چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱

چه خبر از پرداخت وام ودیعه مسکن به مستاجرها

تازه‌‌ترین آمار رسمی منتشرشده درخصوص وضعیت پرداخت وام ودیعه مسکن به مستاجرها نشان از وجود یک گسل بزرگ بین آنها و این تسهیلات بانکی دارد.

وام ودیعه مسکن

به گزارش تجارت‌نیوز،  بانک مرکزی به تازگی اعلام کرده است که در یک ماه و نیم گذشته وام ودیعه مسکن به ۲۲هزار مستاجر پرداخت شده است که این میزان کمتر از میانگین حداقلی تعداد مستاجرهایی است که در این بازار نیازمند حمایت دولت برای تامین اجاره‌‌بها هستند.

هم‌‌اکنون و مطابق با آمارهای رسمی موجود درخصوص شرایط بازار اجاره مسکن، در هر فصل به‌طور متوسط بیش از نیم میلیون مستاجر در کشور در این بازار جابه‌‌جا می‌‌شوند.

این میزان به‌صورت ماهانه برابر با جابه‌‌جایی حدود ۱۸۰هزار مستاجر در ماه در بازار اجاره است. با لحاظ اینکه این مستاجرها در ۱۰دهک درآمدی پراکنده هستند، دست‌‌کم، به‌طور متوسط، ۵۰هزار مستاجر در کشور در هر ماه، واقع در سه دهک اول درآمدی (سه دهک اول کم‌‌درآمد) نیازمند به دریافت حمایت مالی برای تامین اجاره‌‌بها هستند.

این در حالی است که این جمعیت ۵۰هزار نفری، تنها گروه‌های واقع در سه دهک اول درآمدی هستند. در وضعیت فعلی که اجاره‌‌بهای مسکن به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، به‌طور قطع تعداد بیشتری از مستاجرها که عمده آنها در دهک‌‌های ۴ و ۵ قرار دارند نیز به حمایت مالی برای تامین بخشی از هزینه اجاره‌‌نشینی خود، نیازمند هستند.

با این حال، در حالی، طی یک و نیم ماه گذشته، تنها به ۲۲هزار مستاجر وام اجاره پرداخت شده است که حداقل در هر ماه ۵۰هزار مستاجر کم‌‌درآمد و نیازمند به‌طور متوسط و براساس آمارهای رسمی در بازار اجاره جابه‌جا می‌‌شوند.

این میزان وام ودیعه پرداختی کمتر از نیمی از جمعیت مستاجرهای کم‌‌درآمدی است که در یک‌ماه در این بازار جابه‌‌جا شده‌‌اند. بانک مرکزی در این‌باره اعلام کرده است: طی یک ماه و نیم گذشته به میزان هزار و ۳۰۰میلیارد تومان وام ودیعه مسکن توسط شبکه بانکی به متقاضیان پرداخت شده است.

از تاریخ ۶تیرماه و با ابلاغ شیوه‌نامه مربوط به بانک های عامل، تاکنون به ۲۲هزار و ۶۰۰نفر تسهیلات ودیعه مسکن پرداخت شده است که این میزان نشان‌دهنده رشد ۵۱درصدی نسبت به مرداد ماه سال گذشته است.

همچنین تاکنون با معرفی وزارت راه و شهرسازی برای ۴۷هزار نفر به‌منظور دریافت تسهیلات ودیعه مسکن در بانک‌های عامل پرونده تشکیل شده است.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 5, میانگین امتیاز: 4,40 از 5)
Loading...

۶ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. علی گفت:

  آقا وام ودیعه مسکن کجا بود به پنج تا بانک سر زدم هر کدوم یه جوری می‌پیچونند، بانک تجارت که می‌گفت پنج تا شش ماه باید تو نوبت باشی با دو تا ضامن رسمی و کسر از حقوق.

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
 2. arsalan گفت:

  سلام بنده هفتاد میلیون وام ودیعه مسکن گرفتم، با بازپرداخت ۳۶ماهه و بهره ۱۸ درصد

  موافقم ۱
  مخالفم ۲
 3. حسین حسنی گفت:

  عرض ادب، اعلام کنند که کدوم بانک این وام ودیعه مسکن رو پرداخت میکنه؟

  موافقم ۲
  مخالفم ۱
 4. ولی اله گفت:

  ای لعنت بر شما با وام دست نیافتنی تون دو ساله نتونستم وام ودیعه مسکن بگیرم

  موافقم ۲
  مخالفم ۱
 5. سعید گفت:

  بانک صادرات اصلا وام ودیعه مسکن پرداخت نمیکنه رسیدگی کنید

  موافقم ۱۱

ارسال دیدگاه شما

×
/a>