چهارشنبه ۸ تیر ۱۴۰۱

بهترین روش های مهاجرت

زمانی که بسیاری از کشورهای پیشرفته برای تامین نیروی انسانی لازم جهت پیشبرد اهداف خود شروع به جذب مهاجر کردند، بحث مهاجرت نیز جدیت بیشتری نزد مردم پیدا کرد. در ادامه شرایط مهاجرت و بهترین کشورها برای مهاجرت کاری و مهاجرت تحصیلی معرفی شده‌اند.

مهاجرت

یکی از مهمترین دغدغه‌های جوانان در این زمان می‌‌تواند مهاجرت باشد. برای هر فردی که تصمیم به مهاجرت دارد، دانستن شرایط مهاجرت و همچنین بهترین روش‌ها برای این کار بسیار حائز اهمیت است.

مهاجرت

 • شرایط مهاجرت

برای مهاجرت شرایط مختلفی وجود دارد و تنها افراد واجد شرایط می‌توانند از این فرصت استثنایی برای تغییر زندگی استفاده کنند. متقاضیان مهاجرت، چه مهاجرت کاری و یا تحصیلی، باید حداقل شرایط عمومی زیر را برای شروع فرآیند مهاجرت داشته باشند:

 • سن: فاکتور سن برای افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی و یا کاری دارند شاید بیشتر باید مورد توجه قرار بگیرد. از آنجایی که کشورهای پیشرفته به دنبال جذب نیروهای جوان هستند، بنابراین برای مهاجرت، محدودیت سنی قائل شده‌اند. هرچقدر سن متقاضی مهاجرت کمتر باشد، طبیعتاً شانس بیشتری برای دریافت ویزا خواهد داشت. برای مهاجرت تحصیلی نیز معمولا برای هر مقطع تحصیلی یک طیف سنی خاص وجود دارد که دانشگاه‌های مورد نظر آن را تعیین می‌کنند.
 • مدرک تحصیلی: یکی از الزامات مهاجرت به‌خصوص مهاجرت کاری و تحصیلی داشتن تحصیلات و مدرک تحصیلی معتبر است. برای مهاجرت تحصیلی و ادامه تحصیلات در هر دانشگاهی لازم است که فرد آخرین مدرک تحصیلی خود را ارائه دهد تا بتواند برای مقطع بعد از آن پذیرش بگیرد. متقاضیان مهاجرت کاری نیز با داشتن مدرک حداقل کارشناسی در حوزه تخصصی که قرار است با آن وارد کار شوند، می‌توانند شانس خود را برای مهاجرت افزایش دهند.
 • سوابق کاری: داشتن تجربه کاری بیشتر برای افرادی که قصد مهاجرت کاری دارند کاربرد بیشتری دارد. البته برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، درصورتی که فرد سابقه کاری داشته باشد خیلی راحت‌تر می‌تواند از دانشگاه مورد نظر خود پذیرش دریافت کند. سوابق کاری، کارفرمایان احتمالی را برای جذب متقاضی مهاجرت مصمم‌تر می‌کنند. درصورتی که متقاضی مهاجرت دارای سن زیر ۳۵ سال، مدرک حداقل کارشناسی، تسلط به زبان انگلیسی و چندین سال سابقه کاری داشته باشد می‌تواند برای مهاجرت کاری اقدام نماید.
 • مهارت زبان: تسلط به زبانی که کشور مقصد به آن تکلم می‌کنند از مهمترین مسائلی است که متقاضی مهاجرت باید به آن توجه کند. اغلب کشورهای مهاجرپذیر به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند بنابراین داشتن مهارت در این زبان و ارائه مدرک آیلتس با نمره حداقل شش جهت گرفتن ویزا و مهاجرت بسیار ضروری است‌. البته در برخی کشورها در کنار زبان انگلیسی، از متقاضیان مهاجرت کاری و مهاجرت تحصیلی خواسته می‌شود تا مدرکی دال بر مهارت زبان اصلی کشور نیز ارائه دهند. از آنجایی برای تحصیل، بیشتر رشته‌ها به زبان اصلی کشور موردنظر تدریس می‌شوند لازم است که متقاضیان مهاجرت تحصیلی دوره‌هایی برای یادگیری زبان بگذرانند تا بتوانند وارد دانشگاه شوند. از طرفی هم متقاضیان مهاجرت کاری نیاز دارند تا در حوزه کار بتوانند با مردم ارتباط برقرار کنند. از این جهت یادگیری زبان اصلی کشور مقصد یکی از شروط اصلی مهاجرت به شمار می‌رود.

مهاجرت کاری

یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به خارج از کشور اقدام به مهاجرت کاری است. در اینجا دو مقصد مهم برای مهاجرت کاری معرفی شده‌اند.

 • آلمان: کشور آلمان یکی از کشورهای پیشرو در حوزه صنعت و فناوری است. جای تعجب نیست که آلمان به‌خصوص در سال‌های اخیر به یکی از مقاصد مهم مهاجرت کاری تبدیل شده است. متقاضیان مهاجرت که دارای تخصص در حوزه‌های فنی و مهندسی هستند می‌توانند از طریق ویزای جستجوی کار به آلمان رفته و به مدت شش ماه به جستجوی شغل متناسب با رشته و تخصص خود بپردازند. مزیت این روش مهاجرت این است که هزینه چندانی از متقاضیان نمی‌طلبد؛ ضمن اینکه پس از یافتن کار بلافاصله ویزای شش ماهه به ویزای اقامت کاری تغییر پیدا کرده و در این مرحله فرد متقاضی مهاجرت می‌‌تواند خانواده را نزد خود بیاورد. داشتن تسلط به زبان کشور مقصد، تخصص در حوزه‌های فنی و مهندسی و از همه مهمتر سابقه کاری از مهمترین شرایط مهاجرت کاری به آلمان است.

مهاجرت به آلمان

 • ایالات متحده عربی: کشور امارات یکی از محبوب‌ترین مقاصد متقاضیان مهاجرت کاری به شمار می‌رود چرا که این کشور در سال‌های اخیر از لحاظ اقتصادی رشد چشمگیری داشته است. کشور امارات که یکی از موفق‌ترین کشورها در خاورمیانه محسوب می‌شود، محل قرارگیری بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی است. درحال حاضر حدود ۱۱ درصد از مردم این کشور را متقاضیان مهاجرت کاری شکل داده‌اند که به استخدام همین شرکت‌ها درآمده و به همراه خانواده خود در این کشور زندگی می‌کنند. پیدا کردن کار به‌دلیل گسترده بودن حوزه خدمات در این کشور کار چندان دشواری نیست و حتی متقاضیان مهاجرت کاری که مدرک تحصیلی ندارند می‌توانند به این کشور مهاجرت کنند. این کشور مقصد خوبی نه تنها برای مهاجرت کاری بلکه برای سرمایه‌گذاری نیز می‌باشد. لازم به ذکر است که این کشور هیچ مالیاتی از مردم دریافت نمی‌کند و به همین جهت به بهترین مقصد برای مهاجرت تبدیل شده است.

 

مهاجرت تحصیلی

علاقمندان به مهاجرت می‌‌توانند از طریق تحصیل در کشورهای مختلف به هدف خود نزدیک شوند. در ادامه چهار کشور ایده‌آل برای تحصیل بررسی شده‌اند.

 • استرالیا: کشور استرالیا یکی از محبوب‌ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی است. داشتن دانشگاه‌های معتبر، اساتید برجسته و تعداد زیادی موسسه تحقیقاتی باعث شده که دانشجویان بین‌المللی متقاضی مهاجرت، این کشور را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. باوجود اینکه هزینه تحصیل و زندگی در این کشور بالا به نظر می‌رسد، اما نسبت به کشورهای انگلیسی زبان هم‌رده خود شهریه کمتری از دانشجویان درخواست می‌کند. پس از مهاجرت تحصیلی به استرالیا زندگی آرام فرد آغاز می‌گردد و یک زندگی بدون دغدغه در انتظار او خواهد بود.

مهاجرت به استرالیا

 • نیوزلند: نیوزلند یکی از زیباترین کشورها برای مهاجرت است. کشور نیوزلند در غرب استرالیا واقع شده و به‌طورکلی هشت دانشگاه را در خود جای داده است. از این هشت دانشگاه، پنج تا در لیست ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. هزینه‌های زندگی و تحصیل نسبت به استرالیا در نیوزلند خیلی مقرون به‌صرفه‌تر است و بنابراین یکی از بهترین‌های مهاجرت تحصیلی به شمار می‌رود. زبان اصلی کشور نیوزلند انگلیسی است که فرآیند تحصیل و زندگی به هنگام مهاجرت به این کشور را راحت‌تر می‌کند. برنامه‌های تبادل دانشجو در نیوزلند فرصت خوبی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی است که می‌توانند تحصیل و زندگی در کشورهای ممتاز جهان را تجربه کنند.
 • دانمارک: یکی دیگر از گزینه‌های مهاجرت تحصیلی کشور دانمارک است که به دلیل استانداردهای بالای زندگی و امکانات رفاهی، به جای مناسبی جهت مهاجرت و زندگی تبدیل شده است. دانشگاه‌های معروفی همچون کالج فنی کپنهاگن، کالج تجارت، دانشگاه کپنهاگن و دانشگاه آرهوس در کشور دانمارک واقع شده‌اند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به دانمارک این را بدانند که سیستم آموزشی این کشور کاملا نوآورانه و خلاقانه است، ضمن این که زبان انگلیسی برقراری ارتباط را برای علاقمندان به مهاجرت آسان و روان کرده است.
 • کانادا: کشور کانادا یکی از مطلوب‌ترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی است چرا که در کنار مزایای اجتماعی فراوانی که دارد، امکانات تحصیلی فوق‌العاده‌ای برای متقاضیان مهاجرت فراهم کرده است. تعداد زیادی از دانشگاه‌های بین‌المللی جهان در این کشور واقع شده‌اند و مهاجرت تحصیلی یکی از بهترین روش‌های اخذ اقامت دائم آن است. اقتصاد پویا و روبه رشد کانادا باعث می‌شود تا علاقمندان به مهاجرت تحصیلی ضمن تحصیل یا حتی پس از آن به‌راحتی وارد بازار کار شوند. مهمترین مزیت این کشور تکلم به زبان انگلیسی است که تحصیل را برای متقاضیان مهاجرت به کانادا ساده‌تر کرده است.

جمع‌بندی

مهاجرت کاری و مهاجرت تحصیلی دو روش کاربردی برای مهاجرت به شمار می‌روند. متقاضیان درصورت داشتن شرایط عمومی مهاجرت می‌‌توانند از طریق یکی از این روش‌ها به کشور موردنظر خود سفر کنند.

این مطلب مفید بود ؟
بدمتوسطخوبخیلی خوبعالی
( تعداد رای دهنده 2, میانگین امتیاز: 3,00 از 5)
Loading...

ارسال دیدگاه شما

×