یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

راهنمای انتخاب لباس عروس

لباس عروس, انتخاب لباس عروس, لباس عروس مناسب, راهنمای خرید لباس عروس

 

انتخاب لباس عروس و همه دردسرهایش

تفاوتی نمی‌کند لباس سفید عروس از زمان عروسی ملکه الیزابت باب شده باشد یا ایرانیان از دیرباز لباس سفید را برای ازدواج خود انتخاب می‌کرده‌اند؛ مهم این است که پوشیدن لباس سفید عروسی از قدیمی‌‌ترین رویاهای هر دختری است؛ لباسی که از چند ساعت پیش از مراسم از جعبه‌‌اش بیرون آورده می‌شود تا یک شب لباس مخصوص شما باشد و شب بعد شاید بر تن عروس‌های دیگری بدرخشد و شاید در همان جعبه‌ مخصوص سال‌های بسیار در گنجه‌های لباس خاک بخورد.

انتخاب لباس عروس رؤیایی و تهیه آن از خان‌های دشوار مراسم عروسی به شمار می‌رود. سعی کرده‌ایم همه ریزه‌کاری‌های تهیه لباس عروس و گزینه‌هایی که بعد از پایان مراسم دارید را مرور کنیم تا خودتان با یک حساب سرانگشتی بهترین راه را انتخاب کنید.

 

۱- اگر کرایه کنید

شما یکی از مرسوم‌ترین روش‌های تهیه لباس عروس را انتخاب کرده‌اید. در این روش انتخاب‌های بیشتری دارید و درنتیجه کمتر مجبورید نگرانی قیمت بالا را داشته باشید؛ البته ملاحظات و محدودیت‌های وی‍ژه‌ای هم خواهید داشت. اکثر مزون‌های لباس عروس و آرایشگاه‌های تخصصی عروس این گزینه را به شما پیشنهاد می‌دهند. عروس‌سراها هم اصلا برای همین کار ساخته شده‌اند.

چه مزایایی دارد؟

از گرفتاری‌خرید پارچه و پروهای وقت و بی‌وقت خبری نیست. بعد از عروسی هم نباید دنبال جا برای لباس عروس‌تان بگردید و مهم‌تر از همه‌ اینها، پول کمتری خرج می‌کنید.

چه معایبی دارد؟

اگر خدای نکرده بلایی سر لباس عروس بیاورید، چه افتادن آکسسوار و تزئینات لباس باشد چه سابیده شدن دنباله لباس باید خسارت بپردازید حتی اگر آسیب مختصر باشد. به این جریمه اضافه کنید هزینه‌ اتوشویی بردن لباس درصورت کثیفی را. پس اگر حس می‌کنید نمی‌توانید از لباس امانتی به خوبی نگهداری کنید از شیوه دیگری برای تهیه‌ لباس استفاده کنید.

به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

چند روز مانده به عروسی، دوباره لباس انتخابی خود را بپوشید. بعضی از لباس‌های کرایه‌ای کهنه شده‌اند، حتما لباس‌هایی را انتخاب کنید که خیلی زیاد پوشیده نشده باشند. لباس موردنظرتان را به خوبی بررسی کنید تا اگر شکافتگی یا سابیدگی دارد به نام شما تمام نشود. اگر لباستان را چند ماهی قبل از عروسی انتخاب کرده‌اید به صاحب لباس تأکید کنید که از چند روز پیش از عروسی شما به کسی کرایه ندهد.

چقدر باید هزینه کنیم؟

معمولا باید بین ۵۰تا ۷۰درصد قیمت واقعی لباس را برای کرایه آن بپردازید. لباس‌هایی که برای نخستین تا سومین بار کرایه داده می‌شوند مشمول ۷۰درصد و باقی لباس‌ها ۵۰درصد قیمت خرید کرایه داده می‌شوند. کرایه‌ لباس هم از ۸۰هزار تومان شروع می‌شود و به ۸۵۰تا یک میلیون تومان هم می‌رسد.

لباس عروس, انتخاب لباس عروس, لباس عروس مناسب, راهنمای خرید لباس عروس

۲- اگر بدوزید

یکی از اختصاصی‌ترین روش‌های تهیه‌ لباس عروس را انتخاب کرده‌اید. برای این کار حتما مزونی را انتخاب کنید که پیش از این کار لباس عروسش را دیده و پسندیده باشید.

چه مزایایی دارد؟

لباسی که برای شما و به تن شما دوخته شده احتمالا بهتر از هر لباس دیگری به شما می‌آید. شما می‌توانید هر طرح و نظری که برای لباس عروستان دارید پیاده کنید و نگرانی‌ای برای آسیب‌های سطحی لباستان نداشته باشید.

چه معایبی دارد؟

بدقولی بعضی خیاط‌ها نکته نگران‌کننده این روش است؛ اتفاقی که در برنامه‌های فشرده عروسی می‌تواند شما را تا مرز جنون ببرد. به این اتفاق اضافه کنید پرو‌های مقدماتی، میانه و پیشرفته‌ لباس را که به اندازه چند دست لباس خریدن از شما وقت می‌برد. قاعدتا هزینه خرید لباس هم بیشتر از کرایه است اما نگران پرداخت خسارت نیستید.

به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

مدلی را انتخاب کنید که یقین داشته باشید به شما می‌آید. حتما به خیاط خود اعتماد کامل داشته باشید و مدل موردنظرتان را به تأیید او برسانید تا اگر نتیجه چندان مطلوب نبود نتواند تقصیر را متوجه خود شما و مدل انتخابی‌تان کند. مجبور نیستید یکی از مدل‌های ژورنال‌ها را انتخاب کنید، دست به خلاقیت بزنید و مثلا مدل بالاتنه‌ یک لباس را به دامن لباس دیگری بدوزید.

چقدر باید هزینه کنیم؟

پول دوخت لباس عروس از ۲۵۰هزار تومان تا یک میلیون تومان متغیر است. مابقی قیمت لباس هزینه پارچه‌ای است که شما برای لباستان انتخاب می‌کنید. اگر خودتان از عهده‌ خرید پارچه برمی‌آیید حتما مسئولیت خرید آن را به گردن بگیرید اما پیش از آن، اندازه دقیق پارچه را از خیاط‌تان بپرسید که مجبور به دوباره کاری نشوید. البته اگر به خیاط‌تان اعتماد دارید بگذارید پارچه را خودش تهیه کند. قیمت پارچه هم براساس جنس و رنگ متفاوت است. در نهایت قیمت یک لباس خوب حدود ۷۰۰هزار تومان برای شما آب خواهد خورد. این روش یک گزینه متفاوت دیگر هم دارد؛ خیلی از مزون‌ها لباسی را به سایز شما اما برای خودشان می‌دوزند و شما آن را برای نخستین بار می‌پوشید اما پول کرایه‌ یک شب آن را می‌پردازید و لباس شما در آرشیو مزون برای کرایه به عروس‌های دیگر، قرار می‌گیرد.

لباس عروس, انتخاب لباس عروس, لباس عروس مناسب, راهنمای خرید لباس عروس

۳- اگر بخرید

یکی از بی‌دردسر‌ترین روش‌های تهیه لباس عروس را انتخاب کرده‌اید. همه‌ مراکز دوخت و کرایه‌ لباس عروس، لباس عروس‌هایی برای فروش هم دارند. با فراغ بال به فروشگاه‌ها و مزون‌ها و عروس‌سراها سر بزنید و لباس پرو کنید!

چه مزایایی دارد؟

فقط کافی است لباس دلخواهتان را پیدا کنید. از آن لحظه تا زمانی که لباس مال شما شود کمتر از ۱۰دقیقه زمان می‌برد. دغدغه‌های خوب درآمدن لباس دوخته شده یا کهنه بودن لباس هم آزارتان نخواهد داد.

چه معایبی دارد؟

اصولا وزن عروس‌خانم‌ها در هفته آخر عروسی به واسطه فشارهای مختلف پایین می‌آید، آن وقت شما روز عروسی لباسی را خریده‌اید که دقیقا همین یک شبی که به کارتان می‌آید به تنتان گریه می‌کند. به این عیب اضافه کنید هزینه پرداختی را؛ چون اصولا خرید لباس عروسی برخلاف تصور عام از دوخت آن گران‌تر تمام می‌شود.

به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

پیش از خرید،کفش را متناسب با قد آقای داماد بخرید تا بلندی لباس‌تان در حد طبیعی باشد. همینطور لباس عروس منتخبتان را برای حداقل ۱۵دقیقه بر تن خود نگه‌دارید تا همه‌ عیوب پنهانش از سنگینی بیش از حد گرفته تا دست و پا گیر بودن آن بر شما آشکار شود.

چقدر باید هزینه کنیم؟

قیمت لباس عروس مثل هر لباس دیگری بستگی به مارک و جنس پارچه و طراحی آن دارد. قیمت خرید لباس عروس هم از ۸۰۰هزارتومان شروع می‌شود و باید گفت که پایانی بر آن نیست.

 

همشهری آنلاین – مهیا ساعدی

بالا رفتن سن، استفاده مداوم از لوازم‌آرایشی و هوای آلوده باعث چروک شدن پوست صورت می‌شوند. با استفاده روزانه از کرم ضد چروک می‌توان چروک‌‌ها را از بین برد و از ایجادشان جلوگیری کرد، همچنین خاصبت سفت کنندگی این کرم‌ از افتادگی ماهیچه و عضلات صورت جلوگیری می‌کند.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 4, میانگین امتیاز: 2,25 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×
/a>