سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲

حق بیمه مشاغل آزاد و اختیاری در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

حق بیمه حرف و مشاغل آزاد و اختیاری ۱۴۰۲

در پی صدور بخشنامه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص تغییر حداقل دستمزد روزانه و سایر سطوح دستمزدی و حداقل مزایای پرداختی به کارگران مشمول قانون‌کار در سال ۱۴۰۲، سازمان تأمین‌ اجتماعی نیز در بخشنامه‌ای چگونگی محاسبه «دستمزد روزانه مبنای کسر حق‌بیمه» از ابتدای سال جاری را اعلام کرد.

براساس این بخشنامه، حداقل دستمزد روزانه مبنای وصول حق‌بیمه بیمه‌‌شدگان مشمول قوانین کار و تأمین‌ اجتماعی (به استثنای مشاغل و فعالیت‌های دارای دستمزد مقطوع)‌ مبلغ ۱،۷۶۹,۴۲۸ ریال اعلام شده است.

همچنین  مبنای کسر حق بیمه سایر سطوح دستمزدی نیز براساس آخرین دستمزد روزانه سال ۱۴۰۱ ، معادل ۲۱ درصد به علاوه رقم ثابت روزانه ۸۳,۵۹۶ ریال افزایش می‌یابد.

براساس بخشنامه سازمان تأمین‌ اجتماعی، به هنگام محاسبه حق‌بیمه آن دسته از بیمه‌شدگان که در آخرین گزارش بازرسی انجام شده مربوط به قبل از ۰۱‏‏‏‏‏‏‏/۰۱‏‏‏‏‏‏‏/۱۴۰۲، دستمزد آنان بیش از حداقل دستمزد روزانه سال گذشته درج شده است، چنانچه در سال ۱۴۰۲ کارفرما از ارسال لیست و پرداخت حق‌بیمه بیمه‌شدگان مذکور خودداری یا در لیست‌های ارسالی ترک‌کار آن‌ها را اعلام نکند، باید دستمزد آن‌ها مطابق این بخشنامه تعیین و سپس مبنای محاسبه حق‌بیمه ماه‌هایی که لیست آن ارسال نشده است، قرار گیرد.

در مورد بیمه‌شدگان اختیاری نیز در این بخشنامه اعلام شده است که حداقل مبنای پرداخت حق‌بیمه بیمه‌شدگان ادامه بیمه به‌طور اختیاری در سال ۱۴۰۲ ، معادل ۲‏‏/۱ برابر حداقل دستمزد مصوب شورایعالی‌کار خواهد بود.

همچنین مبنای پرداخت حق‌بیمه بیمه‌شدگان ادامه بیمه به‌طور اختیاری که مبنای پرداخت حق‌بیمه آنان در سال ۱۴۰۱ از رقم روزانه‌ ۱,۳۹۳,۲۵۰ ریال بیشتر بوده است، همانند سایر سطوح دستمزدی معادل ۲۱ درصد به علاوه رقم ثابت روزانه ۸۳,۵۹۶ ریال افزایش می‌یابد که در هر حال از ۲‏‏/۱ حداقل دستمزد مصوب شورای‌عالی کار کمتر نخواهد بود.

در این بخشنامه همچنین اعلام شده است که تمام پرداختی‌های آن دسته از مقرری‌بگیران بیمه ‌بیکاری که تاریخ وقوع بیکاری آنان از تاریخ ۰۱‏‏‏‏‏‏‏/۰۱‏‏‏‏‏‏‏/۱۴۰۲ به بعد است، با رعایت حداقل دستمزد سال ۱۴۰۲ خواهد بود. همچنین پرداختی‌های آن دسته از مقرری‌بگیران بیکاری سنوات قبل که در سال ۱۴۰۲ ادامه می‌یابد و مبلغ آن کمتر از حداقل دستمزد مزبور در سال ۱۴۰۲ می‌باشد تا مبلغ حداقل دستمزد سال ۱۴۰۲ ترمیم می‌شود.

افزایش ۵۹ درصدی کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار در سال ۱۴۰۲

سازمان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۲ مصوب کرده است که در بند مربوط به کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار ۵۹ درصد رشد صورت بگیرد و بابت این بند مبلغ ۱۱ میلیون ریال به بیمه‌شدگان توسط کارفرما واریز شود.

در بخشنامه سازمان تأمین‌ اجتماعی  آمده است: با توجه به اینکه طبق بند (۳) تصویب‌نامه شورای عالی کار مقرر شده کارفرمایان مشمول قانون کار به تمام کارگران اعم از دائم، موقت و مجرد یا متأهل، ماهیانه مبلغ ۱۱ میلیون ریال بابت کمک ‌هزینه اقلام مصرفی خانوار به‌عنوان مزایای رفاهی و انگیزه‌ای و همچنین بر اساس مصوبه سال گذشته کمیسیون موضوع اصل ۱۳۸ قانون اساسی مبلغ ۶,۵۰۰,۰۰۰ ریال به‌عنوان حق مسکن (از ابتدای فروردین ماه سال ۱۴۰۱) به کارگران مشمول قانون پرداخت کنند، لذا کارفرمایان کارگاه‌های مشمول قانون کار باید، به هنگام تنظیم صورت مزد و مزایا نسبت به درج مبالغ یادشده به همراه سایر اقلام مشمول کسر حق‌بیمه از جمله خواروبار در ایام اشتغال و… در ستون‌ مربوطه و کسر حق‌‌بیمه متعلقه و پرداخت آن به شعبه اقدام کنند.

متن کامل بخشنامه تعیین دستمزد مبنای کسر حق‏ بیمه در سال ۱۴۰۲ که از سوی مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی صادر شده است، در پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی این سازمان به نشانی www.tamin.ir قابل مطالعه و دانلود است. با کلیک روی لینک زیر بخشنامه مورد نظر قابل مشاهده است:

بخشنامه دستمزد ۱۴۰۲

حق بیمه حرف و مشاغل آزاد سال ۱۴۰۲

نوع بیمه و درصدتعهداتمبلغ در ماه‌های ۳۱ روزه
شش‌ماهه اول سال
مشاغل آزاد ۱۲ درصدبازنشستگی و فوت بعد از آن۶۵۸.۰۰۰ تومان
مشاغل آزاد ۱۴ درصدبازنشستگی و فوت قبل و بعد از آن۷۶۸.۰۰۰ تومان
مشاغل آزاد ۱۸ درصدبازنشستگی، فوت و ازکارافتادگی۹۸۷.۰۰۰ تومان

سرانه درمان برای هر نفر در ماه فعلا در سال ۱۴۰۲ تعیین نشده است و همان مبلغ ۹۲.۰۰۰ تومان می‌باشد.

حق بیمه اختیاری سال ۱۴۰۲

بیمه اختیاری ۲۷ درصدانواع مستمری‌ها، کمک هزینه کفن و دفن، پروتز و اروتز و درمان۱.۴۸۱.۰۰۰ تومان

جزییات بیشتر حق بیمه مشاغل آزاد و حق بیمه اختیاری سال ۱۴۰۲:

بیمه مشاغل آزاد یا بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد، از انواع بیمه تامین اجتماعی است. این بیمه، در صورتی استفاده می‌شود که فرد به دلایلی نمی‌تواند از بیمه اجباری استفاده کند.

صاحبان حرف و مشاغل آزاد به کسانی گفته می‌شود که برای انجام کار خود با داشتن کارگر و یا به‌تنهایی به کار اشتغال دارند و همچنین مشمول مقررات حمایتی خاصی نیستند.

حداکثر سن برای شروع این بیمه برای مردان ۵۰ سال و برای زنان ۴۵ سال است. در صورتی که فرد بیش از این سن را داشته باشد، صرفاًً در صورتی می‌تواند تقاضای بیمه دهد که دو برابر مازاد سنی را سابقه پرداخت داشته باشد. (به عنوان مثال، یک مرد ۵۵ ساله در صورت داشتن ۱۰ سال سابقه بیمه‌ای می‌تواند درخواست بیمه مشاغل آزاد را بدهد)

سه نوع پرداخت حق بیمه:

۱۲ درصد – بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی: در این حالت، فرد ۱۲ درصد پایه حقوق را به عنوان حق بیمه پرداخت می‌کند. مزیت این بیمه، دریافت مستمری بازنشستگی و مستمری فوت پس از بازنشستگی است. این حالت برای افرادی پیشنهاد می‌شود که کسی را تحت تکفل خود ندارند.

۱۴ درصد – بازنشستگی و فوت پیش از بازنشستگی: در این حالت، در صورتی که فرد پیش از بازنشستگی فوت کند، به افراد تحت تکفل مستمری پس از فوت پرداخت خواهد شد.

۱۸ درصد – بازنشستگی و فوت و از کارافتادگی: در صورتی که فرد با نرخ ۱۸ درصد نسبت به پرداخت بیمه اقدام کند، علاوه بر مزایای پیشین، امکان دریافت مستمری از کارافتادگی را نیز خواهد داشت.

دریافت خدمات درمانی: افرادی که تحت پوشش بیمه مشاغل آزاد قرار می‌گیرند، امکان دریافت دفترچه درمانی تامین اجتماعی را برای خود و افراد تحت تکفل‌شان دارند، با این تفاوت که لازم است نسبت به پرداخت سرانه درمان اقدام نمایند. البته به یاد داشته باشید تعهدات درمانی این بیمه، کمتر از بیمه‌ اختیاری و اجباری است.

نحوه محاسبه حق بیمه سال ۱۴۰۲

طبق ماده (۲۸) قانون تامین اجتماعی، مبلغ حق بیمه به میزان ۳۰ درصد مزد یا حقوق بیمه‌شدگان مشمول قانون کار است که از این میزان ۲۳ درصد (۲۰ درصد حق بیمه + سه درصد بیمه بیکاری) بر عهده کارفرما و هفت درصد بر عهده بیمه شده است (که علاوه بر میزان نرخ فوق الاشاره، سه درصد نیز به وسیله دولت تامین می‌شود).

طبق ماده (۳۶) قانون کارفرما مسئول پرداخت حق‌بیمه سهم خود و بیمه‌شده به سازمان بوده و مکلف است در موقع پرداخت مزد یا حقوق و مزایا سهم بیمه شده را کسر کرده و سهم خود را بر آن افزوده به سازمان تامین اجتماعی تأدیه کند.

حق بیمه را می‌توان به چهار دسته عمده تقسیم کرد:

۱- حق‌بیمه‌ای که براساس دستمزد و حقوق پرداختی توسط کارفرما، محاسبه و تعیین شده و به صورت لیست پرداخت حق‌بیمه به شعب سازمان ارائه می‌شود.

۲- حق‌بیمه‌ای که به صورت مقطوع و بر اساس ماده (۳۵) قانون توسط سازمان تامین‌اجتماعی برای برخی از مشاغل و منطبق بر ضوابط قانونی از جمله تصویبنامه شورای عالی کار درخصوص تغییر حداقل دستمزد روزانه و سایر سطوح دستمزدی و حداقل مزایای پرداختی به کارگران مشمول قانون کار، هر سال تعیین می‌شود و کارفرمایان مکلف‌اند برمبنای دستمزد تعیین شده نسبت به ارسال لیست و پرداخت حق بیمه بیمه‌شدگان کارگاه اقدام کنند.

دستمزد مقطوع تنها در مورد برخی مشاغل صنفی موضوعیت دارد و دستمزدی است که کارفرما ملزم به رعایت آن در زمینه محاسبه و پرداخت حق‌بیمه کارگران است و مجاز به پرداخت حق بیمه برمبنای دستمزدی کمتر از دستمزد مقطوع اعلام شده برای هر سال نیست.

۳- درخصوص نحوه تعیین دستمزد بیمه شدگان اختیاری و مشاغل آزاد:

۱-۳- نحوه تعیین دستمزد بیمه شدگان اختیاری:

مبنای پرداخت حق بیمه برای کسانی که بیش از ۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد میانگین دستمزد آخرین (۳۶۰) روز قبل از ثبت تقاضا بیمه اختیاری به انتخاب متقاضی خواهد بود مشروط بر اینکه از ۱/۲ حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار کمتر نباشد و مبنای پرداخت حق بیمه متقاضیانی که پنج سال و کمتر از پنج سال سابقه پرداخت حق بیمه دارند به انتخاب متقاضی بین ۱/۲ حداقل دستمزد و حداکثر دستمزد شاغلین خواهد بود. از ابتدای هر سال به میزانی که طبق مقررات مصوب شورای عالی کار به سطوح دستمزد شاغلین اضافه می‌شود مبنای پرداخت حق بیمه افزایش می‌یابد.

۳-۲- نحوه افزایش دستمزد بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد :

حق‌بیمه‌ای که برای بیمه‌شدگان حرف و مشاغل آزاد و اختیاری (خویش‌فرما) تعیین می‌شود که براساس دستمزد و حقوق اعلامی متقاضی و قرارداد فی‌مابین تعیین می‌شود. در این حالت میزان دستمزد اعلامی می‌بایست مابین حداقل و حداکثر دستمزد سال مورد نظر باشد.

۴- حق بیمه افراد شاغل در اجرای قراردادهای مقاطعه کاری که به دو صورت محاسبه می‌شود:

الف) قراردادهایی که مشمول ماده ۴۰ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مصوب اول اردیبهشت ۱۳۹۴ و همچنین ماده ۱۱ قانون حداکثر استقاد از توان تولید و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی مصوب ۱۵ اردیبهشت ۹۸ بوده و کار توسط کارکنان همان کارگاه و در محل ثابت کارگاه پیمانکار انجام می‌گیرد وفق صورت مزد و حقوق افراد شاغل و بازرسی طبق ماده ۴۷ قانون محاسبه و مطالبه می گردد و از تعیین نسبت مزذ به کل کار وفق ماده ۴۱ قانون تامین اجتماعی معاف هستند.

ب) قراردادهایی که خارج از ضوابط بند یک می باشند وفق ماده ۴۱ قانون نسبت مزد به کل کار تعیین و حق‌بیمه براساس آن محاسبه و مطالبه می‌شود.

فرمول محاسبه حق‌ بیمه ۱۴۰۲

حق‌بیمه = {(دستمزد روزانه * تعداد روزهای کارکرد) + حق مسکن + مزایای رفاهی و انگیزه‌ای} *۳۰درصد

در سال ۱۴۰۲ براساس پایه حقوق روزانه (۱,۷۶۹,۴۲۸ ریال) و میزان حق مسکن (۹,۰۰۰,۰۰۰ ریال) و مزایای رفاهی و انگیزه‌ای (۱۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال) میزان حق‌بیمه به این شرح است:

ماه ۳۱ روزه:

  • مبلغ کل حق‌بیمه ۲۲,۴۵۵,۶۸۰ ریال
  • سهم کارفرما: ۱۷,۲۱۶,۰۲۱ ریال
  • سهم کارگر ۵,۲۳۹,۶۵۹ ریال

ماه ۳۰ روزه:

  • مبلغ کل حق‌بیمه ۲۱,۹۲۴,۸۵۲ ریال
  • سهم کارفرما: ۱۶,۸۰۹,۰۵۳ ریال
  • سهم کارگر ۵,۱۱۵,۷۹۹ ریال

درخصوص سایر سطوح دستمزدی نیز براساس آخرین دستمزد روزانه سال ۱۴۰۱، معادل ۲۱ درصد به علاوه رقم ثابت روزانه ۸۳,۵۹۶ ریال به شرح ذیل افزایش می‌یابد:

مزد روزانه شغل سال ۱۴۰۲ = (۸۳,۵۹۶+۱/۲۱ ×آخرین مزد روزانه شغل در سال ۱۴۰۱)

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 39, میانگین امتیاز: 4,15 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×