یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱
  • تاریخ انتشار: 01:42 - ۱۴۰۱/۰۷/۰۶
  • دسته : اخبار اقتصادی
  • کد خبر : 233173
  • خبرنگار : 50001

امکان ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن برای جاماندگان فراهم شد

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی اظهار کرد: امکان ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن برای جاماندگان مرحله اول، فراهم شد.

وحید داعی، امروز چهارشنبه ۶ مهر گفت: بر اساس اعلام معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی امکان ثبت نام در طرح نهضت ملی مسکن برای تمامی شهرهای استان خراسان جنوبی فراهم شده است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سامانه طرح‌های حمایتی مسکن به آدرس saman.mrud.ir برای ثبت‌نام اقدام کنند؛ در مجموع ۷۳ هزار و ۸۱۴ نفر در خراسان جنوبی در مرحله اول برای بهره‌مندی از طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کردند که ۵۵ هزار و ۶۶۳ نفر حائز شرایط شدند و از این تعداد تاکنون ۳۲ هزار و ۷۶ نفر تأیید نهایی شده‌اند.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی ادامه داد: ۱۷ هزار و ۳۲۰ نفر از افراد تأیید شده، تا کنون افتتاح حساب کرده‌اند که ۶ هزار و ۵۶۴ نفر در نوبت تخصیص زمین هستند؛ ۱۰ هزار و ۸۹۱ نفر متقاضی دارای آورده بالای ۴۰ میلیون تومان در مرحله تخصیص و افتتاح حساب هستند.

داعی با اشاره به تأمین ۳۰ هزار و ۸۸۹ قطعه زمین در نهضت ملی مسکن استان تا کنون، گفت: در مجموع ۷۲ هزار و ۵۹۵ نفر از مجموع ثبت نام شدگان مرحله اول، تعیین تکلیف شده‌اند.

وی افزود: ساخت سه هزار و ۴۰۳ واحد آغاز شده و ۱۵ هزار و ۹۰۵ نفر قراردادهای ساخت خود به صورت قرارداد با سازنده و یا مشارکت مدنی منعقد کرده‌ و ۳ هزار و ۸۱۹ واحد موفق به اخذ پروانه ساختمانی شده‌اند.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی تصریح کرد: همچنین ۶۳۸۲ واحد در مرحله فونداسیون، ۲ هزار و ۷۲۰ واحد در مرحله اسکلت و سقف، ۸۰۸ واحد دارای سفت کاری، ۳۵۵ واحد دارای نازک کاری و ۲۲۰ واحد در مرحله پایانی است.

داعی یادآور شد: از مجموع متقاضیانی که در طرح نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کردند؛ ۵ هزار و ۳۷۵ نفر مرد مجرد ۲۳ تا ۴۵ سال، ۳ هزار و ۹۸ نفر زن مجرد بالای ۳۵ سال، ۱۴۸ نفر مرد مجرد بالای ۴۵ سال و هزار و ۶۸۷ نفر مشمول قانون جوانی جمعیت متقاضیان دارای سه فرزند به بالا هستند.


مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران: متقاضیان نهضت ملی مسکن پس از دریافت پیامک، به بانک مسکن مراجعه کنند.محبت خواه گفت : متقاضیان بعد از مراجعه به بانک و کسب اطمینان از صحت اطلاعات ارسالی پیامک، نسبت به واریز آورده اولیه اقدام کنند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران اعلام کرد: متقاضیان تایید شده نهایی نهضت ملی مسکن استان تهران که برای آن‌ها پیامک واریز وجه ارسال شده است، می‌توانند به نزدیک‌ترین شعبه بانک مسکن مراجعه کنند.

آقای  محبت خواه افزود: متقاضیان مسکن ملی که تشکیل پرونده داده و در حال حاضر پیامک افتتاح حساب دریافت کرده اند، بعد از مراجعه به شعبه بانک مسکن محل زندگی خود و کسب اطمینان از صحت اطلاعات ارسالی پیامک، نسبت به واریز وجه اولیه یا همان آورده اولیه به مبلغ ۴۰ میلیون تومان به حساب مسدودی خود اقدام کنند.

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران گفت: حساب‌های مسدودی تنها قابلیت برداشت برای شهر‌های جدید، بنیاد مسکن و اداره کل راه و شهرسازی استان تهران را دارند.


به گفته رئیس کمیسیون عمران مجلس، وزارت راه و شهرسازی از ظرفیت قانون تولید و عرضه مسکن استفاده نکرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: مدیران باقی‌مانده از دولت قبل دلیل تداوم مشکلات بخش مسکن هستند.

به نقل از تسنیم، محمدرضا رضایی‌کوچی یادآوری شد: در دولت قبل هشدار دادیم مسیر تعریف شده برای مسکن به‌زودی این بخش را دچار بحران می‌کند و با قیمت‌های سرسام‌آور مواجه خواهیم شد.

رضایی‌کوچی اظهار کرد: وزیر وقت راه و شهرسازی اعتقاد داشت در کشور کمبود مسکن نداریم و توزیع آن مناسب نیست.

وی بیان کرد: وزیر اسبق راه و شهرسازی می‌گفت در تهران یک میلیون واحد خانه خالی داریم و در شهرستان‌ها خانه خالی نداریم. این درحالی بود که هم در تهران و هم شهرستان‌ها خانه خالی داشتیم، اما این خانه‌ها، واحدهای لوکس بود و به درد اقشار هدف جامعه (متوسط به پایین) نمی‌خورد.

رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود: اما وزیر وقت تشخیص این را نداشت که واحدهای خالی در تهران جامعه هدف را پوشش نمی‌دهد.

محمدرضا رضایی‌کوچی بیان کرد: حدود ۸ ماه است که قانون جهش تولید و عرضه مسکن ابلاغ شده است، اما در اجرا دوستان ما دچار مشکل شده‌اند. ساخت ۴میلیون مسکن یک مگاپروژه است. در مسکن مهر ما ۲میلیون واحد مسکونی را ساختیم. برای مسکن مهر ۵۰هزار میلیارد تومان منابع بانک مرکزی هزینه شد. امروز می‌خواهیم ۴میلیون مسکن بسازیم.

برای ساخت مسکن ابزارهای قانونی داریم

رضایی‌کوچی تاکید کرد: باید منابع مالی متناسب با ساخت سالانه یک میلیون مسکن باشد. ضمن اینکه زمین مورد نیاز برای ساخت واحدها نیز با استفاده از ابزار قانون در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد.

وی گفت: وزارت راه و شهرسازی از ظرفیت قانونی استفاده نکرده است. چند روز قبل وزیر راه و رئیس سازمان برنامه و بودجه را دیدم و از وزیر پرسیدم -برای تامین زمین- چه کردید، پاسخ داد که رئیس‌جمهور به وزیر اقتصاد گفته همه زمین‌های دولتی را به وزارت راه واگذار کنند.

گفتم که نیازی به دستور رئیس‌جمهوری نیست چراکه قانون را داریم. دستگاه قضایی مسئول اجرای قانون است، اگر دستگاهی قانون را اجرا نمی‌کند با رئیس قوه قضاییه مکاتبه کنید.

رئیس کمیسیون عمران مجلس افزود: به دلیل عدم واگذاری زمین‌های دولتی به وزارت راه، این وزارتخانه می‌آید زمین‌های حاشیه شهرها را به شهر الحاق می‌کند. زمین‌هایی که به آب، برق، جاده دسترسی و… ندارند.

محمدرضا رضایی‌کوچی اظهار کرد: با وجود قانون مترقی تولید مسکن اما در بدنه شاهد عدم اجرا هستیم. اراده اجرا وجود ندارد. وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان برنامه و بودجه تغییر کرده‌اند. رئیس بانک مرکزی نیز تغییر کرده است. در وزارت راه و شهرسازی نیز یک معاون داریم که در آستانه تغییر است و چندین بار به وزیر راه و شهرسازی گفته‌ام این بخش را سروسامان بدهد.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 1, میانگین امتیاز: 5,00 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×
/a>