چهارشنبه , ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰

سمپاشی منازل: چطور «سمپاش مورچه های نجار» خود شویم؟

سمپاشی مورچه نجار

این راهنمای سنجاق مگ درباره سمپاشی منازل است. حتما خودتان می دانید کمی مطالعه برای اینکه بدانید این حشرات ریز سیاه چی هستند لازم است تا بعد که یک متخصص سمپاشی منازل می خواستید بدانید با او درباره چی حرف بزنید.

 

یافتن  لانه

مطمئن شوید که سر و کار شما با مورچه هاست و نه موریانه.

مورچه های درودگر حشراتی بزرگ با رنگ مشکی و یا قهوه ای تیره هستند و بدن سه بخشی با شش پا دارند. شاخک های آنها خمیده است. مورچه های کارگر بدون بال و مورچه های ملکه بالدار هستند. آنها می توانند مسیرهای طولانی را بپیمایند. موریانه ها که مشکل بزرگتری نسبت به مورچه ها هستند، شاخک های صاف و رنگ روشن دارند.

به دنبال تپه های پودری حاصل از فعالیت مورچه ها باشید.

زمانی که مورچه ها برای لانه گزیدن چوب را می خورند، تپه های خاک اره ای از خود به جا می گذارند. در این تپه ها اعضای بدن مورچه ها نیز وجود دارد ولی بیشتر شبیه خاک اره است. اگر چنین چیزی را در خانه ی خود مشاهده کردید، یعنی شما با مشکل مورچه در خانه ی خود مواجه هستید.

به دنبال پیداکردن خرابی در سازه ها و بخش های چوبی خانه باشید.

در چوبی که تبدیل به لانه ی مورچه ها شده باشد، سوراخ و شکاف دیده می شود. همچنین در اطراف آن خاک اره های پراکنده نیز خواهید دید. مورچه ها تمایل دارند تا در دیوارها و درهای تو خالی، کابینت ها، تیرها و ستون ها و سازه های چوبی لانه کنند. مورچه ها به چوب های مرطوب علاقه ی بیشتری دارند، پس به دنبال چوب هایی بگردید که نسبتا مرطوب هستند.

برای مورچه ها طعمه بگذارید.

برای آنها در جایی طعمه قرار دهید تا از لانه ی خود خارج شوند و سپس با دنبال کردن مسیر حرکت مورچه ها می توانید لانه را پیدا کنید.

مسیر مورچه ها به لانه را دنبال کنید.

زمانی که مورچه ها در حال بردن طعمه به لانه ی خود هستند آنها را دنبال کنید. احتمالا آنها را زمانی که داخل دیواریا یک در یا کابینت می خزند خواهید دید. به دنبال کردن ادامه دهید تا از محل لانه مطمئن شوید.

  • اگر لانه در دسترس و قابل مشاهده است، با استفاده از مرحله ی بعد می تواند آن را از بین ببرید.
  • اگر لانه مخفی و خارج از دسترس باشد، برای از بین بردن مورچه ها نیاز به طعمه ی سمی خواهید داشت. برای مشاهده ی اثر گذاری آن لازم است تا سه روز صبر کنید.

بخش دوم:از بین بردن کلونی مورچه ها

سمپاشی مورچه نجار

از روش طعمه ی سمی استفاده کنید

در صورت مخفی و خارج از دسترس بودن لانه، این روش بهترین است. مورچه ها از لانه خارج خواهند شد و طعمه ی سمی را با خود به لانه خواهند برد ودر طی سه روز تمام کلونی مسموم خواهند شد. مقداری سم ژله ای مخصوص مورچه ی درودگر تهیه کنید و آن را با یک قاشق مربا خوری شیر و یک قاشق مربا خوری شکر مخلوط کنید. مقداری از آن را در نزدیک مکانی که مشکوک به محل لانه است قرار دهید.  صبر کنید تا مورچه ها از لانه خارج شوند و آن را با خود ببرند.

 

  • اینکه طعمه ی شما به آرامی اثر کنید امری ضروری است. اگر طعمه مورچه های کارگر را در مسیر بازگشت به لانه از بین ببرد، هزاران مورچه تحت اثر قرار نگرفته و زنده خواهند ماند. سمی را انتخاب کنید که اثر گذاری آن حداقل سه روز زمان ببرد.
  • هرگز صف مورچه ها را سم پاشی نکنید، زیرا نه تنها به آنها آسیبی نمی رسد، بلکه باعث می شود احساس خطر کنند و لانه های بیشتری بسازند. اگر حیوان خانگی یا کودک در خانه دارید، محفظه های طعمه ی مقاوم در برابر ضربه گزینه ی امنی خواهند بود.

از پودر مورچه استفاده کنید

در صورتی که کلونی به سادگی قابل دسترس باشد این روش موثر خواهد بود. پودر را مستقیما به روی ملکه و بقیه ی کلونی بپاشید.

  • دیاتومیت زمین پودری طبیعی و غیر سمی است که با استفاده از آن می توانید بدون وارد کردن مواد شیمیایی به خانه از شر مورچه ها خلاص شوید.
  • سایر پودرهای سمی نیز مفید خواهند بود اما وجود آنها در خانه می تواند سلامت کودکان و حیوانات خانگی را در خطر قرار دهد.

طعمه ی بوریک اسید را امتحان کنید

  • بوریک اسید را از مغازه ی مواد شیمیایی تهیه کنید.
  • 3/1 شکر را با 3/2 بوریک اسید ترکیب کنید.
  • در بطری نوشابه را با این ترکیب پر کنید و آن را در اطراف محلی که مورچه دیده اید بریزید.
  • وقتی مورچه ها آن را به لانه می برند، آنها را داخل لانه از بین خواهد برد. بوریک اسید از داخل بدن مورچه را تخریب می کند.

بخش سوم: از بازگشت مورچه ها جلوگیری کنید.

سمپاشی مورچه نجار

خانه را تمیز نگه دارید تا مکان مناسبی برای تخم ریزی و زندگی مورچه ها نباشد

زمین را به خوبی تمیز کنید، هر شیری که چکه می کند و می تواند در چوب ها ایجاد رطوبت کند را تعمیر کنید و هر فضایی که می تواند به پناهگاهی برای مورچه ها تبدیل شود را از بین ببرید.

خانه ی خود را ضد مورچه کنید

با بتونه هرگونه سوراخ در اطراف ساختمان، درها و پنجره ها و هر جای دیگری که مورچه ها از طریق آن میتوانند وارد خانه شوند را پر کنید.  درها و پنجره ها را توری بزنید.

هرگونه خرده ریز طبیعی مانند برگ ها را از اطراف خانه پاک کنید.

شاخه های درخت  خیلی نزدیک به خانه را قطع کنید. برگ ها، علف ها، تپه های چوب و سایر دور ریز های طبیعی را که نزدیک خانه ی شماست و می تواند موجب تجمع مورچه ها شود را از بین ببرید.

خرده های غذا را جمع کنید و نشتی های آب را تعمیر کنید

مورچه ها برای بقا به قند، آب و پروتئین نیاز دارند. نگه داشتن این مواد خارج از دسترس آنها روش خوبی برای دور نگه داشتن آنها از خانه است. سطوح و زمین را تمیز و مرتب نگه دارید و خرده های مواد غذایی، خصوصا مواد غذایی شیرین را از زمین جمع کنید. محل نشتی آب را تعمیر کنید و از اینکه منبع آبی در اختیار آنها باشد مطمئن شوید.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 1, میانگین امتیاز: 4,00 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما