پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

خوردن آجیل برای لاغری (با این ۵ تا لاغر شو)

برای لاغری چیزی به اندازه رژیم های غذایی نمی‌تواند موثر باشد. نقطه مشترک همه رژیم های غذایی شمارش کالری در حین حفظ سلامت بدن است. برای همین است که آجیل برای لاغری را به افرادی که قصد لاغری دارند توصیه می‌کنند.

شاید فکر کنید مصرف آجیل برای لاغری تاثیر چندانی ندارد. اما چربی موجود در آجیل از نوع کلسترول ضروری بدن است و انرژی کافی برای سوخت و ساز را در اختیار شما قرار می‌دهد. به علاوه این مغز های متنوع انواع مواد مغذی مانند کلسیم، فسفر، منیزیم و ویتامین های بدن را دارا هستند.

در این مقاله از سایت تصویر زندگی به رژیمی از آجیل برای لاغری را پیشنهاد می‌دهیم که علاوه بر کاهش وزن به شما آسیبی نمی‌رساند.

چرا آجیل برای لاغری انتخاب کنم؟

واقعا سوال مهمی است! در حالیکه همه رژیم های غذایی سفت و سخت را بدون کربوهیدرات، چربی و با تعداد میان وعده های کم پیشنهاد می‌دهند، عده‌ای مدعی هستند که با آجیل برای لاغری می‌توان به نتیجه رسید.

آجیل برای لاغری

واقعیت این است که آجیل ‌ها دارای پروتئین و چربی ‌های غیر اشباع و کربوهیدارت ‌ها هستند. این که این دو عنصر را نمی‌توان از هرم غذایی بدن انسان حذف کرد.

به علاوه این فقط کرفس نیست که موجب افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود، بلکه مغز های فراوری نشده هم باعث افزایش سوخت و ساز بدن خواهند شد. در رژیم های غذایی بر پایه مواد غذایی کالری سوز و چربی سوز، تنوع چندانی در میان وعده ها نیست. همین تکرار زمینه ساز رها کردن رژیم و ناراحتی افراد می‌گردد.

تصور کنید چقدر می‌توان با پسته و بادام درختی دسر های سالم و رژیمی درست کرد. یا این که آن ها را به عنوان تاپینگ سالاد ها و یا همراه با سس ها استفاده کرد.

در کنار همه‌ی گفته های بالا این را هم اضافه کنم که اگر به علت بیماری مانند دیابت قصد کاهش وزن دارید باید آجیل ها را انتخاب کنید. فیبر ماده‌ای کلیدی در پیشگیری از دیابت و چاقی است. جذب تدریجی فیبر در دستگاه گوارش کمک می‌کند تا شما مدت زمان بیشتری را احساس سیری را تجربه کنید.

مصرف پسته در سبد آجل برای لاغری یک تیر و دو نشان در سلامت قلب است. چرا که برخی از پژوهش ها ثابت کردند که رژیم غذایی شامل روزانه ۲۸ گرم آجیل می تواند خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

البته این قدر ساده هم نباید به انتخاب آجیل برای لاغری نگاه کرد. شاید فکر کنید که یک مشت پسته و گردو چقدر می‌تواند ضرر داشته باشد. در حالیکه گردو کی از مغز های چرب است یا اینکه پسته کالری بالایی دارد.

زمانی که از مغز ها برای کاهش وزن استفاده می‌کنید، باید بدانید که مصرف بیش از اندازه آن ها نیز موجب افزایش وزن و اختلال در فرآیند سوخت و ساز می‌شود. پژوهش ها نشان دادند که مصرف درست آجیل هایی مانند بادام درختی و بادام هندی می‌توانند تسریع در سوخت و ساز را به همراه داشته باشند.

آجیل های لاغر کننده را می‌شناسید؟

بادام درختی

بادام درختی جز فهرست آجیل برای لاغری و تضمین سلامت قلب است. مصرف دوره‌ای بادام درختی به کسانی که از بیماری چاقی رنج می‌برند کمک می‌کند تا سوخت و ساز بدنشان را سامان بخشند.

به علاوه استفاده روزانه از آن در میان وعده ها به تنهایی موجب کاهش ۱۴ درصدی سایز دور شکم می‌شود. با توجه به میزان فیبری که در بادام وجود دارد به شما کمک می‌کند که در تنظیم فشار خون و قند خون تعادل ایجاد شود. به ازای ۱۰۰ گرم بادام ۶۷ درصد منیزیم وجود دارد. منیزیم برای پیشگیری از  بیماری های قلبی و تنظیم فشار خون تاثیرگذار است.

آجیل برای لاغری

همه‌ی خواص بادام را نباید صرفا به چربی غیر اشباع و فیبری که دارد خلاصه کرد. بادام حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان و اسید های چرب مفید هم هست. این آجیل برای لاغری بسیار سودمند است چرا که از ۱۱ گرم چربی بادام درختی، ۷ گرم آن اسید های چرب غیر اشباع می‌باشد. این اسید چرب موجب بهبود گردش خون در بدن می‌گردد.

پسته

پسته عضو مهم فهرست آجیل برای لاغری است. مهمترین نکته برای استفاده از پسته در رژیم غذایی لاغری، رنگ آن است. رنگ خاص و سبز پسته هم نشان از انتی اکسیدان های فراوانش می‌باشد. همچنین طعم آن مکمل سس های سالاد سالم بدون مایونز می‌باشد.

کافیست سالادی از کاهو، اسفناج تازه، گوجه گیلاسی، مقداری زرشک و کلم بروکلی را با سسی از سرکه بالزامیک یا سرکه سیب به همراه پسته خرد شده در وعده شام نوش جان کنید. این سالاد قابلیت تنوع پذیری دارد. همچنین می‌تواند شام مناسب و سیر کننده‌ای باشد.

یکی از دلایلی که توصیه می‌شود پسته برای لاغری مصرف کنید این است که احساس سیری کاذب می‌بخشد. یک ساعت تا نیم ساعت پیش از صرف غذا چند دانه پسته خام را به تنهایی بخورید تا معده شما احساس سیری در وعده اصلی داشته باشد. به علاوه میل به خوردن غذای های چرب را هم می‌کاهد. اضافه کردن خلال پسته به وعده غذایی کار منطقی تری است

آجیل برای لاغری

این احساس سیری کاذب موجب می‌شود که شما دیگر وعده غذایی جدید نخورید. در نتیجه بدنتان مجبور می‌شود از چربی های که انباشته کرده است مصرف کند. به همین خاطر است که استفاده از پسته در یک دوره درمانی می‌تواند باعث کاهش سایز دور کمر شود.

گردو

گردو اگر جز دسته مغز های چرب است اما چربی آن از نوع غیر اشباع و ضروری برای بدن به حساب می‌آید. همین چربی غیر اشباع سبب بهبود گردش خون می‌گردد.

یکی از این اسید های چرب آلفالینوئیک اسید است. این اسید چرب با خواص ضد التهابی‌ که دارد مانع از تجمع پلاک ها  در عروق کرونر می‌شود. همچنین کلسترول و آپولیپو پروتئین ب را هم کاهش می‌دهد.

در نتیجه مصرف گردو به عنوان آجیل برای لاغری، هم انعطاف عروق قلبی و کاهش سطح کلسترول را به همراه دارد و هم از آلزایمر هم جلوگیری می‌کند. مصرف روزانه ۴۰ گرم گردو در طولانی مدت در غذا ها و میان وعده ها از می‌تواند فیبر کافی برای احساس سیری ر ا به بدن شما برساند.

بادام هندی

بادام هندی در فهرست آجیل برای لاغری جایگاه ویژه‌ای دارد که حاوی مس و فیبر بالایی است. مس سبب انعطاف پذیری رگ های خونی، سلامت استخوان ها و مفاصل ضروری است. در ۱۸ عدد بادام هندی حدود ۵ گرم پروتئین و ۱۳ گرم چربی وجود دارد.

منیزیم از جمله عناصری است که در بدن برای تنظیم سوخت و ساز کربوهیدرات‌ ها و چربی‌ های جذب شده به آن نیاز دارید. مصرف حدود ۲۸ گرم بادام هندی نزدیک به ۷۳ درصد منیزیم مورد نیاز بدنتان را برای این کار تامین می‌کند. اگرچه ضامن سلامتی قلب است ولی زیاده ‌روی در مصرف آن ایجاد سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا می‌کند.

بادام هندی

ماکادمیا

میوه‌ای شبیه به فندق ولی با ارزش غذایی بالاتر است. مغز ماکادمیا انرژی‌زا، حاوی چربی ‌های مفید، پروتئین، فیبر، کربوهیدرات و عناصری مانند کلسیم و فسفر می‌باشد. با توجه به میزان فیبری که دارد می‌تواند در میان وعده ها به تنهایی جایگاه خوبی را به عنوان آجیل برای لاغری کسب کند.

فیبر (گرم)چربی (گرم)کالرینوع آجیل
۳.۵۱۴.۲۱۶۴بادام درختی
۳.۳۱۳.۱۱۶۳بادام هندی
۲.۹۱۳۱۶۲پسته
۲.۹۱۸.۵۱۸۵گردو
۲.۹۱۷.۲۱۷۸پسته فندق ها مانند ماکادمیا

۱۵ نکته طلایی در مصرف آجیل برای لاغری

 1. این آجیل ها باید خام باشند. هیچ گونه افزودنی نظیر فلفل و نعنا که این روز ها به نام چربی سوز باب شده است را نمی‌توان در دسته آجیل برای لاغری قرار داد.
 2. استرول موجود در گیاهان و مغز های خوراکی موجب کاهش کلسترول خون می‌شود. این در حالی است که استرول به عنوان افزودنی به کره مارگارین و نوشیدنی های صنعتی اضافه می‌شود. پس بهتر است در میان وعده عوض این خوراکی های صنعتی از آجیل ها استفاده کنید.
 3. آجیل برای لاغری زمانی ارزش دارد که بتواند دیگر نیاز های بدن را هم پوشش دهد. زمانی که شما به دلیل بیماری قلبی قصد کاهش وزن دارید باید این مغز ها گردش خون را هم بهبود بخشند.
 4. آنتی اکسیدان موجود در فهرست بالا به عنوان آجیل برای لاغری از بروز سرطان جلوگیری می‌کنند.
 5. در دوره بارداری و شیردهی هم گاهی نیاز است که مادران رژیم های لاغری بگیرند. این رژیم غذایی باید سرشار از ویتامین E و پروتئین باشد. با مصرف آجیل برای لاغری تا حد زیادی این نیاز ها در بدن تامین و رفع خواهند شد.
 6. اگر در شمارش کالری مشکل دارید از این قاعده استفاده کنید: یک گرم چربی = ۹ کالری انرژی | یک گرم کربوهیدرات = ۴ کالری انرژی
 7. چربی مورد نیاز بدن چربی اشباع نشده است که مغز ها منابع غنی از آن ها می‌باشند.
 8. زمانی آجیل برای لاغری تاثیر دارد که خوب جویده شود. آجیل ها سرشار از فیبر هستند و بدن برای جذب فیبر مشکل دارد. در نتیجه بهتر است آن را خوب بجوید تا مواد مغذی آن توسط روده ها به سادگی دفع نشوند و جذب بدن گردند.
 9. کاهش چربی بدن پس از مصرف آجیل در حدود ۵ تا ۲۰ درصد توسط مدفوع می‌باشد.
 10. بهتر است در کنار آجیل برای لاغری مصرف آب را هم افزایش دهید.
 11. بهترین روش پخت آجیل، در فر خانگی با دمای ۳۵۰ درجه سانتی گراد بدون روغن و نمک است.
 1. اثر امگا ۳ موجود در ترکیب آجیل برای لاغری مانند اثر آسپرین است.
 2. اگر بیماری کلیوی دارید مصرف روزانه آجیل های گردو و پسته از ۱۰ تا ۳۵ درصد در رژیم غذایی موجب کاهش التهابات خواهد شد.
 3. بهتر است بادام هندی را در وعده صبحانه همراه با نان گندم مصرف کنید.
 4. پسته خام می‌تواند کاهنده فشار خون باشد. حداکثر مصرف ۱۰ گرم پسته عملکرد قلب و فشار خون بهبود می‌دهد.

منبع :  سایت عطاری آنلاین ناد علی | https://attari.market

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 4, میانگین امتیاز: 3,50 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×