یکشنبه , ۱۵ تیر , ۱۳۹۹

خودارضایی چیست ؟ | بررسی دلایل و چگونگی خود ارضایی در پسران و دختران

خود ارضایی,خودارضایی

روش صحیح نزدیکی ویژه زوجین • رابطه جنسی پایدار و لذت بخش

خود ارضایی چیست؟

خود ارضایی یا جَلْق زدن (همچنین اِستِمناء برای مردان و استِشهاء برای زنان) از روش‌های ارضای میل جنسی است، این عمل با انگیزش و تحریک اندام جنسی شخص از سوی خودش و یا آلات مصنوعی و ابزارهای ماشینی نیز که آمیزش جنسی را همانندسازی می‌کنند، انجام می‌گیرد و معمولاً انجام آن تا رسیدن به اوج لذت جنسی ادامه پیدا می‌کند که در مردان همراه با بیرون پاشیدن منی و در زنان بصورت اسپاسم (سفتی عضلانی) همراه با لذت شدید در ناحیهٔ مهبل می‌باشد. جلق‌ زدن را عموماً انجام این عمل توسط خود شخص در نظر می‌گیرند اما تحریک آلت توسط فردی دیگر البته بدون آمیزش جنسی (معمولاً با دست) را نیز جلق‌ زدن گویند. خود ارضایی به عنوان روشی سالم، طبیعی و ایمن در نظر گرفته می‌شود که بسیاری از خطرات روابط جنسی دوطرفه و بیماری‌های مقاربتی را دربر ندارد.

شیوع نسبی

آمارهای مختلف نشان می دهد که خود ارضایی یکی از راه های عمده تخلیه جنسی در انسان است و تقریباً همگان در دوره ای از زندگانی خود خود ارضایی می زنند . خود ارضایی ( با انگیزه جنسی ) در پسران از حدود سن بلوغ آغاز می شود و تا ۲۱ سالگی یعنی تا پایان دوره بلوغ به تدریج زیادتر می شود و از آن پس بر حسب شرایط اجتماعی فرد و تماس او با افراد جنس مخالف تفاوت می کند ولی بهرحال ازدواج و تماس همیشگی با جنس مخالف دلیل آن نیست که شخص ، دیگر خود ارضایی نزند …
چه بسیار مردان و زنانی که ، در مواقع مخصوصی ، برای کاهش تنش های جنسی اجباراً خود ارضایی می زنند مثلاً در موارد : حاملگی زن ، بستری بودن مرد ، نداشتن رابطه خوب عاطفی با همسر ، عدم اطلاع کافی و مهارت در ارضاء کردن همسر … یکباره رها کردن زن قبل از رسیدن به ارگاسم در رابطه جنسی ، عادت کردن سیستم عصبی به تکرار خود ارضایی و هنگامی که یکی از دو زوج از نظر جنسی نیرومندتر و پاسخگوتر از دیگری ست . ( باید دانست مردان در مدت ۲ دقیقه دچار انزال می شوند در حالیکه زنان برای رسیدن به انزال و برانگیختگی جنسی حداقل نیاز به ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تحریک دارند ) دفعات خود ارضایی در مواقع مختلف متفاوت است . در نیمه دوم دوران بلوغ پسرها ، بطور متوسط ۱ تا ۴ بار در هفته خود ارضایی می زنند و البته ارقام جوانان گاه ۹۰ درصد از راه های تخلیه جنسی را تشکیل می دهد .
در مورد میزان شیوع خود ارضایی در دختران و زنان آمار چندان قاطعی در دست نیست و آن چه که مسلم است آن است که خود ارضایی در دختران کمتر از پسران است و دفعات انجام آن نیز کمتر است . از نظر سنی ، شیوع آن در حدود سن ۱۵ سالگی ( یکی دو سال پس از وقوع نخستین قاعدگی ) است و به نظر نمی رسد که روز انجام آن با وقوع قاعدگی و تخمک گذاری وابسته باشد ( برخلاف بالغان ) . بطور کلی دختران در ماه یکی دو بار بیشتر خود ارضایی نمی زنند ولی گاه به ارقامی چون ۱۰ تا ۲۰ بار در هفته برخورد می شود . آمارگران غربی، به وضوح اشاره کرده اند که دختران در مورد خود ارضایی کمتر با ما سخن می گویند ، آنان از پاسخ گفتن و توضیح دادن در مورد معاشقه ها ، نزدیکی ، حتی تماس با حیوانات و غیره سرباز نمی زنند اما حاضر نیستند در مورد خود ارضایی سخنی بگویند … به همین سبب است که رقم دقیقی در مورد میزان شیوع خود ارضایی در دختران نمی توان اظهار کرد .

 

خود ارضایی در دین مبین اسلام حرام است

 

دلایل خودارضایی در زنان

در اکثر موارد هر موقع حرف از خود ارضائی به میان می آید همه نگاهها معطوف به مردان می شود، ولی خود ارضایی در میان خانمها نیز به فور یافت می شود، منتهی خانمها حتی با دوستان نزدیک خود نیز کمتر در مورد این عمل صحبت می کنند.

اکثر خانمها (Women) مثل مردان حداقل یک بار خود ارضایی (Masturbation) را در طول زندگی تجربه کرده اند. اینکه از نظر علمی چه میزان از خود ارضایی طبیعی و چه میزان آن غیر طبیعی است، هنوز مشخص نشده است. میزان شیوع خود ارضائی ما بین خانمها بصورت دقیق مشخص نیست، ولی در نقاط مختلف دنیا متفاوت است. میزان شیوع گزارش شده از 90-50 درصد متفاوت است. در یک بررسی در ایندیانا در آمریکا از 2000 خانم 60-18 ساله در مورد خود ارضائی پرسیدند، بیش از 50 درصد آنها پاسخ دادند که خود ارضایی می کنند.

برای خود ارضایی مرز سنی خاصی وجود ندارد. خانمها ممکن است در دهه 80 زندگی نیز خود ارضائی داشته باشند. خود ارضائی همیشه در خانمهای مجرد دیده نمی شود، وقتی همسر در دسترس نباشد و یا اظهار خستگی نماید، ممکن است یک خانم نیازهای جنسی خود را با خود ارضایی برطرف نماید. یکی از دلایل مهم خود ارضائی در خانمهای متاهل عدم رسیدن به ارضاء جنسی یا ارگاسم در یک رابطه جنسی طبیعی است.

 

توجه دقت کنین

عوارض خود ارضایی و روش های ترک آن

 

خود ارضایی در مردان

گرچه روش انجام خود ارضایی فرد به فرد متفاوت است اما عموماً با در دست نگه داشتن آلت مردی بصورت تقریباً محکم در دست و حرکت دست به سمت جلو و عقب و گاهی همراه با خیال‌پردازی انجام می‌شود. روش دیگری که عمومیت کمتری دارد مالیدن آلت به سطوح صاف و نرم مثل بالش یا تشک است. استفاده از ابزارآلات ساختگی یا وسایل س*ک*س نیز متداول است. تمامی این رفتارها تا رسیدن به ارگاسم ادامه پیدا می‌کند. تمرکز بیشتر روی کلاهک آلت تناسلی و سرعت انجام عمل، سرعت رسیدن به ارگاسم را افزایش می‌دهد. برای افزایش لذت و همچنین برای کاهش اصطکاک معمولاً از مایعات یا آب دهان استفاده می‌شود.

 

خود ارضایی سبب مشکلات روحی و جسمی می شود

 

خود ارضایی در زنان

در زنان خود ارضایی اغلب از طریق مالش یا ضربه بر روی آلت زنانه خصوصاً چوچوله و لب‌های فرج انجام می‌شود. همچنین فرو کردن انگشت یا جسم خارجی در مهبل، تحریک سینه‌ها و نقطهٔ جی از طریق مالش، فشار، کشش عضلانی و خیال‌پردازی نیز می‌تواند در کنار هم بکار گرفته شود. استفاده از جریان فشار آب بر روی چوچوله نیز یکی از روش‌های مرسوم خود ارضایی در زنان است. برخی از زنان حتی با فشار شدید هر دو پا به هم می‌توانند تحریک شوند. برای برخی زنان خود ارضایی تنها راه رسیدن به ارگاسم است.

تفاوت خود ارضایی در مردان و زنان

 • خانم ها در مقایسه با مردان، خود ارضایی را در سنین بالاتری شروع می کنند.
 • برخلاف مردان در بسیاری از موارد اجباری برای انجام آن ندارند، در صورتی که در بیشتر مردان یکه خود ارضایی می کنند یک نیاز درونی آنها را وادار به خود ارضایی می کند.
 • وقتی یک خانم یاد گرفت که چگونه خود ارضایی بکند، معمولا این عمل را کمتر از مردان انجام می دهد.
 • خانمها کمتر از مردان بطور منظم اقدام به خود ارضایی می کنند، مثلا ممکن است یک خانم بدون مشکل شش ماه خود ارضایی را ترک کند، در صورتی که آن بندرت در مردان اتفاق می افتد.
 • بر خلاف مردان روشهای خود ارضایی (Masturbation) در خانمها بسیار زیاد است طوری که یک خانم هنگام انجام کار منزل و یا تماشای تلویزیون و یا حتی در حین رانندگی نیز می تواند خود ارضایی کند.

یکی از دلایلی که خانمها در سنین بالا تر و کمتر از مردان اقدام به خود ارضایی می کنند این است که عضو جنسی مرد کاملا مشخص و بیرون از بدن وی است و مرد به راحتی در سنین پایین به حساسیت عضو جنسی خود پی می برد، در صورتی که اعضاء جنسی منجر به ارگاسم در خانمها زیاد و اکثرا پنهان هستند و تشخیص آنها تا مدتها برای یک خانم مشکل است. مثلا پیدا کردن محل کلیتوریس و حساسیت آن برای بسیاری از خانمها ساده نیست.

برخلاف مردان که هدف از خود ارضایی (Masturbation) در آنها ارضاء جنسی است، دلایل خانمها برای خود ارضایی فراوان و تعدادی از آنها به شرح زیر می باشند:

 

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 289, میانگین امتیاز: 4.25 از 5)
Loading...

۱۷ دیدگاه

» ارسال سوال و نظر شما «
 1. Fhhb گفت:

  ببخشید خانم اگه میشه جوابه منو بدید اگه یک انسان خود ارضایی کنه و این رو ندونه که گناهه کبیره بوده خداوند براش گناه مینویسه

  • mahnaz گفت:

   اگه انسان گناهی رو سهوا انجام بده و اطلاعی در موردش نداشته باشه فک نمی کنم گناهی به پاش نوشته بشه البته اگه دیگه ادامه نده.
   کسی نمی تونه بجا خدا قضاوت بکنه، باید به بخشندگی خدا امید داشت همیشه

 2. ناشناس گفت:

  چطوریه که همه درطول زندگی خودارضایی رو تجربه میکنن پس اگر اینطوریه که با توجه به اینکه گناه کبیرست همه باید برن جهنم

 3. علی گفت:

  دوستان لطفا خودارضایی نکنید ممنون

  like icon 4
  dislike icon 2
 4. Afra گفت:

  سلام من یه دختر ۱۲ ساله ام که خیلی میل به خود ارضایی دارم و این کار رو انجام میدم میشه کمک کنید که باید چی کار کنم ؟

  • همین اطراف گفت:

   مسئله ای ک هیچوقتی نباید حتی یبار صورت بگیره باید از رو هوس باشه اگر از رو وسوسه شدن باش تمومه نمیشه کاریش کرد تا کار ب جای باریکی نکشیده الان با میل جنسیت ببین چطور میتونی کنار بیای حتما یه راهی هست پیش خودت فک کن
   فک کن

  • یه بنده خدا گفت:

   هیچی ترکش کن

 5. عباس گفت:

  سلام چند ساله خود ارضای میکنم نمیتونم بزارمش کنار راهنمایی کنید

  • s.morteza.h گفت:

   سعی کن فکرشو از سرت بیرون کنی خودتو به چیز دیگه ای سرگرم کنی

 6. علی گفت:

  سلام. 29 سالمه مجرد هستم.. از دوران قبل از بلوغ خود ارضایی رو تجربه کردم.. هر کار میخام بکنم که برای همیشه بزارم کنار باز هم بعد از گذشت چند روز یا چند هفته ناخودآگاه بازم خود ارضایی میکنم.. با اینکه از نظر ظاهری هم مشکلی ندارم برای پیدا کردن دوست دختر و جنس مخالف. ولی باز هم نمیدونم چرا این عمل خود ارضایی رو انجام میدم واقعا خسته شدم از این کار.. چون بعد از خود ارضایی واقعا احساس خوبی ندارم بعد از ارضاع شدنم.. خواهشمندم به طور دقیق راهنماییم کنین که دیگه برای همیشه از خود ارضایی خلاص بشم.. شاید پیشنهاد همه این باشه که ازدواج راه حلشه.. ولی واقعا با این شرایط و اضاع اقتصاد همیشه ترس و استرس دارم برای انتخاب همسر.. ممنون میشم راهنماییم کنین؟؟

  like icon 9
  dislike icon 3
  • علی گفت:

   عزیز
   اگه ورزش مرتب داشته باشی و کمی هم مطالعه چاشنی اون بکنی که ارزش خودت رو پیدا کنی اون وقت خودت هیچ وقت دست به خود ارضایی نمیزنی که به خاطر لذت چند لحظه ای گذرا افسوس طولانی بعدش رو برا خودت بخری یعنی هر کی ازدواج نکنه باید خودارضایی بکنه! نه همه این جور نیستند
   ورزش و محیط پر نشاط آدم رو از این چیز ها دور میکنه و عزت نفس به آدم میده

 7. شاداب کوهستانی گفت:

  آیا خود ارضایی نسبت به رابطه جنسی انرژی زیادی به کار دارد؟

  like icon 5
  dislike icon 3
 8. مهسا گفت:

  سلام ترو خدا جواب منو بدید
  من زیاد میل جنسی برام بوجود میاد بعد ۱۸ سالمه خودارضایی هم ک میکنم بعدش استرس شدید میگیرم ک طوریم نشده ، اون روز خود ارضایی کردم از داخل نبض شدید میزد دوروز بعدش لکه بینی داشتم این برام یعنی مشکل پیش اومده یا طبیعی چون ۷ روز دیگه هم باید پریود میشدم ب دکترم نمیتونم مراجعه کنم لطفا بهم بگید ک چی شده

  like icon 16
  dislike icon 4
  • هدیه گفت:

   اگرمشکلی بود همون روز خون میومد.
   عقب افتادن پریودی هم دلایل زیادی داره مثل استرس کار زیاد دارو ورزش و خیلی چیزای دیگه باعث میشه پریودی عقب بیوفته.
   چیزی داخل واژنت نکن ک باعث زخم یا پارگی بشه

   like icon 7
   dislike icon 1
 9. تینا گفت:

  آیا خودارضایی بالاتنه در زنان بدون احساس خوشایند حرام است؟

  like icon 10
  dislike icon 3

ارسال دیدگاه شما