چهارشنبه , ۴ مرداد , ۱۳۹۶

 

چرا از هر ۱۰ ایرانی‌ یک نفر بیماری کلیه دارد؟

 

عادات غذایی نادرست، انتخاب سبک زندگی نامناسب می‌تواند باعث می شود مبتلا به بیماری کلیه شویم که پس از چند سال ما را به بخش دیالیز بیمارستان‌ها می کشاند.

 

بیماری های کلیه - بیماری کلیه
 
بسیاری از ما عادت کرده‌ایم که شانس بدمان را علت مبتلا شدن به بیماری‌ها بدانیم و گاهی هم ژن‌های بیمار را دلیل درد کشیدن‌مان می‌دانیم. اینکه شانس در ابتلا به بیماری دخیل است و ژن‌ها هم در این زمینه بی‌اثر نیستند درست است. اما در اغلب موارد، عادات نادرست غذایی و انتخاب سبک زندگی نامناسب است که بی‌آنکه بدانید، می‌تواند سلامت و یا جان شما را به‌خطر بیندازد.

در پایان سال ۱۳۹۳، محمدرضا گنجی، رئیس انجمن نفرولوژی ایران اعلام کرد که از هر ۱۰ ایرانی یک نفر با بیماری‌های کلیه دست و پنجه نرم می‌کند و دو سال قبل از آن هم اعلام شده بود که ایران در زمینه شروع و بروز سنگ سازی کلیه از کشورهای منطقه سبقت گرفته است. این را که چطور ایرانی‌ها با دست خودشان کلیه‌های خود را بیمار می‌کنند درادامه آورده‌ایم.

 

کم آب می‌خورید؟

اصلا می‌دانید مهم‌ترین فعالیتی که کلیه‌ها در بدن شما انجام می‌دهند چیست؟ ما به شما می‌گوییم. آنها مثل فیلتری برای خون شما عمل می‌کنند و مواد زائد و سموم بدن شما را از بین می‌برند. حالا که فهمیدید کلیه‌ها برای شما چه کاری انجام می‌دهند، باید به این سوال پاسخ دهید که چطور آنها از پس چنین فعالیت دشواری برمی‌آیند.

جواب این سوال هم ساده است. وقتی شما به اندازه کافی آب می‌خورید، کار کلیه‌هایتان برای رسیدن به چنین هدفی را آسان می‌کنید. اما زمانی که در طول روز به اندازه کافی آب نمی‌نوشید، سموم و مواد زائد بدن‌تان هم تلاشی برای دفع شدن نمی‌کنند و در بدن شما ماندگار می‌شوند. کلیه‌هایی که در بدنی کم آب زندگی می‌کنند، خیلی زودتر از آنچه که باید بیمار شده و حتی جانشان را از دست می‌دهند.

چه کنیم؟

فقط زمانی که زبان در دهان‌تان به سختی می‌چرخد، نباید لیوان آب را‌ بردارید. حالا که فصل گرم سال نزدیک است و احتمالا بدنتان آب بیشتری را از دست می‌دهد، بد نیست که همیشه یک پارچ آب یخ را روی میزتان داشته باشید و مدام سراغش بروید.

 

زیاد نمک می‌خورید؟

کسانی که با نمک دوست هستند، با کلیه‌هایشان دشمن هستند. رسیدن سدیم زیاد به بدن، قطعا به کلیه‌ها آسیب می‌زند و نمک‌دوستی نه تنها فشارخون شما را بالا می‌برد، بلکه به کلیه‌های شما هم آسیبی جبران‌ناپذیر می‌زند و به آنها استرس زیادی را وارد می‌کند.

چه کنیم؟

اگر همیشه برایتان سوال است که در روز مجاز به مصرف چه میزان نمک هستید، به شما می‌گوییم که تنها حق دارید هر روز ۵ گرم نمک مصرف کنید. حالا خودتان قضاوت کنید. تا امروز چقدر با کلیه‌هایتان دشمنی کرده‌اید؟

 

توالت عمومی نمی‌روید؟

بسیاری از ما ترجیح می‌دهیم به‌جای اجابت مزاج در توالت‌های شلوغ و البته آلوده عمومی، دستشویی‌مان را نگه ‌داریم و تا رسیدن به خانه، خود را کنترل کنیم. اگر برای‌تان زیاد پیش می‌آید که ادرارتان را کنترل کنید، خود را در معرض بیماری‌های مختلف کلیه قرار می‌دهید؛ از نارسایی کلیه گرفته تا سنگ‌ساز شدنش و حتی بی‌اختیاری ادرار، همه می‌توانند به‌خاطر تحمل این نیاز طبیعی سراغ‌تان بیایند.

چه کنیم؟

به بدن‌تان توجه کنید و در مورد نیازهایش، هوشیارانه با او برخورد کنید. نگه‌داشتن ادرار همیشه عمدی و آگاهانه نیست. گاهی شما آنقدر درگیر کار هستید که مدت طولانی یادتان می‌رود از پشت میز کارتان بلند شوید و سری به دستشویی بزنید و این دقیقا همان اتفاقی است که می‌تواند سلامت شما را به خطر بیندازد.

 

بیماری های کلیه - بیماری کلیه

 

زیادی شکر می‌خورید؟

محققان می‌گویند اغلب افراد عادت دارند که هر روز دو لیوان یا بیشتر نوشیدنی شیرین مصرف کنند. چنین عادت تغذیه‌ای می‌تواند به ادرار شما پروتئین وارد کند. اولین حرفی که وجود پروتئین در ادرار به شما می‌زند، این است که کلیه‌هایتان خوب کار نمی‌کنند.

چه کنیم؟

تا آنجا که می‌توانید قید شیرینی‌جات را بزنید. شاید خودتان هم ندانید که در طول روز چقدر مواد شیرین میل می‌کنید اما اگر یک روز همه موادی را که به معده‌تان وارد می‌کنید روی کاغذ بنویسید، در پایان روز می‌فهمید که بیشتر از آنچه خیال می‌کنید اهل خوردن این خوراکی‌ها هستید.

 

بدنتان کمبود دارد؟

مهم نیست قصد لاغر شدن دارید یا اینکه نمی‌خواهید تغییری در وزنتان بدهید. در هر حال شما باید همه انواع مواد غذایی را به اندازه لازم در رژیم‌تان قرار دهید. اگر اهل خوردن سبزیجات و میوه‌های تازه نباشید، به‌خاطر کمبود ویتامین خودتان را در معرض ابتلا به سنگ کلیه و یا نارسایی کلیه قرار می‌دهید. برای داشتن کلیه‌های سالم، باید به اندازه کافی ویتامین ۶B و منیزیم میل کنید و با این کار شانس سنگ‌ساز شدن کلیه‌های‌تان را پایین بیاورید. محققان می‌گویند اغلب ما به اندازه کافی منیزیم مصرف نمی‌کنیم و به‌خاطر این کمبود کلیه‌هایمان را در معرض خطر قرار می‌دهیم.

چه کنیم؟

خودسرانه رژیم نگیرید. اگر می‌خواهید وزن کم کنید، به جای کم کردن میزان غذای‌تان و حذف کردن برخی مواد سراغ متخصص تغذیه بروید تا به شما آموزش دهد که به اندازه نیاز بدن‌تان، نه بیشتر و نه کمتر، مواد غذایی میل کنید. گذشته از این، برای رساندن منیزیم به بدنتان می‌توانید هر روز سبوس برنج یا گندم میل کنید و یا گذشته از سبزیجات برگ سبز، سراغ بذر کتان بروید که هم ویتامین B دارد و هم منیزیم فراوان.

 

زیاد گوشت می‌خورید؟

این روزها بازار گیاهخوار شدن داغ است و برخی متخصصان تغذیه در مورد اینکه انتخاب یک رژیم غذایی کامل برای این افراد کار پیچیده‌ای است و آنها را معرض خطر فقر غذایی قرار می‌دهد هشدار می‌دهند. با این وجود بررسی‌ها نشان می‌دهد که رژیم غذایی پرگوشت و به عبارت دقیق‌تر رژیمی که در آن سهم پروتئین حیوانی زیاد است، می‌تواند برای کلیه‌ها ضرر داشته باشد. از نظر متخصصان چنین عادت غذایی بار متابولیک کلیه‌ها را بیشتر می‌کند و می‌تواند پس از چند سال به اختلال در عملکرد کلیه‌ها منجر شود.

چه کنیم؟

برای دور شدن از چنین خطری باز هم باید همان توصیه به ظاهر تکراری اما مهم متخصصان تغذیه را رعایت کنید. گنجاندن مقدار قابل توجهی از سبزیجات در رژیم روزانه‌تان می‌تواند سهم پروتئین‌های حیوانی را از وعده‌های غذایی شما کم کند و فواید بی‌شمار دیگری را هم به بدنتان برساند.

 

خوب نمی‌خوابید؟

محرومیت مزمن خواب، اتفاق شایعی است که برخی افراد آن را برگردن ساعت ناسازگار بیولوژیک‌شان می‌اندازند و برخی کار و یا مشغله‌های دیگر را بهانه می‌کنند. اما این اتفاق می‌تواند بیماری‌های متفاوتی را به جان افراد بیندازد که یکی‌شان بیماری‌های کلیوی است. از آنجا که بافت کلیه در طول شب خود را ترمیم می‌کند و برای جبران آسیب‌دیدگی‌های روزانه تلاش می‌کند، محروم بودن از خواب کافی شبانه می‌تواند به کلیه‌ها آسیبی جدی و جبران‌ناپذیر وارد کند.

چه کنیم؟

۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه، نه‌تنها حق شماست بلکه کامل کردن این میزان خواب در شب برای سالم ماندن بدن‌تان ضروری است. با این کار نه تنها کلیه‌ها، بلکه معده و دیگر ارگان‌های بدنتان را سالم نگه می‌دارید و به سلامت روان خود هم خدمت بزرگی می‌کنید.

 

زیاد قهوه می‌خورید؟

تنها نمک نیست که می‌‌تواند فشار خون شما را بالا ببرد و به کلیه‌هایتان استرس وارد کند. اگر در طول روز قهوه و نوشیدنی‌هایی از این دست زیاد می‌خورید، همان آسیبی را که مصرف نمک زیاد بر سر کلیه می‌آورد به آن وارد می‌کنید. تجربه پزشکان و بررسی‌هایشان نشان می‌دهد که قهوه دوست‌ها و کسانی که به این نوشیدنی وابستگی دارند، در طول زمان سلامت کلیه‌های‌شان را از دست می‌دهند.

چه کنیم؟

پزشکان می‌گویند نوشیدن بیشتر از ۲ تا ۳ فنجان قهوه در طول روز برای بسیاری از ارگان‌های بدن شما خطرناک است. گرچه برخی پژوهشگران فایده‌هایی را برای نوشیدن بین ۵ تا ۷ فنجان قهوه در روز معرفی کرده‌اند، اما باید اعتراف کنیم که زیان آن میزان قهوه، بیشتر از فواید اندکش است.

 

 

مجله سیب سبز – الناز مظاهریاین مطلب مفید بود ؟
1 از 52 از 53 از 54 از 55 از 5
Loading...

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:نظر یا پرسش خود را بیان کنید

 • لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • از ارسال دیدگاه های نا مرتبط با مطلب و مجله، تکرار نظر دیگران، توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.
 • لطفا نظرات بدون بی احترامی، افترا و توهین به مسئولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.
 • در غیر این صورت، «تصویر زندگی» مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نام(لازم)

ایمیل(لازم)

بیشتر ببینید
در این رابطه بیشتر بخوانید
مطالب قبلی این بخش
 • رفع موهای زائد صورت و بدن

  چگونه از شر موهای زائد خلاص شویم؟   گاهی انتخاب بهترین روش از بین بردن موها به دلیل بعضی اطلاعات غلط رایج، فرد را دچار اضطراب و وسواس می کند. به عنوان نمونه، بسیاری تصور …

 • تای ماساژ , ماساژ تایلندی فواید ماساژ تایلندی یا تای ماساژ و تکنیک های آن

  آشنایی با تای ماساژ یا ماساژ تایلندی کشور تایلند وارث دانش و فرهنگ دو تمدن کهن چین و هند است و ماشاژ تای یا ماساژ تایلندی آمیزه ای از آیورودای هندی، طب چینی و یوگا می‌باشد. این …

 • پیشگیری از حوادث چهارشنبه سوری

  حوادث چهارشنبه سوری و نحوه پیشگیری     نحوه پیشگیری از حوادث ناشی از چهارشنبه سوری هرگونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری می تواند زیان های جانی …

 • تاثیر پوست موز بر زیبایی,خواص درمانی پوست موز تاثیر پوست موز بر زیبایی پوست • آشنایی با خواص درمانی بی نظیر پوست موز

  آشنایی با تاثیر پوست موز بر زیبایی و شادابی پوست و خواص درمانی آن قطعا با خواندن این مطلب پوست موز را بدون استفاده دور نخواهید انداخت. پس در بخش رازهای زیبایی با ما همراه …

 • راهکارهای عالی برای کاهش وزن

  ۴ ترفند عالی برای کاهش وزن شک نکنید که کاهش وزن و حفظ تناسب اندام، نیاز به اراده قوی دارد. اول از همه، شما باید واقعا بخواهید موفق شوید، بدون این میل، پیش از آن …

 • درمان خارش واژن, عفونت واژن درمان عفونت و خارش واژن با داروهای طبیعی

  روش های خانگی برای درمان عفونت و خارش واژن داروی گیاهی برای خارش واژن , راه درمان عفونت رحم, عفونت رحم, علایم عفونت واژن, درمان عفونت رحم, درمان خارش واژن, علائم عفونت رحم, راههای درمان عفونت واژن, …

 • پیشگیری و درمان عرق سوز

  چگونه پوست عرق سوز شده را درمان کنیم؟  پیشگیری از عرق سوز شدن پوست   وقتی که در طول تمرین، پوست قسمتی از بدنمان به طور مستمر با لباس یا پوست خودمان ساییده می‌شود، اصطلاحا …

 • تناسب اندام تناسب اندام ائده آل خود را در ۸ هفته به دست آورید

  در ۸ هفته  مانکن شوید و به تناسب اندام خود ببالید     اگر شما اضافه وزن ندارید، ممکن است مایل باشید عضلات ران ها  باسن و شکم تان را تقویت کنید تا زیباتر شوید. شما …

 • چگونه زود بخوابیم چگونه زود بخوابیم • با این روش در ۶۰ ثانیه بخوابید

  چگونه در ۶۰ ثانیه به خواب رویم؟ برداشتن تمرکز از روی مغز پیش از خواب هم اصلا کار آسانی است. اما این مشکل شاید راه حلی داشته باشد که بتوانید به کمک آن در کوتاه‌ترین …

 • جلوگیری از افزایش وزن در دوران یائسگی

    علل افزایش وزن در دوران یائسگی و جلوگیری از آن   افزایش وزن در دوران یائسگی پدیده ای طبیعی و اجتناب ناپذیر است، اما شما می توانید این روند را با افزایش فعالیت بدنی …

 • فواید حل کردن جدول برای سلامتی فواید حل کردن جدول برای سلامتی

  چرا حل کردن جدول برای سلامت روحی مفید است؟   حل کردن جدول کلمات متقاطع یکی از بهترین روش های تقویت حافظه است و بسیاری از پزشکان و محققان از آن به عنوان ورزش مغز یاد می …

 • تغذیه صحیح در ماه رمضان

    نکات سلامت و تغذیه ای ویژه ماه مبارک رمضان   تغذیه صحیح در ماه رمضان بسیار اهمیت دارد و باید مواد غذایی نظیر گوشت، مرغ، ماهی، لبنیات و سبزی ها، قسمت اعظم رژیم غذایی …

 • راههای پیشگیری و درمان سفید شدن ناخن

  راههای پیشگیری و درمان سفید شدن ناخن   نقطه ها و لکه های سفید که برروی ناخن ظاهر می شوند، از نظر پزشکی Leukonychia (لئوکونیچیا) نامیده می شوند. این لکه ها عموما بی ضرر بوده …

 • کاهش وزن بدون رژیم غذایی سخت کاهش وزن بدون رژیم غذایی سخت

  کاهش وزن بدون رژیم غذایی سخت با تغذیه سالم   کاهش وزن حتی چند کیلو بدون رژیم غذایی عذاب دهنده نیز امکان‌پذیر است. راهکارهای فراوانی برای کاهش وزن بدون رژیم غذایی سخت وجود دارد. در …