سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱
 • تاریخ انتشار: 23:20 - ۱۴۰۱/۰۵/۰۲
 • دسته : اخبار اقتصادی
 • کد خبر : 230176
 • خبرنگار : 50001

وام بازنشستگان کشوری ۱۴۰۱ + ثبت نام و شرایط دریافت وام ۱۵ میلیونی

 بازنشستگان کشوری منتظر وام جدید باشند؟

(۱۴۰۱/۰۵/۰۲) ابتدای تیرماه امسال سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و امور دارایی از تخصیص اعتباری سه هزار میلیارد تومانی برای پرداخت وام به بازنشستگان صندوق کشوری خبر داد. ماجرای پرداخت این وام که مستقل از وام ضروری صندوق کشوری است، چیست؟

صندوق بازنشستگی کشوری، اسامی بازنشستگان واجد دریافت وام ضروی ۱۵ میلیون تومانی را مشخص کرد. نام نویسی متقاضیان این وام بازنشستگی از اول اردیبهشت ماه به صورت اینترنتی آغاز شده بود.

به موازات این نام نویسی، وزیر اقتصاد و امور دارایی نیز از اختصاص سه هزار میلیارد تومان تسهیلات برای پرداخت وام بازنشستگان صندوق کشوری خبر داده بود.

پیگیری‌های تجارت‌نیوز از صندوق بازنشستگی کشوری نشان می‌دهد که میان وام ضروری ۱۵ میلیون تومانی اخیر با تسهیلات سه هزار میلیارد تومانی که خاندوزی صحبتش را کرده بود، هیچ ارتباطی وجود ندارد.

محمود مرتضایی‌فرد، مدیرکل امور فرهنگی صندوق بازنشستگی کشوری در این باره گفت: وام‌های ۱۵ میلیون تومانی در ادامه تسهیلاتی است که در سالیان گذشته از محل رسوب پول صندوق بازنشستگی کشوری در بانک به متقاضیان پرداخت می‌شد.

وی افزود: پرداخت وام‌های دیگر مثل وام ازدواج فرزندان و یا طرح همپاد (کمک هزینه پایان نامه فرزندان دانشجوی بازنشستگان کشوری) از محل همین اعتبارات انجام می‌شود، اما وام سه هزار میلیارد تومانی که وزیر اقتصاد صحبت آنرا کرده بود به این تسهیلات ارتباطی ندارد.

وزیر اقتصاد از چه وامی صحبت کرد؟

ابتدای تیرماه امسال سید احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و امور دارایی از تخصیص اعتباری سه هزار میلیارد تومانی برای پرداخت وام به بازنشستگان صندوق کشوری خبر داد.

خاندوزی وعده پرداخت این وام را از طریق بانک صادرات داد. با توجه به اینکه عموم بازنشستگان کشوری، حقوق بازنشستگی خود را از طریق بانک صادرات دریافت می‌کنند، انتظار می‌رفت که این تسهیلات با صندوق بازنشستگی کشوری و منابع آن مرتبط باشد.

به گفته مرتضایی‌فرد، تسهیلاتی که وزیر اقتصاد راجع به آن صحبت کرده‌است، ارتباطی با صندوق بازنشستگی ندارد و به احتمال زیاد بخشی از برنامه دولت برای پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی بدون ضامن به متقاضیان وام است.

پرداخت تسهیلات بدون ضامن به مردم، یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم بود که با دستور شخص رئیس جمهور در نیمه دوم سال گذشته استارت خورد.

به دنبال ابلاغ این برنامه، سیستم بانکی با انبوهی از متقاضیان دریافت تسهیلات بدون ضامن مواجه شدند، اما به دلیل آنچه که محدودیت منابع عنوان شد در نهایت تنها کارمندان دولت، افراد شاغل در شرکت‌ها و موسسات معتبر و بازنشستگان مشمول دریافت این تسهیلات شناخته شدند.

برای این اساس به نظر می‌رسد دولت برای اجرایی کردن برنامه پرداخت تسهیلات بدون ضامن صد میلیون تومانی، اعتباری سه هزار میلیارد تومانی کنار گذاشته است تا میان بازنشستگان کشوری توزیع شود.


اسامی واجدان شرایط وام ضروری بازنشستگان کشوری اعلام شد

(۱۴۰۱/۰۵/۰۱) محمود مرتضایی فرد با اشاره به مشخص شدن نتایج ثبت نام وام ضروری ۱۵ میلیون تومانی این صندوق گفت: نتایج ثبت نام وام ضروری که ۳۱ اردیبهشت ماه مهلت ثبت نام آنلاین آن به اتمام رسیده بود، مشخص شد.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه «نتایج و اسامی واجدان شرایط از اول مرداد ماه ۱۴۰۱ در درگاه خدمات الکترونیکی صندوق به نشانی sabasrm.ir قابل مشاهده است، گفت: بازنشستگان می‌توانند با شماره دفتر کل بازنشستگی، کد ملی و شماره حساب بانک صادرات که از آن حقوق بازنشستگی دریافت می‌کنند، نتایج اعلامی را مشاهده کنند.

چه کسانی از لیست حذف شدند؟

وی افزود: ورثه پسر که در سه سال آینده از لیست وظیفه بگیری حذف می‌شوند، وظیفه بگیران تک ورثه‌ای که سن آنان بیش از ۸۰ سال باشد، بازنشستگان و وظیفه بگیرانی که حکم ترمیم سال جاری برای آنان صادر نشده باشد و درخواست‌هایی که فرم رضایت نامه وراث آنها در سامانه تأیید نشده باشد، چهار دسته‌ای هستند که در ابتدا از لیست واجدین شرایط حذف شده اند.

مرتضایی فرد در ادامه اظهار داشت: پس از حذف این چهار گروه، تمامی متقاضیان باقی مانده بر اساس عواملی چون مجموع مانده وام‌های ضروری دریافتی (به ترتیب از کمترین به بیشترین مجموع وام دریافتی) و حقوق دریافتی (بر اساس آخرین حکم صادره و به ترتیب از کمترین به بالاترین حقوق دریافتی) به صورت سراسری اولویت بندی شدند و از میان ۳۰۰ هزار نفر ثبت نام کننده، ۲۴۰ هزار نفر واجد شرایط دریافت وام شدند که براساس اولویت بندی در ۸ مرحله به حساب حقوقی این عزیزان واریز می‌شود.


زمان اعلام نتایج مشمولان دریافت وام بازنشستگان کشوری

مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری از اعلام نتایج مشمولان دریافت وام ضروری بازنشستگان کشوری تا اواخر تیرماه خبر داد.

محمود مرتضایی فرد در گفت‌وگو با ایسنا، درباره زمان اعلام نتایج ثبت‌نام «وام ضروری» بازنشستگان کشوری در سال ۱۴۰۱ اظهار کرد: ثبت‌نام اینترنتی وام ضروری سال ۱۴۰۱ بازنشستگان و وظیفه‌بگیران صندوق در اردیبهشت ماه سال جاری انجام شد.

وام بازنشستگان کشوری

افزایش مبلغ وام ضروری بازنشستگان کشوری

مبلغ وام ضروری سال ۱۴۰۱ از ۱۲ به ۱۵ میلیون تومان افزایش یافته و به ۳۰۰ هزار نفر اعطا می‌شود.

شرایط دریافت وام بازنشستگی

وی افزود: بررسی سوابق متقاضیان از جمله مجموع وام‌های دریافتی، بهره مندی از سایر تسهیلات صندوق بازنشستگی، میزان حقوق دریافتی و سایر موارد بررسی شده و با اولویت‌بندی و براساس میزان اعتبار تخصیص یافته از سوی بانک عامل در حال انجام است و نتایج نهایی واجدان دریافت وام، اواخر همین ماه اسامی برندگان وام ۱۲ میلیونی بازنشستگان کشوری اعلام می شود و اولین نوبت وام در مرداد ماه به حساب گروه اول واریز می‌شود.

مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه کارمزد این وام چهار درصد است گفت: ۳۰۰ هزار نفر مشمول این وام ضروری هستند و وام مذکور را در هشت نوبت دریافت می‌کنند.

مبلغ وام بازنشستگان کشوری در سال ۱۴۰۱

مرتضایی‌فرد اضافه کرد: طی توافقات انجام شده با بانک عامل، اعتبارات و سقف پرداختی تسهیلات به بازنشستگان و وظیفه بگیران صندوق بازنشستگی کشوری افزایش یافته و مبلغ این وام در سال جاری از ۱۲ به ۱۵ میلیون تومان  رسیده است.

مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی اضافه کرد: ۲۴ هزار نفرباقی مانده از ثبت نام کنندگان دوره قبل وام مشمول دریافت مبلغ ۱۵ میلیون تومانی هستند.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 30, میانگین امتیاز: 3,57 از 5)
Loading...

۱۸ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. حسین احمدنژاد گفت:

  ضمن عرض سلام، بنده بازنشسته کشوری هستم به خدا نیاز به وام ضروری داریم خواهش میکنم برایمان وام پرداخت کنید.

  موافقم ۱
 2. قاسمی محمد گفت:

  سلام ثبت نام وام مرحله ۱ از کی آغاز میشود و فاصله ما یین دو مرحله چقدر است؟ تشکر

 3. پارسا گفت:

  من هرچه اطلاعات خواسته شده رو وارد میکنم چیزی بالا نمیاره. کسی میتونه راهنمایی کنه ممنون

  موافقم ۲
 4. سیده رقیه تقوی پور گفت:

  سلام من از پذیرفته شدگان وام ضروری دوره قبل درنوبت هفتم هستم الان تو سایت رفتم پذیرفته نشده زده بود چرا تغییر از اول می گفتید تا دوباره ثبت نام کنیم حتی گفته بودید ما که از قبل مشمول دریافت وام هستیم هم ۱۵ تومن پرداخت میشه الان چی شد دلمون به این وام خوش بود حداقل بدهی هامونو بدیم واقعا که دارید چه می کنید کاش همون اول می گفتید تا دوباره ثبت نام کنیم

  موافقم ۲
 5. سارا گفت:

  سلام، وقت بخیر، زمان واریز وام ۱۵ میلیونی به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی کی هست؟

  موافقم ۳
 6. شهناز جوکار گفت:

  اردیبهشت ۱۴۰۱ وام ضروری ثبت نام کردم نتایج را که دیدم اعلام شده که شامل اینجانب نمی شود. چرا؟ اگه وام لازم نداشتیم مریض بودیم خودمون رو بدهکار کنیم اینم آدمی که از فردای خودش خبر نداره.

  موافقم ۲
 7. خراسانی گفت:

  زمان ثبت نام وام ضروری چه کی هست؟سپاس

  موافقم ۵
  مخالفم ۱
 8. سید مهدی بحرانی گفت:

  لطفا تعداد اقساط وام ضروری و مبلغ قسط ماهانه ۱۵/۰۰۰/۰۰۰ میلیون رو اعلام بفرمایید

  موافقم ۳
 9. سیدمهدی حسینی گفت:

  با سلام خدمت همه عزیزان زحمتکش در صندوق کشوری که به نوعی همگی از همکاران ما هستند و دارای منافع مشترکی هستیم. این مسئله همیشه برای بنده و حداقل همکاران خودم که عضو این صندوق هستیم مطرح هست که چرا تمام اخبار و اطلاع رسانی های عمومی در سطح جامعه فقط مربوط به بازنشستگان تامین اجتماعی و تضییع حقوق آنها هست.مگر مسئله تورم و گرانی در این کشور اختصاص به این عزیزان دارد و ما بازنشسته صندوق کشوری نیاز به پیگیری برای افزایش حقوق و اجرای قانون همسان سازی نمی باشیم.
  شما را به خدا کمی هم به درخواستها و مشکلات این گروه توجه کنید. این مسئله حقوق و افزایش سالانه آن و صدور احکام نهایی تطبیق و همسان سازی با همکاران شاغل دردهای مشترک همه بازنشستگان این کشور است. شما را قسم می دهم به حق خون شهدا که همه آنها برای برقراری عدالت و احقاق حقوق حقه ملت خون خود را در راه خدا هدیه و ایثار کردند به آقای رئیس جمهور و همه وزرا و نمایندگان ملت این موضوع را منعکس کنید که در این کشور علاوه بر صندوق تامین اجتماعی ما صندوق کشوری هم داریم که عمر و جوانی خود را برای همین دولت و همین کشور صرف انجام وظیفه خود کرده اند.
  تمام فکر و ذکر و دغدغه مسئولین و مدیران ارشد نظام فقط تامین اجتماعی شده است .بخدا قسم و به همه مقدسات که ما هم زیر بار این مشکلات و گرانی ها کمر خم کرده و له شده ایم. خدا شاهد هست که ما هم حق زندگی داریم ولی با این حقوق فقط خجالت زده و شرمنده خانواده و فرزندانمان هستیم. به یاد ما هم باشید و حداقل برای دلخوشی ما و خانواده هایمان هم که شده کمی از حجم اخبار و رسانه ها را به پیگیری مشکلات صندوق کشوری اختصاص دهید.
  با تشکر و سپاس از پیگیری شما

  موافقم ۸
 10. مقدم گفت:

  مگه قرار نبود به ۳۰۰ هزار نفر وام بدین پس چرا ۲۴۰ هزار نفر رو دادین؟

  موافقم ۲
 11. ناشناس گفت:

  واقعا جای تاسف داره، چند بار حرف خودتون را عوض میکنید. امروز یکم مرداد. برای چندرغاز که می‌خواهید بدید امروز فردا میکنید.

  موافقم ۴
 12. میرزائیان گفت:

  سلام
  چرا تاریخی که اعلام می کنید برای اعلام اسامی واجدین شرایط دریافت وام چندین دفعه تغییر پیدا می کند آیا این باعث بی اعتمادی ما نسبت به وعده هایتان نمی شود؟

  موافقم ۱۱
  مخالفم ۴
  • صادقی گفت:

   چرا وام ضروری بازنشیتگان رو ندادید امروز آخر تیر ماه ۱۴۰۱ است و ما همچنان منتظر هستیم

   موافقم ۸
   مخالفم ۳
   • صادقی گفت:

    بنده جز نوبت هفتم وام ضروری بازنشستگان دوره قبل هستم اما نتایج رو نگاه کردم جز پذیرفته شدگان نیستم. مگه میشه من که تیرماه نوبت دریافت وام بودم الان چنین خیانتی بهم بشه

    موافقم ۳
    مخالفم ۱
    • ناشناس گفت:

     همکاران محترم کسی از نتیجه مرحله هفتم نوبت قبلی وام ضروری اطلاعی داره لطفا جواب بدین

     موافقم ۳
     مخالفم ۲
 13. ملک دار گفت:

  چرا تاریخ دقیق برای اعلام نتیجه وام بازنشستگی اعلام نمی کنید و هر روز با خبرهای عجیب و غریب با اعصاب و روان بازنشستگان بازی می کنید؟ نکنه از این کار خوشتون میاد؟

  موافقم ۱۶
  مخالفم ۱
 14. اسجاق خلیلی گفت:

  نتایج وام سازمان بازنشستگی کشوری چی شد؟

  موافقم ۱۹
  مخالفم ۵

ارسال دیدگاه شما

×