سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲

دستورالعمل معافیت ارائه اظهارنامه مالیاتی (تبصره ماده ۱۰۰) سال ۱۴۰۲

دستورالعمل معافیت ارائه اظهارنامه مالیاتی از سوی سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ شد

دستورالعمل تبصره ماده ۱۰۰، برای محاسبه مالیات عملکرد سال ۱۴۰۱ برخی از مشاغل از سوی سازمان امور مالیاتی کشور، ابلاغ شد.
تسنیم: یکی از مهم‌ترین موارد در قوانین و بخشنامه‌های مالیاتی، موضوع تبصره ماده ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم است. سازمان مالیاتی به منظور حمایت از اشتغال‌زایی و رونق کسب و کارهای متوسط و ضعیف، همه ساله برای برخی از مشاغل، تسهیلاتی در نظر می‌گیرد. به این صورت که هرگاه درآمد حاصل از فروش یا ارائه محصولات (کالا یا خدمات) برای این گروه از مشاغل در یک سال مالیاتی، کمتر از سقف تعیین شده از سوی این سازمان باشد، صاحبان مشاغل مذکور از انجام بخشی از تکالیف مالیاتی معاف خواهند بود. همچنین مالیات این دسته از مودیان به صورت مقطوع محاسبه و مطالبه می‌شود.

لازم به ذکر است؛ در سال ۱۴۰۱ سقف فروش سال ۱۴۰۰ برای استفاده از این تسهیلات حدود ۵ میلیارد تومان لحاظ شده بود.

بر همین اساس اخیرا، هادی سبحانیان در بخشنامه‌ای به ادارات کل امور مالیاتی بخشنامه استفاده تسهیلات تبصره ۱۰۰ قانون مالیات‌های مستقیم را ابلاغ کرد.

در بخشنامه رئیس کل سازمان امور مالیاتی آمده است، در اجرای تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۹۴ و با رعایت مفاد بند (ل) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور و به منظور تکریم مودیان، اجرای عدالت مالیاتی با توجه به شرایط اقتصادی کشور، تسهیل وصول مالیات و ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات عملکرد سال ۱۴۰۱ برخی از صاحبان مشاغل مقرر می‌دارد؛

معافیت ارائه اظهارنامه تا سقف ۶ میلیارد و ۷۲۰ میلیارد تومان فروش

مشمولان تبصره ماده (۱۰۰) قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحی مصوب ١٣٩۴:

– تمامی صاحبان مشاغلی که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آنها در سال ۱۴۰۱ حداکثر صد برابر معافیت موضوع ماده (۸۴) قانون مالیاتهای مستقیم مبلغ ۶۷،۲۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال بوده و فرم مالیات مقطوع برای آنها در درگاه خدمات الکترونیک سازمان بارگذاری شده است مشمول مقررات این دستور العمل بوده و از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۱۳۹۴ و ارائه اظهار نامه مالیاتی برای عملکرد مذکور معاف می‌باشند.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 3, میانگین امتیاز: 4,67 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×