جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲

فواید و مضرات سویا

co611
دانستنی هایی در مورد فواید و مضرات سویا ، مواد غذایی حاصل از سویا شامل شیر سویا، توفو، سس سویا و روغن سویا می‌باشد. دانه های سویا حاوی مقادیر زیادی اسید فیتیک، آلفا لینولیک اسید و ایزوفلاون می‌باشد.  در ادامه مطلب دانشنامه سلامت بخوانید دیگر خواص درمانی و مضرات سویا را …

فواید خوردن سویا و خواص درمانی آن

سویا حاوی پروتئین، ایزوفلاون و فیبر بوده که همه این مواد برای سلامتی مفیداند. پروتئین درون سویا می‌تواند فوایدی برای بیماری های قلبی، کاهش اثرات یائسگی، کاهش وزن،ورم مفاصل، عملکرد مغز و بهبود توان در ورزش دارد. سویا ممکن است بتواند خطر سرطان سینه در زنان و سرطان پروستات در مردان را کاهش دهد.

 

بعضی از خواص درمانی و فواید سویا شامل:

 

تاثیر بر کلسترول خون- تحقیقات نشان می‌دهد، اضافه کردن سویا به رژیم غذایی می‌ تواند تاثیراتی بر سطح کلسترول خون داشته و کمی آنرا کاهش دهد. کاهش سطح کلسترول تا زمانی که رژیم ادامه دارد، باقی می‌ ماند.

 
تاثیر بر فشارخون بالا- تحقیقات نشان می‌دهد که سویا می‌تواند فشارخون را کاهش دهد، با این حال تحقیقات بیشتری برای تعیین میزان سویای لازم برای کاهش فشارخون مورد نیاز است.nbsp;
تاثیر بر یائسگی- تحقیقات نشان می‌دهد که سویا گرگرفتگی را در زنان یائسه کاهش می‌ دهد. البته تحقیقات بیشتری برای نتیجه گیری در این مورد نیاز است.
 
تاثیر سویا بر حساسیت- معمولا شیر سویا برای کودکان حساس به شیر عادی استفاده می‌ شود، با این حال تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.
 
تاثیر سویا بر سرطان- تحقیقات محدود نشان می‌ دهد که سویا می‌ تواند خطر سرطان سینه، پروستات و روده بزرگ (colon) را کاهش دهد. با اینحال تحقیقات بیشتری برای اثبات تاثیر سویا بر پیشگیری از سرطان مورد نیاز است.
 
تاثیر سویا بر دردهای دوره‌ای پستان- تحقیقات محدودی نشان می‌دهند که سویا می‌ تواند بر دردهای دوره‌ای پستان که با سیکل قاعدگی در ارتباط اند تاثیر داشته و آن را کاهش دهد. با این حال تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.
 
تاثیر سویا بر دیابت نوع ۲- سویا ممکن است بتواند تاثیرات مفیدی بر سطح قندخون در افراد دیابتی داشته باشد. بااین حال تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

سایر مواردی که ممکن است سویا در بهبود آنها نقشی داشته باشد اما هنوز ثابت نشده‌اند، شامل:–  بهبود کیفیت ورزش
–  سنگ صفرا
–  بیماری های قلبی
–  التهاب
–  کم خونی فقر آهن
–  بیماری های کلیوی
–  سندرم متابولیک
–  آرتروز
–  عملکرد بهتر بدن در افراد میانسال
–  پیر شدن پوست
–  صدمه به نخاع
–  کاهش وزن

 

مضرات سویا و موارد منع مصرف

سویا تقریبا خوراکی مطمئن و بی خطری می‌ باشد و می‌ شود در رژیم غذایی بزرگسالان، کودکان و یا حتی نوزادان استفاده نمود. با این حال:

–  آلرژی و حساسیت به سویا معمول بوده و اگر شما به سویا و یا سایر اعضای خانواده سویا حساسیت دارید، نمی‌بایست آن را مصرف نمایید. نشانه‌های حساسیت به سویا متفاوت بوده و می‌تواند شامل آب ریزش بینی، التهاب دستگاه گوارش و یا افت فشار ناگهانی شود.
–  سویا خطر خونریزی را افزایش می‌دهد و در افرادیکه داروهای رقیق کننده خون مصرف می‌ کنند، یا اختلالات خونریزی دارند می‌ بایست با احتیاط و کم مصرف شود.
–  سویا ممکن است سطح قندخون را پایین بیاورد پس افراد دیابتی و یا کسانیکه قندخون پایینی دارند باید با احتیاط آنرا مصرف کنند.
–  افرادی که دچار کم خونی، فیبروز کیستیک یا اختلالات تیروئید، معده، روده، سیستم ایمنی و قلبی دارند، باید با احتیاط مصرف شود.
–  افراد مبتلا به نقرس بهتر است مصرف سویا را کم و محدود نمایند. 

قابل توجه خانم های باردار و شیرده :

در این دوران سویا به عنوان جزئی از رژیم غذایی در زنان باردار و شیرده معمولا بدون اشکال می‌باشد اما از مصرف زیاد آن پرهیز کنند همانطور که می دانید هر چیز مفید را اگر بی اندازه مصرف کنید مضر می شود .

منبع : rastineh.ir

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 5, میانگین امتیاز: 3,60 از 5)
Loading...
×