سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

سامانه جدید دریافت وام فرزندآوری ۲۰۰ میلیونی؛ ۴۵ روزه وام بگیرید

رونمایی از سامانه تسهیلات فرزندآوری

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، معاون اعتبارات بانک مرکزی در گفتگوی تلفنی با بخش خبری۲۱ گفت: متقاضیان تسهیلات ازدواج و فرزندآوری با ورود به سامانه بانک مرکزی می توانند ثبت نام خود را تکمیل کنند. این گزارش می افزاید با توجه به آغاز به کار محدود این سامانه در ۳۱ فروردین سال جاری، امروز بانک مرکزی با تکمیل آن از سامانه تسهیلات فرزندآوری رونمایی کرد.

آدرس سامانه وام فرزندآوری

آقای صحابی در خصوص مدت زمان ثبت نام تا تعیین شعبه برای متقاضیان این تسهیلات تصریح کرد: متقاضیان باید وارد سامانه بانک مرکزی به آدرس «http://ve.cbi.ir» شوند و آنجا ثبت نام شان را انجام دهند، وقتی ثبت نام کردند، بانک و شعبه شان را انتخاب می‌کنند و به صورت فوری یک کد رهگیری را از طریق پیامک از بانک مرکزی دریافت می‌کنند. از آن روزی که تعیین شعبه شان تأیید شد از طریق بانک ۱۲ روز فرصت دارند به بانک مراجعه کنند و در شعبه پذیرش شوند، از آن تاریخ ۴۵ روز فرصت دارند که تکمیل مدارک کنند؛ اگر ضمانتی و یا مدارک سکونتی لازم است ارائه کنند، ​۴۵ روز فرصت دارند پرونده شان را تکمیل کنند و بعد از آن تاریخ هم ۱۰ روز بانک فرصت دارد تسهیلات را به حساب متقاضی واریز کند. وی گفت:​ در صورت تکمیل بودن مدارک، حداکثر وام ۴۵ روزه پرداخت می شود و کسی که زودتر پرونده اش را تکمیل کند، تسهیلات را زودتر دریافت می‌کند.

وام فرزندآوری

این در حالی است که اظهارات برخی متقاضیان دریافت وام حاکی از آن است که این مدت بیش از چند ماه طول می‌کشد. معاون اعتبارات بانک مرکزی در این خصوص افزود: امروز این سامانه به طور رسمی رونمایی شد. ما از ابتدای اردیبهشت ماه، این سامانه را به صورت آزمایشی راه اندازی کردیم و به مرور زمان ایراداتی که داشت و بروز رسانی‌های فنی که با توجه به نیاز‌های متقاضیان باید اتفاق می‌افتاد، این ایراد‌ات برطرف شد، امروز همه بانک‌ها به این سامانه وصل هستند و مسلما سرعت بیشتر خواهد شد.

منتها نکته‌ای که وجود دارد راجع به تسهیلات فرزندآوری این است که قانون گذار فرزند‌ها و موالیدی که سال گذشته هم به دنیا آمدند در سال ۱۴۰۰ را مشمول کرده است؛ طبق آمار رسمی مرکز آمار ایران، سال گذشته یک میلیون و ۱۰۰ هزار موالید داشتیم و متولدین امسال هم مشمول خواهند بود. ابتدای سال یعنی اردیبهشت ماه که این سامانه به طور آزمایشی هم راه اندازی شد، یک هجوم ثبت نامی داشتیم که به مرور این تعداد ثبت نام‌ها روند کاهشی پیدا کرد و به همین میزان هم سرعت تسهیلات دهی بانک‌ها هم افزایش پیدا کرد.

امروز اگر بخواهیم آماری داشته باشیم از میزان تسهیلات پرداختی، از یک اردیبهشت که این سامانه به طور آزمایشی راه اندازی شده، ۲۸۵ هزار نفر به مبلغ بیش از ۱۱۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات دریافت کردند که این روند ملاحظه کنیم طی ماه‌های گذشته سرعت بیشتری گرفته است.

آقای صحابی ادامه داد: حول و حوش، متقاضیانی که در صف دریافت تسهیلات هستند، حدود ۵۰۰ هزار نفر است که این عدد ابتدای سال خیلی زیاد بود. بانک‌ها همکاری لازم را در کنار این که وام قرض الحسنه ازدواج را هم به عهده شان بود و تأکید اداره کل بانک مرکزی این بود که این دو تسهیلات در اولویت پرداخت تسهیلات بانکی است در کنار این دارند سرعت می‌دهند و متقاضیان تسهیلاتشان را زودتر دریافت کنند.

وی درباره تعلل بانک‌ها در پرداخت ها افزود: بانک‌ها این دو تسهیلات را در کنار سایر تسهیلاتی که انجام می‌دهند علاوه بر وظیفه قانونی شان رسالت اجتماعی شان می‌دانند و می‌بینیم عملکرد شبکه بانکی را که هر هفته که بررسی می‌کنیم بهتر است، حتی راجع به تسهیلات ازدواج هم از ابتدای سال جاری تا الآن ۵۲۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کردند، این عدد در زمان مشابه یعنی همین امروز در سال گذشته ۳۲۰ هزار میلیارد ریال بوده که این نشان می‌دهد شبکه بانکی این را در دستور کار قرار داده و قطعاً این سرعت افزایش پیدا خواهد کرد.

تسهیلات وام ودیعه مسکن

آقای صحابی درباره قانون جوانی جمعیت که یک تسهیلات جدید به نام وام ودیعه مسکن فرزند سوم در آن وجود دارد، و اینکه آیا متقاضیان برای دریافت آن هم باید در این سامانه تسهیلات فرزندآوری ثبت نام کنند، گفت: این سامانه‌ای که امروز رونمایی شد سامانه تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری است، متقاضیان برای دریافت آن تسهیلات، مراجعه می‌کنند به شش بانکی که به آن‌ها ابلاغ شده در سایت بانک مرکزی معرفی شده، آنجا مراجعه می‌کنند منتها آنجا نکته‌ای که دارد قانون گذار آن جا مشخص کرده خانوار‌های فاقد مسکن می‌توانند این تسهیلات را دریافت کنند.

شبکه بانکی در حال حاضر این ابزار را ندارد وقتی متقاضی مراجعه می‌کند این شعبه بانک نمی‌تواند تشخیص دهد که متقاضی فاقد خانه هست یا خیر که ما رایزنی داریم می‌کنیم، جلسات متعدد با همکارانمان در وزارت راه و شهرسازی داشتیم که این امکان را یک لینک را در اختیار این شعب قرار دهند که متقاضی که مراجعه کرد بررسی کنند، البته منتظر این لینک هم نماندیم، از بانک‌ها خواستیم که برای این که قانون نباید زمین بماند و لازم الاجراست اکتفا کنند به این که وضعیت متقاضی را در سامانه سمات بانک مرکزی رصد کنند و اگر متقاضی تسهیلات مسکن یا جعاله فعالی نداشت، این را بیانگر این بدانند که این متقاضی فاقد مسکن است و این تسهیلات را به آنها پرداخت کنند.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 21, میانگین امتیاز: 4,19 از 5)
Loading...

۱۳ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. احمدرضا گفت:

  من برج ۶ امسال بانک شهر ثبت نام کردم و برج ۹ از بانک برام پیامک اومد، روز بعدش رفتم بانک، هی گفتن فلان ضامن باید بیاری، به معاون بانک گفتم بزارید من پرونده انم رو تکمیل کنم گفت نه اول ضامن بیار ،خلاصه تا ضامن تکمیل شد و دستورش رو رئیس نوشت و دادم ثبت کنه گفتن اسمت از سیستم کشوری حذف شده و باید بری ثبت نام اولیه انجام بدی، خلاصه هر چی گفتم من روز دوم مراجعه کردم و ۱۲ روز وقت داشتم فایده نداشت،،،خلاصه اینو گفتم خدمت هموطنان گرامی که تا پیامک از بانک اومد و مراجعه کردن اول بگن اسمشون رو ثبت کنن، تا مثل من تو دردسر نیافتن (یا علی)

  موافقم ۱
 2. عبدی گفت:

  سلام، من وام فرزند سوم را دریافت کردم ولی مستاجر هستم آیا وام ودیعه مسکن برام تعلق میگیره یا نه؟

  موافقم ۲
 3. ناشناس گفت:

  منم‌ چندین بانک ثبت نام کردم بانک صادرات بعد از چند ماه که گفتن اسمت از سیستم حذف شده تا الان که پسرم ۸ ماهه همه ی بانک ها رفتم، خصوصی ها که میگن ماذهمچین وامی نداریم دولتی ها میگن بودجه،یا مردم مسخره میکنید یا پارتی بازیه بخدا، چطورمیشه طرف بچه‌ش هنوز یک ماهه نشده وام گرفته کسی نیست جواب گو باشه

  موافقم ۱۳
  مخالفم ۱
 4. حسین گفت:

  سلام وام فرزند آوری ثبت نام کردم کد رهگیری اومده تعیین شعبه شده بانک ما رو گذاشته تو صف انتظار

  موافقم ۳
 5. محمد گفت:

  سلام…فقط بانک رسالت داره..تو شهر ما همین هم نیست، سایتشم داغونه و مرتب خطا میده

  موافقم ۱
  مخالفم ۱
 6. یحیی صفائی گفت:

  من ۱۰ بار ثبت نام کردم و چندین بار بانک عامل رو عوض کردم اما پیام نمیاد و بانک میگه اسمت در سیستم نیست.

  موافقم ۳
  مخالفم ۲
  • محمد گفت:

   سلام، برای وام فرزندآوری، بانک ملت ثبت نام کنید

   موافقم ۱۱
   مخالفم ۲
   • حمید سلطانی گفت:

    اینا همش الکیه یک ماه و نیم پشت سایت بانک ملت منتظریم فقط سایت باز بشه خدا میدونه چند ماه تو بانک بذارنمون تو نوبت

    موافقم ۴
 7. محمد گفت:

  من رفتم بانک تمام مدارک رو بردم دادم دوتا ضامن رسمی و سفته دادم فقط برای وام بیست تومنی بعد بانک گفت برای قرارداد یک ماه دیگه بهت زنگ میزنیم. بعد سه ماه دیدم خبری از بانک نشد رفتم سایت وام فرزندآوری زده بود بعلت تکمیل نکردن مدارک شعبه با وام شما موافقت نکرده خوب شما که نمیخواین وام بدین چرا مردم رو مسخره کردین هم وقتشونو میگیرین هم باید منت ضامن ها رو بکشیم.

  موافقم ۲۱
  مخالفم ۲
 8. sohila گفت:

  من ۴ ماهه ثبت نام کردم هنوز میرم بانک میگن باید نوبتتون بشه یعنی چی آخه مسخرشو درآوردین نمیدین بگید، برای زمین رفتم گفتن باید ۴۰۰ میلیون خودت بدی ۳۰۰ میلیون وام بگیری من اگه داشتم چرا میومدم وام ثبت نام میکردم همه چیتون دروغه

  موافقم ۲۴
  مخالفم ۲
 9. امین گفت:

  سلام من دو ماهه بانک مدارک بردم میگن اسمت تو سامانه نیست این چه مسخره بازیه. مثلا نوشتید ۴۵ روزه این چه وضعشه؟ فقط تبلیغ سوء می‌کنید.

  موافقم ۲۱
 10. علی گفت:

  سلام سامانه وام فرزندآوری چرا مشکل پیدا کرده؟ ما همه ی مراحل وام را طی کردیم الان که قراره واریز بشه میگن اسم شما در سامانه نیست!! بعد از سه ماه دوندگی ما را مسخره کردید یا اینکه قرار نیست وام بدید؟

  موافقم ۳۷
  مخالفم ۲

ارسال دیدگاه شما

×
/a>