سه شنبه ۱۱ بهمن ۱۴۰۱

شرایط بیمه پزشکان و پیراپزشکان عضو سازمان نظام‌پزشکی اعلام شد

سازمان تأمین‌اجتماعی همزمان با تبریک روز پزشک اعلام کرد، تمامی پزشکان و پیراپزشکان عضو سازمان نظام‌پزشکی که فاقد پوشش بیمه‌ای باشند، به صورت توافقی مشمول مقررات تأمین‌ اجتماعی قرار گرفته‌ و می‌توانند با انجام تشریفات قانونی و پرداخت حق بیمه از حمایت‌های بیمه‌ای این سازمان استفاده کنند.

به گزارش ایرنا از سازمان تأمین‌اجتماعی، با توجه به این امر که یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های این سازمان حسب ماده یک قانون تأمین‌اجتماعی، اجرا، تعمیم و گسترش انواع بیمه‌های اجتماعی است، بر اساس توافق‌نامه منعقده بین سازمان تأمین‌اجتماعی، صندوق رفاه و تعاون سازمان نظام‌پزشکی، تمامی پزشکان و پیراپزشکان عضو سازمان نظام‌پزشکی که فاقد پوشش بیمه‌ای هستند، در قالب بیمه توافقی مشمول مقررات تامین اجتماعی قرار گرفته‌اند.

براساس این گزارش، بیمه تأمین‌اجتماعی پزشکان و پیراپزشکان عضو سازمان نظام‌پزشکی، ماهیت اختیاری داشته و مشمولین می‌توانند با انجام تشریفات مقرر قانونی و پرداخت حق بیمه از حمایت‌های بیمه ای سازمان تأمین‌اجتماعی بهره‌مند شوند.

پزشکان و پیراپزشکان عضو سازمان نظام‌پزشکی که براساس این توافق‌نامه تحت پوشش خدمات سازمان تأمین‌اجتماعی قرار می‌گیرند، از کلیه حمایت‌های مقرر در ماده (۳) قانون تامین‌اجتماعی مصوب تیرماه سال ۱۳۵۴ به استثنای غرامت دستمزد ایام بیماری و بارداری و همچنین سایر حمایت‌ها با رعایت مقررات مربوطه و تغییرات بعدی بهره‌مند می‌شوند. بازنشستگی، مستمری ازکارافتادگی، مستمری بازماندگان، درمان، کمک هزینه ازدواج، پروتز و اروتز، کمک هزینه مراسم ترحیم و کمک هزینه سفر بیمار و همراه، حمایت‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت موضوع قانون تأمین‌اجتماعی در خصوص پزشکان و پیراپزشکان است.

همچنین با توجـه به اینکه این گروه از بیمه‌شدگان، فاقد رابطه مزدبگـیری با سازمان نظام‌پزشکی هستند، لذا از شمول قانون بیمه بیکاری مصوب ۲۶‌/۶‌/۱۳۶۹ مجلس شورای اسلامی خارج بوده و بر این اساس حق بیمه بیکاری (۳ درصد مبنای پرداخت حق بیمه) نیز از آنان وصول نخواهد شد. خدمات درمانی بیمه‌شدگان مذکور نیز تابع ضوابط مورد عمل سازمان تامین‌اجتماعی (همانند بیمه‌شدگان اجباری) و تغییرات و اصلاحات بعدی آن خواهد بود. این گروه از بیمه‌شدگان از پرداخت فرانشیز در مراکز درمانی سازمان (اعم از ملکی و استیجاری) هم معاف هستند.

بیمه توافقی پزشکان و پیراپزشکان عضو سازمان نظام‌پزشکی مشمول ضوابط و قواعدی است. از جمله اینکه افراد متقاضی باید فاقد پوشش بیمه‌ای، مقررات حمایتی خاص و رابطه مزدبگیری با کارگاه‌های مشمول قانون تامین‌اجتماعی باشند و معرفی افراد مشمول به واحدهای اجرایی سازمان تأمین‌اجتماعی توسط سازمان نظام‌پزشکی انجام می‌پذیرد.

از دیگر ضوابط مربوط به بیمه پزشکان و پیراپزشکان عضو سازمان نظام‌پزشکی، شرط سنی است. حداکثر شرط سنی برای بهره‌مندی از این پوشش بیمه‌ای برای مردان و زنان ۵۰ سال تمام در تاریخ ثبت معرفی‌نامه در واحدهای اجرایی سازمان تأمین‌اجتماعی  است. درصورتی‌ که متقاضیان، دارای سابقه قبلی پرداخت حق بیمه قابل قبول نزد سازمان تأمین اجتماعی باشند، معادل مدت سابقه پرداخت حق بیمه قبلی جهت ورود به دایره شمول، به سقف سنی مجاز (۵۰ سال) اضافه می‌شود و در صورت احراز شرایط، به عنوان مشمول پذیرفته می‌شوند.

پرداخت حق بیمه این دسته از بیمه‌شدگان به صورت گروهی توسط مرجع معرفی‌کننده (سازمان نظام پزشکی) انجام می‌شود. در این روش، بیمه‌شده حق بیمه هر ماه را به حساب سازمان نظام‌پزشکی واریز و مرجع ذیربط با تنظیم لیست، حق بیمه مربوطه را تا پایان آخرین روز ماه بعد به حساب سازمان تأمین‌اجتماعی واریز می‌کند. شروع بیمه‌پردازی هر یک از مشمولین با رعایت تاریخ شمول از تاریخ ثبت معرفی‌نامه در واحد اجرایی ذی‌ربط است.

متقاضیان جهت کسب اطلاعات می‌توانند بیشتر با شماره تلفن مرکز ارتباطات مردمی این سازمان (۱۴۲۰) تماس برقرار کنند.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 2, میانگین امتیاز: 4,50 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×
/a>