چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

جزئیات رتبه بندی معلمان بازنشسته و در آستانه بازنشستگی

استمرار خدمت و بهره‌مندی کامل از مزایای رتبه‌بندی معلمان صرفاً برای کارکنان آموزشی البته با در نظر گرفتن شاخص‌هایی امکان‌پذیر است. بخشنامه بازنشستگی کارمندان با درخواست شخصی توسط وزارت آموزش و پرورش ابلاغ شده است.

در این بخشنامه ذکر شده است:

طبق قانون مدیریت خدمات کشوری دستگاه‌های اجرایی می‌توانند کارمند خود را با حداقل ۳۰ سال سابقه خدمت برای مشاغل غیرتخصصی و ۳۵ سال برای مشاغل تخصصی با تحصیلات کارشناسی ارشد و بالاتر با درخواست کارمند برای سنوات بعد از ۳۰ سال بازنشسته کنند، بنابراین موارد زیر ابلاغ می‌شود؛

 1. به‌استناد ماده ۷۸ قانون استخدام کشوری، میزان حقوق بازنشستگی عبارت است از میانگین حقوق و مزایای مشمول کسور دو سال آخر خدمت مستخدم و به‌ازای هر سال خدمت مازاد بر ۳۰ سال ۲.۵ درصد به حقوق بازنشستگی افزوده می‌شود لذا به‌منظور بهره‌گیری از توانمندی‌ها و تجارب همکاران و بهره‌مندی کامل از مزایای رتبه بندی معلمان در حقوق بازنشستگی استمرار خدمت کارکنان صرفاً در واحدهای آموزشی و در پست‌های آموزشی حسب تشخیص و موافقت در کمیته راهبری توسعه مدیریت استان و با در نظر گرفتن شاخص‌ها و ضوابط متعددی از جمله نیاز و ضرورت استان، کارایی، عملکرد و توانایی فرد، عدم وجود مازاد نیرو در رشته شغل موردنظر و… بلامانع است.

رتبه بندی فرهنگیان بازنشسته در سال ۱۴۰۰

 1. افرادی که از تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ (اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان) به افتخار بازنشستگی نائل شده‌اند از مزایای رتبه بندی معلمان متناسب با رتبه اکتسابی برخوردار می‌شوند و احکام بازنشستگی آنها برابر مقررات اصلاح خواهد شد.

به‌استناد بخشنامه سازمان اداری و استخدامی کشور، استمرار خدمت کارمندان شاغل در مشاغل اداری دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و پایین‌تر در مشاغل تخصصی و غیرتخصصی با ۳۰ سال سابقه خدمت دولتی و با هر سنی و نیز دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر با ۳۰ سال سابقه خدمت دولتی در صورت تقاضای فرد و ۳۵ سال سابقه خدمت دولتی و با هر سنی کمافی‌السابق امکان‌پذیر نیست.


وزیر آموزش و پرورش ایران توضیحاتی را درباره رتبه بندی فرهنگیان بازنشسته ارائه داد.

به گزارش تصویر زندگی ، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره این که آیا فرهنگیان در آستانه بازنشستگی مشمول طرح رتبه بندی معلمان می شوند؟ گفت: معمولا میانگین دو سال آخر حقوق و مزایا برای حقوق بازنشستگی محاسبه می شود.

وی افزود: چون رتبه بندی از تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ است به طور طبیعی اگر بخواهند تا امسال بازنشسته شوند همان ابتدای مهر ماه خواهد بود و این که تا یکسال دیگر می‌توانند از این شرایط بهره مند شوند، یعنی اگر می خواهند بایستند یکسال دیگر از این میانگین بهتر استفاده می‌کنند.

شرایط استفاده معلمان بازنشسته از رتبه‌بندی

 وزیر آموزش و پرورش گفت: بازنشسته‌ها می‌توانند پس از دو سال از قانون رتبه‌بندی استفاده کنند.

یوسف نوری در خصوص وضعیت رتبه‌بندی معلمان گفت: رتبه‌بندی یکی از مهم‌ترین اقدامات سند تحول بنیادین بود و در حال اجرا شدن است.

وی با اشاره به این که همکاران آموزش‌وپرورش در سایت رتبه‌بندی ثبت‌نام کرده و در حال بررسی هستند، گفت: رتبه‌بندی کیفیت آموزش و صلاحیت حرفه‌ای معلمان را ارتقا می‌دهد.

نوری افزود: بخشی از پرداختی رتبه‌بندی از ۳۶ شهریور ۱۴۰۰ تا ۹ ماه واریز شده است.

وزیر آموزش‌وپرورش خاطرنشان کرد: حقوق بازنشسته‌ها بر اساس میانگین دو سال آخر حقوق و مزایایشان تعیین می‌شود و به طور طبیعی اکثر همکاران مهرماه بازنشسته می‌شوند.

نوری با اشاره به این که از تاریخ فوق تا کنون یک سالِ حقوق و مزایای بازنشسته‌ها محاسبه می‌شود، در خصوص پیشنهاد عده‌ای به این قشر که فعلاً دست نگه دارند تا بتوانند از حقوق و مزایای دو سال استفاده کنند، گفت: بازنشسته‌ها می‌توانند پس از دو سال، از این قانون استفاده کنند.

 

از این لینک دنبال کنید » آخرین اخبار رتبه بندی معلمان

چه خبر از رتبه بندی فرهنگیان مهرآفرین

قاسم احمدی لاشکی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در ارتباط با طرح مهرآفرینان گفت: حدود ۶۵ هزار نفر از معلمان ما هستند که حدودا سال ۸۹ به بعد وارد آموزش و پرورش شده اند. او گفت: البته این افراد در کل دستگاه‌های کشور ۳۵۰ هزار نفر هستند که بیش از ۶۰ هزار نفر آن‌ها مربوط به آموزش و پرورش هستند.

لاشکی گفت: هماهنگی‌های لازم برای برگزاری این آزمون برای تمامی معلمان درگیر این طرح اکنون به سرعت در حال انجام است و به محض انجام این کار مشکلات رتبه بندی معلمان مهرآفرین نیز حل خواهد شد و رتبه بندی شامل این طرح نیز خواهد شد.

قانون رتبه بندی معلمان سلیقه ای اجرا می شود

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس ادامه داد: متاسفانه امروز قانون رتبه بندی معلمان سلیقه ای اجرا می شود، بیش از هشتاد هزار معلم در قانون معلمان طرح مهرآفرین، معلمان در حال اشتغال و معلمان مامور استثناء شده اند و آن ها را از این قانون محروم کرده اند.

نماینده مردم مهریز و بافق و بهاباد و خاتم و ابرکوه در مجلس تاکید کرد: چرا باید در این شرایط سخت اقتصادی بخشی از معلمان استثناء بشوند؟ مگر این تورم روی آن ها تاثیر نمی گذارد؟ مگر آن ها معلمان خارج از کشور هستند. از هیات رئیسه مجلس درخواست دارم این مشکل را حل کند.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 20, میانگین امتیاز: 3,45 از 5)
Loading...

۷ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. فرهنگی گفت:

  سلام باتوجه به اینکه نظام رتبه بندی از سال ۹۰-۹۱ بنا بود اجرا شود ما فلک زده ها ۱۰ سال و اندی صبر کردیم و اگر دولت سال ۱۴۰۰ قطعا اعلام کرده بود که اجرا می‌شود قطعا یکسال یا دوسال دیگه می ایستادیم پس دولت محترم مطمئن باشد که چنانچه شامل ما نشود ظلم بزرگی بر ما روا داشته و ما نمی بخشیم و جالب این هست که چرا دولت با سرکار آمدن افراد با سن ۳۸-۴۰.ساله موافق هست ولی فرزندان ما بازنشسته ها رو با ۲۵-۲۷ سال با آن توانمندی به کار نمی‌گیرد تا حداقل دغدغه خاطرمان کم شود اون بنده خدایی که ۴۰ سال از سنش گذشته اون موقع تا حالا کجا بوده غیر از اینکه از بند پ. قوی استفاده کرده؟ به خدا که نمیبخشم

 2. علیرضا گفت:

  احکام صادر شده و با حقوق آذر پرداخت میشود

  موافقم ۲
 3. سهند گفت:

  معلم معلم است شاغل و بازنشسته ندارد. همه سی سال زحمت کشیده اند و انچه در توان داشتند رو کرده اند. حذف بازنشستگان ظلم است و ما مقابل ظلم خواهیم ایستاد. عده ای از راه نرسیده با چهل پنجاه سال سن با رانت وارد آموزش و پرورش شده اند و امروز از مزایای رتبه بندی برخوردار هستند و نیروهای ورودی تربیت معلم آموزش دیده حذف شده اند. ظلم پایدار نیست

  موافقم ۸
  مخالفم ۱
 4. علی گفت:

  قانون تصریح کرده از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ رتبه بندی باید شامل بازنشستگان بعد از همان تاریخ بشود اما دردعمل مسئولین آموزش و پرورش قانون را تفسیر به رای می کنند و عملا بازنشستگان تاریخ فوق را از مزایای مانند معوقات محروم کردند به این برخورد دوگانه معترض هستیم این در حالی است که پاداش بازنشستگان نیز به موقع پرداخت نشده و ظلم و ستم روا داشته شده است.

  موافقم ۱۵
 5. دلارامی گفت:

  سلام، این کجای عدالت و هماهنگی حقوق است، ۳۱ سال برای آموزش و پرورش زحمت کشیدم و سال ۱۴۰۰ بازنشسته شدم، دولت مدیون ما معلم ها است، این حق ما نیست که به یک گروه از معلم ها براساس رتبه بندی به حقوق شان اضافه کنید و ما که ۳۱ سال خون دل خوردیم، و در مناطق محروم کشور خدمت کردیم، فقط نظاره گر باشیم و ببینیم که بعضی از معلم ها از طرح رتبه بندی به بالاترین حقوق رسیده اند و ما هیچ، حتی پاداش پایان خدمت ما را هم نداده اند ،
  رتبه بندی باید شامل تمام معلمین، چه باز نشسته و چه کسانی که سر کار می‌روند شود، و حتی باید سالهایی هم که به ما پرداخت نکردین را بدهید و همچنین سود اون سالهایی که برای ملت زحمت کشیدین در تمام این ۳۱ سال خدمتی که کردم، این حق است، نه چیز دیگر، من جوانی ام را در مناطق محروم بلوچستان گذاشتم، چرا باید زندگی فقیرانه داشته باشم، چرا باید فرزندم در شهر خودش مجبور شود خوابگاه بماند، چرا بعد از ۵ سال یک مسافرت نتوانم بروم، چرا باید یک وسیله در خور شانم نداشته باشم، چرا چرا چرا

  موافقم ۱۸
 6. م ح گفت:

  آن دسته از معلمانی که از ۳۱ شهریور ماه ۱۴۰۱ بازنشسته شدند مشمول طرح رتبه‌بندی می شوند. چرا اجرا نمی کنید سازمان بازنشستگی داره سنگ می ندازه

  موافقم ۱۱
  مخالفم ۱
 7. رحم خدا صفری راد گفت:

  سلام، چرا احکام رتبه بندی بازنشستگان بعد از مهر ۱۴۰۰ صادر نشده؟

  موافقم ۲۷
  مخالفم ۵

ارسال دیدگاه شما

×
/a>