش از نیاز هم بر ندارید، زیرا جابجایی وسایل در بیمارستان برای شما مشکل است.

لازم است در هفته ۳۵ بارداری‌تان ۲ ساک، یکی برای خود و یکی برای فرزندتان آماده کنید.

سعی کنید لوازم اضافی زیادی با خودتون همراه نبرید. برای صرفه جویی می‌توانید از بیمارستان بپرسید که چه چیزهایی برای شما فراهم می‌کنند و آنها را از لیست خود حذف کنید.

 

مادران عزیز شما چه فکر می کنید؟ بنظر شما چه وسایل دیگری برای ساک بیمارستان نوزاد موردنیاز است که اغلب فراموش می شود؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

منابع:babycenter/نبض ما.خرایان نیوز/نی نی سایت/تی تی تالار/نی نی بان/کودک تک

 

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 427, میانگین امتیاز: 4,31 از 5)
Loading...

۵۸ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. طلا گفت:

  من توی ماه هفتم بارداری هستم، خیلی استرس دارم واسه زایمان، خداییش این همه وسایل برای بیمارستان لازم نیست به نظر من

  موافقم ۲۶
  مخالفم ۶
 2. مامان دوتا پسر و سومی توراهه گفت:

  وای پس این درد مشترک رو همه دارند که ماماناشون قهر میکنند؟؟ مامان من که علنا من رو… انقدر ناز کشیدم، مردم بخدا

  موافقم ۲
  مخالفم ۲
 3. فاطیما گفت:

  من برای زایمانم تقریبا هیچی نبردم. همه وسایل مورد نیاز را بیمارستان در اختیارم گذاشت. فرقی هم نمی‌کرد که وسیله ببرم پولش را ازم گرفته بودن. واین وسایل در اختیار همه مادران قرار می‌گرفت. به نظرم بهتره با بیمارستان تماس گرفته و در مورد امکانات سوال کنید تا بار اضافه با خود نبرید.

  موافقم ۲۱
  مخالفم ۳
 4. سوگند گفت:

  من هنوز هیچی آماده نکردم الان ۸ ماه ام .خوب بود ممنون نمیدونستم برای خودمم باید لباس بردارم

  موافقم ۶
  مخالفم ۳
 5. قناری گفت:

  این فکر کنم ساک زایمان آنجلینا جولیه. بابا ما این همه کرم لب و اسپری و .. نمی‌زنیم و اصلا ضروری نیس.دوما آخه کدوم پدری عابربانک یا کیف پولش رو یادش میره که جزو چک لیست نوشتید. یه مقاله انگلیسی رو به فارسی ترجمه کردید. بعد از زایمان همه ی حواس مادر به بچه و ملاقات کنندگان. آخه هدفون و عینک آفتابی این وسط چی میگن؟

  موافقم ۱۰۱
  مخالفم ۱۲
 6. لیلا گفت:

  یه دست لباس راحتی و زیر واسه مادر و دو سرویس لباس واسه نوزاد با پوشک و شیشه شیر و دستمال مرطوب و حوله یا دور پیچ به علاوه گوشی و شارژر و بشقاب و قاشق و پیش دستی و استکان برای همراه

  موافقم ۶۴
  مخالفم ۳
  • فرشته گفت:

   به نظرم خونه زایمان کنیم راحت تر باشیم، همه چیز هم در دسترس هست. چه خبره این همه وسیله دنبال خودمون بکشیم 😄😄😄😄

   موافقم ۹۴
   مخالفم ۸
 7. فریسا گفت:

  فقط موند ساید و گاز و مبلمان، این همه وسیله واقعاً ضرورت نداره

  موافقم ۱۹۵
  مخالفم ۲۰
 8. سونیا گفت:

  منم تازه رفتم تو ۹ ماه، بفکر افتادم چی بردارم، کلا نمیدونم چرا اینقد استرس زایمان دارم، فکر هیچی نیستم.

  موافقم ۶۷
  مخالفم ۱۱
» نمایش دیدگاه های بیشتر «

ارسال دیدگاه شما

×