شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲

هزینه بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی افزایش می یابد

(۱۴۰۱/۰۸/۲۵) رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران گفت: قرار است سازمان تأمین اجتماعی ۵۰ درصد از سهم حق بیمه تکمیلی بازنشستگان این سازمان را پرداخت کند.
مهر: علی دهقان‌کیا با اشاره به مشخص شدن سهم سرانه سازمان تأمین اجتماعی در قالب بیمه تکمیلی بازنشستگان این سازمان اظهار کرد: پس از عقد قرارداد جدید بیمه تکمیلی بازنشستگان برای بازه زمانی آذر ۱۴۰۱ تا آذر ۱۴۰۲ رایزنی‌ها با مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی جهت مشخص شدن سرانه پرداختی این سازمان در قالب بیمه تکمیلی آتیه آغاز شد.

وی تصریح کرد: در نهایت سازمان تأمین اجتماعی متعهد شد که ۵۰ درصد از سرانه بیمه تکمیلی آتیه‌سازان حافظ را از سوی بازنشستگان در قرارداد جدید پرداخت کند.

وی با بیان اینکه در قرارداد جدید بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ با بازنشستگان تأمین اجتماعی، حق بیمه ماهیانه ۲۰۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است گفت: بنابر توافق در نظر گرفته شده با سازمان تأمین اجتماعی ۵۰ درصد از این حق بیمه را تأمین اجتماعی پرداخت خواهد کرد.


(۱۴۰۱/۰۸/۲۵) رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران با اشاره عقد قرارداد جدید این کانون با شرکت بیمه تکمیلی آتیه‌سازان حافظ گفت: سقف بیمه تکمیلی برای سال ۱۴۰۲ افزایش یافته است.
به گزارش پایگاه خبری تصویر زندگی، علی دهقان‌کیا در گفت‌وگو با اشاره به عقد قرارداد جدید کانون عالی بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی با شرکت بیمه تکمیلی آتیه‌سازان حافظ اظهار کرد: با توجه به اتمام قرارداد بیمه تکمیلی بازنشستگان این سازمان در سال گذشته ( پایان آذرماه ۱۴۰۱ )، از هفته‌های گذشته، رایزنی‌ها برای عقد قرارداد جدید با شرکت‌ بیمه تکمیلی آغاز شد.
وی افزود: در همین ارتباط با برخی از شرکت‌های بیمه تکمیلی رایزنی‌هایی صورت گرفت و سرانجام کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی تصمیم گرفت قرارداد جدید خود را برای سال ۱۴۰۲ (از ابتدای آذر ۱۴۰۱ ) با شرکت بیمه تکمیلی آتیه‌سازان حافظ به امضا برساند.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی تهران در خصوص بسته درمانی در نظر گرفته شده بیمه تکمیلی بازنشستگان تامین اجتماعی تصریح کرد: به‌زودی جزئیات آن اعلام خواهد شد اما سرانه بیمه تکمیلی برای هر فرد بیمه شده ۲۰۵ هزار تومان خواهد بود.

دهقان‌کیا گفت: همچنین سقف بیمه تکمیلی برای بازنشستگان در قرارداد جدید ۷۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که سازمان تامین اجتماعی چه میزان از سرانه ۲۰۵ هزار تومان را در قالب بیمه تکمیلی پرداخت خواهد کرد، گفت: در این خصوص در حال رایزنی با سازمان هستیم.


سازمان تامین اجتماعی می‌گوید بازنشستگانی که نسبت به خدمات بیمه درمان تکمیلی انتقاد دارند باید به کانون‌های بازنشستگی و شرکت‌های بیمه مراجعه کنند. ماجرای این نارضایتی چیست؟

بازنشستگی

به گزارش تجارت‌نیوز، از انتهای دهه شصت تاکنون، سازمان تامین اجتماعی ملزم است تا خدمات درمانی مورد نیاز همه بیمه‌شدگانش را به صورت رایگان تامین کند اما با وجود این الزام قانونی، بازنشستگان تامین اجتماعی مدتهاست که تحت پوشش خدمات بیمه درمان تکمیلی قرار دارند.

در اصل هدف از خرید خدمات بیمه درمان تکمیلی، استفاده نیازهایی فراتر از خدمات درمانی بیمه‌های پایه است اما در عمل این اتفاق به صورت دیگری در حال افتادن است.

باوجود آنکه سازمان تامین اجتماعی همزمان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خدمات درمانی در کشور محسوب می‌شود اما تقاضای بیمه شدگان این سازمان چنان بالاست که در عمل متقاضیان ناگزیر به استفاده از خدمات بیمه‌های درمان تکمیلی هستند.

به دلیل گران بودن خدمات دارویی و درمانی در ایران، ارائه خدمات بیمه‌های تکمیلی درمان هم در عمل چندان برای شرکت‌های بیمه مقرون به صرفه نیستند اما این شرکت‌ها برای حفظ مشتری و حضور در بازار ناگزیرند تا در کنار سایر خدمات بیمه، این خدمت را نیز ارائه کنند.

نتیجه اینکه در سالهای گذشته با حمایت مالی سازمان تامین اجتماعی، بازنشستگان این سازمان قادرند تا به اختیار خود از خدمات بیمه‌ تکمیلی درمان نیز استفاده کنند.

در واقع چون قانون به موسسات ارائه دهنده خدمات درمانی پایه اجازه فعالیت در عرضه خدمات مکمل را نمی‌دهد، کانون‌های بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی به نیابت از اعضای خود هر سال با یکی از شرکت‌های بیمه قرارداد خرید خدمات بیمه تکمیلی منعقد می‌کنند.

بار مالی هزینه این قرار داد نیز همزمان از دو طریق تامین اعتبار می‌شود، هر بازنشسته متقاضی به صورت ماهانه بخشی از مستمری خود را بابت هزینه خرید خدمات درمان تکمیلی پرداخت می‌کند و در مقابل سازمان تامین اجتماعی پرداخت نیمی دیگر از این هزینه را متقبل می‌شود.

حرف حساب منتقدان چیست؟

بدین ترتیب بدون آنکه بار مالی سنگینی متوجه بیمه شده بشود و نقض قانونی از سوی سازمان تامین اجتماعی صورت بگیرد، با مسئولیت کانون‌های بازنشستگی، امکان فراهم شدن خدمات بیمه تکمیلی درمان برای بازنشستگان تامین اجتماعی فراهم می‌شود.

تا به اینجای قضیه به نظر می‌رسد که مشکل خاصی در میان نباشد اما از آنجا که در بازار عرضه خدمات بیمه‌های درمان تکمیلی نیز مانند هر بازار دیگر نارضایتی مشتری وجود دارد، همیشه مسائل مربوط به عقد یا تمدید این قراردادها هاله‌ای از حرف و حدیث‌ها قرار دارند.

این اتفاق مشابه انتقادهایی است که این روزها از جانب طیف قابل توجهی از متقاضیان وام ضروری بازنشستگان تامین اجتماعی نسبت به نحوه نام نویسی از متقاضیان و مداخله دادن تشکل‌های صنفی بازنشستگان در این چرخه وارد می‌شود.

البته در هر دوی این موارد همیشه مسئولان سازمان تامین اجتماعی در مقام تامین کننده بخش قابل توجهی از بار مالی هر دو برنامه پرداخت وام ضروری و خرید بیمه تکمیلی درمان برای بازنشستگان، از قبول مسئولیتی که انتظار می‌رود متوجه آنها باشد خودداری کرده‌اند و در عمل این چرخه با تمام معایب و ایرادتی که می‌تواند متوجه آنها باشد همچنان ادامه دارد. مثلا روز گذشته مجتبی طهماسبی، مسئول اداره کل امور مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی گفت: بازنشستگان و مستمری‌بگیران تحت پوشش بیمه تکمیلی درمان، چنانچه انتقاد یا پیشنهاد یا مشکلی در این زمینه و سطح خدمات مورد تقبل این بیمه یا ارقام پرداختی از سوی شرکت بیمه‌گر دارند، باید به کانون‌های بازنشستگان یا دفاتر و نمایندگی‌های شرکت بیمه طرف قرارداد مراجعه کنند.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 19, میانگین امتیاز: 4,00 از 5)
Loading...
×