شنبه ۵ فروردین ۱۴۰۲

وام اربعین کی واریز می شود؟ (پیگیری وام اربعین ۱۴۰۱)

نحوه پیگیری وام اربعین ۱۴۰۱:

به روز رسانی ۱۱ آبان: در صورتی که تاکنون وام ویژه اربعین را دریافت نکرده اید. وارد صفحه https://samah.haj.ir/Report/Credit شده و با وارد کردن کد ملی، شماره شناسنامه و تاریخ تولد از وضعیت اختصاص وام باخبر شوید. در صورتی که نام شما در لیست دریافت وام قرض الحسنه اربعین بود در روزها و هفته های آینده با تخصیص منابع مالی پرداخت خواهد شد.


به روز رسانی ۱۹ مهر: در حالی که بیش از ۲۰ روز از اربعین حسینی می‌گذرد و حدود ۷۰۰ هزار نفر متقاضی دریافت وام اربعین بودند، هنوز این تسهیلات برای برخی از زائران واجد شرایط واریز نشده است.

به گزارش پایگاه خبریتصویر زندگی به نقل از فارس، وام اربعین یکی از تسهیلاتی بود که دولت سیزدهم به منظور کاهش هزینه‌های سفر به عراق در ایام اربعین پیش‌بینی کرد. اما اکنون با گذشت بیش از ۲۰ روز از اربعین حسینی، همچنان وام اربعین به برخی از زائران واجد شرایط تخصیص پیدا نکرده است. بر همین اساس برخی از مخاطبان تصویر زندگی در بخش نظرات خواستار پیگیری این موضوع شدند.

وام اربعین را بعد از ۲۴ روز دریافت نکرده‌ایم

یکی از مخاطبان که از استان مشهد مقدس به زیارت اربعین مشرف شده است، می‌گوید: هشت روز قبل از اربعین حسینی درخواست خود را در سامانه سماح برای دریافت وام اربعین ثبت کردم و چند روز بعد هم به صورت زمینی و با وسیله نقلیه شخصی از طریق مرز مهران به زیارت اربعین رفتم.

وی با بیان اینکه بعد از اربعین حسینی و پس از بازگشت به کشور منتظر خبرهایی از دریافت وام اربعین بودم، اما در این زمینه اطلاع‌رسانی نشد، می‌افزاید: همچنان منتظر واریز وام اربعین هستم. با این وجود، نه تنها من، بلکه سایر دوستانم که با هم به زیارت اربعین رفته بودیم، وام اربعین را پس از ۲۴ روز دریافت نکرده‌ایم و مسؤولان هم در این باره اطلاع‌رسانی مناسبی ندارند تا ما وضعیت تخصیص وام اربعین را بدانیم.

پرداخت وام اربعین به برخی از متقاضیان

با توجه به اینکه هنوز برخی از زائران اربعین، وام اختصاص یافته به افراد واجد شرایط را دریافت نکرده‌اند، به برخی دیگر از زائران این وام تعلق گرفته و به حساب سرپرست خانوار واریز شده است؛ به طوری که یکی از افراد واجد شرایط دریافت وام اربعین می‌گوید: من به همراه پسرم به صورت زمینی به زیارت اربعین رفتیم و نهم مهرماه چهار میلیون تومان به حسابم واریز شد. همچنین یکی دیگر از دوستانم چند روز پس از من این وام را دریافت کرد.

حدود ۲۰ درصد زائران خواستار  وام اربعین بودند

ثبت درخواست وام اربعین در سامانه سماح انجام شد که این سامانه زیر نظر سازمان حج و زیارت است. بر همین اساس، حجت‌الاسلام صحبت‌الله رحمانی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت با بیان اینکه ما پس از پایان ثبت‌نام اربعین در سامانه سماح، اسامی افرادی که درخواست وام اربعین و سایر تسهیلات را در این سامانه ثبت کرده بودند، در اختیار مسؤولان مربوطه قرار دادیم، می‌گوید: از بین سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفری که در این سامانه برای زیارت اربعین ۱۴۰۱ ثبت‌نام کرده بودند، ۷۰۰ هزار نفر خواستار دریافت وام اربعین بودند.

سازمان حج و زیارت مسئول ثبت‌نام وام اربعین بود

وی با بیان اینکه اسامی و اطلاعات متقاضیان دریافت وام اربعین را به وزارت اقتصاد دادیم، می‌افزاید: سازمان حج و زیارت به عنوان کمیته ثبت‌نام و اعزام زائران اربعین، مسئولیت ثبت‌نام زائران در سامانه سماح و ثبت درخواست متقاضیان وام اربعین را در این سامانه بر عهده داشت. اما تخصیص وام اربعین پیشنهاد وزارت اقتصاد بود و ما در این رابطه نقشی نداشتیم که زمان دریافت این اعتبار را اطلاع‌رسانی کنیم.

معاون عتبات سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه پس از اینکه اسامی متقاضیان دریافت وام اربعین را به وزارت اقتصاد دادیم، قرار بود که اسامی متقاضیان در اختیار سازمان هدفمندی یارانه‌ها قرار گیرد، می‌گوید: برخی از متقاضیان هم خودشان و هم اعضای خانواده آنها درخواست وام اربعین را ثبت کرده بودند که پس از بررسی وزارت اقتصاد و سازمان هدفمندی مقرر شد تا در صورت داشتن شرایط دریافت این وام، مبلغ به مرور به حساب سرپرستان خانوار واریز شود که البته با توجه به آخرین اطلاعات ما، تاکنون برخی از زائران این تسهیلات را دریافت کرده‌اند و برای سایر زائران نیز واریز خواهد شد.

وام اربعین

آخرین وضعیت پرداخت وام اربعین سامانه سماح

به گزارش تصویر زندگی به نقل از ایسنا: مدیرکل برنامه‌ریزی، پذیرش و اعزام عتبات، آخرین وضعیت وام اربعین را توضیح داد. حمیدرضا محمدی با اشاره به پیگیری زیاد زائران درباره وام اربعین، گفت: اطلاعات افراد متقاضی وام اربعین در سامانه سماح، به وزارت اقتصاد و دارایی فرستاده شده و درحال بررسی است.

او افزود: طبق پیگیری سازمان حج و زیارت که مسئولیت کمیته ثبت‌نام زائران در ستاد اربعین را به عهده داشته، وزارت امور اقتصاد و دارایی با همکاری سازمان هدفمندی یارانه‌ها و پلیس گذرنامه درحال بررسی اطلاعات درخواست‌کنندگان تسهیلات اربعین است که پس از این مرحله، اسامی تایید شده به بانک عامل اعلام خواهد شد و بانک از طریق پیامک به واجدان دریافت وام اربعین ، اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

مدیرکل برنامه‌ریزی و پذیرش و اعزام عتبات در سازمان حج و زیارت گفت: نتیجه این بررسی به‌زودی اعلام خواهد شد و آن‌هایی که شرایط اعلام شده از سوی وزارت اقتصاد را داشته باشند؛ یعنی سرپرست خانوار بوده و از مرزهای زمینی خارج شده باشند، این تسهیلات را که رقم آن از سه تا پنج میلیون تومان، بسته به تعداد افراد است، دریافت می‌کنند.

باخبر شوید: اخبار اربعین در ۲۴ ساعت گذشته

وزیر امور اقتصاد و دارایی در نیمه‌های شهریورماه ۱۴۰۱ پیش از آغاز پیاده‌روی اربعین اعلام کرده بود: به منظور پرداخت وام ویژه اربعین برای حضور زمینی زائران اربعین، پس از هماهنگی‌هایی که با سازمان برنامه و بودجه، سازمان حج و زیارت، ستاد مرکزی اربعین، پلیس گذرنامه و بانک‌ها صورت گرفت، زائران سرپرست خانواری که یارانه دریافت می‌کنند، پس از درخواست این تسهیلات در سامانه حج و زیارت (سماح)، در صورتی‌که از مرزهای زمینی خارج شوند، مبلغ این تسهیلات به صورت خودکار و بدون نیاز به مراجعه به بانک‌ها به حساب یارانه آن‌ها واریز شده و با اقساط یک‌ساله از یارانه آن‌ها کسر خواهد شد.

براساس شرایطی که از سوی وزارت اقتصاد اعلام شده، متقاضی دریافت وام اربعین باید سرپرست خانوار و دریافت‌کننده یارانه باشد، در سامانه سماح سازمان حج و زیارت برای اربعین ثبت‌نام کرده و صرفا از مرزهای زمینی سفر کرده باشد.

این توضیح نیز داده شده زائرانی که سرپرست خانوار نیستند امکان بهره‌مندی از این تسهیلات با رضایت سرپرست خانوار را خواهند داشت.

میزان این تسهیلات برای یک نفر سرپرست خانوار سه میلیون تومان، به همراه یک نفر از اعضای تحت پوشش چهار میلیون تومان و همراهان دو نفر یا بیشتر پنج میلیون تومان اعلام شده است.

همچنین سازمان تامین اجتماعی از آغاز پرداخت وام اربعین بازنشستگان تامین اجتماعی در روز گذشته خبر داد که مبلغ این وام ۱۲ میلیون بوده و برای ۲۰ هزار نفر از بازنشستگان این سازمان پرداخت می شود.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 85, میانگین امتیاز: 4,11 از 5)
Loading...

۱۱۴ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. عبدالله گفت:

  سلام، چرا بعد از گذشت پنچ ماه وام اربعین را واریز نکردند. من شرایط وام را داشتم. من روی وام حساب کرده بودم و برای رفتن کربلا قرض کردم، حالا اگه وام را نریزند بیچاره ام. چرا قول های پوچ به مردم میدهند و مردم را گرفتار میکنند

  موافقم ۱۷
 2. علی گفت:

  سلام
  من هم وام اربعین را دریافت کرده ام تا الان سه قسط از تاریخ پرداخت گذشته ولی از من پولی کم نشده و به اقساط تسهیلات جریمه تعلق گرفته نمیدونم چطوری باید اقساط را پرداخت کرد و چرا خودشان قسط را کم نمی‌کنند؟

  موافقم ۵
  مخالفم ۱
 3. بهنام گفت:

  باسلام، میشه این وام اربعین رو پیگیری کنید که چه زمانی میخوان پرداخت کنن. ممنون میشم اطلاع رسانی کنید

  موافقم ۲۷
  مخالفم ۲
 4. عبدالله گفت:

  سلام، بیش از سه ماه از اربعین میگذرد ولی از وام خبری نیست با وعده پوچتان زندگی منو بهم ریختن

  موافقم ۲۲
  مخالفم ۱
 5. رضا گفت:

  سلام، متاسفانه این وام هم مثل اکثر وعده های دولت کذب محض بوده و بعد از چند ماه خبری ازش نیست. بیچاره همسفر من که به امید گرفتن این وام، سه میلیون قرص کرد و الان هر بار که منو میبینه کلی دعاتون میکنه!!

  موافقم ۲۰
  مخالفم ۳
 6. حسین خلفی زاده گفت:

  سلام برای بعضی ها وام اربعین پرداخت شده ولی برای بعضی ها هنوز پرداخت نشده چرا. بنده سرپرست خانواده و یارانه بگیر هستم

  موافقم ۱۷
  مخالفم ۱
 7. علی گفت:

  باسلام
  من با خانواده‌ که ۷ نفر هستیم از مرز چزابه به صورت زمینی به کربلا مشرف شدیم. چرا این وام که رسانه ایش کردین واریز نمی‌کنین؟ موجب سلب اعتماد ما از خودتون میشین. خب من هزینه سفر رو قرض کردم و واقعا نیاز دارم به این مبلغ وام.

  موافقم ۱۴
  مخالفم ۱
 8. سید گفت:

  برای من تازه پیام اومده ( مشمول گرامی، ورود شما به کشور در سامانه وظیفه عمومی ثبت شد. ودیعه شما حداکثر ظرف مدت ده روز به حساب اعلامی واریز می گردد.)
  حالا ببینیم واریز میکنم یا نه . احتمالا برای پرداخت وام بودجه تامین شده.

  موافقم ۲۸
  مخالفم ۴
 9. زائر گفت:

  باتوجه به قطع شدن یارانه نقدی از ماه بعد ما تا قبل از ۲۰ آذر وقت داریم تا پیگیری و نسبت به واریز این وام اقدام کنیم وگرنه موضوع منتفی خواهد شد. اگر دوستان موافق باشند نظر آقا مهران خوب هست مراجعه به وزارت اقتصاد داشته باشیم منتهی همه باهم تا آخرین پیگیری ها را انجام دهیم.

  موافقم ۳۱
  مخالفم ۱
  • mahnaz گفت:

   ظاهرا دریافت کالابرگ اختیاری شده.

   موافقم ۷
   مخالفم ۲
  • محمدجواد گفت:

   برای کسانی که واریز کردن تا حالا قسط وام اربعین ازشون کم نشده

   موافقم ۲۰
   مخالفم ۵
  • سیدابراهیم گفت:

   با سلام خدمت عزیزان. بزرگواران بنده توفیق شد تنهایی عازم کربلا شدم. بعد یک ماه از برگشت از کربلای معلا مبلغ ۵ میلیون از بانک تجارت واریز شد و مبلغ ۲۰۰ هزار تومن هم کارمزد وام ازش کم کردن مجموعا شد ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان واریز شد. اما بعد ۳ دوره واریز یارانه هیچ مبلغی به عنوان کسورات اقساط تا به الان که ۱۲ دی ماه ۱۴۰۱ هست کسر نشده. هیچ جایی هم نمیشه پیگیری کرد. نمیدونم آخر و عاقبتش چی میشه

   موافقم ۱۷
 10. زائر گفت:

  باسلام خدمت همه زوار امام عشق
  لطفاً به پیگیری نسبت به واریز وام اربعین ادامه بدهید و دلسرد نشوید چون حق گرفتنی است و با اقتدا به حضرت ارباب جلوی هر ظلمی را بگیریم و نگذاریم خیلی راحت این موضوع منتفی شود

  موافقم ۳۶
  • مهران گفت:

   سلام من پیگیری میکنم اما تا الان نتیجه نداشته به نظرم چند نفری باید بریم وزارت اقتصاد

   موافقم ۲۶
   مخالفم ۲
  • محسن گفت:

   به نظرم چون می خواهند یارانه نقدی را حذف کنند و کالابرگ الکترونیک بدن، در این صورت بازپرداخت وام از طریق یارانه غیر ممکنه. برای همین پرداخت نکردند

   موافقم ۱۱
   مخالفم ۱
 11. مجید گفت:

  وام اربعین هم یکی دیگر از وعده های توخالی بود که بازهم عده ای را خام کرد مگر میشود منابع مالی نداشته باشند اگر نداشتند چرا وعده دادند من با گذشت هفتاد روز دریافت نکردم با اینکه تمام شرایط را داشتم اسمم هم در لیست بستانکاران هست ما که به هوای وام به زیارت امام نرفتیم ولی عده زیادی که به دلیل وضع خراب مالی نمی توانستند بروند به هوای همین پول قرض کردند و رفتند به امید آنکه تا بازگشت پول در حسابشان باشد که متاسفانه نبود

  موافقم ۶۵
  مخالفم ۴
» نمایش دیدگاه های بیشتر «

ارسال دیدگاه شما

×