شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲

تغییر خودروی ثبت نامی در سامانه یکپارچه فروش خودرو داخلی

نوبت‌بندی خودروهای ویرایشی اعلام شد

نوبت‌بندی‌های جدید تخصیص خودرو اعلام شده و مشتریان می‌توانند از نوبت جدید خود از طریق سامانه یکپارچه مطلع شوند.
پس از آنکه متقاضیان با نوبت تحویل خودرو در سال ۱۴۰۳ برای تغییر نوع خودروی انتخابی اقدام کردند که بتوانند خودرو در سال جاری، تحویل بگیرند و شش روز برای این امر (تا ۱۰ اردیبهشت ماه) فرصت داشتند؛ اکنون نوبت‌بندی‌های جدید اعلام شده و مشتریان می‌توانند از نوبت جدید خود از طریق سامانه یکپارچه تخصیص خودرو‌ها مطلع شوند.

پس از مشخص شدن نوبت (اولویت) تحویل خودرو‌های افراد ثبت‌نام کننده در نخستین طرح یکپارچه فروش خودرو‌های داخلی، نوبت تخصیص و تحویل قریب به ۵۰ محصول مختلف عرضه شده در خصوص پنج محصول پرتقاضا (با تیپ‌بندی‌های مختلف) به سال ۱۴۰۳ موکول شده بود؛ این در حالی بود که ظرفیت برخی از محصولات در سال ۱۴۰۲ خالی ماند و در خصوص برخی خودروسازان دیگر، حتی ظرفیت فصل بهار ۱۴۰۲ برای برخی از محصولات تکمیل نشده بود.

براین اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیم گرفت برای متقاضیانی که اولویت تحویل خودروی آن‌ها سال ۱۴۰۳ است، مهلتی در نظر بگیرد تا این متقاضیان نسبت به ویرایش درخواست خودرویی خود اقدام کنند و پنج اولویت از خودرو‌های کم تقاضاتر که نوبت تحویل در سال ۱۴۰۲ خواهند داشت را انتخاب کنند؛ بنابراین مشتریان با نوبت دریافت سال آینده از پنجم اردیبهشت تا ۱۰ اردیبهشت فرصت داشتند برای تغییر نوع خودروی انتخابی خود اقدام کنند.

پس از پایان این مهلت ویرایش در روز یکشنبه هفته گذشته (۱۰ اردیبهشت)، سایت سامانه بسته بود تا بر اساس اولویت تعیین شده توسط مشتریان، پالایش صورت گیرد و ترتیب (اولویت) دریافت خودرو در سال ۱۴۰۲ مشخص شود.

نتیجه این موضوع امروز (دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ماه) مشخص شده و بر این اساس افرادی که نوع خودروی خود را در زمان ویرایش تغییر دادند، اکنون می‌توانند از طریق سایت سامانه، از نوبت جدید خود برای دریافت خودروی انتخابی مطلع شوند.

یادآوری می‌شود که چنانچه متقاضی هیچ اولویتی را انتخاب نکرده باشد، همان انتخاب اولویت سال ۱۴۰۳ برای او ملاک خواهد بود و بر اساس آن خودروی خود را در سال آینده دریافت خواهد کرد.

از سوی دیگر با توجه به اعلام نوبت جدید متقاضیانی که نوع خودروی انتخابی خود را در فرصت ویرایش مربوط به مرحله اول فروش یکپارچه خودروها، تغییر دادند، امروز (دوشنبه) مشخص شده است، همچنان ابهاماتی در این زمینه وجود دارد، به طور مثال تغییر خودروی انتخابی تعدادی از مشتریان انجام نشده و همان نوبت‌های اولیه در سال ۱۴۰۳ برایشان ثبت شده است.


مهلت تغییر اولویت خودروها تمام شد

مهلت شش روزه برای تغییر اولویت‌های خودرویی ١٠ اردیبهشت به پایان رسید؛ بدین ترتیب مشتریانی که نوبت دریافت خودروهای آن‌ها به سال‌ آینده افتاده بود، توانستند نوع خودروی انتخابی را با اولویت‌بندی با پنج مدل دیگر (کم‌تقاضاتر) عرضه شده تغییر دهند تا در سال ۱۴۰۲ خودرو را تحویل بگیرند.

به گزارش ایسنا، پس از مشخص شدن نوبت (اولویت) تحویل خودروهای افراد ثبت‌نام کننده در نخستین طرح یکپارچه فروش خودروهای داخلی، نوبت تخصیص و تحویل قریب به ۵۰ محصول مختلف عرضه‌ شده در خصوص پنج محصول پرتقاضا (با تیپ‌بندی‌های مختلف) به سال ۱۴۰۳ موکول شده بود؛ این درحالی بود که ظرفیت برخی از محصولات همچون تارا و رانا در سال ۱۴۰۲ خالی ماند و درخصوص برخی خودروسازان دیگر، حتی ظرفیت فصل بهار ۱۴۰۲ برای برخی از محصولات تکمیل نشده بود؛ براین اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیم گرفت برای متقاضیانی که اولویت تحویل خودروی آن‌ها سال ۱۴۰۳ است، مهلتی (در ابتدا) پنج روزه تا روز شنبه ۹ اردیبهشت ماه در نظر بگیرد تا این متقاضیان نسبت به ویرایش درخواست خودرویی خود اقدام کنند و پنج اولویت از خودروهای کم تقاضاتر که نوبت تحویل در سال ۱۴۰۲ خواهند داشت را انتخاب کنند.

این مهلت اما یک روز دیگر هم تمدید شد و بدین ترتیب آخرین مهلت تغییر نوع خودرو انتخابی، ساعت ۲۴ (یکشنبه ۱۰ اردیبهشت) تعیین شد.

طی این مدت متقاضیان می‌توانستند با مراجعه به پروفایل خود در سامانه تخصیص یکپارچه خودروها، نسبت به تغییر نوع خودروی انتخابی اقدام کنند؛ اما اگر متقاضی هیچ اولویتی را انتخاب نکرده باشد، همچنان همان انتخاب اولویت سال ۱۴۰۳ برای او ملاک خواهد بود و براساس آن خودروی خود را در سال آینده دریافت خواهد کرد.

حال به دنبال پایان یافتن مهلت تغییر نوع خودروی انتخابی، چند روزی سایت سامانه بسته خواهد بود تا بر اساس اولویت اول افراد، پالایش صورت گیرد و در نهایت ترتیب (اولویت) دریافت خودرو در سال ۱۴۰۲ مشخص شود.

طبق آخرین آمار، تا روز جمعه (هشت اردیبهشت ماه)، علاوه بر اصلاح پروفایل ۴۲۶۰ نفر که از مرحله اول، اشتباهاً انصراف داده بودند و آن‌ها هم می‌توانند نسبت به تغییر نوع خودرو خود اقدام کنند، ۱۷۰ هزار نفر نوع و زمان تحویل خودرو خود را در سامانه یکپارچه تغییر داده‌اند؛ اما قطع به یقین طی روزهای (شنبه و یکشنبه) بر این تعداد افزوده شده است.

طبق اعلام مدیر سامانه یکپارچه فروش خودروها، در این زمان تعیین شده برای ویرایش خودروها، برخی متقاضیان در استعلام گواهینامه مشکل داشتند یا در طرح جوانی جمعیت نمی‌توانستند درخواست خود را ثبت کنند که این مشکل نیز رفع شد و ۷۵۰ نفر حائز شرایط شناخته شدند و توانستند مجدد اطلاعات خود را ویرایش کنند.

گزینه انصراف فعال می شود

گفتنی است که طی این مدت برای ویرایش نوع خودروها، گزینه انصراف موقتا غیر فعال شده بود تا مشکلی از این حیث پیش نیاید، اما طبق تاکید سخنگوی وزارت صمت، حتما مجدد با پایان یافتن مهلت ویرایش‌ها، گزینه انصراف برای مشتریانی که قصد انصراف و شرکت در طرح ثبت‌نام مرحله دوم که از ۱۶ اردیبهشت ماه آغاز می‌شود دارند، فعال خواهد


پاسخ به برخی از ابهامات در تغییر اولویت خودرویی

فردا تغییر اولویت خودروها در سامانه یکپارچه به پایان می‌رسد، اما همچنان برخی سوال‌ها برای مشتریان وجود دارد که قصد داریم در این گزارش به برخی از آن‌ها پاسخ دهیم.

به گزارش ایسنا، از سه‌شنبه هفته گذشته (پنجم اردیبهشت ماه) مشتریانی که نوبت تخصیص و تحویل خودروهایشان به سال بعد افتاده بود، می‌توانستند برای تغییر اولویت خودرویی خود اقدام کنند و پنج اولویت از خودروهای کم‌تقاضاتر که امکان تحویل در سال ۱۴۰۲ خواهند داشت را انتخاب کنند.

با توجه به مهلت پنج روزه در نظر گرفته شده، این مهلت تا امروز (شنبه ۹ اردیبهشت ماه) به پایان می‌رسید، اما سخنگوی وزارت صمت اعلام کرد که یک روز دیگر این زمان تمدید شده و تا فردا متقاضیان می‌توانند نوع خودرو خود را تغییر دهند.

برخی از مشتریان همچنان در این رابطه دچار مشکل و چالش هستند و سوالاتی را مطرح می‌کنند، بر این اساس قصد داریم برای اطمینان خاطر مشتریان به تعدادی از سوالات پرتکرار پاسخ دهیم.

– یکی از پرتکرارترین سوالات مشتریان این بود که در مرحله و شرایطی که اولویت خودرو مورد نظر خود را تغییر داده‌ایم، چنانچه ۱۰۰ میلیون تومانی حساب وکالتی را برداشت کرده‌ باشیم، مشکلی پیش خواهد آمد یا نه؟

در این رابطه سخنگوی وزارت صمت تاکید کرد که همه مشتریان با حفظ اولویت دریافت خودرو و با خیال راحت می‌توانند وجه بلوکه شده خود را برداشت کنند و مشکلی از این حیث پیش نخواهد آمد.

– اگر اولویت خود را تغییر ندهیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

چنانچه متقاضیان هیچ اولویتی را انتخاب نکنند، همچنان همان انتخاب اولویت سال ۱۴۰۳ برای آن‌ها ملاک خواهد بود و بر اساس آن خودروی خود را در سال آینده دریافت خواهند کرد.

– اگر پنج اولویت انتخاب نکنیم و تعداد اولویت کمتری را ثبت کنیم، مشکلی پیش خواهد آمد؟ آیا بایستی حتما پنج اولویت داشته باشیم؟

پاسخ این سوال خیر است. متقاضیان می‌توانند حتی یک الویت داشته باشند که بر اساس میزان تقاضا برای آن اولویت تعیین شده، نوبت‌دهی صورت خواهد گرفت.

– پس از اتمام مهلت تغییر اولویت چه باید کرد؟

پس از آنکه همه افراد نوع خوروی خود را تغییر دادند، چند روزی سایت سامانه بسته خواهد شد تا بر اساس اولویت اول افراد، پالایش صورت گیرد و در نهایت ترتیب (اولویت) دریافت خودرو در سال ۱۴۰۲ مشخص می‌شود.


مهلت تغییر اولویت خودرو تمدید شد

به گزارش تصویر زندگی،سخنگوی وزارت صمت از تمدید مهلت برای تغییر نوع خودروهای با زمان تحویل سال آینده و تعیین اولویت برای تحویل در سال جاری، به دلیل اشتباهی که برخی مشتریان در انصراف داشتند، خبر داد.

امید قالیباف اعلام کرد که متقاضیان تبدیل وضعیت خودرو در سامانه یکپارچه و تعیین اولویت جدید برای تحویل در سال جاری، تا فردا ۱۰ اردیبهشت فرصت خواهند داشت و بر این اساس این مهلت که تا امروز (شنبه ۹ اردیبهشت ماه) بود، یک روز دیگر تمدید شد.

سخنگوی وزارت صمت خاطرنشان کرد: با توجه به اشتباهی که برخی متقاضیان در مورد انصراف از طرح داشتند ، این گزینه برای ویرایش افراد نوبت‌دهی شده در سال ۱۴۰۳ موقتا غیر فعال شد تا مشکلی از این حیث پیش نیاید، اما حتما پس از ۱۰ اردیبهشت ماه و اتمام مهلت تغییر وضعیت، مجدد گزینه انصراف برای مشتریانی که قصد انصراف و شرکت در طرح ثبت‌نام مرحله دوم که از ۱۶ اردیبهشت ماه آغاز می‌شود دارند، فعال خواهد شد.

برخی متقاضیان که در تغییر اولویت خودرویی (پیش از غیرفعال شدن انصراف) اشتباها انصراف داده بودند، این مقام مسئول در این رابطه تاکید کرد: کسانی که به اشتباه در مدت ویرایش از طرح انصراف داده‌اند به حالت اول برگشت داده شده‌اند.

سخنگوی وزارت صمت از مشتریان درخواست جدی کرد تا پیش از انجام هر مرحله و اقدامی، اطلاعیه نمایش داده شده را کاملا مطالعه کنند.


پنج مرحله ساده برای عوض کردن خودروی سامانه یکپارچه

متقاضی می‌تواند در ۵ اولویت تغییر خودرو از میان تمام محصولاتی که در سامانه درج شده انتخاب خود را انجام دهد به نحوی که متقاضی در تغییر اولویت ها محدود به انتخاب محصولات یک شرکت نیست.
براساس اعلام وزارت صمت، امکان تغییر اولویت خودرو از سه شنبه شب ۵ اردیبهشت ماه فراهم شده و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت سامانه یکپارچه خودرو اولویت خودرویی که برای ۱۴۰۳ اعلام شده را تغییر دهند.

متقاضیان باید به این نکته توجه کنند که برای تغییر اولویت خودرو باید در بخش جزئیات سفارش گزینه “لغو سفارش” را بزنند تا امکان تغییر خودرو برای‌ آنها فراهم شود. البته آن دسته از افرادی که به اشتباه گزینه “انصراف” را زده‌اند نگران نباشند چرا که انصراف آنها از طرح اصلاح شده و مجدد می‌توانند نسبت به تغییر سفارش خود اقدام کنند.

در روند تغییر اولویت خودرو باید به نکات زیر توجه داشت:

۱-متقاضی می‌تواند در ۵ اولویت تغییر خودرو از میان تمام محصولاتی که در سامانه درج شده انتخاب خود را انجام دهد. به نحوی که متقاضی در تغییر اولویت ها محدود به انتخاب محصولات یک شرکت نیست.

۲- متقاضیان که به صورت کلی می خواهند از طرح انصراف دهند تا امکان ثبت نام در دومین مرحله خرید خودرو در سامانه یکپارچه را داشته باشند می توانند ۱۱ اردیبهشت ماه به سامانه مراجعه کنند.

سازوکار تغییر خودرو در سامانه یکپارچه خودروهای داخلی به شرح زیر است:

• در ابتدا متقاضی باید گزینه ویرایش سفارش خود را انتخاب نماید تا خودرو قبلی حذف گردد .

• پس از ویرایش سفارش برای هر متقاضی از سبد محصولات اعلامی در سایت ، امکان انتخاب پنج اولویت میسر می باشد.

• بدیهی است با توجه به امکان تکمیل ظرفیت، در صورتی که متقاضی هرپنج اولویت را انتخاب نماید، امکان تحویل خودرو در سال ۱۴۰۲ میسر می‌گردد.

• تخصیص خودرو در این مرحله بر اساس اولویت انتخابی مشتری و رتبه اولیه در سامانه انجام می گیرد .

زمان بندی طرح : از روز سه شنبه مورخ ۱۴۰۲/۰۲/۰۵ سایت به مدت ۵ روز تا مورخ ۱۴۰۲/۰۲/۱۰ امکان انتخاب اولویت برای متقاضی وجود دارد و پس از بررسی نتایج متعاقبا بر روی سامانه قابل رویت می‌باشد.

عرضه هایما در مرحله دوم طرح فروش سامانه یک پارچه

براساس اعلام شرکت ایران خودرو، محصول هایما در مرحله دوم فروش در سامانه یک پارچه تخصیص خودرو عرضه خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، با توجه به برنامه‌ریزی صورت گرفته، محصول هایما در مرحله دوم طرح فروش در سامانه یک پارچه تخصیص خودرو به همراه سایر خودروهایی که امکان عرضه آن ها براساس برنامه تولید وجود دارد، عرضه خواهد شد.

بر همین اساس، مشتریانی که تمایل به خرید این محصول دارند، می توانند نسبت به نام نویسی در مرحله دوم که در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو وزارت صمت اطلاع رسانی خواهد شد، اقدام کنند.

رانا، تارا و هایما امسال تحویل مشتریان می شود

ایران خودرو تاکید کرده اولویت‌بندی زمانی برای اختصاص ظرفیت هایما و موعد تحویل از طریق سامانه یک پارچه اطلاع رسانی خواهد شد.

با توجه به استقبال بالای مشتریان از محصولات گروه صنعتی ایران خودرو، این خودروساز خود را متعهد می داند تا نسبت به اختصاص ظرفیت عرضه براساس برنامه تولید اقدام کند تا امکان ایفای تمامی تعهدات در موعد مقرر و سررسید فراهم شود. به طور حتم، در صورت وجود ظرفیت در خطوط تولید ایران خودرو، در هر مرحله از فروش نسبت به افزایش ظرفیت عرضه اقدام و ایجاد امکان خرید متقاضیان از طریق سامانه یک پارچه فراهم خواهد شد.


اعلام اسامی خودروهای جایگزین در طرح فروش یکپارچه

فهرست و اسامی ٢٩ خودرو برای جایگزین کردن متقاضیان با اولویت تخصیص سال ١۴٠٢، در سامانه یکپارچه فروش خودروهای داخلی اعلام شد.
مشتریانی که در طرح نخست فروش خودروهای داخلی در قالب سامانه تخصیص یکپارچه، اولویت تخصیص و تحویل در سال ١۴٠٣ احراز شده است، نسبت به تعیین پنج اولویت از میان ٢٩ خودرو جایگزین اعلام شده در سامانه که امکان تعیین اولویت آن‌ها در سال ١۴٠٢ وجود دارد،می‌توانند اقدام کنند.
گفتنی است که چنانچه متقاضی یک خودرو بیش از ظرفیت در نظر گرفته شده برای آن محصول در سال جاری (١۴٠٢) باشد،  ممکن است افراد مازاد بر ظرفیت، مجدد در سال آینده نوبت‌ دریافت‌شان احراز شود.

این ٢٩ خودرو تعیین شده برای جایگزینی به شده زیر هستند:

ایران‌خودرو: تارا دستی، تارا اتوماتیک، رانا پلاس، وانت آریسان

سایپا: شاهین G، کوییک اتوماتیک، کوییکR اتوماتیک، کوییک GX، ساینا S اتوماتیک

مدیران‌خودرو: X22 پرو IE توربو، ، X55 پرو IE، آریزو ۶ پرو اکسلنت، آریزو ۵ توربو IE ،FX پریمیوم، تیگو ٧ پرو اکسلنت، تیگو ٨ پرو پریمیوم، تیگو ٨ پرو مکس

کرمان‌موتور: جک S5، جک S3، جک J4، KMC T8 ،KMC J7

بهمن‌موتور: وانت کارا تک‌کابین، وانت کارا دوکابین

فردا موتورز: FMC-SX5، FMC-T5


نکات مهم برای ویرایش خودرو در سامانه یکپارچه

با توجه به این شرایط متقاضیانی که اولویت دریافت خودروی آن‌ها سال ۱۴۰۳ است، از روز گذشته به مدت پنج روز می‌توانند با مراجعه به سامانه یکپارچه تخصیص خورو اقدام به ویرایش درخواست‌ ثبت‌نام خود کنند. این افراد می‌توانند پنج اولویت از شرکت‌های مختلف را انتخاب کنند که دریافت آن سال ۱۴۰۲ است. بعد از اینکه همه افراد انتخاب کردند، چند روز سایت بسته می‌شود تا بر اساس اولویت اول آن‌ها پالایش شود و در نهایت ترتیب دریافت خودرو در سال ۱۴۰۲ مشخص شود.

هنگام ورود به سامانه دو گزینه “لغو سفارش” و “انصراف” وجود دارد که متقاضیان “اصلاح سفارش” باید گزینه لغو سفارش را انتخاب کنند.

افرادی طی تماس با ما، اعلام کرده‌اند که به اشتباه گزینه انصراف را انتخاب کردند. پیگیری در این رابطه از وزارت صمت حاکی از این است که احتمالا برای مدت باقی مانده از زمان اصلاح سفارش  گزینه ” انصراف” غیرفعال خواهد شد تا مردم به اشتباه از کل طرح خارج نشوند. همچنین کسانی که به اشتباه گزینه انصراف از طرح را انتخاب کردند به گفته مسئولان در طی روزهای آینده می‌توانند به حالت قبل برگردند، انصراف‌شان ملغی شود و بتوانند سفارش خود را اصلاح کنند.

نگرانی دیگری که برای متقاضیان وجود دارد این است که بعد از انتخاب گزینه “لغو سفارش”، هیچ کدام از خودروهای کم تقاضا با سلیقه یا بودجه آن‌ها سازگار نباشد و بخواهند همان نوبت سال ۱۴۰۳ خود را داشته باشند. در این صورت مشکلی وجود نخواهد داشت و اگر فرد هیچ کدام از پنج انتخاب خود را انجام ندهد به طور اتوماتیک به نوبت دهی اولیه که در سال ۱۴۰۳ بود برمی‌گردد.


اصلاح گزینه «انصراف» در سامانه یکپارچه فروش خودرو

سخنگوی وزارت صمت گفت: متقاضیانی که برای تغییر خودروی انتخابی به اشتباه گزینه «انصراف» را زده اند، دوباره به سامانه فروش باز می‌گردند تا بتوانند خودوری خود را تغییر دهند.

آقای امید قالیباف گفت: از روز ۵ اردیبهشت که مهلت تغییر خودرو در سامانه فروش یکپارچه آغاز شده است بعضی از متقاضیان به اشتباه گزینه «انصراف» از طرح را زدند و از سامانه حذف شده بودند که بنا شد این موضوع اصلاح شود.

وی ادامه داد: متقاضیانی که از سامانه حذف شده اند نگران نباشند، سامانه به روز رسانی خواهد شد و سهمیه آن‌ها باقی است، بعد از بروز رسانی می‌توانند مجدد وارد سامانه شوند و خودروی خود را تغییر دهند.


طرح یکپارچه تخصیص اولویت خودرو

هدف از این طرح تسهیل شرایط برای متقاضیانی است که در خودروهای پر تقاضای شرکت ایران خودرو ثبت نام نموده اند و موعد تحویل آنها در سال ۱۴۰۳ اعلام شده است در صورتی که تمایل داشته باشند می توانند از خودروهایی که امکان تحویل آنها در سال ۱۴۰۲ مهیا می باشد انتخاب نمایند ( با انتخاب پنج اولویت ).

به اطلاع متقاضیان خودروهای داخلی که اولویت تخصیص خودروی آنها سال ۱۴۰۳ در سامانه درج گردیده است می‌رساند، طرح تغییر خودرو فقط برای متقاضیانی که نوبت آنها سال ۱۴۰۳ می باشد با شرایط مندرج در اطلاعیه، از عصر روز سه شنبه مورخ ۱۴۰۲/۰۲/۰۵ در سامانه esalecar.ir آغاز خواهد شد.

سازوکار تغییر خودرو در سامانه یکپارچه خودروهای داخلی:

 • در ابتدا متقاضی باید گزینه لغو سفارش خود را انتخاب نماید تا خودرو قبلی حذف گردد .
 • پس از لغو سفارش برای هر متقاضی از سبد محصولات اعلامی در سایت ، امکان انتخاب پنج اولویت میسر می باشد.
 • بدیهی است با توجه به امکان تکمیل ظرفیت، در صورتی که متقاضی هرپنج اولویت را انتخاب نماید، امکان تحویل خودرو در سال ۱۴۰۲ میسر می‌گردد.
 • تخصیص خودرو در این مرحله بر اساس اولویت انتخابی مشتری و رتبه اولیه در سامانه انجام می گیرد .

زمان بندی طرح : از روز سه شنبه مورخ ۱۴۰۲/۰۲/۰۵ سایت به مدت ۵ روز تا مورخ ۱۴۰۲/۰۲/۱۰ امکان انتخاب اولویت برای متقاضی وجود دارد و پس از بررسی نتایج متعاقبا بر روی سامانه قابل رویت می‌باشد.


برای تغییر اولویت خودرو بعدازظهر امروز وارد سامانه یکپارچه شوید

پیگیری‌ها نشان می‌دهد متقاضیان تغییر اولویت خودرو می توانند با رفع ایرادات و بارگذاری خودروها بعدازظهر امروز وارد سامانه یکپارچه شوند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، ۲۶ فروردین ماه با اتمام زمان ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه خودرو، متقاضیان خرید خودرو می‌توانستند با مراجعه به سایت سامانه فروش یکپارچه از جزئیات زمان تحویل خودروهای خود مطلع شوند.

بیشتر بخوانیدایران خودرو در مرحله دوم فروش خودرو در سامانه یکپارچه محصولی عرضه نخواهد کرد
اما با اعلام نوبت دهی متقاضیان سامانه یکپارچه عرضه خودرو از سوی خودروسازان مشخص شد که تقاضای زیادی برای ۵ مدل خودرو ایجاد شده  و زمان تحویل این خودروها به سال ۱۴۰۳ موکول شده است. همین امر با اعتراض متقاضیان خرید خودرو روبه رو شد که در نهایت وزارت صمت اعلام کرد که متقاضیان از امروز ۵ اردیبهشت ماه به مدت ۵ روز می‌توانند با ورود به سامانه یکپارچه خودرو با ۵ اولویت نسبت به تغییر انتخاب اول خود اقدام کنند.

البته در حال حاضر ساعت از ۱۳ ظهر هم عبور کرده و خبری از گشایش سایت نیست و علاوه بر احتمال اختلال در باز شدن سایت گفته می‌شود خودروسازان در حال بارگذاری اسامی خودروها در سایت هستند که این موضوع جای تعجب دارد زیرا باید این اقدامات در روزهای گذشته انجام می شد تا مردم امروز  بتوانند به راحتی به سایت مراجعه کرده ونسبت به تغییر خودروی انتخابی خود اقدام کنند.

پیگیری‌ها نشان می‌دهد متقاضیان تغییر اولویت خودرو می توانند با رفع ایرادات و بارگذاری خودروها بعدازظهر امروز وارد سامانه یکپارچه شوند.

به گزارش تسنیم، بعد از اینکه همه افراد انتخاب خود را در تغییر اولویت ها انجام دادند چند روز سایت بسته می‌شود تا اولویت اول آن‌ها پالایش شود و در نهایت ترتیب دریافت خودرو در سال ۱۴۰۲ مشخص شود.

امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت در این ارتباط تاکید کرد که اگر متقاضی هر ۵ اولویت را انتخاب کند قطعاً در سال ۱۴۰۲ می‌تواند خودروی خود را دریافت کند و به‌عکس اگر متقاضی هیچ اولویتی را انتخاب نکند همان انتخاب اولویت سال ۱۴۰۳ کماکان برای او ملاک عمل خواهد بود

به گفته وی کسانی که در سال ۱۴۰۲ نوبت‌دهی شده‌اند، اما به‌دلایلی می‌خواهند انصراف دهند و در طرح دوم یکپارچه تخصیص خودروی وزارت صمت شرکت کنند حتماً باید از طرح ابتدایی که ثبت‌نام کرده‌اند، انصراف دهند؛ گزینه انصراف برای متقاضیان فعال است.

البته اگر متقاضیان از طرح ابتدایی تخصیص خودرو انصراف ندهند برای شرکت در طرح دوم یکپارچه تخصیص خودرو با مشکل مواجه خواهند شد.


شرایط تغییر خودرو در سامانه یکپارچه

متقاضیانی که تحویل خودروشان ۱۴۰۳ است می‌توانند از فردا با مراجعه به سامانه یکپارچه، خودروهای دیگری را از بین رانا، تارا ، آریسان و هایما که امکان تحویل در ۱۴۰۲ دارند انتخاب کنند.

مهلت ویرایش ثبت نام خودرو

امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت در مصاحبه با خبرگزاری صداوسیما گفت: متقاضیانی که نوبت آن‌ها سال ۱۴۰۳ اعلام شده است از فردا ۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ به مدت ۵ روز می‌توانند با ورود به سامانه یکپارچه خودرو با ۵ اولویت نسبت به تغییر انتخاب اول خود اقدام کنند.

وی افزود: اگر متقاضی هر ۵ اولویت را انتخاب کند قطعا در سال ۱۴۰۲ می‌تواند خودروی خود را دریافت کند و برعکس اگر متقاضی هیچ اولویتی را انتخاب ننماید همان انتخاب اولویت سال ۱۴۰۳ کماکان برای او ملاک عمل خواهد بود.

قالیباف ادامه داد: کسانی که در سال ۱۴۰۲ نوبت دهی شده اند، اما به دلایلی می‌خواهند انصراف دهند و در طرح دوم یکپارچه تخصیص خودروی وزارت صمت شرکت نمایند حتما باید از طرح ابتدایی که ثبت نام کرده اند، انصراف دهند؛ گزینه انصراف برای متقاضیان فعال است.

سخنگوی وزارت صمت گفت: اگر متقاضیان از طرح ابتدایی تخصیص خودرو انصراف ندهند برای شرکت در طرح دوم یکپارچه تخصیص خودرو با مشکل مواجه خواهند شد.


امکان تغییر نوع خودرو از ۵ اردیبهشت فراهم می‌شود

سخنگوی وزارت صمت اعلام کرد که سه‌شنبه پنجم اردیبهشت سامانه یکپارچه تخصیص خودرو برای متقاضیانی که نوبت تحویل خودروی آنها سال ۱۴۰۳ اعلام شده، باز می‌شود.

به گزارش ایسنا، امید قالیباف گفت: با توجه به استقبال قابل توجه از چند مدل در شرکت ایران خودرو که باعث شد زمان تحویل خودرو برای آنها برای سال آینده تعیین شود، این امکان برای این دسته متقاضیان فراهم می‌شود که با انتخاب خودروی دیگری زمان تحویل خودروی خود را کاهش دهند. وی افزود: متقاضیان یاد شده می‌توانند انتخاب خود را در تمام شرکت‌های خودروساز و تمام مدل خودروها انجام دهند. سه‌شنبه (۵ اردیبهشت) سامانه یکپارچه تخصیص خودرو برای متقاضیانی که نوبت تحویل خودروی آنها سال ۱۴۰۳ اعلام شده، باز می‌شود.

سخنگوی وزارت صمت همچنین تاکید کرد که شرکت ایران خودرو نیز برنامه افزایش تولید خود را با توجه به تقاضا پیش خواهد برد و از این رو زمان تحویل خودرو در سال ۱۴۰۳ قطعا تعدیل خواهد شد. قالیباف افزود: با فراهم شدن امکان تغییر خودرو متقاضیان می‌توانند با آرامش لازم انتخاب مجددی برای تحویل سریعتر خودرو انجام دهند.

تغییر خودرو ثبت نامی در سامانه یکپارچه فروش خودرو داخلی و ویرایش اطلاعات ثبت نام کنندگان

امکان تغییر خودرو برای ثبت‌نام کنندگان خودروهای داخلی

پس از آنکه قیمت محصولات خودروسازان به صورت رسمی افزایش پیدا کرد، برخی ثبت‌نام‌کنندگان خودروهای داخلی در طرح یکپارچه فروش خودرو داخلی، به این فکر کردند که کاش بتوانند نوع خودروی ثبت‌نامی خود را تغییر دهند؛ اما این موضوع تا زمان قرعه‌کشی تعیین نوبت‌ها، به احتمال زیاد نشدنی است و تا آن زمان، مردم منتظر بازگشایی مجدد برای ویرایش خودروها نباشند؛ اما پس از مشخص شدن نوبت‌ها، امکان ویرایش و تغییر خودروها فراهم خواهد بود.

به گزارش اخبار خودرو، دقیقا یک هفته پیش (سه‌شنبه ۱۵ فروردین ماه) بود که شورای رقابت دستورالعمل افزایش قیمت محصولات خودروسازان را تصویب کرد و بالاخره پس از بالغ بر یکسال، محصولات خودرویی داخلی مجوز افزایش قیمت رسمی درب کارخانه را که از آن به عنوان اصلاح قیمت‌ها یاد می‌شود، دریافت کردند.

این مجوز چند روزی در هاله ابهام قرار داشت و منتشر نشد؛ اما در نهایت روز یکشنبه (۲۰ فروردین ماه) به صورت رسمی اعلام شد.

بر اساس مجوز صادره از سوی شورای رقابت، خودروسازان مجاز به افزایش متوسط ۲۹ درصد (بین ۱۰ تا ۴۲ درصد) قیمت محصولات خود شدند و بدین ترتیب لیست قیمت پایه خودروها اعلام شد.

نکته قابل توجه که قصد داریم در این گزارش بدان بپردازیم این است که خودروهای عرضه شده در طرح یکپارچه فروش خودروهای داخلی که ثبت‌نام اولیه آن از ۲۶ اسفند ماه ۱۴۰۱ آغاز شد و تا ۲۹ اسفند ماه ادامه داشت و سپس دو مرحله دیگر در سال جدید تمدید شد، با قیمت‌های جدید (پس از اعمال افزایش قیمت‌ها)، تحویل مشتریان خواهد شد.

حال که قیمت جدید خودروها مشخص شده، تعدادی از ثبت‌نام‌کنندگان در طرح مذکور، به این فکر افتاده‌اند، با توجه به اینکه جز مرحله اولیه ثبت‌نام (۲۶-۲۹ اسفندماه ۱۴۰۰)، دو مرحله دیگر مهلت ثبت‌نام خودرویی افراد دارای حساب وکالتی سازمان حمایت (در تاریخ‌های ۷ و ۸ فروردین ماه و سپس ۱۶ تا ۱۸ فررودین ماه) که تمدید شده بود، کاش بشود بازهم تمدید شده تا بتوانند خودروی انتخابی خود را تغییر دهند.

این موضوع اما تا زمان تعیین نوبت‌ها، بعید و نشدنی به‌نظر می‌رسد؛ چراکه از ابتدا مقرر شده بود که حداکثر تا پایان فروردین ماه نوبت متقاضیانِ تایید شده، اطلاع‌رسانی و مشخص شود؛ بنابراین با توجه به اینکه در ۱۰ روز پایانی از نخستین ماه از سال جدید قرار داریم و طی همین مدت باقی‌مانده، بایستی قرعه‌کشی نوبت‌دهی انجام و لیست نوبت افراد مشخص شود، تقریبا محال و دور از انتظار است.

امکان ویرایش اطلاعات و تغییر خودرو فراهم می‌شود

امید قالیباف سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این رابطه، در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: قرعه‌کشی‌های نوبت‌دهی خودروهای داخلی تا پایان فروردین ماه یا نهایتا هفته ابتدایی اردیبهشت ماه، انجام خواهد شد. پس از مشخص شدن نوبت‌ها، سامانه بازگشایی و افراد می‌توانند از زمان تخصیص خودروی خود مطلع شوند؛ در همان زمان امکان ویرایش اطلاعات یا حتی تغییر نوع خودرو فراهم خواهد بود و متقاضیان می‌توانند نوع خودروی انتخابی خود را تغییر دهند.

بدین ترتیب می‌توان گفت که مشتریان دیگر منتظر هیچگونه بازگشایی مجدد سایت سامانه برای تغییر خودرو (و ثبت‌نام جدید که به‌هیچ عنوان) تا پیش از اعلام نوبت‌های تحویل نباشند؛ ضمن اینکه در اواخر خرداد ماه سال جاری زمانی دیگر در نظر گرفته شده تا جاماندگان از ثبت‌نام (حساب وکالتی‌های اشتباه که حذف شدند و… ) بتوانند در آن زمان برای ثبت‌نام خودرو اقدام کنند.

اعلام زمان تحویل خودروهای سامانه فروش یکپارچه خودرو

سخنگوی وزارت صمت ضمن اعلام جزئیات تحویل خودروهای متقاضیان سامانه یکپارچه خودرو گفت: از فردا (۲۷ فروردین) مبلغ ۱۰۰میلیون تومان که متقاضیان جهت ثبت‌نام در حساب خود (به نام سازمان حمایت) مسدود کرده‌اند با حفظ نوبت تحویل خودرو آزاد می‌شود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت، اظهار کرد: نوبت‌دهی متقاضیان خرید خودرو از شرکت‌های سایپا، مدیران‌خودرو، فردا و ایلیا انجام شده است و تمامی این متقاضیان حداکثر ظرف ۳ ماه خودروی خود را دریافت خواهند کرد.

وی افزود: متقاضیان خودروهای شرکت‌های کرمان‌موتور و مکث‌موتور نیز حداکثر در مدت ۶ ماه می‌توانند خودروی خود را تحویل بگیرند.

بر همین اساس متقاضیان خرید خودرو می‌توانند بعدازظهر امروز با مراجعه به سایت سامانه فروش یکپارچه خودرو های داخلی از جزئیات زمان تحویل خودروهای خود مطلع شوند، البته در زمان حاضر ورود به سایت سامانه یکپارچه فروش خودرو ممکن نیست و متقاضیان بعدازظهر می‌توانند با درج رمز عبور خود از زمان تحویل خودروهای ثبت‌نامی اطلاع کسب کنند.
سخنگوی وزارت صمت با اشاره به اینکه نوبت‌دهی متقاضیان خودرو از شرکت‌های ایران‌خودرو، بهمن‌خودرو و آرین‌خودرو نیز انجام گرفته است، گفت: در مورد این سه شرکت باید برنامه تولید با لیست متقاضیان تطبیق داده شود که این کار در حال انجام است و حداکثر تا آخر این هفته مشتریان این شرکت‌ها می‌توانند با مراجعه به حساب کاربری خود و انتخاب گزینه “جزئیات سفارش” از زمان تحویل خودروی خود مطلع شوند.

زمان ثبت‌نام مجدد خودرو داخلی اعلام شد

قالیباف همچنین اعلام کرد: نوبت دوم ثبت‌نام خودرو در قالب طرح یکپارچه تخصیص خودرو به‌جای پایان بهار (که پیشتر اعلام شده بود) در نیمه اردیبهشت انجام خواهد شد اما کسانی که در نوبت اول این طرح ثبت‌نام کرده‌اند تنها در صورتی می‌توانند در مرحله دوم خودرو ثبت‌نام کنند که ابتدا از طرح اول انصراف دهند.

وی تأکید کرد: از فردا مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان که متقاضیان جهت ثبت‌نام در حساب خود (به نام سازمان حمایت) مسدود کرده‌اند با حفظ نوبت تحویل خودرو آزاد می‌شود و انتظار می‌رود بانک‌ها همکاری لازم را در این رابطه داشته باشند.

مشاور وزیر صنعت گفت: حذف قرعه‌کشی از طریق رشد ۳۹ درصدی تولید خودرو در مدت یک سال موفقیت بزرگی برای دولت است و امیدوارم با استمرار رشد تولید و واردات خودرو تا آخر سال تقاضای سرمایه‌گذاری برای خودرو کاملاً حذف شود.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 79, میانگین امتیاز: 3,75 از 5)
Loading...

۷۰ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. رضا محمدزاده گفت:

  آیا با لغو اولویت اول، اولویت بعدی جایگزین میشود؟

 2. بهروز گفت:

  سلام من ۵ خودرو رو انتخاب کردم و الان تیگو ۸ پرو مکس برام احراز شده ولی من اصلا پول اینجور ماشینو ندارم تارا زده بودم اولویت ولی این احراز شده کسی میدونه چطور باید برگردم به همون خودرویی که ۱۴۰۳ بود کمک کنین ممنون میشم

  موافقم ۵
  مخالفم ۱
 3. علیرضا گفت:

  من گزینه‌ ویرایش سفارش رو زدم ولی نمیتونم دوباره انتخاب کنم لطفا راهنمایی کنید

 4. رسول گفت:

  سلام من ۲ روزه وارد سایت میشم. رمز اولی برام پیامک میشه میاد رمز دومی نمیاد. نمیتونم وارد بشم کسی هست کمک کنه

 5. بهمن گفت:

  سلام من گزینه لغو سفارش رو قبلاً زدم و به دلیل اتمام زمان نتونستم خودروی جایگزین ثبت کنم. تو این زمان ۵ اردیبهشت به بعد آیا میتونم اولویت هامو انتخاب کنم ؟ چون کلید ثبت نهایی نمیاد. لطفاً راهنمایی کنین.

  موافقم ۳
  مخالفم ۲
  • بی نام گفت:

   کلید ثبت نهایی نمیاد کافی‌نت برید تو گوشی ماهم نمیومد ولی کافی‌نت انجام داد

   موافقم ۲
   مخالفم ۱
 6. علی گفت:

  سلام
  آیا از دوستان کسی موفق شده انتخاب ۵ اولویت انجام و به ثبت نهایی برسونه؟ اگه کسی موفق شده اعلام کنه و روش انجام کارو

  موافقم ۱۱
  مخالفم ۱
 7. ملاکریمی گفت:

  سلام
  پس چرا خودرو هایما برای تغییر خودرو نیست؟!! قرار بود هایما هم باشه

  موافقم ۱۳
 8. مجتبی گفت:

  سلام من همین الان لغو سفارش رازدم ولی برای تایید خودرو جدید گزینه ثبت نمیاد لطفاً راهنمایی کنید

  موافقم ۸
  • فرزاد گفت:

   سلام من لغو سفارش زدم
   ولی برایه انتخاب خودرو جدید گزینه تایید نهایی نمیاد
   لطفا راهنمایی کنید

   موافقم ۲
   مخالفم ۱
 9. پریسا گفت:

  خدایش نامردی من ثبت نام کردم حالا منتظر که ببینم چه ماهی اولویتم هست بعد حالا رفتم میبینم اصلا برام ثبت نام نشده بخاطر اینکه جنسیت زن بجاش مرد خورده😔😔😔 راهنمایی کنید ببینیم کجا شکایت کنم

  موافقم ۸
 10. مجید گفت:

  چطوری باید خودروی انتخاب شده رو تغییر بدیم؟ کدام گزینه رو باید انتخاب کنیم؟

  موافقم ۱۴
  مخالفم ۳
 11. محمدی گفت:

  اگر ظرفیت ثبت نام برای هایما s7 وجود داره پس چرا من که در ثبت‌نام اولیه هایما s7 ثبت‌نام کردم موعد تحویل تابستان ۱۴۰۳ اعلام شده!!!!!!!!!

  موافقم ۸۱
  مخالفم ۶
 12. امین گفت:

  مگه قرار نبود خودروها رو یک ساله تحویل بدین ؟ حداقل می گفتین اگه متقاضی زیاد باشه دو سال طول می کشه ما ثبت نام نمیکردیم

  موافقم ۹۷
  مخالفم ۷
» نمایش دیدگاه های بیشتر «

ارسال دیدگاه شما

×