دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱

فنگ شویی چیست؟ اصول فنگ شویی (چیدمان صحیح دکوراسیون) اتاق خواب

فنگ شویی چیست؟ اصول فنگ شویی اتاق خواب ♦️ چیدمان دکوراسیون در اتاق خواب با رعایت اصول فنگ شویی ♦️ نکات مهم برای چیدمان اتاق خواب ♦️ فنگ شویی در خانه

اصول فنگ شویی اتاق خواب

فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی، فنی باستانی در چین است که برای چیدمان درست دکوراسیون از آن استفاده می‌شود. فنگ شویی اتاق خواب نیز یکی از کارهایی است که باید برای خواب بهتر و زندگی آرامتر، انجام داد.

سبک باستانی فنگ شویی به ما کمک می‌کند خانه هایمان را متوازن کرده و زندگی شادتر و موفق تری بسازیم. معمولاً بیشترین توجه را به اتاق خواب معطوف می‌ کنیم که مکانی برای استراحت است. فنگ شویی اتاق خوابتان به شما کمک می‌ کند احساس و استراحت خود را کنترل کنید. پس لازم است بدانید که چطور باید «چی» (Chi) را به جریان انداخته و از ورود انرژی های منفی که ممکن است وارد اتاق و حتی زندگیتان شود، جلوگیری کنید.

برای فنگ شویی اتاق خوابتان، مراحل زیر را دنبال کنید.

تاج تختخواب باید محکم و ثابت باشد

در اصول فنگ شویی، بهترین تاج های تختخواب، تاج های یکپارچه و محکم هستند و جنس آنها چوب یا چوب با روکش پارچه است که علاوه بر داشتن ظاهری نرم و لطیف، از انرژی مثبت فنگ شویی در اتاق خواب شما نیز محافظت می کند. هنگامی که به خواب می روید، بدنتان به مرحله بازیابی انرژی رفته و این کار را طی مراحل مختلفی انجام می دهد. بصورت ناخودآگاه، سر شما نیاز به پشتیبان، محافظت و حمایت مناسب دارد، همان طور که پشت شما به هنگام نشستن طولانی مدت روی صندلی، نیاز به این حمایت دارد.

از تشک خوب و با محافظت بالا استفاده کنید

انواع مختلفی از تشک ها در بازار موجودند. عاقلانه و با دقت، تشکی را انتخاب کنید که بهترین خواب و استراحت را برای شما فراهم آورد. بسیار ساده است؛ هر چه در طول شب بهتر بخوابید، در طول روز سالم تر و شاداب تر هستید. تشک دست دوم نخرید، هرگز نخواهید فهمید که این خوشخواب ها چه انرژی هایی را از صاحبان قبلیشان در خود ذخیره کرده اند.

ارتفاع مناسب را رعایت کنید

برای تعادل جریان انرژی زیر تختتان، لازم است که تخت ارتفاع مناسبی از سطح زمین داشته باشد. به طور کلی، تخت هایی که زیرشان جایی برای نگه داری وسایل دارد، از لحاظ فنگ شویی تخت های نامناسبی محسوب می شوند. چون وقتی خوابیده اید، باید انرژی در اطراف بدن شما در گردش باشد و با وجود کشوها، این غیر ممکن است.

فاصله تخت و در ورودی را بیشتر کنید

تخت خوابتان را جایی قرار دهید که بیشترین فاصله را بصورت مستقیم یا مورب از در ورودی اتاق داشته باشد، اما در امتداد آن نباشد. بهتر است تختتان در امتداد در بالکن، در حمام یا کمدهایتان نباشد چرا که در معرض گردش فراوان «چی» قرار می گیرید. بهترین کار این است که تخت را در جهت مخالف در و به گونه ای قرار دهید که بالای تخت، کنج مخالف کنجی باشد که در قرار دارد.
نزدیک بودن به در ممکن است موجب شود با هر رفت و آمد غیر منتظره ای از جا بپرید. هر چه از در دورتر باشید، آمادگیتان برای مواجهه با ورود و خروج های ناگهانی بیشتر خواهد بود. به همین دلیل، اتاق خواب هم باید تا حد امکان از در ورودی خانه دور باشد.
با این وجود، ایده آل است که وقتی بیدار می‌شوید، در ورودی اتاق در خط مستقیم دید شما قرار داشته باشد یا حداقل به آن نزدیک باشد تا این حس را به شما القا کند که بر زندگی خود کنترل دارید.

تختتان را به دیوار تکیه دهید

علاوه بر یک تاج تخت مناسب، لازم است دیواری مناسب و یکپارچه نیز بالای سرتان باشد. هنگامی که زیر پنجره می خوابید، انرژیتان به مرور کاهش می یابد، چرا که نه پشتیبانی کافی از سرتان انجام می گیرد و نه محافظت مناسب.

تقارن را در دو طرف تخت رعایت کنید

پاتختی ها را به صورت متقارن در دو طرف تخت قرار دهید تا وقتی خوابیده اید، توازن و تعادل در اطراف تخت برقرار باشد. ایده آل است که روی هر دو میز، آباژوری قرار دهید تا نور ملایمی به اتاقتان بدهند. ایده آل تر آن است که میزها به جای مربع، گرد باشند تا انرژی «چی» که به سوی شما می آید را بشکنند.

تختتان را از تلویزیون، میز تحریر یا هر چیز که حواستان را پرت می کند، دور کنید

بهتر است تلویزیون یا میز تحریر بیرون از اتاق خواب باشند، تا این اتاق کاملاً به محلی برای خوابیدن و استراحت کردن تبدیل شود. اما با وجود کوچک بودن فضای اتاق ها، اگر تلویزیون یا میز تحریر در اتاق دارید، آن را تا حد امکان دور از تختخوابتان قرار دهید تا آن را تحت تاثیر انرژی منفی خود قرار ندهند. اگر می توانید از پاراوان های چوبی استفاده کنید تا فضای بیشتری بین خودتان، تلویزیون و میز ایجاد کنید.

تلویزیون میدان مغناطیسی ناسالمی دارد که ممکن است خواب شما را مختل کند و مثل یک شخص سوم پا به اتاق خوابتان بگذارد. اگر لازم است که حتما تلویزیون را در اتاق داشته باشید، تلویزیون را هنگام خواب در کمد یا کتابخانه گذاشته و در را ببندید.

آینه را در مجاورت تختخواب قرار ندهید

آینه ها باعث بر هم خوردن خواب شما می‌شوند. وجود آینه در اتاق هم حس بی اعتمادی ایجاد می کند. به طور کلی، باید از گذاشتن آینه رو به روی تخت خودداری کنید، چرا که برای فضای مخصوص استراحت، انرژی بسیار زیادی دارد.

تخت خوابتان را زیر چراغ سقفی قرار ندهید

خوابیدن زیر یک لوستر سقفی ممکن است باعث ایجاد احساس فشار شود. ایجاد جریان انرژی های ناخواسته بالای تخت، خواب شما را به هم می ریزد. واقعیت این است که هیچ چیز نباید خواب شما را تهدید کند.

از گذاشتن آب نما و آکواریوم در اتاق خوابتان خودداری کنید

عکس آب یا آکواریوم را در اتاقتان نگذارید. هر نمادی از آب باعث جذب مشکلات مالی یا دزدی می‌شود. برای داشتن بهترین فنگ شویی، تنگ ماهی یا نقاشی هایی که آب و رودخانه در آنها نقش کلیدی دارند را از اتاق خوابتان بیرون ببرید.

در اتاق خوابتان گیاه نگذارید

گیاهان دارای حجم زیادی از انرژی «یانگ» (Yang) هستند که انرژی و فعالیت بسیار به ارمغان می‌آورند. پس بهتر است هنگام استراحت و خواب، گیاهی در اتاق نباشد. اگر جای دیگری برای قرار دادن گلدان ها ندارید، آنها را جایی بگذارید که وقتی در رختخواب هستید، خارج از خط دید شما باشند. در صورت داشتن بالکن، گل و گیاه مورد علاقه خود را آنجا قرار دهید.

از تلنبار کردن وسایل نزدیک تخت خودداری کنید

در صورت قرار دادن لوازم زیاد کنار تخت خواب و چسباندن آن به دیوار، انرژی «چی» نمی تواند آزادانه جریان داشته باشد و موجب ایجاد اختلال در خواب شما خواهد شد. اگر یک طرف تخت دونفره تان را به دیوار بچسبانید، انگار کسی که کنار دیوار می‌خوابد در رابطه گیر افتاده است.

کتاب هایتان را جای دیگری بگذارید

اگر می‌خواهید قبل از خوابیدن کتاب بخوانید، می‌توانید چند کتاب را روی قفسه اتاق خوابتان نگه دارید، اما تعداد زیادی کتاب می‌تواند عرصه را بر شما تنگ کند. اتاق خواب جایی برای استراحت و تمدد اعصاب است و اگر کتاب های زیادی در اتاقتان تلنبار کنید، آن را شبیه به اتاق کار خواهید کرد. وجود بیش از حد کتاب در اتاق خواب، شما را تحت فشار زیادی قرار خواهد داد.

از رنگ های تند برای ایجاد هیجان و انرژی استفاده کنید

استفاده از رنگ های عنصر آتش بر اساس اصول فنگ شویی، برای شما انرژی زا خواهد بود و همچنین به شما کمک خواهد کرد تا هیجان و عشق را به اتاق خوابتان بیاورید. بر اساس اصول فنگ شویی، رنگ های آتشی عبارتند از قرمز، نارنجی، زرد تیره، بنفش و صورتی.

برای ایجاد ثبات از رنگ های با زمینه خاکی استفاده کنید

استفاده از عنصر زمین بر اساس اصول فنگ شویی به شما در ایجاد ثبات، آرامش و حفاظت از روابطتان کمک خواهد کرد. بر اساس اصول فنگ شویی، رنگ های مانند زرد روشن و بژ مناسب هستند.

برای ایجاد حس شفافیت و دقت، از رنگ های فلزی استفاده کنید

بر اساس اصول فنگ شویی استفاده از عناصر فلزی حس هوشیاری، دقت، شفافیت و شایستگی به شما می‌دهد. استفاده از این رنگها به صورت متوازن، به شما کمک خواهد کرد شفافیت و روشنی را به فضای خانه تان ببرید.

رنگ های فلزی بر اساس اصول فنگ شویی خاکستری و سفید هستند.

از رنگ های پاستلی استفاده کنید تا آرامش به اتاق خوابتان بیاورید

در پایان روز، مهمترین مساله این است که در اتاق خوابتان احساس آرامش داشته باشید و خوب بخوابید. استفاده از رنگ های روشن و ملایم (پاستلی) در اتاق خواب، به شما آرامش ذهن و روح می بخشد. می توانید از رنگ های آبی روشن صورتی روشن، سبز روشن و بنفش روشن استفاده کنید.

به جای پنجره ها دقت کنید

تا حدامکان از قرار گرفتن تخت خوابتان بین پنجره و در خودداری کنید. در غیر این صورت، در معرض جریان انرژی «چی» قرار خواهید گرفت که بین در و پنجره در گردش است. اگر نمی توانید تخت خوابتان را جای دیگری قرار دهید، از پرده ای زیبا و خوش ترکیب استفاده کنید تا بخشی از این جریان انرژی منفی را مسدود کند. همچنین باید از خوابیدن رو به روی پنجره نیز خودداری کنید، چرا که خواب آرامی نخواهید داشت.

در اتاق خوابتان، نقاشی های امیدبخش بگذارید

نقاشی هایی از مناظر آرامش بخش و طبیعت یا جاهایی که به شما امید و آرامش می‌دهند در اتاقتان نصب کنید. چند منظره یا عکسی که به شما انگیزه می‌دهد تا به رویاهایتان برسید را در اتاق خوابتان بگذارید تا ذهنتان آرام و پر از حس خوب باشد. تصاویر گرافیکی شلوغ یا ترسناک، جایی در اتاق خواب شما ندارند. امیدبخش ترین و زیباترین تصاویر را در افق دیدتان قرار دهید تا به محض بیدار شدن، نخستین چیزی باشد که می بینید.

به تساوی فضاها دقت کنید

دقت کنید در دو طرف تختخوابتان و نیز سایر وسایل موجود در اتاقتان، فاصله ها برابر باشند. چیدمان وسایل باید به گونه ای باشد که به راحتی بتوان در بین وسایل اتاق راه رفت. البته ممکن است برخی وسایل در اتاق این تساوی را از بین ببرند، اما بطور کلی باید از انباشتگی وسایل در یک گوشه اتاق جلوگیری کنید تا باعث ایجاد فضای ناهمگون در مهم ترین اتاق خانه تان نشوید.

از لباس هایی که دیگر نمی‌پوشید خلاص شوید

درِ کمد و کشویتان را باز کنید و تمام لباس هایی را که طی یک سال گذشته نپوشیده اید، بیرون بیاورید. می توانید این لباس ها را به خیریه ببخشید یا آنها را به دوست یا کسی بدهید که مایل به استفاده از آنهاست. حتی اگر این لباس ها را نبینید هم نگه داری و انباشتگی آنها در اتاق خوابتان، فرصت داشتن لباس های جدید را از شما می گیرد.

عکس اقوام یا دوستان را در اتاقتان قرار ندهید

می توانید چند قاب عکس خانوادگی را در اتاق خوابتان داشته باشید، اما از گذاشتن حجم عظیمی از عکس های فامیل یا دوستان در تمامی اتاق خودداری کنید، چرا که حس می کنید به شما زل زده اند و شما را تحت فشار قرار داده اند. در مورد تصاویر مذهبی نیز همین طور است.

هر نوع انباشتگی را از بین ببرید

برای داشتن بهترین فنگ شویی در اتاق خوابتان، لازم است تمامی کاغذها، بدلیجات قدیمی و کهنه، عکس های بیخودی، هدایای بی استفاده و هر آنچه را که نیاز ندارید، دور بریزید. اگر وابستگی عاطفی خاصی به این وسایل دارید، آنها را در انباری یا یک اتاق دیگر جای دهید. اما تمام تلاش خود را به کار گیرید تا کمترین وسایل را در اتاق خواب خود داشته باشید. از گذاشتن صندلی اضافه یا عکس و نقاشی غیر ضروری خودداری کنید. هر چه وسایل بیشتری در اتاقتان داشته باشید، ایجاد توازن و تعادل کار سخت تری خواهد بود. داشتن یک اتاق خلوت و بدون انباشتگی به شما کمک می‌کند یک زندگی روان و بدون انباشتگی ناراحتی ها داشته باشید.

شهرمطلب

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصبت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 9, میانگین امتیاز: 4,00 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×
/a>